REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy? Przepisy już prawie są...

Automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy, automatyczny zwrot odebranego prawa jazdy
Automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy? Przepisy już prawie są...
Yanosik

REKLAMA

REKLAMA

Automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy to jeden z tych przepisów, na który czekają kierowcy. Dziś po minięciu okresu zakazu i do odzyskania uprawnień, konieczna jest wizyta w wydziale komunikacji. Prawo jazdy nie staje się aktywne automatycznie. 

Nowelizacja przepisów drogowych w tym zwrotu prawka po zakazie

Maj, czerwiec i lipiec roku 2023 przebiegają dla kierowców w Polsce pod znakiem serii rewolucyjnych zmian. Nowelizacja dotknie przedawnienia punktów karnych, kursów redukujących punkty, opłaty ewidencyjnej czy elektronicznego prawa jazdy. Na tym jednak blok nowości się nie kończy. Jest jeszcze jedna i to o dość zasadniczym charakterze. Mówimy w końcu o automatycznym zwrocie zatrzymanego prawa jazdy. Do tej pory do ponownego odblokowania uprawnień po okresie zakazu konieczna była wizyta kierującego w referacie komunikacji i wniesienie opłaty.

REKLAMA

Ważne

Przepisy dotyczą nie tylko zatrzymanego prawa jazdy, ale również zatrzymanego pozwolenia na kierowanie tramwajem. Dotyczy zatem w takim samym stopniu motorniczych.

Zatrzymane prawo jazdy? Zapłać 50 groszy albo nie możesz nadal jeździć!

Do tej pory sytuacja była paradoksalna. Mieliśmy okazję nawet o tym pisać. Wyglądała następująco:

REKLAMA

Załóżmy, że kierowca został zatrzymany przez policjantów na przekroczeniu dozwolonej prędkości w mieście o co najmniej 50 km/h. Dostawał zatem mandat i zakaz prowadzenia pojazdów na 3 miesiące. Odliczał sobie zatem czas i po kwartale wsiadał do auta. Gdy był zatrzymany przez policjantów ponownie, ci widzieli w bazie nieaktywne uprawnienia (i to pomimo minięcia okresu zakazu). W efekcie dawali prowadzącemu minimum 1500 zł mandatu i kierowali do sądu sprawę o zakaz prowadzenia pojazdów.

Kierujący wiedzieli o tym, że w przypadku zakazu prowadzenia, który obowiązuje krócej niż 12 miesięcy, prawo jazdy jest zwracane. Nie wiedzieli często jednak o tym, że odzyskania uprawnień konieczna jest wizyta w referacie komunikacji. Kierujący musi złożyć wniosek i zapłacić 50 groszy opłaty ewidencyjnej. 50 groszy mogło zatem narobić naprawdę sporych problemów...

Automatyczny zwrot prawa jazdy to wynik likwidacji opłaty ewidencyjnej

REKLAMA

Co gorsze, przepisy wcale nie pozostawały martwe. Znanych jest wiele przypadków, w których kierowca z uwagi na niewinne przeoczenie, dostawał wysoki mandat i dalej nie mógł prowadzić auta. Opinia publiczna wnosiła zatem o zmianę przepisów. I najwyraźniej tej właśnie się doczekaliśmy. Wszystko dokonało się na podstawie podpisanej przez prezydenta w czerwcu nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oczywiście nie jest też tak, że zmiana przepisów to wyłącznie efekt nacisków ze strony kierowców. To raczej kwestia zmiany pojawiającej się rykoszetem. Prawdziwym powodem regulacji o automatycznym przywróceniu uprawnień do kierowania pojazdami jest bowiem likwidacja opłaty ewidencyjnej. Ta i tak wymagała zmiany zapisu w tej kwestii. Przy okazji legislatorzy postanowili zatem upiec dwie pieczenie na jednym ruszcie. Stworzyli regulacje, które sprawią, że po okresie zakazu prowadzenia trwającym krócej niż ponad 12 miesięcy, uprawnienia będą się stawać ponownie aktywne automatycznie. Nie będzie potrzebne działanie ze strony kierowcy.

Kiedy zacznie obowiązywać automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy?

Nowe przepisy już są. Zostały zatwierdzone przez sejm i senat oraz podpisane przez prezydenta. Kiedy zatem zacznie obowiązywać automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy? No i tu już sprawa nie jest taka prosta czy oczywista. W nowelizacji pojawia się zapis mówiący o obowiązywaniu w pierwszym dniu miesiąca następującego po opublikowaniu dokumentu. To oznaczałoby 1 lipca. Rządzący jednak potrzebują więcej czasu na dostosowanie bazy do automatycznego działania. Dlatego w ustawie nowelizującej pojawił się art. 21. A ten stwierdza wyraźnie, że:

Minister właściwy do spraw informatyzacji ogłasza w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" komunikat określający termin wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem, o którym mowa w art. 102 ust. 2b ustawy zmienianej w art. 5, w systemie teleinformatycznym obsługującym centralną ewidencję kierowców. Komunikat ogłasza się w terminie co najmniej 14 dni przed dniem określonym w tym komunikacie.

W skrócie, aby automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy zaczął obowiązywać w Polsce, konieczny jest komunikat stosownego ministra. Przepisy zaczną obowiązywać dopiero 14 dni po jego ogłoszeniu. Do tego czasu wszystko odbywa się po staremu. A więc nadal kierowca w celu odzyskania uprawnień po okresie zakazu, musi udać się do referatu komunikacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA