REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy? Przepisy już prawie są...

Automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy, automatyczny zwrot odebranego prawa jazdy
Automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy? Przepisy już prawie są...
Yanosik

REKLAMA

REKLAMA

Automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy to jeden z tych przepisów, na który czekają kierowcy. Dziś po minięciu okresu zakazu i do odzyskania uprawnień, konieczna jest wizyta w wydziale komunikacji. Prawo jazdy nie staje się aktywne automatycznie. 

Nowelizacja przepisów drogowych w tym zwrotu prawka po zakazie

Maj, czerwiec i lipiec roku 2023 przebiegają dla kierowców w Polsce pod znakiem serii rewolucyjnych zmian. Nowelizacja dotknie przedawnienia punktów karnych, kursów redukujących punkty, opłaty ewidencyjnej czy elektronicznego prawa jazdy. Na tym jednak blok nowości się nie kończy. Jest jeszcze jedna i to o dość zasadniczym charakterze. Mówimy w końcu o automatycznym zwrocie zatrzymanego prawa jazdy. Do tej pory do ponownego odblokowania uprawnień po okresie zakazu konieczna była wizyta kierującego w referacie komunikacji i wniesienie opłaty.

REKLAMA

Ważne

Przepisy dotyczą nie tylko zatrzymanego prawa jazdy, ale również zatrzymanego pozwolenia na kierowanie tramwajem. Dotyczy zatem w takim samym stopniu motorniczych.

Zatrzymane prawo jazdy? Zapłać 50 groszy albo nie możesz nadal jeździć!

Do tej pory sytuacja była paradoksalna. Mieliśmy okazję nawet o tym pisać. Wyglądała następująco:

REKLAMA

Załóżmy, że kierowca został zatrzymany przez policjantów na przekroczeniu dozwolonej prędkości w mieście o co najmniej 50 km/h. Dostawał zatem mandat i zakaz prowadzenia pojazdów na 3 miesiące. Odliczał sobie zatem czas i po kwartale wsiadał do auta. Gdy był zatrzymany przez policjantów ponownie, ci widzieli w bazie nieaktywne uprawnienia (i to pomimo minięcia okresu zakazu). W efekcie dawali prowadzącemu minimum 1500 zł mandatu i kierowali do sądu sprawę o zakaz prowadzenia pojazdów.

Kierujący wiedzieli o tym, że w przypadku zakazu prowadzenia, który obowiązuje krócej niż 12 miesięcy, prawo jazdy jest zwracane. Nie wiedzieli często jednak o tym, że odzyskania uprawnień konieczna jest wizyta w referacie komunikacji. Kierujący musi złożyć wniosek i zapłacić 50 groszy opłaty ewidencyjnej. 50 groszy mogło zatem narobić naprawdę sporych problemów...

Automatyczny zwrot prawa jazdy to wynik likwidacji opłaty ewidencyjnej

REKLAMA

Co gorsze, przepisy wcale nie pozostawały martwe. Znanych jest wiele przypadków, w których kierowca z uwagi na niewinne przeoczenie, dostawał wysoki mandat i dalej nie mógł prowadzić auta. Opinia publiczna wnosiła zatem o zmianę przepisów. I najwyraźniej tej właśnie się doczekaliśmy. Wszystko dokonało się na podstawie podpisanej przez prezydenta w czerwcu nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oczywiście nie jest też tak, że zmiana przepisów to wyłącznie efekt nacisków ze strony kierowców. To raczej kwestia zmiany pojawiającej się rykoszetem. Prawdziwym powodem regulacji o automatycznym przywróceniu uprawnień do kierowania pojazdami jest bowiem likwidacja opłaty ewidencyjnej. Ta i tak wymagała zmiany zapisu w tej kwestii. Przy okazji legislatorzy postanowili zatem upiec dwie pieczenie na jednym ruszcie. Stworzyli regulacje, które sprawią, że po okresie zakazu prowadzenia trwającym krócej niż ponad 12 miesięcy, uprawnienia będą się stawać ponownie aktywne automatycznie. Nie będzie potrzebne działanie ze strony kierowcy.

Kiedy zacznie obowiązywać automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy?

Nowe przepisy już są. Zostały zatwierdzone przez sejm i senat oraz podpisane przez prezydenta. Kiedy zatem zacznie obowiązywać automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy? No i tu już sprawa nie jest taka prosta czy oczywista. W nowelizacji pojawia się zapis mówiący o obowiązywaniu w pierwszym dniu miesiąca następującego po opublikowaniu dokumentu. To oznaczałoby 1 lipca. Rządzący jednak potrzebują więcej czasu na dostosowanie bazy do automatycznego działania. Dlatego w ustawie nowelizującej pojawił się art. 21. A ten stwierdza wyraźnie, że:

Minister właściwy do spraw informatyzacji ogłasza w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" komunikat określający termin wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem, o którym mowa w art. 102 ust. 2b ustawy zmienianej w art. 5, w systemie teleinformatycznym obsługującym centralną ewidencję kierowców. Komunikat ogłasza się w terminie co najmniej 14 dni przed dniem określonym w tym komunikacie.

W skrócie, aby automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy zaczął obowiązywać w Polsce, konieczny jest komunikat stosownego ministra. Przepisy zaczną obowiązywać dopiero 14 dni po jego ogłoszeniu. Do tego czasu wszystko odbywa się po staremu. A więc nadal kierowca w celu odzyskania uprawnień po okresie zakazu, musi udać się do referatu komunikacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Seniorzy, zwłaszcza mieszkańcy terenów wiejskich, są bardziej skłonni zamienić auta na elektryczne niż pozostałe grupy Polaków

Kolejne badania pokazują jak błędny jest stereotyp emeryta przywiązanego do gotówki przynoszonej przez listonosza czy unikającego korzystania ze smartfonowych aplikacji. Seniorzy w większości są nowocześni i gotowi na daleko idące zmiany technologiczne. Kolejnym tego dowodem jest pozytywny stosunek do elektromobilności.

Chińskie pojazdy elektryczne na celowniku Komisji Europejskiej. "Zagrożenie dla unijnych producentów"

Komisja Europejska podjęła decyzję o nałożeniu tymczasowych ceł na chińskie pojazdy elektryczne z powodu “nieuczciwego subsydiowania” przez chińskie firmy tego sektora. Subsydia te stanowią zagrożenie dla unijnych producentów. KE zwróciła się do władz ChRL w celu osiągnięcia porozumienia w tej kwestii. Jeśli negocjacje z Pekinem nie przyniosą rezultatów, tymczasowe cła wejdą w życie od 4 lipca.

Kierowco, do czwartku duże utrudnienia na autostradzie A1

Na autostradzie A1 pod Łodzią do czwartku 13 czerwca potrwają duże utrudnienia dla kierowców. Będzie wymieniana popękana betonowa płyta nawierzchni, zamknięty jest również prawy pas jezdni. 

Zniknie ponad siedem milionów aut. Sprawdź, kiedy ostatnio robiłeś te badania

W poniedziałek, 10 czerwca, z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zostanie wykreślonych ponad siedem milionów aut. To wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Przede wszystkim chodzi o samochody, które fizycznie już od dawna nie istnieją, ale wciąż są obecne w bazach danych. 

REKLAMA

Od 7,09/l za Pb98, od 6,36/l za Pb95, od 6,38/l za diesla i od 2,69/l za autogaz. Tyle możemy zapłacić za paliwa na stacjach

Eksperci z serwisu e-petrol.pl przewidują spadek cen detalicznych paliw w nadchodzącym tygodniu. Możemy oczekiwać, że benzyna Pb95 będzie kosztować od 6,36 do 6,48 zł/l, a diesel - od 6,38 do 6,49 zł/l. Zauważono, że cena ropy naftowej na giełdzie w Londynie była w tym tygodniu najniższa od lutego.

Ciężar elektryfikacji transportu drogowego właśnie spadł na firmy logistyczne. Poradzą sobie z tym wyzwaniem?

Udział elektrycznych vanów, wykorzystywanych głównie w logistyce miejskiej przekracza zaledwie 1% unijnej floty pojazdów tej klasy. Napędzanych prądem ciężarówek jest jeszcze mniej, bo to wkład na poziomie 0,1%. W Polsce jest znacznie gorzej, na domiar złego, według najnowszych kalkulacji ACEA, aby sprostać celom dekarbonizacji transportu, infrastruktura ładowania w UE powinna być budowana osiem razy szybciej niż obecnie i to tylko w przypadku pojazdów lekkich do 3,5 t. Potrzeba miliardów na inwestycje, a rządowego wsparcia wystarczy na ułamek realnych potrzeb. Logistyka już wie, że transformację musi sfinansować sama, a zagrożeń i problemów wciąż przybywa.  

Od 17 czerwca 2024 roku polskie prawo jazdy - nowe przepisy dla kierowcy

Kierowcy muszą przygotować się na nowe przepisy, które wchodzą w życie już 17 czerwca 2024 roku. Od tej daty akceptowane będzie tylko polskie prawo jazdy. Jakie jeszcze zmiany będą obowiązywać?

Konfiskata samochodów nie odstraszyła kierowców. Na "podwójnym gazie" złapano w tym roku 34 tys. osób

Policja skonfiskowała już prawie 1,6 tys. samochodów od kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu. Ta kara nie spowodowała jednak znaczącego spadku liczby pijanych kierowców na drogach - informuje "Rzeczpospolita".

REKLAMA

Znaczące spadki cen paliw. Ile zapłacimy za benzynę, olej czy gaz?

Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują, że w najbliższym tygodniu skala spadków cen paliw na stacjach może być znacząca. Przewidują, że litr benzyny 95 może średnio kosztować od 6,45 do 6,57 zł, a oleju napędowego - od 6,46 do 6,59 zł.

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

REKLAMA