REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konfiskata samochodu pijanym kierowcom. Nowelizacja łagodzi przepisy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Konfiskata samochodu pijanym kierowcom, odebranie samochodu pijanemu kierowcy
Konfiskata samochodu pijanym kierowcom. Nowelizacja łagodzi przepisy
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Konfiskata samochodu po alkoholu jeszcze nie zaczęła obowiązywać, a już doczekała się nowelizacji. Zmiana zaproponowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości łagodzi i to znacznie jeden z przepisów. O którym zapisie mowa?

rozwiń >

Nowelizacja przepisów o konfiskacie aut pijanym

W grudniu roku 2022 bardzo głośno było o przepisach pozwalających na konfiskowanie samochodów pijanym kierowcom. Te zostały przegłosowane. Całe szczęście ustawodawca dał im aż roczne vacatio legis. A to oznacza mniej więcej tyle, że wejdą w życie dokładnie 14 marca 2024 roku. Wejdą w życie, ale nie w pierwotnym kształcie. Bo jak informuje redakcja serwisu Interia, właśnie odbywa się w sejmie głosowanie nad ich złagodzeniem. Niższa sankcja będzie dotyczyć tych osób, które spowodują kolizję, a do tego będą miały w organizmie mniej niż 1 promil.

REKLAMA

Przykład

Oczywiście na razie w tej sprawie wypowiedział się jedynie sejm. Teraz czas na senat. Gdy ten zatwierdzi proponowane zmiany, kształt ustawowych zapisów zostanie zmieniony.

Co zmieni się w odbieraniu samochodów pijanym kierowcom?

Pierwotny kształt przepisów jest następujący. Obligatoryjnie samochód mieli stracić ci kierujący, którzy prowadzą, mając co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, ewentualnie spowodowali kolizję, mając co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi. To już jednak prawie nieaktualne. Procedowana właśnie nowelizacja przepisów zakłada, że przepadek auta wcale nie będzie obowiązkowy w przypadku osób, które choć wsiadły za kierownicę na podwójnym gazie i spowodowały kolizję, to miały we krwi między 0,5 a 1 promilem alkoholu. Tu decyzja o przepadku mienia będzie pozostawiona sądowi. Sędzia, miarkując stopień zawinienia, ale i postawę kierowcy określi czy ta sankcja będzie aktualna, czy nie.

Przykład

Na złagodzenie kary będzie mógł zatem liczyć np. niekarany, który nieznacznie przekroczył ilość alkoholu we krwi, a do tego w jego gospodarstwie domowym pojazd jest potrzebny np. do dowożenia niepełnosprawnego dziecka do szkoły. To oczywiście jedynie przykład szczególnych okoliczności.

Złagodzenie przepisów w tym zakresie zostało zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. To o tyle duża ciekawostka, że pierwotny kształt zapisów został również zaproponowany przez to samo ministerstwo. Kolejna ciekawostka jest taka, że i "stare" przepisy przewidują wyjątek od konfiskaty auta. Tyle że tu odnosi się on do jazdy po alkoholu i sytuacji, w której kierujący nie spowodował zdarzenia drogowego. Wystąpienie szczególnych okoliczności także i w tym przypadku bada oraz ocenia sąd.

Pijany recydywista za kierownicą. On także straci auto!

Przy okazji nowelizacji warto przypomnieć jeszcze jedną zasadę przepisów pozwalających na konfiskowanie samochodu pijanego kierowcy. Sąd będzie miał taką możliwość w przypadku prowadzącego, który dopuścił się drogowej recydywy. W pojęcie złapie się osoba, która po raz drugi w ciągu 24 miesięcy została zatrzymana za jazdę pod wpływem alkoholu. Zasady? Te są identyczne jak w przypadkach powyższych. Przypominamy je w kolejnym akapicie.

Jak nie konfiskata samochodu pijanym to nawiązka!

Konfiskata samochodu po alkoholu będzie dotyczyć tylko auta należącego do kierowcy. Mowa o takim pojeździe, w przypadku którego prowadzący widnieje w bazie CEPiK jako właściciel. Co z innymi pojazdami, a w tym służbowymi czy wynajętymi? Tu sprawa się komplikuje. Bo kara nadal występuje, ale jest naliczana w inny sposób.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Gdy kierujący zatrzymany przez policję prowadzi pojazd cudzy, służbowy, leasingowany czy wynajmowany, nie straci go podczas kontroli drogowej. W tym przypadku kary jednak nie uniknie. Sędzia orzeknie bowiem tzw. nawiązkę. Nawiązka ma wynosić dokładnie tyle, ile wynosi aktualna wartość pojazdu. Do oceny wartości pojazdu nie będzie konieczna opinia rzeczoznawcy.
  2. W sytuacji, w której pijany spowoduje wypadek i jego samochód zostanie zniszczony w wypadku, sąd również go nie zajmie. Tu również pojawi się nawiązka. Jej wartość zostanie wyliczona na podstawie wartości rynkowej auta sprzed wypadku. Tu nie będzie konieczna opinia rzeczoznawcy.
  3. Pijany kierowca ciężarówki otrzyma nawiązkę, ale nie o wartości auta. Będzie musiał wpłacić na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej kwotę od 5 tys. do nawet 100 tys. zł. Kwotę określi sąd w wyroku.

Kiedy przepisy o konfiskacie aut pijanym wejdą w życie?

REKLAMA

Nowelizacja nie zmienia jednego. Przepisy w sprawie przepadku samochodu pijanych kierowców nadal wejdą w życie dokładnie 14 marca 2024 roku. I to bez względu na fakt czy nowelizacja zostanie przegłosowana przez wszystkie izby, czy nie. To już nie ma żadnego znaczenia.

Nie zmieni się także wygląd samej procedury. A więc, policjanci tymczasowo na okres 7 dni po zdarzeniu zajmą pojazd. Ten następnie przejmie prokurator i zatrzyma go do czasu wydania prawomocnego wyroku sądu. Nowelizacja nie mówi nic o możliwości odstąpienia od tej procedury. To znaczy mniej więcej tyle, że jeżeli sąd wyrazi zgodę na wyjątkowe odstąpienie od konfiskaty samochodu po ujawnieniu jazdy po alkoholu, kierujący i tak nie odzyska pojazdu wcześniej niż po uprawomocnieniu się wyroku.

Odebranie samochodu pijanemu kierowcy to początek problemów...

Konfiskata samochodu pijanego kierowcy już brzmi groźnie. A przecież na tym wcale odpowiedzialność oskarżonego się nie kończy. Warto pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Mowa o odpowiedzialności cywilnej. Tą będzie musiał ponieść kierujący i w tym przypadku nie pomoże mu żadne ubezpieczenie. Tak, polisę OC może mieć wykupioną dla auta i poszkodowani np. w kolizji czy wypadku to z niej ściągną środki. Tyle że odszkodowanie wypłacone w ten sposób na mocy regresu pijany prowadzący będzie musiał zawrócić UFG. I to zarówno w zakresie majątkowym, jak i osobowym.

Ważne

Warto o tym pamiętać, tym bardziej że może to poszerzyć rachunek wystawiony kierowcy o kilkadziesiąt do nawet ponad 100 tys. zł.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

REKLAMA

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

Samochody elektryczne potrzebują teraz tyle prądu co wszystkie ładowane w Polsce smartfony. Co będzie z zapotrzebowaniem na energię elektryczną gdy będzie ich milion

Obecnie wszystkie jeżdżące po polskich drogach auta elektryczne potrzebują tyle samo prądu co smartfony. Gdyby jednak w Polsce było milion elektryków, co według prognoz może nastąpić za pięć-siedem lat, i wszystkie one ładowały się w tym samym momencie, obciążenie systemu elektroenergetycznego z tego tytułu wyniosłoby 15,2 procent.

REKLAMA