REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek. Od kiedy będzie obowiązywał?

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek od kiedy, zakaz wyprzedzania dla ciężarówek, zakaz wyprzedzania dla samochodów ciężarowych
Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek. Od kiedy będzie obowiązywał?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek. Od kiedy nowe regulacje zaczną obowiązywać na polskich drogach? Zostaną wprowadzone wraz ze zdjęciem opłat za autostrady dla pojazdów lekkich. To już prawie pewne.
rozwiń >

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek. Od kiedy? Pewnie już od lipca

Bezpieczeństwo ruchu drogowego. To słowo-klucz, które jest odmieniane przez wszystkie przypadki zarówno przez kierujących, jak i policjantów czy rządzących. Tym razem postanowili zadziałać ci ostatni. Skutek? Tym jest nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Na jej mocy na wszystkich trasach szybkiego ruchu, a więc drogach ekspresowych i autostradach, już wkrótce zacznie obowiązywać zakaz wyprzedzania dla pojazdów ciężarowych. W tym punkcie wyjaśnienia wymaga jednak kilka kwestii. A jedną z nich jest wyjątek, w przypadku którego nowe przepisy obowiązywać nie będą.

REKLAMA

Ważne

Nowelizacja przepisów zdobyła zgodę sejmu i senatu. Ostatnim krokiem jest zatem zatwierdzenie przez prezydenta. A właściwie to prezydent nowelizację już podpisał. To oznacza, że formalnie zakaz wyprzedzania dla ciężarówek zacznie obowiązywać na polskich drogach szybkiego ruchu już 1 lipca 2023 roku.

Warunki zakazu wyprzedzania dla ciężarówek

W przypadku zakazu wyprzedzania na drogach ekspresowych i autostradach obowiązującego samochody ciężarowe ważne są jeszcze trzy okoliczności.

  1. Tylko czym tak właściwie jest ciężarówka w rozumieniu tego przepisu? Ustawodawca wskazał na pojazdy kategorii N2 lub N3. Mowa zatem o pojazdach o dopuszczalnej masie całkowitej wynoszącej więcej niż 3,5 tony, które są przeznaczone do przewozu ładunków. Dotyczy to nie tylko o TIR-ów, ale także tzw. solówek czy nawet cięższych dostawczaków.
  2. Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek dotyczy nie tylko wyprzedzania ciężarówek, ale także każdego pojazdu samochodowego, a więc również aut osobowych.
  3. Zakaz wyprzedzania dla powyższej kategorii pojazdów odnosi się do tych autostrad i dróg ekspresowych, które składają się wyłącznie z dwóch pasów ruchu.

Skąd pomysł na zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na ekspresówkach i autostradach?

O zakazie wyprzedzania dla samochodów ciężarowych na drogach ekspresowych i autostradach mówiło się od kilku lat. Motywację takiego stanowiska poznał każdy, kto miał przyjemność obserwować wyścig ślimaków. Jedna ciężarówka jedzie 90 km/h, a druga wyprzedza ją z prędkością 95 km/h. Taki manewr może trwać kilometrami. A do tego tamuje ruch, tworzy realne zagrożenie drogowe i potęguje poziom drogowej agresji. Likwidacja tych wszystkich zjawisk przyświecała legislatorom.

Kiedy ciężarówka może wyprzedzić na autostradzie lub drodze ekspresowej?

Nowelizacja przepisów przewiduje aż trzy przypadki, w których samochód ciężarowy może wyprzedzić inny pojazd samochodowy podczas jazdy drogą ekspresową lub autostradą. Mowa o:

  • sytuacji, w której trasa składa się z trzech pasów ruchu przeznaczonych do jazdy w danym kierunku. Nowelizacja mówi bowiem o tym, że pojazdy mogą korzystać z dwóch pasów skrajnie prawych. Nie mogą wjechać wyłącznie na pas lewy.
  • scenariuszu, w którym na autostradzie lub drodze ekspresowej co prawda są dwa pasy ruchu przeznaczone do jazdy w danym kierunku, ale pojazd jadący z przodu porusza się z prędkością znacznie mniejszą od dopuszczalnej. Przy czym znacznie mniejszą według interpretacji Ministerstwa Infrastruktury oznacza różnicę wynoszącą co najmniej 10 km/h.
  • tym, że zakaz nie dotyczy wyprzedzania pojazdów wykonujących na drodze prace porządkowe, remontowe lub modernizacyjne wysyłających żółte sygnały błyskowe.

Ile wynosi mandat za złamanie zakazu wyprzedzania dla ciężarówek?

REKLAMA

Tu pojawia się pewien problem. Bo choć nowa regulacja może zacząć obowiązywać już 1 lipca, ciężko powiedzieć tak właściwie jaka mogłaby być sankcja za złamanie tego zakazu. Nie przewiduje jej bowiem taryfikator mandatów. Czy to oznacza, że kierowca samochodu ciężarowego kary nie dostanie? Nic z tych rzeczy. Policjanci mają bowiem do dyspozycji nieśmiertelny art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń. Ten mówi o złamaniu innych przepisów i przewiduje naprawdę surową sankcję. Funkcjonariusz na jego podstawie może ukarać kierującego ciężarówką grzywną wynoszącą od 20 do nawet 3000 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Udowodnienie złamania zakazu może jednak nie być takie proste. Powód? Kierujący ciężarówką zawsze może się powoływać na to, że prowadzący jadący z przodu poruszał się z prędkością znacznie mniejszą od dopuszczalnej. Aby podważyć takie stanowisko, policjanci musieliby dysponować nagraniem, ewentualnie wykonać pomiar prędkości pojazdu jadącego przed ciężarówką. Inaczej mogą mieć problem z obroną swojego stanowiska w sądzie – gdyby kierowca nie przyjął mandatu. Konstrukcja jest dość karkołomna, sami przyznajcie.

Czy zakaz wyprzedzania dla ciężarówek ma sens?

Wniosek może być zatem jeden. Idea w pewnym sensie jest słuszna. Niesprawiedliwa dla kierowców ciężarówek, ale mimo wszystko słuszna. Bo autostrady i drogi ekspresowe nie powstały po to, aby być wygodne dla kierujących ciężkimi pojazdami. Powstały po to, aby gwarantować wyższą i nadal bezpieczną prędkość podróżną oraz aby potęgować przepustowość ruchu. Tyle że problem może się pojawić z realizacją zapisów w praktyce. Identycznie jak z bezpiecznym odstępem na trasach szybkiego ruchu. Początkowo stosowanie się do przepisów było kontrolowane przez służby. Teraz nie widać patroli. W efekcie zapis choć obowiązuje, w pewnym sensie stał się martwy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA