REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymiana prawa jazdy w 2024 r.? Ten dokument musi wymienić 2,7 mln kierowców. Inaczej mandat

Wymiana prawa jazdy w 2024 r., w 2024 r. dokument musi wymienić nawet 2,7 mln kierowców
Wymiana prawa jazdy w 2024 r.? Ten dokument musi wymienić 2,7 mln osób. Inaczej mandat
Policja

REKLAMA

REKLAMA

W 2024 r. wymiana tego dokumentu czeka co najmniej 2,7 mln osób. Nie, nie jest on prawem jazdy, ale prawie prawem jazdy. Bo w głos nowych przepisów to ten dokument trzeba okazać policjantowi w czasie kontroli drogowej. I musi on być ważny!

O wymianie bezterminowych praw jazdy pisałem już wielokrotnie. Na ich wymianę trzeba jeszcze trochę poczekać. Link do materiału, w którym dokładnie opisuję ten proces, zamieszczam poniżej. Dziś napiszę jednak o innym kluczowym dokumencie. I jest nim... dowód osobisty. Czemu jest on tak ważny dla kierowców?

REKLAMA

Dowód osobisty to drugie prawo jazdy

REKLAMA

Dokładnie 5 grudnia 2020 r. w Polsce w życie weszła ważna nowelizacja przepisów. Na jej mocy kierowca nie musi wozić przy sobie prawa jazdy. Wystarczy mu dowód osobisty. Policjanci spiszą bowiem z niego numer PESEL i na jego podstawie sprawdzą rodzaj posiadanych uprawnień do kierowania pojazdami w bazie CEPiK. Mają bowiem do dyspozycji w radiowozach komputery z dostępem do bazy.

W tym punkcie kluczowe jest jednak to, że dowód osobisty musi być ważny. Gdyby nie był, kierowca nie będzie się nim mógł wylegitymować. W takim przypadku nadal obowiązuje go konieczność wożenia prawa jazdy. Inaczej może mieć poważne problemy w razie kontroli drogowej.

Warto pamiętać, że uprawnienie to dotyczy terytorium Polski. Za granicą prawo jazdy nadal jest niezbędne.

Kto będzie musiał wymienić dowód osobisty w 2024 r.?

Ministerstwo Cyfryzacji szacuje, że w 2024 r. na wymianę lub wydanie nowego dowodu osobistego będzie się musiało zdecydować 2,7 mln osób. A właściwie to co najmniej 2,7 mln osób. Bo liczba ta zakłada konieczność systemową. Nie przewiduje przypadków, w których wymiana będzie konieczna m.in. z uwagi na zmianę nazwiska po ślubie czy rozwodzie, ewentualnie zniszczenie dokumentu. Co warto wiedzieć o wymianie dowodu osobistego? Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

  • Ile kosztuje wymiana dowodu osobistego? Wymiana dowodu osobistego odbywa się bezpłatnie. No może prawie bezpłatnie, bo właściciel dokumentu musi dostarczyć wraz z wnioskiem aktualne zdjęcie.
  • Jak długo ważny jest dowód osobisty? Na ogół dokument jest wydawany na okres 10 lat.
  • Czy zamiast dowodu osobistego można mieć mDowód? W przypadku kontroli drogowej taki manewr się sprawdzi. Oczywiście pod warunkiem, że mDowód ma jeszcze datę ważności.

Jaka jest kara za prowadzenie z nieważnym dowodem osobistym?

Kierowca, który okaże policjantowi dowód osobisty zamiast prawa jazdy, ale ten nie będzie ważny, naraża się na spore nieprzyjemności. Po pierwsze listę otwiera doprowadzenie kierowcy do jednostki policji lub domu w celu ustalenia, a właściwie to potwierdzenia, jego tożsamości. Po drugie konieczne jest sprawdzenie uprawnień do kierowania przez policjantów. Po trzecie sprawa z pewnością zakończy się mandatem. Kierowanie pojazdem przez osobę nieposiadającą przy sobie wymaganych dokumentów (nieważny dokument też oznacza jego brak) oznacza 100 zł grzywny bez punktów karnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

REKLAMA

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

REKLAMA