REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PCC-3 po terminie. Kary dla kierowców rosną. Od 1 lipca nawet... 35 mln zł!

PCC-3 po terminie kara, kara za brak PCC-3
PCC-3 po terminie. Kary dla kierowców rosną. Od 1 lipca nawet... 35 mln zł!
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Deklaracja PCC-3 złożona po terminie stanowi wykroczenie lub przestępstwo skarbowe. Kary kierujący zatem raczej nie uniknie. W najlepszej opcji będą nią wyłącznie odsetki ustawowe, a w najgorszej grzywna wynosząca prawie 35 mln zł.

PCC-3 po terminie. Kara za wykroczenie skarbowe

Kierowca kupił samochód, którego wartość rynkowa to 20 tys. zł. Nie złożył jednak w Urzędzie Skarbowym na czas deklaracji PCC-3. To oczywiście nie oznacza, że podatek o wartości 400 zł przepadł. On nadal jest aktualny. Tyle że teraz właściciel pojazdu zapłaci także odsetki, a do tego może otrzymać grzywnę. W 99 proc. przypadków podstawą do jej wystawienia stanie się wykroczenie skarbowe. Możliwości w tym przypadku są tak naprawdę dwie.

REKLAMA

  • Po pierwsze kierujący może dostać od 360 do 72 tys. zł grzywny.
  • Po drugie kierujący może dostać od 20 do 18 tys. zł mandatu.

Skąd tak astronomiczne kwoty? Wartość grzywny została określona w ustawie podatkowej na podstawie minimalnego wynagrodzenia. Wynosi od jednej dziesiątej do 20-krotności pensji minimalnej. Czemu wartość grzywny zmienia się akurat 1 lipca 2023 roku? Bo wtedy właśnie w życie wchodzi druga w tym roku podwyżka płacy minimalnej. Ta od 1 lipca wyniesie równe 3600 zł.

PCC-3 po terminie. Kara za przestępstwo skarbowe

REKLAMA

Powyższy przypadek mówi o sytuacji, w której kierowca nie wyrobił się w terminie, ale deklaracja PCC-3 ostatecznie trafiła do Urzędu Skarbowego. Co stanie się w przypadku, w którym kierujący deklaracji nie złożył wcale, a US dopatrzył się tego faktu? Tu kwalifikacja czynu może być jeszcze bardziej drastyczna. Bo urzędnik może to uznać za przestępstwo skarbowe. Zmiana jednego słowa drastycznie winduje karę. Drastycznie, bo prawie 500-krotnie!

W przypadku zakwalifikowania czynu jako przestępstwa skarbowego kierujący zostanie ukarany grzywną wynoszącą od 1,2 tys. do 34,56 mln zł. Tak, dobrze przeczytaliście. Górna granica została podana w milionach. Oczywiście trudno uwierzyć, że w przypadku zakupu samochodu używanego wartego nawet 100 czy 200 tys. zł kara będzie tak wysoka. Warto jednak zdawać sobie sprawę z potencjalnych konsekwencji. Poza tym kierowca zostanie zobowiązany do złożenia deklaracji, opłacenia podatku PCC-3 i odsetek za zaległość.

Czy można uniknąć kary za złożenie deklaracji PCC-3 po terminie?

Tak naprawdę najlepszym sposobem uniknięcia kary za brak złożenia deklaracji PCC-3 jest zwolnienie z konieczności opłaty podatku od czynności cywilno-prawnych. Tyle że tu katalog jest zamknięty. Daniny nie musi płacić ten nabywca, który:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • kupił auto o wartości rynkowej niższej niż 1000 zł.
  • kupił pojazd na podstawie faktury, a nie umowy kupna-sprzedaży.
  • kupił pojazd za granicą kraju i importował go do Polski.
  • kupił pojazd na potrzeby własne, a do tego zalicza się do grupy osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Uniknięcie kary za brak złożenia deklaracji PCC-3 w Urzędzie Skarbowym jest jeszcze jedna. Kierowca zawsze może na siebie... donieść! Jeżeli zorientuje się, że przekroczył termin na zgłoszenie i opłacenie podatku, powinien złożyć formularz PCC-3, opłacić daninę i następnie złożyć pismo z tzw. czynnym żalem. We wniosku musi opisać powód opóźnienia. Urząd Skarbowy czynny żal rozpatrzy i może odstąpić od wlepienia grzywny.

PCC-3 po zakupie auta. Wszystko, co musisz wiedzieć

Na koniec przygotowaliśmy jeszcze jedno. Mowa o banku najważniejszych informacji dotyczących podatku od czynności cywilno-prawnych i deklaracji PCC-3. O czym powinien wiedzieć kierowca?

  • Od momentu dokonania transakcji zakupu samochodu używanego, kierowca ma dokładnie 14 dni na dokonanie zgłoszenia w urzędzie skarbowym i opłacenie podatku. Termin wydłuża się do 15 dni w momencie, w którym czternasty dzień wypada w niedzielę.
  • Podatek PCC-3 to 2 proc. wartości rynkowej pojazdu. Wartości rynkowej, a nie kwoty, którą zapłacił kierowca. Wartość rynkowa jest określana na podstawie roczników. Urzędnicy je posiadają.
  • Podstawę wyliczenia podatku PCC-3 można obniżyć, udowadniając że pojazd jest uszkodzony, a jego usprawnienie wymaga sporych nakładów finansowych.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

Pijany kierowca staranował ogrodzenie. Stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

35-letni pijany kierowca ciężarowej scanii staranował ogrodzenie prywatnej posesji w Szydłówku koło Mławy. Kary nie będą niskie. 

Polacy jeżdżą starymi autami. Czy można je ubezpieczyć?

Średnia wieku samochodu w Polsce wynosi 15,9 lat. Na takie samochody trudno wykupić polisę Auto Casco. Na szczęście niektóre towarzystwa ubezpieczają nawet 20-letnie pojazdy.

REKLAMA

Tylko 0,5 promila wystarczy, żeby stracić samochód. Zmienią się przepisy dotyczące pijanych kierowców

Do Sejmu trafi projekt nowelizacji Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada zmianę przepisów dotyczących konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom. Czy to w końcu pomoże zatrzymać falę nieodpowiedzialnych kierowców na polskich drogach?

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w opłatach drogowych! Polacy także to odczują, mimo że wzrost cen dotyczy naszych sąsiadów

Od 1 lipca 2024 r. zmieniły się opłaty drogowe w Niemczech. Opłaty dotyczą głównie branży transportu drogowego, czyli kierowców ciężarowych. Nowe stawki opłat najbardziej odczują przewoźnicy z Polski i Litwy.

Ceny paliw w Polsce. Ile zapłacimy za benzynę, olej napędowy czy gaz?

Portal e-petrol.pl prognozuje, że ceny hurtowe paliw wkrótce zaczną spadać. To może oznaczać, że na stacjach nie będzie większych zmian w cenach.

Nowe zasady przeglądu samochodu. Od 1 czerwca 2024 r. Każdy kierowca powinien to wiedzieć. Co z podwyżką opłat?

Przegląd techniczny pojazdu po nowemu. Każdy kierowca powinien wiedzieć o zmianach z 2024 r. Choć nie weszły jeszcze w życie wszystkie nowe zasady, które były zapowiadane, to jednak od 1 czerwca diagnosta działa inaczej.

REKLAMA

1500 zł mandatu i utrata prawa jazdy. Dodatkowo 13 punktów karnych. To kara za przegapienie tylko jednego znaku

Rozkojarzenie za kierownicą jest niewskazane, a kara za przegapienie tego jednego znaku może być surowa. 13 punktów karnych i 1500 zł mandatu. Lepiej uważać. 

Noga z gazu. Posypią się mandaty. Policja szykuje akcję na weekend

Mazowiecka policja ogłosiła, że w najbliższą sobotę na drogach Mazowsza przeprowadzi akcję "Kaskadowy pomiar prędkości". W ramach tej inicjatywy policjanci będą korzystać zarówno z oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozów wyposażonych w wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości.

REKLAMA