REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dzięki prawu jazdy kategorii AM czternastolatek może stawiać pierwsze kroki w świecie mobilności
Dzięki prawu jazdy kategorii AM czternastolatek może stawiać pierwsze kroki w świecie mobilności
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Polskie przepisy dają możliwość prowadzenia pojazdów mechanicznych już osobom powyżej 14 r.ż. Kategoria AM uprawnia młodzież do kierowania motorowerami oraz lekkimi pojazdami elektrycznymi i spalinowymi o maksymalnej pojemności silnika 50 cm3 lub mocy do 4 kW.
Dzięki niej nastolatki mają możliwość wczesnego rozwijania swoich umiejętności kierowania w bezpiecznych i regulowanych warunkach, co stanowi ważny krok w kierunku zwiększenia ich mobilności.

REKLAMA

Prawo jazdy AM: jaka podstawa prawna

– Prawo jazdy kategorii AM to bardzo praktyczne rozwiązanie, które oferuje młodym ludziom większą niezależność transportową, a ich rodzicom ogranicza konieczność dowożenia dzieci do różnych miejsc – podkreśla Maciej Płatek, Prezes Zarządu Electroride.
Taka możliwość istnieje w polskim prawie od niedawna, a konkretnie od 19 stycznia 2013 roku, kiedy to weszła w życie ustawa o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2011 r. nr 30, poz. 151 z późn. zm.), która zmieniła Prawo o ruchu drogowym.

– To wówczas pojawiła się kategoria prawa jazdy AM, zastępując obowiązującą wcześniej kartę motorowerową i rozszerzając jej zakres. Uprawnia ona do kierowania pojazdami o pojemności silnika spalinowego do 50 cm3, a w przypadku silnika elektrycznego o mocy do 4kW,prędkości maksymalnej 45 km/hi maksymalnej masie 350 kg – wyjaśnia ekspert.

Kto dostanie prawo jazdy kategorii AM

Aby uzyskać prawo jazdy kategorii AM, należy spełnić następujące warunki:

  • mieć ukończone 14 lat (wymagana jest także zgoda rodziców),
  • uzyskać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów danej kategorii,
  • odbyć kurs w wymiarze minimum 10 godzin zajęć teoretycznych i 10 godzin praktycznych,
  • zdać egzamin państwowy, teoretyczny oraz praktyczny.

– Dzięki zmianie przepisów możliwość prowadzenia pojazdów trzy- i czterokołowych oraz microcarów jest dostępna dla znacznie większej liczby użytkowników niż dotąd. Zważywszy, że na rynku dostępnych jest coraz więcej modeli zaliczających się do tej kategorii, a które w swojej konstrukcji nie odbiegają znacząco od tradycyjnych samochodów, młodzi ludzie mogą zacząć przygodę z motoryzacją już w wieku nastoletnim – wyjaśnia ekspert.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mikromobilność daje makroniezależność

REKLAMA

Kategoria AM stanowi pierwszy stopień niezależności transportowej, umożliwiając nastolatkom samodzielne poruszanie się na krótkich dystansach. Daje im dużą swobodę, co jest istotne w kontekście rozwijających się obszarów miejskich i rosnącej popularności mikromobilności. 
Posiadanie prawa jazdy kategorii AM przynosi wiele korzyści dla młodych użytkowników, w tym większą samodzielność i niezależność.

– Dzięki możliwości kierowania np. elektrycznymi motorowerami dwu- i trzykołowymi lub czterokołowcami lekkimi, młodzi ludzie mogą zyskać cenne doświadczenie na drodze już od 14. roku życia, czyli znacznie przed osiągnięciem pełnoletności – komentuje Maciej Płatek.
– Istotnym ograniczeniem kategorii AM jest stosunkowo niska prędkość maksymalna pojazdu, która powinna skutecznie poskromić niewłaściwe zapędy najmłodszych kierowców, co jest ważnym aspektem dla wielu rodziców. Prosta i intuicyjna obsługa tych pojazdów jest idealna dla początkujących kierowców, co znacząco ułatwia naukę i zdobywanie umiejętności – dodaje ekspert.

Pojazd dla czternastolatka: najważniejsze jest bezpieczeństwo

Ekspert zwraca uwagę na fakt, iż ważne jest jednak, aby przy wyborze pojazdu kierować się nie tylko atrakcyjnym wyglądem, ale także kwestiami bezpieczeństwa, takimi jak np. jego konstrukcja.
– Prawo jazdy kategorii AM jest więc doskonałym narzędziem wspierającym rozwój młodych ludzi w ich drodze do samodzielności i odpowiedzialności – podsumowuje Maciej Płatek, Prezes Zarządu Electroride. 
Uprawnienia do kierowania stanowią wartość nie tylko dla młodzieży. To również okazja dla rodziców na wsparcie rozwoju niezależności dziecka, budowanie zaufania do niego oraz kształtowania jego dojrzałości. Posiada również wymiar praktyczny — czas opiekunów zostaje uwolniony i nie muszą już dowozić swoich pociech na dodatkowe zajęcia sportowe, do kina, czy na spotkania z przyjaciółmi.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

REKLAMA

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

REKLAMA

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

REKLAMA