REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Docieranie silnika. Poradnik

Jakubowski Ryszard
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Stosowane dawniej do produkcji silników materiały, technologie i narzędzia powodowały, że nowy silnik montowany był z nie zawsze dobrze pasujących do siebie części i elementów. Ich dopasowanie następowało po wielu miesiącach żmudnego docierania.

Współczesne silniki są wykonywane bardzo dokładnie i starannie, a stosowane technologie i narzędzia pomiarowo-kontrolne pozwalają na uzyskiwanie lepszego, wzajemnego dopasowania elementów, niż jeszcze ćwierć wieku temu było znane jedynie z teorii.

REKLAMA

Mimo tak precyzyjnego wykonania silnik samochodowy, jak każda bez wyjątku maszyna, wymaga dotarcia, tak aby pasowania były jeszcze precyzyjniejsze, części lepiej ze sobą współpracowały, a ewentualne błędy produkcyjne zostały usunięte. Mimo, że instrukcje użytkowania nie przewidują konieczności docierania i w praktyce silnik można w pełni obciążać już od pierwszych kilometrów eksploatacji, dla przedłużenia jego okresu użytkowania i bezawaryjności warto wykonać kilka prostych czynności i zastosować się do paru nieskomplikowanych zaleceń. Zaowocuje to w przyszłości zmniejszonym zużyciem paliwa, dłuższymi okresami między naprawami i wieloma innymi korzyściami.

Zobacz również: Jak wymienić poduszki silnika?

REKLAMA

Okres docierania współczesnego silnika nie jest długi. W praktyce już po 2000 km można maksymalnie obciążać silnik i zmuszać go do pracy nawet na najwyższych dopuszczalnych obrotach. Wcześniej nie powinno się przekraczać obrotów maksymalnego momentu obrotowego. Najkorzystniejsze w tym okresie obroty są zbliżone do 3000 w silniku z zapłonem iskrowym i do 2500 w silniku z zapłonem samoczynnym. Nie są korzystne dla silnika gwałtowne przyspieszenia, warto także unikać hamowania silnikiem.

Z uwagi na to, że silnik samochodowy jest maszyną cieplną i źle znosi pracę w warunkach stanów nieustalonych, trzeba dążyć do tego, aby jak najszybciej osiągnął nominalną temperaturę pracy, nie obciążając go zbytnio przed jej osiągnięciem. Dobrą praktyką, zwłaszcza podczas mrozów, jest wstępne rozgrzanie go pracą na wolnych obrotach przed rozpoczęciem jazdy. Dotyczy to zwłaszcza silników z zapłonem samoczynnym, które nie osiągają nawet połowy swojej mocy nominalnej przed rozgrzaniem się. Nie wolno próbować ruszać z miejsca zanim zimny olej nie dotrze do wszystkich zakamarków silnika, co zostanie zasygnalizowane zgaśnięciem lampki kontrolnej ciśnienia oleju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jakie są negatywne skutki hamowania silnikiem?

Nowy silnik powinien pracować jak najdłużej z jednakowym obciążeniem przy jednakowych obrotach. Trudno to osiągnąć w ruchu miejskim, dlatego w okresie docierania, o ile to możliwe, powinno się odbywać jak najwięcej jazd poza obszarami miast, na drogach bez stromych spadków i podjazdów.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA