REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.
Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.
Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynął wniosek obywatela Białorusi ws. braku możliwości wymiany na polski dokument białoruskiego prawa jazdy. RPO wystąpił w tej sprawie do Ministerstwa Infrastruktury.
Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował o zatrzymaniu kierowcy, który posługiwał się podrobionym prawem jazdy. Jaka grozi mu kara za posługiwanie się podrobionym prawem jazdy? Kto ma obowiązek wymiany zagranicznego prawa jady?
REKLAMA
35-letni pijany kierowca ciężarowej scanii staranował ogrodzenie prywatnej posesji w Szydłówku koło Mławy. Kary nie będą niskie.
Kierowcy muszą przygotować się na nowe przepisy, które wchodzą w życie już 17 czerwca 2024 roku. Od tej daty akceptowane będzie tylko polskie prawo jazdy. Jakie jeszcze zmiany będą obowiązywać?
Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.
Na autostradzie A13 w austriackim Tyrolu kierowca z Polski jechał 112 km/h w strefie ograniczenia prędkości do 30 km/h - podała w niedzielę austriacka agencja APA, powołując się na miejscową policję.
REKLAMA
Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…
Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?
Prawo jazdy stanowi potwierdzenie uprawnień do kierowania. To zatem dokument niezwykle ważny. Kto w 2024 r. musi wymienić prawo jazdy? I czy w 2024 r. wreszcie zlikwidowane zostaną bezterminowe prawa jazdy? Poszukajmy odpowiedzi na te pytania.
Kierowca za przekroczenie prędkości w mieście o więcej niż 50 km/h stracił prawo jazdy. Teoretycznie, bo decyzji nie potwierdził starosta. W takim przypadku kierujący trafia w próżnię. Bo prawa jazdy nie ma i nie wiadomo, kto miałby mu oddać dokument. W efekcie zakaz obowiązuje dużo dłużej, niż zakładane w prawie 3 miesiące.
Dane z CEPiK nie pozostawiają złudzeń. W 2023 r. w Polsce zostało wydanych o 30 proc. mniej praw jazdy, niż w 2015 r. Jak ten trend może wpłynąć na producentów samochodów oraz rynek aut używanych?
Rząd pracuje nad nowym drukiem prawa jazdy. Zmieni się jednak dokument wydawany kierującym... tramwajami. Chodzi o to, aby zwykła kartka papieru zamieniła się w druk, który zostanie dobrze zabezpieczony przed fałszerstwem. Czy to oznacza, że pozwolenie będzie droższe?
Polskie przepisy przewidują taki środek karny, jak dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Co więcej, w przypadku niektórych przestępstw jest on obligatoryjny. Kiedy nietrzeźwy kierowca dożywotnio pożegna się z prawem jazdy?
Włodarze unijni biorą się za kierowców przekraczających prędkość w mieście. Chcą wprowadzenia przepisów, które pozwolą na odebranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h na obszarze zabudowanym. Kiedy pojawią się nowe regulacje?
Czy istnieje prawo jazdy na czołg? W pewnym sensie tak. Nie oznacza dopisania do klasycznego dokumentu dodatkowej kategorii. Mimo wszystko do prowadzenia specjalnych pojazdów wojskowych konieczne są uprawnienia.
Wysoki mandat okazuje się dotkliwą sankcję. Jeszcze gorszą jest jednak zakaz prowadzenia pojazdów. Kierowcy, którzy otrzymali tę karę, zadają jednak pewne pytanie. Zakaz prowadzenia obowiązuje od zatrzymania do kontroli drogowej czy orzeczenia sądu? Oto odpowiedź.
Wymiana zagranicznego prawa jazdy na polskie czasami jest konieczna, a czasami... niemożliwa. W tym materiale przygotowaliśmy zatem opis pełnej procedury. Oto co każdy zagraniczny kierowca jeżdżący po Polsce musi wiedzieć.
Unia Europejska chce, aby zakaz prowadzenia pojazdów orzeczony w jednym kraju, obowiązywał na terenie całej UE. Pojawiła się propozycja zmian przepisów w tym zakresie. Ta zakłada m.in. naprawdę szybką wymianę informacji między organami poszczególnych krajów.
Dokładnie 17 czerwca 2024 r. na kierowców realizujących płatny przewóz osób nałożony zostanie dodatkowy wymóg. Czy wyeliminuje on zagranicznych kierowców z uberów? Może się tak stać, choć nie taki jest cel tej zmiany.
W 2024 r. wymiana tego dokumentu czeka co najmniej 2,7 mln osób. Nie, nie jest on prawem jazdy, ale prawie prawem jazdy. Bo w głos nowych przepisów to ten dokument trzeba okazać policjantowi w czasie kontroli drogowej. I musi on być ważny!
Kierowca zdał egzamin na prawo jazdy. Będzie mógł jednak prowadzić od razu po wyjściu z WORD-u czy dopiero po odebraniu prawa jazdy? To ważne pytanie. A odpowiedź na nie zależy od aplikacji, ale i interpretacji przepisów.
Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.
Ośrodek fałszował dokumentację dotyczącą zakresu szkolenia. W efekcie, choć jego kursanci zdobyli już prawo jazdy, teraz je stracą. Egzaminy na prawo jazdy będą unieważnione. RPO pyta zatem, czy taki scenariusz jest zgodny z Konstytucją.
Koniec bezterminowego prawa jazdy. To fraza, która często przewija się w rozmowach kierowców. A jako że zbliżamy się do końca roku kalendarzowego, warto zastanowić się nad tym, czy właśnie w roku 2024 pojawią się nowe przepisy. A więc?
Wojsko szykuje wielką mobilizację. W roku 2024 wezwie nawet 200 tys. osób na ćwiczenia. Wezwania do wojska będą trafiać m.in. do kierowców posiadających kat. C i D. To szczególne kwalifikacje cenne dla armii.
Polacy mają już cyfrowy portfel dokumentów. Teraz podobny pomysł chce stworzyć Unia Europejska. Dla przykładu elektroniczne prawo jazdy byłoby w takim przypadku ważne na terenie wszystkich krajów, które włączą się do akcji.
Bezterminowe prawo jazdy nie podlega wymianie? Raczej nie podlegało. Tego typu dokumenty kierowcy już niedługo będą musieli zwrócić w urzędzie. Tylko co dalej? Czy czeka ich powtórny egzamin? Nie, ale dobrych informacji nadal nie mam zbyt wiele.
Młodzi kierowcy nie będą jeździć w nocy, a do tego na początek dostaną tylko próbne prawo jazdy. Seniorzy z kolei trafią pod uważne oko kontrolerów. Będą musieli przechodzić badania, ale i regularne... egzaminy na prawo jazdy.
Jazda bez uprawnień oznacza sytuację, w której kierujący prowadzi taki typ pojazdu, na który nie posiada prawa jazdy. Czy w takiej sytuacji policjanci mogą wlepić mu punkty karne? Wydawało się, że nie. Wydawało się...
Mandat za prowadzenie bez prawa jazdy jest aktualny. W ograniczonej ilości przypadków, ale zawsze! A do tego ostatnio pojawiła się nowa kara, a o niej nikt nie mówi. Czego dotyczy? Prawa jazdy dla świeżo upieczonego kierowcy. Sprawdźcie, o co chodzi.
W Polsce od kilku lat mamy elektroniczne prawo jazdy w aplikacji mObywatel. Cyfrowa wersja zastępuje fizyczny dokument. Tylko czy w każdej sytuacji i zawsze? Kluczowy jest przypadek, w którym kierujący wyjedzie za granicę. Sprawdź, co wtedy.
Polacy uwielbiają słowo "darmowy". Jeszcze mocniej kochają je jednak politycy, zwłaszcza w okresie kampanii wyborczej. PiS przedstawiło zatem swój kolejny pomysł. A tym jest darmowe prawo jazdy dla uczniów. Na czym polega program prawo jazdy plus?
Czy Ukrainiec może zrobić prawo jazdy w Polsce? Teoretycznie tak. Teoretycznie, bo przed przystąpieniem do kursu i egzaminu, musi spełnić kilka wymogów dodatkowych. O wszystkich koniecznych formalnościach opowiem w tym materiale.
UE chce majstrować przy prawie jazdy. Nowy pomysł polega na podzieleniu obecnej kategorii B na kategorię B i B+. Stopniowanie uprawnień ma być sposobem na poprawę bezpieczeństwa. Tyle że pomysł wcale bezpiecznie nie brzmi. Sprawdźcie szczegóły.
W gminie Pacanów policjanci zatrzymali kierowcę mającego prawie 1,8 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna nie miał uprawneń do kierowania pojazdami, a zanim został zatrzymany próbował uciekać. Grozi mu do pięciu lat więzienia.
Data ważności prawa jazdy jest obok kategorii jedną z najważniejszych informacji zapisanych w dokumencie. Lepiej w tej chwili sprawdź, czy nie jeździsz z nieważnym prawkiem. Dokument taki oznacza bowiem na początek nawet 30 tys. zł grzywny.
Brak "kartonika" to nawet 30 tys. zł kary i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Czym zatem jest ten tak ważny świstek i czy jeszcze obowiązuje? To pytania, które postawiliśmy przed tym materiałem.
Co grozi za przekroczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym? Kiedy kierowcy może zostać odebrane prawo jazdy? Jaki maksymalny mandat można otrzymać?
Tymczasowe prawo jazdy jeszcze w sierpniu pojawi się w aplikacji mObywatel 2.0. Rozwiązanie będzie udostępnione dokładnie 7 sierpnia. W pełni zacznie jednak działać dopiero 21 sierpnia. Co to oznacza dla kandydatów na kierowców?
Tymczasowe prawo jazdy? mObywatel doczekał się ważnej zmiany. Kierowca zda egzamin i będzie mógł prowadzić. No może prawie. Bo nowelizacja na pierwszy rzut oka wygląda dobrze. Zapomina tylko, że CEPiK jest aktualizowany raz w tygodniu...
Prawo jazdy w mObywatel, czyli wygodny sposób na okazanie uprawnień, ale i sprawdzenie np. punktów karnych. Co warto wiedzieć o aplikacji?
Międzynarodowe prawo jazdy. Co musisz o nim wiedzieć? Jak je zdobyć? I do czego tak właściwie może być potrzebne? Sprawdźmy.
REKLAMA