Od kiedy obowiązuje zakaz prowadzenia pojazdów? Od zatrzymania na drodze czy orzeczenia sądu?
REKLAMA
REKLAMA
- Co należy wiedzieć o zakazie prowadzenia pojazdów?
- Zakaz prowadzenia obowiązuje od kontroli drogowej czy wyroku sądu?
Jest cały katalog wykroczeń, za które kierowca może otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. To przede wszystkim zbyt szybka jazda, stworzenie zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, zagrożenie bezpieczeństwu pieszego czy prowadzenie bez koniecznych uprawnień.
REKLAMA
Co należy wiedzieć o zakazie prowadzenia pojazdów?
Zakaz prowadzenia pojazdów wlepiony na podstawie ustawy Kodeks wykroczeń może obowiązywać przez okres od 6 miesięcy do 3 lat. Mówi o tym art. 29 par. 1 tej ustawy. Konkretny czas obowiązywania sankcji musi zostać wskazany przez organ penalizujący karę. Maksymalnie kierujący może stracić uprawnienia nawet dożywotnio. Warto jednak wiedzieć, że dłuższy niż 3-letni zakaz jest możliwy, ale tylko w przypadku przestępstwa. Nie wykroczenia. A tu działa już kodeks karny.
W tym punkcie kluczowe są jeszcze dwie kwestie:
- Po pierwsze zakaz prowadzenia pojazdów orzeka sąd. Ten sankcji nie można otrzymać od policjanta.
- Po drugie sąd orzekając zakaz prowadzenia pojazdów, określa rodzaj pojazdów, którego dotyczy. Mogą to być np. rowery, pojazdy ujęte w kat. B czy np. C. Istnieje możliwość odebrania jedynie części uprawnień. Tak czasami dzieje się w przypadku kierowców zawodowych i posiadania przez nich więcej, niż jednej kategorii prawa jazdy.
Zakaz prowadzenia obowiązuje od kontroli drogowej czy wyroku sądu?
REKLAMA
Według art. 29 par. 3 ustawy Kodeks wykroczeń zakaz prowadzenia pojazdów "obowiązuje od uprawomocnienia się orzeczenia" sądu. Czy to oznacza, że między kontrolą drogową a uprawomocnieniem się orzeczenia kierowca może prowadzić? Tak, gdy policjanci podczas kontroli drogowej nie zatrzymają mu prawa jazdy.
Nie, gdy z uwagi na drastyczne przekroczenie przepisów, zdecydują się na zatrzymanie dokumentu. Tyle że w takim przypadku zadziała art. 29 par. 4 ustawy Kodeks wykroczeń. A ten mówi o tym, że "na poczet zakazu prowadzenia pojazdów zalicza się okres zatrzymania prawa jazdy lub innego dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu". To oznacza, że okres zakazu będzie de facto liczony od kontroli drogowej, która stała się podstawą sprawy w sądzie.
- art. 29 par. 1, 3, 4 ustawy Kodeks wykroczeń.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.