REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Autoblokada alkoholowa w samochodzie. Rzadki zamiennik zakazu prowadzenia

Autoblokada alkoholowa, blokada alkoholowa w samochodzie, blokada alkoholowa w samochodzie zamiast zakazu prowadzenia pojazdów
Autoblokada alkoholowa, blokada alkoholowa w samochodzie, blokada alkoholowa w samochodzie zamiast zakazu prowadzenia pojazdów
Autoblokada alkoholowa w samochodzie. Rzadki zamiennik zakazu prowadzenia
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Autoblokada alkoholowa zamontowana w samochodzie jest umocowana prawnie w Polsce. Obowiązek korzystania z niej nie dotyczy jednak wszystkich kierowców. I co najważniejsze, trzeba się o nią starać, wykazując m.in. nienaganne zachowanie. O co w tym wszystkim chodzi?
rozwiń >

Co to jest autoblokada alkoholowa?

Kierowca wsiada do samochodu, wkłada kluczyk do stacyjki, jednak zanim odpali silnik, musi... dmuchnąć w balonik. Zjawisko wydaje się nieco abstrakcyjne. To prawda. Tyle że jest jak najbardziej możliwe w Polsce. Obowiązek stosowania pokładowego alkomatu nie spoczywa jednak na każdym kierującym. Dotyczy przede wszystkim osób, które otrzymały zakaz prowadzenia pojazdów. Zakaz ten po pewnym czasie może zostać zamieniony właśnie na blokadę. Czym de facto jest to urządzenie? Kwestię tą reguluje art. 2 pkt 84 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Mówi o tym, że:

REKLAMA

 • blokada alkoholowa to urządzenie techniczne uniemożliwiające uruchomienie silnika pojazdu silnikowego i pojazdu szynowego, w przypadku gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3.

Blokadę alkoholową można zamontować nie tylko w samochodzie osobowym, ale także ciężarówce, autobusie czy motocyklu. Przepisy nie znają w tej kwestii większych ograniczeń.

Podstawa prawna dla autoblokady alkoholowej

REKLAMA

Blokada alkoholowa jest umocowana prawnie m.in. w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Jej status omawia m.in. art. 66 ust. 1d i 1e. O czym one mówią? Wskazują na dwie niezwykle ważne okoliczności eksploatacyjne. Po pierwsze blokadę alkoholową w samochodzie zamontować może wyłącznie producent urządzenia lub jego upoważniony przedstawiciel. Nie można jej po prostu kupić w sieci, a potem samodzielnie zamontować w pojeździe.

Po drugie blokadę alkoholową należy regularnie kalibrować. Ustawa mówi o powtarzaniu procedury co 12 miesięcy. Prawdopodobnie też kierowca musi mieć dowód przeprowadzenia kalibracji. Ten może wymagać np. diagnosta podczas przeglądu, ewentualnie policjant w czasie kontroli drogowej. Kolejnym aktem prawnym, który reguluje kwestię działania blokady alkoholowej w samochodzie, jest art. 182a par. 1 ustawy Kodeks karny wykonawczy. W tym przypadku wskazywane są zasady przyznawania tego środka karnego.

Autoblokada alkoholowa. Zasada działania i koszty

REKLAMA

Ile kosztuje montaż blokady alkoholowej w aucie? To nie jest tania sprawa. Sama aparatura potrzebna do działania urządzenia zostanie wyceniona na jakieś 3 tys. zł. Dodatkowo kierowca musi doliczyć do rachunku od 300 do 700 zł za montaż. Blokady nie trzeba jednak kupować na własność. Można ją również wynająć. W takim przypadku miesięczna opłata wynosi jakieś 90 do 100 zł. Jak wygląda blokada alkoholowa w samochodzie? Blokada alkoholowa wygląda trochę jak przenośny alkomat, który jest wpięty za pomocą przewodu do układu elektronicznego pojazdu. Urządzenie na ogół jest umieszczone w okolicy miejsca zajmowanego przez kierowcę.

Jak działa autoblokada alkoholowa? Kierujący inicjuje zapłon pojazdu, a wtedy autoblokada prosi go o poddanie się badaniu. Wynik na poziomie 0 promili sprawia, że urządzenie automatycznie zdejmuje blokadę zapłonu. Działa trochę jak dodatkowy immobiliser. Urządzenie uniemożliwi rozruch silnika, gdy zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wyniesie co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3.

Blokada alkoholowa: po jakim czasie można się o nią starać?

O możliwość prowadzenia pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową może starać się kierujący, u którego zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru. Jeżeli zakaz był przyznany dożywotnio, musi minąć co najmniej 10 lat. O tym warunku wyraźnie mówi art. 182a par. 1 ustawy KKW. Sprawę w tym przypadku rozpatruje sąd na wniosek sprawcy.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby sąd zamienił zakaz na blokadę? Kwestia częściowego odbycia kary stanowi dopiero pierwszą przesłankę. Kluczowa jest także postawa oskarżonego. Z niej musi jasno wynikać, że "postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji". Tak mówi art. 182a par. 1 ustawy KKW.

Sąd indywidualnie ocenia powyższe okoliczności. Znaczenie ma także fakt, że np. skazany pracuje jako kierowca i jest jedynym żywicielem rodziny. Procedura nie jest typowa. Sam wyrok sądu może być też różny. Nie każdy kierowca będzie miał zamienioną sankcję zakazu prowadzenia na autoblokadę alkoholową.

Jak długo trzeba jeździć z blokadą alkoholową?

W przypadku pozytywnego wyroku sądu w sprawie zamiany środka karnego z zakazu prowadzenia pojazdów na możliwość prowadzenia aut wyposażonych w blokadę alkoholową, kluczowy jest także czas. Ile będzie obowiązywać obowiązek jazdy z blokadą? Art. 182a par. 1 ustawy KKW mówi wyraźnie o tym, że "sąd może orzec o dalszym wykonywaniu tego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową". W skrócie okres obowiązywania nowego środka karnego będzie dokładnie taki sam, jaki czas pozostał kierowcy do wykonania pełnego okresu zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Blokada alkoholowa a ponowny egzamin

Załóżmy, że kierowca dostał 3 lata zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Po połowie tego okresu zaczął starać się o zamianę sankcji na obowiązek korzystania z blokady alkoholowej. Sąd przychylił się do tego wniosku. Co dalej? Minęło ponad 18 miesięcy zakazu. To oznacza mniej więcej tyle, że kierowca od razu prawa jazdy nie odzyska. W głos art. 102 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym "jeżeli od dnia zatrzymania prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem upłynął okres przekraczający rok, warunkiem zwrotu prawa jazdy (...) jest uzyskanie pozytywnego wyniku kontrolnego sprawdzenia kwalifikacji".

Kierujący musi się zatem udać do wydziału komunikacji należnego miejscu zamieszkania. Tam na podstawie decyzji sądu i numery PKK otrzyma skierowanie na egzamin. Z nim może udać się do WORD-u i opłacić egzamin. Pozytywny wynik sprawdzianu w części teoretycznej i praktycznej sprawi, że pod warunkiem korzystania z blokady alkoholowej, będzie mógł legalnie prowadzić pojazd mechaniczny. Uprawnienia zostaną mu przywrócone, a prawo jazdy zwrócone.

 • Skąd policjanci będą wiedzieć o obowiązku stosowania blokady alkoholowej? W prawie jazdy (także jego elektronicznej wersji w bazie CEK) pojawi się kod 69 mówiący o blokadzie. Prawo jazdy z tym kodem zostanie wydane na okres obowiązywania środka karnego. Później kierujący dostanie dokument bez kodu ograniczeń.
 • Czy pojazd szkoleniowy lub egzaminacyjny musi posiadać blokadę alkoholową? Całe szczęście nie. O takim zwolnieniu mówi bowiem art. 182a par. 2 ustawy KKW.

Kara za jazdę bez blokady alkoholowej

Kierowca ma zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, mimo wszystko złamał go i – co gorsza – wpadł na tym przestępstwie podczas kontroli drogowej. Jakie będą sankcje z tego tytułu? Mowa o czterech możliwych scenariuszach, przy czym raczej wystąpią one jednocześnie. Co więcej, o skali środków karnych zadecyduje sąd. Policjanci mają obowiązek skierowania sprawy do rozpatrzenia przez sędziego.

 • Po pierwsze w takiej sytuacji kierujący prowadzi pojazd bez uprawnień. To oznacza, że dostanie karę grzywny. Ta może wynosić nawet do 30 tys. zł.
 • Po drugie kierujący powinien się liczyć z tym, że możliwość prowadzenia pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową zostanie uchylona. Kierujący powróci do zakazu prowadzenia pojazdów.
 • Po trzecie zakaz prowadzenia pojazdów zostanie wydłużony. Może nawet o 3 lata.
 • Po czwarte kierowca dostanie karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

  Są trzy wytłumaczenia dlaczego PKN Orlen sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. Nie każde postępowanie zarządu spółki wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

  Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

  Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

  Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

  Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

  Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

  Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

  REKLAMA

  Fałszywy mandat od straży miejskiej. Nowy sposób złodziei w Warszawie

  Wezwanie od straży miejskiej wygląda łudząco realistycznie. Prawdziwe jednak nie jest. Fakt, że dokument sporządzili oszuści, a nie strażnicy miejscy, zdradza kilka rzucających się w oczy detali. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak nie dać się oszukać.

  Wracają kontrole na granicy ze Słowacją. Czy twoje auto też skontrolują?

  Na granicy między Polską a Słowacją ponownie pojawią się strażnicy graniczni. Ci nie będą obserwować ruchu, a zatrzymywać pojazdy i je kontrolować. Na jakich autach się skupią i co ma na celu przywrócenie kontroli granicznych? O tym w tym materiale.

  Dopłaty gwarantowane przez państwo wpływają na zainteresowanie Polaków elektrykami

  Dopłaty gwarantowane przez państwo wpływają na zainteresowanie Polaków elektrykami - wynika z badania zrealizowanego na potrzeby raportu „E-rewolucja w świecie motoryzacji”.

  Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce?

  Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce? Teoretycznie tak. Teoretycznie, bo przed przystąpieniem do kursu i egzaminu, musi spełnić kilka wymogów dodatkowych. O wszystkich koniecznych formalnościach opowiem w tym materiale.

  REKLAMA

  Wybory 2023: Ile będzie kosztować transport wyborców do komisji wyborczych?

  40 mln zł będzie kosztować transport wyborców do komisji wyborczych. Suma po części wynika ze skali przejazdów, a po części faktu, że ministerstwo... nie opracowało stawek, na podstawie których można byłoby taki transport realizować. Oto szczegóły programu "taksówka+".

  Obwodnica Pułtuska. Jest ZRID, zaraz startują prace

  Pułtusk jest pięknym miastem o mocnym akcencie historycznym. Nie ma się zatem co dziwić, że rząd postanowił zainwestować w nie 442 mln zł. A właściwie to nie tyle w nie, co w jego okolice. Bo powstanie obwodnica Pułtuska. Trasa otrzymała właśnie ZRID.

  REKLAMA