REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek. Od kiedy będzie obowiązywał?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek od kiedy, zakaz wyprzedzania dla ciężarówek, zakaz wyprzedzania dla samochodów ciężarowych
Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek. Od kiedy będzie obowiązywał?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek. Od kiedy nowe regulacje zaczną obowiązywać na polskich drogach? Zostaną wprowadzone wraz ze zdjęciem opłat za autostrady dla pojazdów lekkich. To już prawie pewne.

rozwiń >

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek. Od kiedy? Pewnie już od lipca

Bezpieczeństwo ruchu drogowego. To słowo-klucz, które jest odmieniane przez wszystkie przypadki zarówno przez kierujących, jak i policjantów czy rządzących. Tym razem postanowili zadziałać ci ostatni. Skutek? Tym jest nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Na jej mocy na wszystkich trasach szybkiego ruchu, a więc drogach ekspresowych i autostradach, już wkrótce zacznie obowiązywać zakaz wyprzedzania dla pojazdów ciężarowych. W tym punkcie wyjaśnienia wymaga jednak kilka kwestii. A jedną z nich jest wyjątek, w przypadku którego nowe przepisy obowiązywać nie będą.

REKLAMA

Ważne

Nowelizacja przepisów zdobyła zgodę sejmu i senatu. Ostatnim krokiem jest zatem zatwierdzenie przez prezydenta. A właściwie to prezydent nowelizację już podpisał. To oznacza, że formalnie zakaz wyprzedzania dla ciężarówek zacznie obowiązywać na polskich drogach szybkiego ruchu już 1 lipca 2023 roku.

Warunki zakazu wyprzedzania dla ciężarówek

W przypadku zakazu wyprzedzania na drogach ekspresowych i autostradach obowiązującego samochody ciężarowe ważne są jeszcze trzy okoliczności.

  1. Tylko czym tak właściwie jest ciężarówka w rozumieniu tego przepisu? Ustawodawca wskazał na pojazdy kategorii N2 lub N3. Mowa zatem o pojazdach o dopuszczalnej masie całkowitej wynoszącej więcej niż 3,5 tony, które są przeznaczone do przewozu ładunków. Dotyczy to nie tylko o TIR-ów, ale także tzw. solówek czy nawet cięższych dostawczaków.
  2. Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek dotyczy nie tylko wyprzedzania ciężarówek, ale także każdego pojazdu samochodowego, a więc również aut osobowych.
  3. Zakaz wyprzedzania dla powyższej kategorii pojazdów odnosi się do tych autostrad i dróg ekspresowych, które składają się wyłącznie z dwóch pasów ruchu.

Skąd pomysł na zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na ekspresówkach i autostradach?

O zakazie wyprzedzania dla samochodów ciężarowych na drogach ekspresowych i autostradach mówiło się od kilku lat. Motywację takiego stanowiska poznał każdy, kto miał przyjemność obserwować wyścig ślimaków. Jedna ciężarówka jedzie 90 km/h, a druga wyprzedza ją z prędkością 95 km/h. Taki manewr może trwać kilometrami. A do tego tamuje ruch, tworzy realne zagrożenie drogowe i potęguje poziom drogowej agresji. Likwidacja tych wszystkich zjawisk przyświecała legislatorom.

Kiedy ciężarówka może wyprzedzić na autostradzie lub drodze ekspresowej?

Nowelizacja przepisów przewiduje aż trzy przypadki, w których samochód ciężarowy może wyprzedzić inny pojazd samochodowy podczas jazdy drogą ekspresową lub autostradą. Mowa o:

  • sytuacji, w której trasa składa się z trzech pasów ruchu przeznaczonych do jazdy w danym kierunku. Nowelizacja mówi bowiem o tym, że pojazdy mogą korzystać z dwóch pasów skrajnie prawych. Nie mogą wjechać wyłącznie na pas lewy.
  • scenariuszu, w którym na autostradzie lub drodze ekspresowej co prawda są dwa pasy ruchu przeznaczone do jazdy w danym kierunku, ale pojazd jadący z przodu porusza się z prędkością znacznie mniejszą od dopuszczalnej. Przy czym znacznie mniejszą według interpretacji Ministerstwa Infrastruktury oznacza różnicę wynoszącą co najmniej 10 km/h.
  • tym, że zakaz nie dotyczy wyprzedzania pojazdów wykonujących na drodze prace porządkowe, remontowe lub modernizacyjne wysyłających żółte sygnały błyskowe.

Ile wynosi mandat za złamanie zakazu wyprzedzania dla ciężarówek?

REKLAMA

Tu pojawia się pewien problem. Bo choć nowa regulacja może zacząć obowiązywać już 1 lipca, ciężko powiedzieć tak właściwie jaka mogłaby być sankcja za złamanie tego zakazu. Nie przewiduje jej bowiem taryfikator mandatów. Czy to oznacza, że kierowca samochodu ciężarowego kary nie dostanie? Nic z tych rzeczy. Policjanci mają bowiem do dyspozycji nieśmiertelny art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń. Ten mówi o złamaniu innych przepisów i przewiduje naprawdę surową sankcję. Funkcjonariusz na jego podstawie może ukarać kierującego ciężarówką grzywną wynoszącą od 20 do nawet 3000 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Udowodnienie złamania zakazu może jednak nie być takie proste. Powód? Kierujący ciężarówką zawsze może się powoływać na to, że prowadzący jadący z przodu poruszał się z prędkością znacznie mniejszą od dopuszczalnej. Aby podważyć takie stanowisko, policjanci musieliby dysponować nagraniem, ewentualnie wykonać pomiar prędkości pojazdu jadącego przed ciężarówką. Inaczej mogą mieć problem z obroną swojego stanowiska w sądzie – gdyby kierowca nie przyjął mandatu. Konstrukcja jest dość karkołomna, sami przyznajcie.

Czy zakaz wyprzedzania dla ciężarówek ma sens?

Wniosek może być zatem jeden. Idea w pewnym sensie jest słuszna. Niesprawiedliwa dla kierowców ciężarówek, ale mimo wszystko słuszna. Bo autostrady i drogi ekspresowe nie powstały po to, aby być wygodne dla kierujących ciężkimi pojazdami. Powstały po to, aby gwarantować wyższą i nadal bezpieczną prędkość podróżną oraz aby potęgować przepustowość ruchu. Tyle że problem może się pojawić z realizacją zapisów w praktyce. Identycznie jak z bezpiecznym odstępem na trasach szybkiego ruchu. Początkowo stosowanie się do przepisów było kontrolowane przez służby. Teraz nie widać patroli. W efekcie zapis choć obowiązuje, w pewnym sensie stał się martwy.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Taniej na stacjach! Już w przyszłym tygodniu kierowcy zatankują wyraźnie taniej – znamy nowe ceny paliw

Nadchodzą spadki cen paliw, które wielu kierowców przyjmie z ulgą. Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują wyraźne obniżki cen benzyny 95-oktanowej oraz autogazu, które pojawią się już w nadchodzącym tygodniu. Dobra wiadomość dla wszystkich wybierających się w wakacyjne podróże – będzie taniej przy dystrybutorze.

Prawie ⅓ osób sprzedających używane samochody spotkała się z próbą oszustwa. Na co zwracać uwagę i jak się chronić przed nieuczciwymi praktykami?

Rynek sprzedaży samochodów używanych coraz częściej staje się polem działania oszustów, którzy wykorzystują zaufanie czy determinację sprzedających. Z raportu CARFAX wynika, że w Polsce aż 30 proc. sprzedawców zetknęło się z podejrzanymi zachowaniami, jak próba skopiowania dokumentów pojazdu, czy z kradzieżą samochodu. By zminimalizować prawdopodobieństwo strat, warto stosować odpowiednie środki ostrożności i zasadę ograniczonego zaufania wobec potencjalnych klientów.

Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

REKLAMA

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

REKLAMA

Punkty karne: ile możesz mieć, kiedy się kasują, jak odzyskać prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile punktów karnych możesz mieć i kiedy znikają z Twojego konta? Interesują Cię najnowsze przepisy na 2025 rok dotyczące kasowania punktów, kursów redukcyjnych i tego, jak nie stracić prawa jazdy ani nie przepłacić za OC w 2025 roku? Ten kompleksowy przewodnik rozwieje wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, co oznaczają punkty karne, jak działają nowe limity dla doświadczonych i początkujących kierowców, a także jakie są konsekwencje przekroczenia dozwolonej liczby punktów.

Nowe kary dla kierowców 2025. Rząd właśnie przyjął projekt. Konfiskata auta, więzienie, dożywotni zakaz prowadzenia

Rządowa ofensywa przeciwko piratom drogowym! W dniu 3.07.2025 Rada Ministrów przyjęła projekt nowych przepisów dla kierowców, który ma skuteczniej walczyć z najgroźniejszymi przestępstwami na drogach. Koniec z brawurą, nielegalnymi wyścigami i lekceważeniem zakazów. Bandyci drogowi mogą spodziewać się surowych kar, w tym nawet przepadku pojazdu, dożywotniego zakazu prowadzenia i więzienia. Zmiany w Kodeksie karnym i Prawie o ruchu drogowym mają wejść w życie jeszcze w 2025 roku i stanowić punkt zwrotny w walce o bezpieczeństwo na polskich drogach.

REKLAMA