REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowym prawem jazdy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
prawo jazdy, dowód osobisty
Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowym prawem jazdy?
Inne

REKLAMA

REKLAMA

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W przestrzeni medialnej ostatnio dużo mówi się o obowiązku wymiany prawa jazdy. Sprawdziliśmy, kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r. oraz czy osoby, które posiadają bezterminowe prawo jazdy mają obowiązek wymiany swoich dokumentów.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.?

Część kierowców zobowiązana jest do wymiany prawa jazdy. Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące sytuacji, w których prawo jazdy należy wymienić.

  • Osoby, którym zbliża się termin daty ważności muszą wymienić prawo jazdy. Nawet, jeżeli zbliża się termin ważności tylko jednej z kategorii, a inne są bezterminowo. W takim przypadku warto wystąpić z wnioskiem jeszcze przed minięciem ważności poprzedniego dokumentu. Tutaj warto przypomnieć, że 19 stycznia 2013 r. zaczęły obowiązywać przepisy, w ramach których wszystkie prawa jazdy wydawane od 2013 r. są prawami jazdy terminowymi. Najdłuższy okres, na jaki mogą być wydane od 2013 r., to 15 lat.
  • Osoby, które zmieniły nazwisko w związku z np. ślubem lub rozwodem także powinny wyrobić sobie nowe dokumenty. W przypadku zmiany imienia także należy wymienić dokument. Od momentu wystąpienia zdarzenia, które spowodowało zmianę danych – na wymianę dokumentów ( w tym także prawa jazdy) mamy 30 dni.
  • Prawo jazdy należy także wymienić w przypadku zniszczenia lub zgubienia dokumentu.
  • Jest jeszcze jedna okoliczność, która motywuje do wymiany dokumentów. Osoby, które nabędą nowe uprawnienia muszą zaktualizować swój dokument. Więc w przypadku nabycia uprawnień na kolejną kategorię, warto wymienić swój dokument.

Wymiana prawa jazdy: dokumenty, czas oczekiwania

By wymienić prawo jazdy, należy przygotować odpowiednie dokumenty. Składa się je w urzędzie miasta ( jeżeli mieszkasz w mieście na prawach powiatu), w urzędzie dzielnicy ( jeżeli mieszkasz w Warszawie), lub w starostwie powiatu, w którym mieszkach. Chodzi o:

  • wniosek o wydanie prawa jazdy,
  • aktualne zdjęcie,
  • potwierdzenie opłaty za prawo jazdy (opłaty dokonuje się w kasie urzędu lub przelewem na konto urzędu. Opłata za wydanie prawa jazdy wynosi 100 zł),
  • dowód osobisty albo paszport,
  • paszport albo kartę pobytu – jeśli jesteś cudzoziemcem,
  • prawo jazdy,
  • orzeczenie lekarskie (warto sprawdzić, czy posiada się ważne badania lekarskie i psychologiczne)

Na wymianę prawa jazdy średnio czeka się około 9 dni roboczych. W przypadku, gdy urząd musi wyjaśnić twoją sytuację (na przykład jeśli masz zakaz prowadzenia pojazdów), czas oczekiwania może wydłużyć się nawet do dwóch miesięcy. Warto jednak pamiętać, by dostarczyć komplet poprawnie wypełnionych dokumentów, bo każdy źle wypełniony dokument może wydłużyć czas wyrobienia nowego dokumentu.

Bezterminowe prawo jazdy

Osoby, które wyrobiły swoje prawa jazdy jeszcze przed wejściem już wcześniej wspomnianej nowelizacji wprowadzającej terminowe prawa jazdy, nie mające problemów ze zdrowiem, mogły otrzymać bezterminowe prawa jazdy. Te zaś będzie należało wymienić. Wymianę bezterminowych praw jazdy uwzględniono w nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami ze stycznia 2013 r. Zgodnie z art. 124 ustawy o kierujących pojazdami, osoby posiadające prawa jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 r. obowiązane są dokonać ich wymiany, na prawa jazdy. Ustawodawca przewidział na ten zabieg pięć lat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne

Prawa jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 r. podlegają wymianie w okresie od dnia 19 stycznia 2028 r. do dnia 18 stycznia 2033 r. w terminach określonych przez ministra właściwego do spraw transportu lub w terminie wcześniejszym na wniosek posiadacza prawa jazdy.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Już 60 proc. używanych aut w Polsce pochodzi z importu. Dlaczego Polacy wciąż tak chętnie kupują samochody używane z zagranicy?

Ponad połowa używanych samochodów na polskim rynku pochodzi z zagranicy – a liczby te wciąż rosną, zbliżając się do rekordowych poziomów sprzed kilku lat. Prym w imporcie wiodą auta z Niemiec, ale to import z USA notuje najbardziej dynamiczny wzrost. Jednocześnie przeciętny wiek i przebieg sprowadzanych pojazdów są wyraźnie wyższe niż w przypadku transakcji na autach krajowych, co może stanowić wyzwanie dla nabywców.

Przestarzałe przepisy taxi blokują rozwój nowoczesnej mobilności w Europie

Do 2030 roku nawet 190 milionów Europejczyków – niemal 40 proc. populacji – może regularnie korzystać z usług taksówkarskich zamawianych za pośrednictwem aplikacji mobilnych. W ocenie koalicji Shared Mobility Europe, dynamiczny rozwój sektora nowoczesnych przejazdów taksówkarskich jest skutecznie hamowany przez przestarzałe, rozdrobnione i często sprzeczne przepisy krajowe.

Spłata mandatu karnego na raty, a wygaszenie punktów karnych. Resort infrastruktury zajmie się tematem

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił z pismem do ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka ws. kierowców, którzy podejmują się spłaty mandatu karnego na raty. Choć działają zgodnie z prawem, są traktowani mniej korzystnie niż ci, którzy opłacili grzywnę jednorazowo.

KGP: 111 890 interwencji, 440 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 111 890 interwencji. Byli wzywani do 440 wypadków drogowych.

REKLAMA

Karta parkingowa w 2025 roku [FAQ]

Kto może otrzymać kartę parkingową w 2025 roku? Co daje taka karta osobie z niepełnosprawnością? Oto kilka odpowiedzi na często zadawane pytania!

Zielone strzałki wracają do gry – czas skończyć z absurdami, które blokują miasta

W ostatnich latach wiele polskich miast zdecydowało się na masowe usuwanie zielonych strzałek warunkowego skrętu. Efekt? Większe korki, mniejsza przepustowość skrzyżowań i rosnąca frustracja kierowców. Tymczasem te niepozorne zielone strzałki mogłyby i powinny poprawiać płynność ruchu, usprawniać komunikację w centrach miast i ograniczać emisję spalin. Pora na zdroworozsądkową korektę.

KGP: 107 596 interwencji, 356 wypadków drogowych, 30 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 596 interwencji. Byli wzywani do 356 wypadków drogowych.

Autogaz mimo wzrostu cen nic nie traci na popularności. Czy Polska pod względem samochodów napędzanych gazem jest wyjątkiem w Europie

Polska jest największym rynkiem autogazu w Europie, z ponad 3,5 milionami pojazdów zasilanych gazem płynnym, wyprzedzając Włochy. Jak wynika z danych rynkowych, autogaz pozostaje jednym z najtańszych i najpowszechniej dostępnych paliw w kraju, oferowanym na 7,4 tys. stacji.

REKLAMA

Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

REKLAMA