REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy? Przepisy już prawie są...

Automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy, automatyczny zwrot odebranego prawa jazdy
Automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy, automatyczny zwrot odebranego prawa jazdy
Automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy? Przepisy już prawie są...
Yanosik

REKLAMA

REKLAMA

Automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy to jeden z tych przepisów, na który czekają kierowcy. Dziś po minięciu okresu zakazu i do odzyskania uprawnień, konieczna jest wizyta w wydziale komunikacji. Prawo jazdy nie staje się aktywne automatycznie. 

Nowelizacja przepisów drogowych w tym zwrotu prawka po zakazie

Maj, czerwiec i lipiec roku 2023 przebiegają dla kierowców w Polsce pod znakiem serii rewolucyjnych zmian. Nowelizacja dotknie przedawnienia punktów karnych, kursów redukujących punkty, opłaty ewidencyjnej czy elektronicznego prawa jazdy. Na tym jednak blok nowości się nie kończy. Jest jeszcze jedna i to o dość zasadniczym charakterze. Mówimy w końcu o automatycznym zwrocie zatrzymanego prawa jazdy. Do tej pory do ponownego odblokowania uprawnień po okresie zakazu konieczna była wizyta kierującego w referacie komunikacji i wniesienie opłaty.

REKLAMA

Ważne

Przepisy dotyczą nie tylko zatrzymanego prawa jazdy, ale również zatrzymanego pozwolenia na kierowanie tramwajem. Dotyczy zatem w takim samym stopniu motorniczych.

Zatrzymane prawo jazdy? Zapłać 50 groszy albo nie możesz nadal jeździć!

Do tej pory sytuacja była paradoksalna. Mieliśmy okazję nawet o tym pisać. Wyglądała następująco:

REKLAMA

Załóżmy, że kierowca został zatrzymany przez policjantów na przekroczeniu dozwolonej prędkości w mieście o co najmniej 50 km/h. Dostawał zatem mandat i zakaz prowadzenia pojazdów na 3 miesiące. Odliczał sobie zatem czas i po kwartale wsiadał do auta. Gdy był zatrzymany przez policjantów ponownie, ci widzieli w bazie nieaktywne uprawnienia (i to pomimo minięcia okresu zakazu). W efekcie dawali prowadzącemu minimum 1500 zł mandatu i kierowali do sądu sprawę o zakaz prowadzenia pojazdów.

Kierujący wiedzieli o tym, że w przypadku zakazu prowadzenia, który obowiązuje krócej niż 12 miesięcy, prawo jazdy jest zwracane. Nie wiedzieli często jednak o tym, że odzyskania uprawnień konieczna jest wizyta w referacie komunikacji. Kierujący musi złożyć wniosek i zapłacić 50 groszy opłaty ewidencyjnej. 50 groszy mogło zatem narobić naprawdę sporych problemów...

Automatyczny zwrot prawa jazdy to wynik likwidacji opłaty ewidencyjnej

REKLAMA

Co gorsze, przepisy wcale nie pozostawały martwe. Znanych jest wiele przypadków, w których kierowca z uwagi na niewinne przeoczenie, dostawał wysoki mandat i dalej nie mógł prowadzić auta. Opinia publiczna wnosiła zatem o zmianę przepisów. I najwyraźniej tej właśnie się doczekaliśmy. Wszystko dokonało się na podstawie podpisanej przez prezydenta w czerwcu nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Oczywiście nie jest też tak, że zmiana przepisów to wyłącznie efekt nacisków ze strony kierowców. To raczej kwestia zmiany pojawiającej się rykoszetem. Prawdziwym powodem regulacji o automatycznym przywróceniu uprawnień do kierowania pojazdami jest bowiem likwidacja opłaty ewidencyjnej. Ta i tak wymagała zmiany zapisu w tej kwestii. Przy okazji legislatorzy postanowili zatem upiec dwie pieczenie na jednym ruszcie. Stworzyli regulacje, które sprawią, że po okresie zakazu prowadzenia trwającym krócej niż ponad 12 miesięcy, uprawnienia będą się stawać ponownie aktywne automatycznie. Nie będzie potrzebne działanie ze strony kierowcy.

Kiedy zacznie obowiązywać automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy?

Nowe przepisy już są. Zostały zatwierdzone przez sejm i senat oraz podpisane przez prezydenta. Kiedy zatem zacznie obowiązywać automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy? No i tu już sprawa nie jest taka prosta czy oczywista. W nowelizacji pojawia się zapis mówiący o obowiązywaniu w pierwszym dniu miesiąca następującego po opublikowaniu dokumentu. To oznaczałoby 1 lipca. Rządzący jednak potrzebują więcej czasu na dostosowanie bazy do automatycznego działania. Dlatego w ustawie nowelizującej pojawił się art. 21. A ten stwierdza wyraźnie, że:

Minister właściwy do spraw informatyzacji ogłasza w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" komunikat określający termin wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem, o którym mowa w art. 102 ust. 2b ustawy zmienianej w art. 5, w systemie teleinformatycznym obsługującym centralną ewidencję kierowców. Komunikat ogłasza się w terminie co najmniej 14 dni przed dniem określonym w tym komunikacie.

W skrócie, aby automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy zaczął obowiązywać w Polsce, konieczny jest komunikat stosownego ministra. Przepisy zaczną obowiązywać dopiero 14 dni po jego ogłoszeniu. Do tego czasu wszystko odbywa się po staremu. A więc nadal kierowca w celu odzyskania uprawnień po okresie zakazu, musi udać się do referatu komunikacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    REKLAMA

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

    Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

    Mosiężna skrobaczka do szyb. Fiński wynalazek rzeczywiście nie rysuje szyb?

    Mosiężna skrobaczka do szyb to hit ostatnich lat w Polsce. Powód? Ponoć nie ma możliwości, aby porysowała szybę w samochodzie. Ile jest w tym prawdy? I czym tak właściwie jest fińska skrobaczka? Sprawdziłem to.

    REKLAMA

    Samochody autonomiczne. Kiedy pojawią się na drogach? Częściowo są już dziś

    W XXI wieku przemysł motoryzacyjny ewoluuje szybciej niż kiedykolwiek. Zmiany te napędzają wymogi prawne, wyścigi producentów, ale też wymogi klientów. A to prowadzi do jednego wniosku. Innowacje stopniowo wprowadzają wizję aut autonomicznych do naszego codziennego życia.

    Typy ładowarek samochodowych. Moc ważniejsza od liczby punktów! Przynajmniej dla ciężarówek

    Elektryfikacja oznacza konieczność rozbudowy sieci stacji ładowania. Dziś jednak coraz jaśniejsze staje się to, że do tej pory Europa szła w złym kierunku. Bo na mapie nie liczy się wcale ilość punktów, a oferowania przez nie moc.

    REKLAMA