REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rejestracja samochodu w Polsce przez obcokrajowca

Rejestracja samochodu w Polsce przez obcokrajowca
Rejestracja samochodu w Polsce przez obcokrajowca
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Obcokrajowcy planujący pobyt w Polsce dłuższy niż 6 miesięcy muszą zarejestrować swój pojazd, niezależnie od tego, czy przyjechali z własnym, czy planują kupić nowy. Rejestracja jest konieczna do legalnego poruszania się po drogach oraz świadczenia usług transportowych. Formalności można załatwić w urzędzie zgodnym z miejscem zameldowania, ale co w przypadku braku meldunku? Gdzie szukać pomocy?

Kto musi zarejestrować samochód w Polsce?

REKLAMA

Każdy samochód poruszający się po polskich drogach podlega obowiązkowi rejestracji w stosownym urzędzie. Wszyscy kierowcy zobowiązani są także do posiadania aktualnej polisy ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Obowiązkowi nie podlegają jedynie osoby planujące pobyt w Polsce na okres krótszy niż 6 miesięcy.

REKLAMA

– Obcokrajowcy planujący rejestrację swojego pojazdu w Polsce nie muszą posiadać meldunku w naszym kraju. Muszą jedynie wskazać miejsce stałego zamieszkania, co potwierdza np. umowa wynajmu mieszkania. Choć dokumenty można wypełnić zdalnie w dowolnym miejscu, to następnie należy je przedłożyć właśnie w urzędzie przypisanym do konkretnego miejsca zamieszkania – wyjaśnia Łukasz Witkowski z Natviol, aplikacji rozliczeniowej dla kierowców i kurierów. - Wszelkich formalności może dopełnić zarówno właściciel, jak i współwłaściciel pojazdu.

Rejestracja pojazdu sprowadzonego do Polski

Obcokrajowiec przyjeżdżający do naszego kraju swoim samochodem i planujący pobyt w Polsce dłuższy niż 6 miesięcy, w procesie rejestracji pojazdu musi przedłożyć komplet różnego rodzaju dokumentów.

REKLAMA

– Rejestracja pojazdu w Polsce to zadanie dla cierpliwych. Warto pamiętać, że czas oczekiwania na wydanie dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu wynosi do 30 dni. Jedynym udogodnieniem dla osoby rejestrującej samochód jest możliwość otrzymania SMS'a z informacją o dokumencie czekającym na odbiór – zauważa Łukasz Witkowski. – Rzetelne przygotowanie kompletu wymaganych dokumentów znacząco przyspiesza cały proces, dlatego dbamy o to, by nasi konsultanci nie tylko służyli swoją wiedzą i doświadczeniem, ale także swobodnie porozumiewali się w językach osób, które planują rozpoczęcie nowego życia właśnie w Polsce.

Każda osoba udająca się do polskiego urzędu musi mieć przy sobie dowód osobisty, paszport lub kartę pobytu. Chcąc zarejestrować konkretny pojazd należy przedłożyć nie tylko dokument potwierdzający jego własność lub współwłasność, ale także świadectwo potwierdzające, że dany samochód spełnia wszystkie wymagania techniczne, wymogi bezpieczeństwa oraz normy środowiskowe. Samochód musi posiadać komplet tablic rejestracyjnych, aktualne badania techniczne oraz dokumenty potwierdzające wszelkie ewentualne modyfikacje, które wpłynęły na zmianę jego fabrycznych parametrów technicznych. Kierowca musi przedłożyć także dowód rejestracyjny właściwy dla kraju pochodzenia, aktualną polisę OC oraz potwierdzenie uiszczenia stosownych podatków dla pojazdu sprowadzanego do Polski. Warto pamiętać, że wszystkie te dokumenty muszą być przetłumaczone na język polski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto musi mieć polskie prawo jazdy?

W czerwcu 2024 roku w życie weszła nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, zgodnie z którą wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przewóz osób muszą posiadać polskie prawo jazdy. Dodatkowo, kierowcy z krajów spoza Unii Europejskiej zobowiązani są do zaliczenia teoretycznego egzaminu na prawo jazdy. Obcokrajowcy powinni także pamiętać, że jednym z warunków uzyskania polskiego prawa jazdy jest przebywanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej przez 185 dni w każdym roku kalendarzowym.

Planując pracę w Polsce, zwłaszcza w charakterze kierowcy, warto pamiętać także o tym, że choć ubezpieczenie OC w Polsce jest obowiązkowe, nie zabezpiecza kierowców w każdym zakresie. Rozsądne jest poszerzenie swojego pakietu o dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne – AC. Autocasco umożliwia pokrycie szkód powstałych w wyniku wszelkiego rodzaju kolizji lub wypadków, a także wskutek pożaru, ekstremalnej pogody, zderzeń ze zwierzętami oraz kradzieży lub działań osób trzecich. Podczas gdy obowiązkowe ubezpieczenie OC chroni jedynie poszkodowanych w zdarzeniach drogowych, ubezpieczenie AC zabezpiecza także interesy sprawców. Warto pamiętać, że w przypadku kradzieży samochodu, ubezpieczenie AC pozwala także uzyskać odszkodowanie na zakup nowego pojazdu.

Chcąc zapewnić sobie i swoim pasażerom pełną ochronę zdrowia i życia, warto wykupić także dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne NNW (Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków). Taka polisa przypisana jest do konkretnego pojazdu i chroni wszystkie osoby, które się nim poruszają.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rejestracja samochodu w Polsce przez obcokrajowca

Obcokrajowcy planujący pobyt w Polsce dłuższy niż 6 miesięcy muszą zarejestrować swój pojazd, niezależnie od tego, czy przyjechali z własnym, czy planują kupić nowy. Rejestracja jest konieczna do legalnego poruszania się po drogach oraz świadczenia usług transportowych. Formalności można załatwić w urzędzie zgodnym z miejscem zameldowania, ale co w przypadku braku meldunku? Gdzie szukać pomocy?

System "RedLight": Czy naprawdę poprawia bezpieczeństwo?

System "RedLight", czyli kamery rejestrujące przejazd na czerwonym świetle, budzi wiele kontrowersji wśród kierowców. Czy słusznie? Czy kamery rejestrujące przejazd na czerwonym świetle rzeczywiście zmniejszają liczbę wypadków i poprawiają bezpieczeństwo, czy może są jedynie kolejnym narzędziem do generowania przychodów dla budżetu? Przyjrzyjmy się faktom.

KGP: 96 923 interwencji, 247 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 96 923 interwencji. Byli wzywani do 247 wypadków drogowych.

NaszEauto nie dla wszystkich. Kto nie skorzysta z programu?

Dlaczego program NaszEauto (dawniej „Mój Elektryk 2.0”) mający wspierać elektromobilność w Polsce budzi kontrowersje? Kto, po wprowadzonych w drugiej edycji zmianach, nie ma możliwości skorzystać z dofinasowania?

REKLAMA

Jazda pod prąd na S7. 66-latka nie wiedziała, w którym miejscu popełniła błąd

Nietypowe zgłoszenie odebrali policjanci na skrzynkę "Stop agresji drogowej". Na nagraniu, które podesłał kierowca, widać auto jadące drogą ekspresową pod prąd. 66-latka nie zdawała sobie sprawy z tego, że jechała niezgodnie z przepisami.

Odcinkowy pomiar prędkości, system RedLight i fotoradar [Nowe lokalizacje]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego odcinkowego pomiaru prędkości, systemu RedLight w nowej lokalizacji oraz fotoradaru. Gdzie kierowcy nieprzestrzegający przepisów ruchu drogowego mogą liczyć się z mandatami i punktami karnymi?

Branża TSL w 2025 r. - najważniejsze trendy. Transformacja cyfrowa, regionalizacja łańcuchów dostaw, restrukturyzacja

W 2025 r. spodziewane jest ożywienie polskiej gospodarki. Według prognoz PKB wzrośnie do 3,7 proc. wobec 3,1 proc. w 2024 roku. – Aby wykorzystać prognozowane przyspieszenie firmy muszą wziąć pod uwagę trendy, które będą kształtować sektor transportu, spedycji i logistyki w 2025 roku, jednocześnie zmieniając oblicze całej branży – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

Szajka złodziei samochodów rozbita. Łącznie odzyskano 19 pojazdów

Policjanci z Małopolski zatrzymali dwie osoby, które zajmowały się kradzieżą samochodów w województwach małopolskim, podkarpackim i śląskim. W wyniku ich działań odzyskano 19 pojazdów warte około 2 milionów złotych, a także skradzione części samochodowe.

REKLAMA

Paraliż na ulicach miast? Samorządowe pułapki planistyczne

Korki w polskich miastach: infrastruktura niedostosowana do potrzeb, uleganie aktywistom miejskim, likwidacja miejsc parkingowych i zwężanie ulic. Czy buspasy są dobrym rozwiązaniem? Samorządowe pułapki planistyczne.

KGP: 99 601 interwencji, 286 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 601 interwencji. Byli wzywani do 286 wypadków drogowych.

REKLAMA