REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce?

czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce, czy obcokrajowiec może zrobić prawo jazdy w Polsce
Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce?
Pixabay

REKLAMA

REKLAMA

Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce? Teoretycznie tak. Teoretycznie, bo przed przystąpieniem do kursu i egzaminu, musi spełnić kilka wymogów dodatkowych. O wszystkich koniecznych formalnościach opowiem w tym materiale.
rozwiń >

Co jest konieczne do uzyskania prawa jazdy?

REKLAMA

Droga do uzyskania polskiego prawa jazdy jest prosta. Kandydat na kierowcę musi założyć Profil Kandydata na Kierowcę, przejść szkolenie w OSK, przejść badania lekarskie, wykonać zdjęcie do dokumentu, a następnie umówić się na egzamin w ośrodku ruchu drogowego. Egzamin musi przejść zarówno w części teoretycznej, jak i praktycznej – chyba że przepisy w zakresie konkretnej kategorii mówią inaczej.

REKLAMA

Oczywiście warunków jest więcej. Konkretnie do listy należy dopisać dwa kolejne. W pierwszej kolejności kandydat musi ukończyć 18. rok życia (np. w przypadku kategorii B) lub inny próg wieku konieczny dla danej kategorii. Niezbędne jest także złożenie wniosku w referacie komunikacji należnym miejscu zamieszkania osoby starającej się o uprawnienia do kierowania pojazdami.

Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce?

Ukrainiec, ale także każdy inny obcokrajowiec, ma możliwość zdobycia polskiego prawa jazdy. W zależności od konkretnej sytuacji może się to odbyć tak naprawdę na jeden z dwóch sposobów.

  • Po pierwsze w sytuacji, w której Ukrainiec miał w swoim kraju prawo jazdy, ma możliwość zamienienia go na polskie. Tu jednak pojawia się pewien haczyk. Jeżeli prawo jazdy zagraniczne nie jest zgodne ze wzorem określonym w Konwencji Genewskiej lub Konwencji Wiedeńskiej, kierowca musi zdać część teoretyczną egzaminu państwowego w Polsce. Dopiero wtedy urząd wymieni jego dokument.
  • Po drugie gdy nigdy nie miał prawa jazdy, może wyrobić je w Polsce. Musi spełnić każdy z warunków określonych w poprzednim akapicie, a do tego musi pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Tą omówię w następnej części materiału.

W przypadku wymiany zagranicznego prawa jazdy na polskie warto pamiętać o dwóch kwestiach. Zagraniczne prawo jazdy przestanie być ważne po 6 miesiącach od uzyskania przez ciebie stałego lub czasowego pobytu w Polsce. Do wydania polskiego prawa jazdy konieczne jest przebywanie w kraju od co najmniej 185 dni.

Kiedy Ukrainiec może się starać o prawo jazdy w Polsce?

Pomijając ukończenie kursu, dobry stan zdrowia i zdanie egzaminu państwowego, Ukrainiec do starania się o polskie prawo jazdy musi spełnić jeszcze jeden warunek. Pod odpowiedzialności karną powinien oświadczyć, że jego miejsce zamieszkania znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wyraźnie mówi o tym art. 11 ust. 1 pkt 5 ustawy o kierujących pojazdami. Choć ten przypadek został rozbity na kilka punktów dodatkowych. Obcokrajowiec starający się o polskie uprawnienia do kierowania pojazdami musi:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • przebywać w Polsce co najmniej przez 185 dni w każdym roku kalendarzowym ze względu na swoje więzi osobiste i zawodowe albo z zamiarem stałego pobytu wyłącznie ze względu na swoje więzi osobiste.
  • przebywać w Polsce regularnie ze względu na swoje więzi osobiste, a jednocześnie, że ze względu na swoje więzi zawodowe kolejno przebywać w co najmniej dwóch państwach członkowskich Unii Europejskiej.
  • przebywać w Polsce regularnie ze względu na swoje więzi osobiste, ponieważ przebywa w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej w celu wypełniania zadania o określonym czasie trwania.

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy Ukraińca?

W samej formule egzaminu na prawo jazdy w przypadku obcokrajowca nie zmienia się nic. Nadal będzie musiał on zdać część teoretyczną, jak i praktyczną. W czasie praktycznej wykona zadania na placu manewrowym, a następnie wyjedzie pojazdem egzaminacyjnym na miasto. Wykonanie wszystkich zadań będzie oznaczać wynik pozytywny. Popełnienie poważnych błędów może się wiązać z wynikiem negatywnym. Sprawa jest zatem prosta. Jedyna różnica może dotyczyć kwestii językowych. O tej sprawie jednak opowiem w kolejnym akapicie.

Egzamin na prawo jazdy w Polsce. Co gdy Ukrainiec nie zna języka?

Sytuacja, w której Ukrainiec nie zna języka polskiego, jest dość zasadniczą przeszkodą podczas egzaminu państwowego na prawo jazdy. Nie będzie bowiem rozumiał poleceń wydawanych przez egzaminatorów. Na szczęście przepisy mają wyjście z tej sytuacji. Egzaminy mogą być bowiem prowadzone nie tylko w języku polskim, ale również angielskim lub niemieckim. Ukrainiec nie zna żadnego z nich? To nadal nie problem. Może bowiem wziąć ze sobą na egzamin tłumacza przysięgłego. Ten będzie komunikował Ukraińca z egzaminatorem.

Ważne

Czy egzaminowani w WORD-ach często nie mówią po polsku? To raczej sytuacje marginalne. Jak mówią dane, w roku 2022 zaledwie 0,45 proc. wszystkich egzaminów było prowadzonych w języku innym niż polski.

Ukrainiec może zabrać ze sobą na egzamin na prawo jazdy tłumacza. To dobra informacja. Tylko czy tłumacz nie będzie mu czasem podpowiadał np. na egzaminie teoretycznym? Nie, bo nie weźmie w nim udziału. Może jedynie objaśnić wszystkie zasady formalne i powinien wyjść z sali. Jak zatem Ukrainiec odczyta pytania? Aktualnie katalog pytań testowych stosowanych na teście kwalifikacyjnym został przetłumaczony na język rosyjski, ukraiński, angielski i przekazany do Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Pytania będą zatem zapisane w jego języku ojczystym.

Ile będzie kosztować Ukraińca prawo jazdy w Polsce?

REKLAMA

Kosz zdobycia uprawnień do kierowania pojazdami w przypadku Ukraińca lub innego obcokrajowca, będzie dokładnie taki sam, jak w przypadku Polaka. Kandydat na kierowcę powinien przygotować od 2 do 3 tys. zł na kurs, 200 zł na badanie lekarskie, 50 zł na zdjęcia, 250 zł na egzamin państwowy i 100 zł za wydanie dokumentu w wydziale komunikacji. Kwota wzrośnie tylko w jednym przypadku. Wtedy, gdy Ukrainiec nie będzie rozmawiał po polsku, angielsku lub niemiecku. W takim przypadku konieczne może się okazać wynajęcie tłumacza przysięgłego, który będzie wspierał Ukraińca podczas wizyty w WORD-zie.

Bez tego wydatku nie zostanie dopuszczony do egzaminu państwowego, bo nie będzie rozumiał poleceń egzaminatora i nie będzie w stanie odpowiadać na jego pytania. Czy jest szansa na prowadzenie zapowiadanych przez rząd egzaminów na prawo jazdy w języku ukraińskim? Były takie plany, ale na razie sprawa utknęła w martwym punkcie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA