REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Punkty karne nie przedawniają się po roku od 1 lipca. Uważajcie!

Punkty karne nie przedawniają się po roku od 1 lipca, kursy redukujące 6 punktów karnych od kiedy
Punkty karne nie przedawniają się po roku od 1 lipca. Uważajcie!
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 lipca punkty karne zdobyte w czasie kontroli drogowej przedawniają się po roku. Kierowca może się też zapisać na kurs redukujący 6 punktów karnych? Nic z tych rzeczy. Przepisy co prawda już są, ale nie obowiązują! Uważajcie!

Nowelizacja przepisów. Rok przedawnienia punktów i kursy redukujące

Szumne deklaracje polityków brzmiały mocno optymistycznie. Podpis prezydenta złożony w połowie czerwca 2023 roku pod nowelizacją przepisów Prawa o ruchu drogowym w pierwszym dniu kolejnego miesiąca miał zmienić dwie kluczowe zasady. Mowa oczywiście o:

REKLAMA

  • Przedawnieniu punktów karnych po roku, a nie dwóch latach.
  • Powrocie punktów redukujących 6 punktów karnych do WORD-ów.

To zmiany, o której kierowcy postulowali i na które czekali. Tyle że dziś już wiadomo, że czekać będą nadal. Zasady nie weszły w życie 1 lipca 2023 roku i raczej prędko nie wejdą. Warto zdawać sobie z tego sprawę. Nie ma zatem sensu, aby dziś kierowcy zaczęli wydzwaniać do WORD-ów z pytaniami o możliwość udziału w kursie.

Punkty karne nie przedawniają się po roku od 1 lipca? Nie do końca

No dobrze, ale skąd w ogóle wzięło się to zamieszanie? To wynik działania art. 8 ustawy z dnia 26 maja 2023 roku o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Ten stwierdza wyraźnie, że:

  • w ust. 2 i 3 wyrazy "2 lat" zastępuje się wyrazami "1 roku" – art. 8 pkt 2 w/w aktu prawnego,
  • po ust. 6 dodaje się ust. 6a–6f w brzmieniu: "6a. Osoba wpisana do ewidencji, o której mowa w ust. 1, nie częściej niż raz na 6 miesięcy może na własny koszt uczestniczyć w szkoleniu prowadzonym z wyłączeniem możliwości odbycia szkolenia z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość, którego odbycie spowoduje zmniejszenie liczby punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego. Nie dotyczy to kierowcy w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy." – art. 8 pkt 4 w/w aktu prawnego.

Te dwa zapisy kierowcy bardzo szybko uzupełnili art. 22 tego aktu prawnego, który stwierdza wyraźnie, że "ustawa wchodzi w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia".

Nowelizacja wejdzie w życie, ale po komunikacie ministra, a nie 1 lipca

REKLAMA

Od powyższej zasady wejście w życie nowelizacji ustawa przewiduje jednak wyjątki. I tu właśnie tworzy się problem. W przypadku zapisów dotyczących punktów karnych działa bowiem art. 20 w/w aktu prawnego. A ten już przekazuje kierowcom zdecydowanie mniej optymistycznie brzmiącą informację. Mówi o tym, że:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Minister właściwy do spraw informatyzacji ogłasza w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" komunikat określający termin oraz zakres wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających: 1) usuwanie punktów za naruszenia przepisów ruchu drogowego, 2) zmniejszenie liczby punktów za naruszenia przepisów ruchu drogowego ‒ zgodnie z art. 17 ustawy zmienianej w art. 8 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.

Kiedy zatem przedawnienie punktów karnych po roku i kursy redukujące 6 punktów karnych mogłyby zacząć obowiązywać? Po pierwsze wtedy, gdy pojawi się możliwość wdrożenia stosownych rozwiązań technicznych. Po drugie wtedy, gdy minister cyfryzacji wystosuje komunikat i przygotuje akty wykonawcze. To z kolei wskazuje na perspektywę bliżej nieokreśloną. W skrócie kierowcy powinni uzbroić się w cierpliwość.

WORD-y są gotowe. Rząd jak zwykle nie...

REKLAMA

System standardowo nie jest przygotowany do nowelizacji przepisów, które sam powołał. Co z innymi instytucjami? WORD-y w całym kraju są np. absolutnie gotowe. Jak można przeczytać w serwisie PrawoDrogowe.pl, "Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego gotowe do organizacji szkoleń, niestety nie mają rozporządzenia wykonawczego. Nie ma też możliwości technicznych, bo nie ma komunikatu, a co za tym idzie terminu. Czyli kierowcy „zdobywają” tzw. punkty karne na zasadach obowiązujących od 17 września 2022 r., nie mają też możliwości ich pomniejszenia po dobrowolnym zgłoszeniu się i odbyciu szkolenia."

Nowelizacja przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie punktów karnych jest ważna. Szkoda zatem, że została przygotowana nieco pospiesznie i trochę "na kolanie" bez sprawdzenia zaplecza. Taka sytuacja, zamiast ucieszyć kierowców, może ich jedynie rozsierdzić. A chyba nie o to chodziło ustawodawcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znaczące spadki cen paliw. Ile zapłacimy za benzynę, olej czy gaz?

Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują, że w najbliższym tygodniu skala spadków cen paliw na stacjach może być znacząca. Przewidują, że litr benzyny 95 może średnio kosztować od 6,45 do 6,57 zł, a oleju napędowego - od 6,46 do 6,59 zł.

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

REKLAMA

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

REKLAMA

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

REKLAMA