REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Eksploatacja auta

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jaki jest skład oleju silnikowego?

Silnik samochodu to wiele współpracujących ze sobą elementów. Do ich prawidłowego funkcjonowania konieczne jest stosowanie środka smarnego, który musi mieć dość złożony skład, pozwalający na spełnianie jeszcze kilku innych funkcji.

W jaki sposób oczyszczane są spaliny w silnikach Diesla?


Jeszcze nie tak dawno silnik z zapłonem samoczynnym kojarzył się chmurami czarnego dymu, wydobywającymi się z układu wydechowego. Postęp w konstrukcji tego typu jednostek napędowych sprawił, że obecnie nie odbiegają one poziomem czystości spalin od najlepszych silników benzynowych.

Na czym można zaoszczędzić eksploatując samochód?


Eksploatacja samochodu nie musi być tak droga, jak się powszechnie uważa. Odrobina sprytu pozwala na zmniejszenie kosztów posiadania auta o kilkanaście do kilkudziesięciu procent, nie pogarszając przy tym poziomu bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy.

Na co wpływa kąt wyprzedzenia osi zwrotnicy?


Kąt wyprzedzenia osi zwrotnicy jest jednym z najważniejszych parametrów geometrii zawieszenia pojazdu, bowiem odpowiada za tworzenie tzw. momentu stabilizacyjnego.

REKLAMA

Jakie filtry są montowane we współczesnych samochodach?


Podstawą do prawidłowego działania wielu samochodowych układów jest oczyszczenie czynnika przezeń przepływającego. Z tego powodu we współczesnych pojazdach znajdziemy szereg różnych filtrów, z których każdy wymaga okresowej wymiany.

Jak zmniejszyć masę sportowego samochodu?


Obniżenie masy pojazdu przygotowywanego do startu w sportach motorowych to jeden z najlepszych sposobów na jednoczesną poprawę osiągów i prowadzenia samochodu. Co najważniejsze, wiele takich modyfikacji da się wykonać niewielkim kosztem.

Jak zdemontować instalację gazową?


Zasilanie gazem LPG niesie ze sobą dużo korzyści, jednak czasami może być utrapieniem, z którego jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest zdemontowanie instalacji gazowej z samochodu. Opisujemy jak krok po kroku wymontować instalację gazową.

Jak programuje się sekwencyjne instalacje gazowe?


Podstawą do prawidłowego działania instalacji gazowej czwartej generacji z sekwencyjnym wtryskiem LPG w fazie lotnej jest jej prawidłowe zaprogramowanie.

REKLAMA

Jak poprawić rozkład masy w sportowym samochodzie?


Bardzo duży wpływ na prowadzenie sportowego samochodu ma rozkład masy. Jeżeli uda nam się go zoptymalizować, możemy osiągać lepsze wyniki bez ponoszenia dużych kosztów modyfikacji.

Jak modyfikować układ kierowniczy do sportu?


Nie jest tajemnicą, że jedną z najważniejszych zasad skutecznej jazdy sportowej jest umiejętność szybkiego kręcenia kierownicą. W jaki sposób można uczynić układ kierowniczy bardziej bezpośrednim?

Jak działa zautomatyzowana skrzynia biegów?


Zautomatyzowana przekładnia stanowi połączenie sprawności, charakterystycznej dla mechanicznych skrzyń biegów, z brakiem konieczności ręcznej zmiany przełożeń.

Jak działa układ recyrkulacji spalin EGR?

Jak działa EGR? Coraz bardziej rygorystyczne normy emisji szkodliwych składników spalin skłaniają producentów samochodów do opracowywania systemów, które uczynią auta bardziej ekologicznymi bez wpływu na ich parametry eksploatacyjne. Jednym z takich systemów jest EGR.

Jak działa system Start&Stop?


Badania wykazały, że około 30 procent czasu przemieszczania się w warunkach miejskich spędzamy stojąc. Ponieważ silnik pracuje bez przerwy, spora część paliwa jest marnowana.

Jak działa system BlueTec?

Głównymi szkodliwymi składnikami spalin silników z zapłonem samoczynnym są cząstki stałe oraz tlenki azotu NOX. Ciekawy sposób na zmniejszenie emisji tego drugiego składnika znalazł Mercedes-Benz.

Jak działa sprzęgło Haldex? Poradnik.

Istnieje wiele sposobów na rozdzielenie napędu na cztery koła. W 1998 roku dołączyło do nich sprzęgło konstrukcji szwedzkiej firmy Haldex.

Jak działa skrzynia CVT?

Jedną z zasadniczych wad tłokowego silnika spalinowego jest dość ograniczony zakres prędkości obrotowych, przy których może on efektywnie pracować. W tym celu konieczne jest stosowanie przekładni o określonej ilości biegów. Rozwiązaniem, które ma nieograniczoną ilość przełożeń jest skrzynia bezstopniowa typu CVT.

Jak działa przepływomierz?


Pomiar ilości pobieranego przez silnik powietrza ma ogromne znaczenie dla doboru odpowiedniej dawki paliwa. We współczesnych silnikach spalinowych tę odpowiedzialną rolę spełnia czujnik przepływu, zwany przepływomierzem.

Jak działa ESP?


System stabilizacji toru jazdy do drugiej połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia był montowany jedynie w samochodach wyższej klasy. Do jego popularyzacji w tańszych pojazdach przyczyniła się wpadka jednego z najbardziej renomowanych producentów samochodów.

Alkomat ze sklepu - czy jest coś wart?


Polskie przepisy oraz zdrowy rozsądek zabraniają nam prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu. Istnieją sposoby, aby samodzielnie skontrolować swoją trzeźwość, jednak czy można im zaufać?

Do czego służy czujnik spalania stukowego?

Spalanie detonacyjne to bardzo niekorzystne zjawisko występujące w silniku o zapłonie iskrowym. Aby mu przeciwdziałać wykorzystuje się specjalny czujnik spalania stukowego.

Czym różni się paliwo zimowe od letniego? Poradnik eksperta

Niskie, zimowe temperatury stawiają podwyższone wymagania wielu materiałom eksploatacyjnym, stosowanym w samochodach. By silnik pracował w jak najbardziej optymalnych warunkach, w okresie zimowym stosowane jest specjalne paliwo.

Czym różni się czujnik indukcyjny od czujnika Halla? Poradnik.


Aby układ sterujący nowoczesnym silnikiem działał prawidłowo niezbędne jest dostarczenie do niego sygnału prędkości obrotowej oraz aktualnego położenia wału korbowego. Bardziej rozwinięte konstrukcje wymagają również informacji o obrotach i położeniu wałków rozrządu.

Czy silniki Diesla można zasilać olejem roślinnym?


Wzrost cen paliw kopalnych spowodował, że poszukiwane są alternatywne sposoby zasilania silników spalinowych. Paliwem stosowanym niemal od zarania motoryzacji i przez lata zapomnianym jest olej pochodzenia roślinnego. Czy w obecnych realiach nadaje się on do zasilania współczesnych silników?

Czy samochodowa elektronika jest odporna na mróz?

Podczas zimowych miesięcy cierpi nie tylko mechaniczna część samochodu. Niskie temperatury nie służą również podzespołom elektronicznym, których we współczesnych pojazdach jest bardzo wiele.

Czy hamulce mogą zamarznąć?

Okres zimowy wpływa w zasadzie na kondycje wszystkich podzespołów auta. Pierwsze mrozy mogą unieruchomić nasz samochód, ponieważ nie będzie możliwe zwolnienie hamulca postojowego.

Jak będą wyglądać instalacje gazowe przyszłości?

W ostatnich latach w silnikach ZI coraz powszechniej stosowany jest system bezpośredniego wtrysku benzyny, dający wymierne korzyści szczególnie w silnikach z turbodoładowaniem.

Jak działa instalacja gazowa z wtryskiem LPG w fazie ciekłej?

Zarówno systemy mieszalnikowe, jak i wtryskowe pierwszych czterech generacji zasilają silnik gazem w fazie lotnej.

W jaki sposób przebiega sterowanie wtryskiem LPG w instalacjach czwartej generacji?

Podstawą do prawidłowego działania instalacji gazowej każdego typu jest prawidłowe ustalanie dawki LPG oraz podanie jej w odpowiednim momencie.

Jak działa instalacja gazowa czwartej generacji?

Rozwój i postęp w konstrukcji samochodów, a w szczególności wprowadzenie systemu diagnostyki pokładowej EOBD spowodowały, że sposób tworzenia mieszanki paliwowo-powietrznej, trzech pierwszych generacji samochodowych instalacji zasilania LPG okazał jednak niewystarczająco dokładny. Poniżej przedstawiamy jak działa instalacja gazowa czwartej generacji.

Jak działa instalacja gazowa trzeciej generacji?

Głównymi wadami starszych typów instalacji gazowych (pierwszej i drugiej generacji) były niewystarczająca dokładność sterowania składem mieszanki oraz możliwość zapalenia się mieszanki paliwowo-powietrznej w kanałach dolotowych silnika, czyli zjawisko tzw. „strzału”.

Co daje ogrzewanie postojowe?

Okres zimowy z pewnością nie służy użytkownikom samochodów i samym pojazdom. Rozwiązaniem wielu problemów z niskimi temperaturami może być ogrzewanie postojowe.

Jak działa instalacja gazowa drugiej generacji?

Wprowadzenie na rynek silników z układami wtrysku benzyny i elektronicznym sterowaniem składem mieszanki za pomocą sondy lambda wymusiło na konstruktorach układów zasilania gazowego dostosowanie konstrukcji instalacji gazowych do wymogów nowego typu silników.

Jak działa instalacja gazowa pierwszej generacji?

Najmniej zaawansowane technicznie i najprostsze konstrukcyjnie są mieszalnikowe układy zasilania LPG pierwszej generacji. Obecnie są one instalowane bardzo rzadko, ponieważ nadają się one jedynie do zasilania silników gaźnikowych.

Jak zabezpieczyć przyczepę kempingową przed zimą?

Przyczepa kempingowa może dać dużo radości w sezonie urlopowym, ale jej posiadanie wiąże się również z regularnymi czynnościami konserwacyjnymi. Jeżeli będziemy o nich pamiętać, przyczepa posłuży dłużej.

Jakie oznaczenia znajdziemy na reflektorach? Poradnik

Producenci reflektorów samochodowych są zobowiązani do umieszczenia na nich szeregu oznaczeń. Jak rozpoznać, który nadaje się do naszego pojazdu?

Docieranie układu napędowego. Poradnik


Bloki napędowe współczesnych samochodów są wykonywane z bardzo dużą staranności i dokładnością. Dzięki temu nie wymagają długiego i żmudnego docierania.

Na co wpływa kąt pochylenia koła?

Kąt pochylenia koła należy do grupy najważniejszych nastawów układu zawieszenia. W niektórych samochodach można go regulować, co ma wielkie znaczenie szczególnie w pojazdach przygotowywanych do sportu.

Docieranie silnika. Poradnik


Stosowane dawniej do produkcji silników materiały, technologie i narzędzia powodowały, że nowy silnik montowany był z nie zawsze dobrze pasujących do siebie części i elementów. Ich dopasowanie następowało po wielu miesiącach żmudnego docierania.

Łańcuch i pasek rozrządu. Jak to działa?


Poprawne działanie rozrządu w silniku samochodowym ma istotny wpływ nie tylko na łatwy rozruch silnika, ale także na jego pracę i zużycie paliwa. Pracą zaworów steruje wałek rozrządu. Jego obroty muszą być zsynchronizowane z obrotami wału korbowego silnika.

Jak są zbudowane wycieraczki samochodowe?

Nikt ze współczesnych kierowców nie wyobraża sobie prowadzenia pojazdu niewyposażonego w wycieraczki. Towarzyszą one samochodom niemal od początku ich istnienia i poddawane są ciągłym unowocześnieniom.

Łączenie szeregowe i równoległe odbiorników prądu

W niektórych rzadkich przypadkach jednym z możliwych rozwiązań jest szeregowe połączenie odbiorników prądu. Dzieje się tak np. w sytuacji, gdy posiadane odbiorniki są dostosowane do napięcia niższego, niż panujące w sieci pokładowej samochodu.

Jak prawidłowo eksploatować akumulator na krótkich dystansach?

Zimowy rozruch silnika wymaga bardzo często sporej dawki energii elektrycznej, czerpanej z akumulatora. Nie zawsze jej starcza, ponieważ podczas jazdy na krótkich dystansach akumulator nie zdąży się doładować. Jak prawidłowo eksploatować akumulator na krótkich dystansach?

Jak poradzić sobie z zamarzającymi linkami i cięgłami? Poradnik

Podczas jazdy po mokrej nawierzchni komora silnika jest nieustannie ochlapywana wodą, wyrzucaną spod kół samochodu. Spora jej część odparowuje w wyniku ciepła, jakiego dostarcza pracujący silnik, a następnie może dostać się do wnętrza cięgieł i tam zamarznąć.

Ekspert radzi: Jak powinien ubierać się kierowca zimą?

Choć wielu kierowcom może się to wydać dziwne, ich ubiór ma pewien wpływ na stopień bezpieczeństwa jazdy. Oto kilka wskazówek, jak się ubierać i czego unikać w swoim stroju, aby nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych.

Wietrzenie wnętrza samochodu zimą - porada

Dla własnej wygody i równocześnie dla podniesienia bezpieczeństwa jazdy, nieodzowne jest okresowe wietrzenie wnętrza pojazdu. Nie zawsze wystarczy otwarcie nawiewów powietrza i włączenie dmuchaw.

Jak dbać o podwozie samochodu?

Podczas eksploatacji samochodu dużo uwagi przykładamy do wyglądu jego nadwozia. Od czasu do czasu należy również sprawdzić w jakim stanie jest spód naszego auta, wszak jeżeli czegoś nie widać, to nie znaczy, że tego nie ma.

Temperatura wewnątrz samochodu

Jednym z najrzadziej branych pod uwagę czynników, wpływających na bezpieczeństwo jazdy, jest temperatura wnętrza samochodu. Niewłaściwa przyczynia się prawdopodobnie do około 5% wszystkich wypadków.

Ekspert radzi: Jak dbać o czystość świateł i tablic rejestracyjnych zimą?

Przepisy nakazują, aby światła samochodu i tablice rejestracyjne utrzymywać w należytej czystości. Nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza zimą. Jest na to prosty i tani sposób.

Jak pielęgnować składane dachy?

Rozkładany dach nie jest łatwy w pielęgnacji. Eksploatacja samochodu z odkrytym nadwoziem niesie ze sobą konieczność wykonywania czynności, obcych dla użytkowników zwykłych aut. O czym warto pamiętać?

Jak dbać o czystość wnętrza samochodu zimą? Poradnik

Utrzymanie czystości we wnętrzu samochodu zimą stanowi nie lada problem. Najwięcej kłopotów sprawiają takie zanieczyszczenia, jak błoto pośniegowe, śnieżno-błotna solanka, a nawet – zwykły czysty śnieg.

REKLAMA