REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymiana prawa jazdy w 2024 r.? Ten dokument musi wymienić 2,7 mln kierowców. Inaczej mandat

Wymiana prawa jazdy w 2024 r., w 2024 r. dokument musi wymienić nawet 2,7 mln kierowców
Wymiana prawa jazdy w 2024 r.? Ten dokument musi wymienić 2,7 mln osób. Inaczej mandat
Policja

REKLAMA

REKLAMA

W 2024 r. wymiana tego dokumentu czeka co najmniej 2,7 mln osób. Nie, nie jest on prawem jazdy, ale prawie prawem jazdy. Bo w głos nowych przepisów to ten dokument trzeba okazać policjantowi w czasie kontroli drogowej. I musi on być ważny!

O wymianie bezterminowych praw jazdy pisałem już wielokrotnie. Na ich wymianę trzeba jeszcze trochę poczekać. Link do materiału, w którym dokładnie opisuję ten proces, zamieszczam poniżej. Dziś napiszę jednak o innym kluczowym dokumencie. I jest nim... dowód osobisty. Czemu jest on tak ważny dla kierowców?

REKLAMA

Dowód osobisty to drugie prawo jazdy

REKLAMA

Dokładnie 5 grudnia 2020 r. w Polsce w życie weszła ważna nowelizacja przepisów. Na jej mocy kierowca nie musi wozić przy sobie prawa jazdy. Wystarczy mu dowód osobisty. Policjanci spiszą bowiem z niego numer PESEL i na jego podstawie sprawdzą rodzaj posiadanych uprawnień do kierowania pojazdami w bazie CEPiK. Mają bowiem do dyspozycji w radiowozach komputery z dostępem do bazy.

W tym punkcie kluczowe jest jednak to, że dowód osobisty musi być ważny. Gdyby nie był, kierowca nie będzie się nim mógł wylegitymować. W takim przypadku nadal obowiązuje go konieczność wożenia prawa jazdy. Inaczej może mieć poważne problemy w razie kontroli drogowej.

Warto pamiętać, że uprawnienie to dotyczy terytorium Polski. Za granicą prawo jazdy nadal jest niezbędne.

Kto będzie musiał wymienić dowód osobisty w 2024 r.?

Ministerstwo Cyfryzacji szacuje, że w 2024 r. na wymianę lub wydanie nowego dowodu osobistego będzie się musiało zdecydować 2,7 mln osób. A właściwie to co najmniej 2,7 mln osób. Bo liczba ta zakłada konieczność systemową. Nie przewiduje przypadków, w których wymiana będzie konieczna m.in. z uwagi na zmianę nazwiska po ślubie czy rozwodzie, ewentualnie zniszczenie dokumentu. Co warto wiedzieć o wymianie dowodu osobistego? Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

  • Ile kosztuje wymiana dowodu osobistego? Wymiana dowodu osobistego odbywa się bezpłatnie. No może prawie bezpłatnie, bo właściciel dokumentu musi dostarczyć wraz z wnioskiem aktualne zdjęcie.
  • Jak długo ważny jest dowód osobisty? Na ogół dokument jest wydawany na okres 10 lat.
  • Czy zamiast dowodu osobistego można mieć mDowód? W przypadku kontroli drogowej taki manewr się sprawdzi. Oczywiście pod warunkiem, że mDowód ma jeszcze datę ważności.

Jaka jest kara za prowadzenie z nieważnym dowodem osobistym?

Kierowca, który okaże policjantowi dowód osobisty zamiast prawa jazdy, ale ten nie będzie ważny, naraża się na spore nieprzyjemności. Po pierwsze listę otwiera doprowadzenie kierowcy do jednostki policji lub domu w celu ustalenia, a właściwie to potwierdzenia, jego tożsamości. Po drugie konieczne jest sprawdzenie uprawnień do kierowania przez policjantów. Po trzecie sprawa z pewnością zakończy się mandatem. Kierowanie pojazdem przez osobę nieposiadającą przy sobie wymaganych dokumentów (nieważny dokument też oznacza jego brak) oznacza 100 zł grzywny bez punktów karnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA