REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieważne prawo jazdy to poważny problem. A mandat dopiero otwiera listę konsekwencji

nieważne prawo jazdy, co grozi za nieważne prawo jazdy, nieważne prawo jazdy mandat
nieważne prawo jazdy, co grozi za nieważne prawo jazdy, nieważne prawo jazdy mandat
Nieważne prawo jazdy to poważny problem. A mandat dopiero otwiera listę
Yanosik

REKLAMA

REKLAMA

Data ważności prawa jazdy jest obok kategorii jedną z najważniejszych informacji zapisanych w dokumencie. Lepiej w tej chwili sprawdź, czy nie jeździsz z nieważnym prawkiem. Dokument taki oznacza bowiem na początek nawet 30 tys. zł grzywny.
rozwiń >

Kierowca ma nieważne prawo jazdy i trafił na kontrolę drogową

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Policja zatrzymuje kierującego do kontroli drogowej. Pierwszym jej elementem jest sprawdzenie dokumentów. Funkcjonariusze wbijają numer rejestracyjny auta do rejestru Centralnej Ewidencji Pojazdów. Tam pojawia się informacja, że OC jest ważne, a pojazd nie jest kradziony. Następnie wbijają numer PESEL kierującego spisany z dowodu osobistego do Centralnej Ewidencji Kierowców. I w CEK pojawia się informacja mówiąca o minięciu ważności dokumentu prawa jazdy. Co to de facto oznacza z prawnego punktu widzenia? Funkcjonariusze nie będą mieli dobrej informacji dla kierującego. Popełnił on właśnie wykroczenie.

REKLAMA

Przykład

Prawa jazdy w Polsce były bezterminowe. BYŁY! Do roku 2013. Po tym terminie dokumenty są wydawane na maksymalnie 15 lat. Maksymalnie, gdy w przypadku kierującego nie występują przeciwwskazania medyczne. Warto o tym pamiętać.

Co oznacza nieważne prawo jazdy?

W sytuacji, w której kierujący posiada nieważne prawo jazdy, policjanci muszą wykonać przede wszystkim dwie czynności. Mowa o:

 • fizycznym odebraniu dokumentu, jeżeli kierujący posiada go przy sobie. Podstawę do takiego działania daje im art. 135 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy Prawo o ruchu drogowym. Nie muszą oni wklepywać informacji blokującej uprawnienia do bazy CEK. Informacja w tej sprawie tam już się bowiem pojawiła automatycznie.
 • uniemożliwieniu kierującemu dalszej jazdy. Po minięciu terminu ważności prawa jazdy, traci on uprawnienia do kierowania. De facto przestaje być zatem kierowcą, a więc nie może kontynuować jazdy. Kierujący będzie musiał wskazać osobę, która przejmie pieczę nad pojazdem, ewentualnie istnieje możliwość jego zabezpieczenia poprzez odholowanie na parking depozytowy.

Decyzja dotycząca zatrzymania prawa jazdy jest automatycznie podejmowana przez starostę. Podstawę do takiego działania daje art. 102 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy Prawo o ruchu drogowym. Mówi on wyraźnie, że "starosta wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy (...), w przypadku gdy osoba posiadająca prawo jazdy (...) nie przedstawiła w wymaganym terminie orzeczenia o istnieniu lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem".

Mandat za nieważne prawo jazdy

Nieważne prawo jazdy w sensie kwalifikacji prawnej oznacza prowadzenie pojazdu bez uprawnień. Popełnienie tego wykroczenia uruchamia konsekwencje zapisane w art. 94 par. 1 ustawy Kodeks wykroczeń. Ten stwierdza, że "kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych". Areszt i ograniczenie wolności są mało prawdopodobne. Choć decyzję w tej sprawie i tak podejmie sąd. Mandat brzmi już dużo gorzej. Zwłaszcza że może wynosić od 1500 do 5000 zł. Sankcja jest mocno dotkliwa.

Ważne

Pamiętajcie o tym, że policjant równie dobrze może nie wskazać grzywny. Zwłaszcza że sprawa i tak trafi do sądu (szerzej o tym w kolejnym akapicie). A sędzia będzie mógł już ukarać grzywną wynoszącą do 30 tys. zł.

Nieważne prawo jazdy oznacza też... utratę prawa jazdy!

REKLAMA

Wysoki mandat powiecie? To prawda. Tyle że na tym konsekwencje jeszcze się nie kończą. Bo zaraz za art. 94 par. 1 ustawy Kodeks wykroczeń pojawia się również par. 3. W tym ustawodawca stwierdza, że "w razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1, orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów". I sankcja ta jest obligatoryjna. Kierujący otrzyma zakaz prowadzenia (a więc de facto sąd odbierze mu prawo jazdy) na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Prosty błąd z niedopilnowaną datą ważności dokumentu może się zatem skończyć naprawdę poważnymi konsekwencjami.

Gdy sąd odbierze kierującemu prawo jazdy na okres do 12 miesięcy, po minięciu okresu zakazu prowadzący po prostu odbierze dokument w referacie komunikacji, który go wydał. Jeżeli jednak okres zakazu będzie dłuższy niż 12 miesięcy, do odzyskania uprawnień do kierowania pojazdami konieczny będzie egzamin sprawdzający umiejętności kierującego.

Czy zawsze za nieważne prawo jazdy trzeba stracić prawo jazdy?

Może się okazać, że kierowca zorientował się o minięciu terminu ważności prawa jazdy na własną rękę. Po prostu zajrzał do dokumentu. Co wtedy? Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie powinien wsiadać za kierownicę pojazdu. Musi przede wszystkim zrobić nowe zdjęcie, przejść badanie lekarskie i złożyć w referacie komunikacji wniosek o wydanie nowego dokumentu. Jeżeli dokumenty będą kompletne, uprawnienia odzyska. Wyraźnie mówi o tym art. 102 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Stwierdza on bowiem, że "zwrot zatrzymanego prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem następuje po ustaniu przyczyny zatrzymania". W tym przypadku przyczyną zatrzymania będzie nieważne zaświadczenie lekarskie. Dostarczenie ważnego sprawi zatem, że ustąpi przyczyna zatrzymania.

Wymiana prawa jazdy. Podstawa prawna

Wymiana prawa jazdy w przypadku kończącego się okresu ważności odbywa się na podstawie decyzji administracyjnej wydanej na podstawie art. 13 ust. 6 ustawy o kierujących pojazdami. Zapis ten mówi wyraźnie o tym, że "okres ważności prawa jazdy określonej kategorii jest przedłużany, na wniosek osoby zainteresowanej, za opłatą, o której mowa w art. 10 ust. 1, w formie wymiany prawa jazdy". Tyle że opłata nie jest jedyną formalnością. Bo wraz z wnioskiem o wydanie nowego dokumentu, kierujący musi dostarczyć również aktualne zdjęcie oraz ważne zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami. Data ważności nowego dokumentu zostanie określona na podstawie ważności zaświadczenia.

 • Ile kosztuje wymiana prawa jazdy? Aktualnie kierujący płaci w wydziale komunikacji równe 100 zł. Nie wnosi już 50 gr opłaty ewidencyjnej. Do sumy warto jednak doliczyć koszt wykonania zdjęć (jakieś 30 do 50 zł) oraz wizyty u lekarza orzecznika (200 zł). W sumie wymiana prawa jazdy może zatem kosztować nawet 350 zł.
 • Ile trzeba czekać na nowe prawo jazdy? Nowy dokument prawa jazdy powinien dotrzeć do referatu komunikacji najpóźniej 14 dni od złożenia wniosku. Zazwyczaj prawa jazdy są drukowane i wysyłane do urzędów wcześniej. Status można sprawdzić na rządowej stronie info-car.pl.

Co jeszcze warto wiedzieć o nieważnym prawie jazdy?

Na koniec zebrałem jeszcze kilka pytań internautów dotyczących tematu nieważnego prawa jazdy. Postanowiłem też na nie odpowiedzieć. Tak, aby nie pozostawić żadnych wątpliwości w tej sprawie.

 • Czy można jeździć, oczekując na wymianę prawo jazdy? Można, ale tylko w sytuacji, w której wymieniane prawo jazdy jest jeszcze ważne. Do terminu jego ważności posiadacz formalnie nadal jest kierowcą. Po minięciu daty ważności prowadzić już nie można. To rodzi poważne konsekwencje.
 • Ile można jeździć po upływie terminu prawa jazdy? Równe ZERO dni. Nieważne prawo jazdy oznacza, że kierowca przestaje być kierowcą. Jeżeli wsiądzie do auta i będzie prowadzić, zrobi to całkowicie nielegalnie.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PKN ORLEN nie narusza prawa niskimi cenami? Bezpodstawne oskarżenia? [Wybory 2023]

  Są trzy wytłumaczenia dlaczego PKN Orlen sprzedaje paliwa jakby ropa kosztowała 50 dolarów za baryłkę. A jest po 94 dolary. Nie każde postępowanie zarządu spółki wiąże się z odpowiedzialnością prawną.

  Sztuczna inteligencja w samochodzie. Auta już są inteligentne, a ich IQ rośnie!

  Sztuczna inteligencja w samochodzie ma znaczenie nie tylko dla kierowców. To kluczowy trend rynkowy! Już dziś jedna piąta środków wydawanych na prace nad AI, trafiają właśnie do sektora moto. To potężny potencjał. Warto jednak zastanowić się nad tym, co może właściwie oznaczać dla właścicieli aut.

  Historia pojazdu w aplikacji mObywatel. Nowe przepisy już obowiązują

  Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.

  Czym kierują się Polacy podczas zakupu używanego auta?

  Przy wyborze auta z rynku wtórnego Polacy kierują się przede wszystkim ceną. Tuż za nią, z niemal identyczną liczbą wskazań, plasują się: rocznik oraz przebieg. Nabywcy chcą także znać historię serwisową i wypadkową pojazdu - wynika z badań serwisu autobaza.pl. Co jeszcze wpływa na motoryzacyjne wybory i w jaki sposób świadczy to o świadomości kupujących? Analizują eksperci autobaza.pl.

  REKLAMA

  Fałszywy mandat od straży miejskiej. Nowy sposób złodziei w Warszawie

  Wezwanie od straży miejskiej wygląda łudząco realistycznie. Prawdziwe jednak nie jest. Fakt, że dokument sporządzili oszuści, a nie strażnicy miejscy, zdradza kilka rzucających się w oczy detali. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak nie dać się oszukać.

  Wracają kontrole na granicy ze Słowacją. Czy twoje auto też skontrolują?

  Na granicy między Polską a Słowacją ponownie pojawią się strażnicy graniczni. Ci nie będą obserwować ruchu, a zatrzymywać pojazdy i je kontrolować. Na jakich autach się skupią i co ma na celu przywrócenie kontroli granicznych? O tym w tym materiale.

  Dopłaty gwarantowane przez państwo wpływają na zainteresowanie Polaków elektrykami

  Dopłaty gwarantowane przez państwo wpływają na zainteresowanie Polaków elektrykami - wynika z badania zrealizowanego na potrzeby raportu „E-rewolucja w świecie motoryzacji”.

  Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce?

  Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce? Teoretycznie tak. Teoretycznie, bo przed przystąpieniem do kursu i egzaminu, musi spełnić kilka wymogów dodatkowych. O wszystkich koniecznych formalnościach opowiem w tym materiale.

  REKLAMA

  Wybory 2023: Ile będzie kosztować transport wyborców do komisji wyborczych?

  40 mln zł będzie kosztować transport wyborców do komisji wyborczych. Suma po części wynika ze skali przejazdów, a po części faktu, że ministerstwo... nie opracowało stawek, na podstawie których można byłoby taki transport realizować. Oto szczegóły programu "taksówka+".

  Obwodnica Pułtuska. Jest ZRID, zaraz startują prace

  Pułtusk jest pięknym miastem o mocnym akcencie historycznym. Nie ma się zatem co dziwić, że rząd postanowił zainwestować w nie 442 mln zł. A właściwie to nie tyle w nie, co w jego okolice. Bo powstanie obwodnica Pułtuska. Trasa otrzymała właśnie ZRID.

  REKLAMA