Zarejestruj się
REKLAMA
Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce? Teoretycznie tak. Teoretycznie, bo przed przystąpieniem do kursu i egzaminu, musi spełnić kilka wymogów dodatkowych. O wszystkich koniecznych formalnościach opowiem w tym materiale.
UE chce majstrować przy prawie jazdy. Nowy pomysł polega na podzieleniu obecnej kategorii B na kategorię B i B+. Stopniowanie uprawnień ma być sposobem na poprawę bezpieczeństwa. Tyle że pomysł wcale bezpiecznie nie brzmi. Sprawdźcie szczegóły.
W Polsce są przepisy pozwalające na odbieranie kierowcom prawa jazdy na 3 miesiące. Te działają jednak w ściśle określonych przypadkach. Scenariusze są tak naprawdę trzy. Dziś każdy z nich dokładnie omówię w tym poradniku.
Wiek i ewentualne choroby robią swoje. Senior może nie nadawać się do prowadzenia pojazdu i to pomimo wielu lat spędzonych za kółkiem. Czy jest zatem możliwość, aby stracił prawo jazdy? Trochę nie, a trochę tak. Są przepisy, które stanowią furtkę. I obowiązują od lat.
REKLAMA
Prawo jazdy można stracić za punkty. Tak, to prawda. Równie ważny jest jednak też stan zdrowia. Kierowca będzie musiał oddać dokument w przypadku chorób wzroku, serca czy nawet nerek. Wiedzieliście o tym?
Długo wyczekiwana przez kierowców zmiana wreszcie zacznie obowiązywać. Od 17 września 2023 roku punkty karne będą się przedawniać po roku, a nie dwóch. Warto jednak poznać zasady przedawnienia. Jest pewien haczyk.
Kierowcy znowu będą mogli zredukować 6 punktów karnych ze swojego konta w CEK. Teraz wiadomo już nawet kiedy. Kursy redukujące punkty powrócą do WORD-ów w całym kraju dokładnie 17 września 2023 r.
Autoblokada alkoholowa zamontowana w samochodzie jest umocowana prawnie w Polsce. Obowiązek korzystania z niej nie dotyczy jednak wszystkich kierowców. I co najważniejsze, trzeba się o nią starać, wykazując m.in. nienaganne zachowanie. O co w tym wszystkim chodzi?
REKLAMA
Data ważności prawa jazdy jest obok kategorii jedną z najważniejszych informacji zapisanych w dokumencie. Lepiej w tej chwili sprawdź, czy nie jeździsz z nieważnym prawkiem. Dokument taki oznacza bowiem na początek nawet 30 tys. zł grzywny.
Brak "kartonika" to nawet 30 tys. zł kary i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Czym zatem jest ten tak ważny świstek i czy jeszcze obowiązuje? To pytania, które postawiliśmy przed tym materiałem.
Tymczasowe prawo jazdy jeszcze w sierpniu pojawi się w aplikacji mObywatel 2.0. Rozwiązanie będzie udostępnione dokładnie 7 sierpnia. W pełni zacznie jednak działać dopiero 21 sierpnia. Co to oznacza dla kandydatów na kierowców?
Hulajnogi elektryczne stały się czymś na kształt taksówek. To nimi mieszkańcy dużych miast lubią wracać do domu z zakrapianych imprez. Czy takie zachowanie jest legalne? Czy za jazdę hulajnogą po alkoholu można stracić prawo jazdy?
Odebranie prawa jazdy a kategorie? Dziś jest tak, że choć sąd daje zakaz prowadzenia na kat. B, starosta odbiera kierowcy wszystkie posiadane uprawnienia. Ale teraz już wiemy, że to nielegalne. TK uznał, że przepisy, na podstawie których działali starości, są niekonstytucyjne.
Automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy to jeden z tych przepisów, na który czekają kierowcy. Dziś po minięciu okresu zakazu i do odzyskania uprawnień, konieczna jest wizyta w wydziale komunikacji. Prawo jazdy nie staje się aktywne automatycznie.
Tymczasowe prawo jazdy? mObywatel doczekał się ważnej zmiany. Kierowca zda egzamin i będzie mógł prowadzić. No może prawie. Bo nowelizacja na pierwszy rzut oka wygląda dobrze. Zapomina tylko, że CEPiK jest aktualizowany raz w tygodniu...
Zdał egzamin na prawo jazdy za brata. Teraz konsekwencje poniosą obydwaj. Grozić im może kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.
Prawo jazdy w mObywatel, czyli wygodny sposób na okazanie uprawnień, ale i sprawdzenie np. punktów karnych. Co warto wiedzieć o aplikacji?
Kto musi wymienić prawo jazdy jeszcze w tym roku? Lista przypadków być może nie jest długa, ale warto o niej pamiętać.
Międzynarodowe prawo jazdy. Co musisz o nim wiedzieć? Jak je zdobyć? I do czego tak właściwie może być potrzebne? Sprawdźmy.
REKLAMA