REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy już w roku 2024 trzeba będzie wymienić bezterminowe prawo jazdy na terminowe?

wymiana bezterminowego prawa jazdy 2024, bezterminowe prawo jazdy 2024
Czy już w roku 2024 trzeba będzie wymienić bezterminowe prawo jazdy na terminowe?

REKLAMA

REKLAMA

Koniec bezterminowego prawa jazdy. To fraza, która często przewija się w rozmowach kierowców. A jako że zbliżamy się do końca roku kalendarzowego, warto zastanowić się nad tym, czy właśnie w roku 2024 pojawią się nowe przepisy. A więc?

Przeszło dekadę temu w Polsce istniała możliwość wydawania bezterminowych praw jazdy. Co ono tak właściwie oznacza? Że kierowca na odwrocie dokumentu w rubryce 11. nie miał daty ważności danego uprawnienia, a kreskę. To oznacza mniej więcej tyle, że nie musiał wymieniać prawa jazdy... nigdy!

REKLAMA

Od kiedy urzędy nie wydają bezterminowych praw jazdy?

REKLAMA

Bezterminowe prawa jazdy były wydawane na podstawie bezterminowych orzeczeń lekarskich o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami. Brak terminu ważności oznaczał, że kierowca nie podlegał ponownemu badaniu lekarskiemu po kilku latach. Nie musiał też zmieniać samego dokumentu. Ta instytucja musiała jednak zostać zlikwidowana na mocy kolejnej dyrektywy Unii Europejskiej. Skutek? Możliwość wydawania bezterminowego prawa jazdy w Polsce zniknęła dokładnie 18 stycznia 2013 r. Mówi o tym art. 124 ust. 1 ustawy o kierujących pojazdami. Każdy dokument wydany po tej dacie może być wydany na maksymalnie 15 lat.

Bardzo ważne jest jednak to, że zmiany w prawie nie miały charakteru wstecznego. Dotyczyły wyłącznie uprawnień nadawanych po tej dacie. Jeżeli kierowca przed nią zdobył prawo jazdy bezterminowe, zachowywał je. Przepisy nie cofały decyzji administracyjnej starosty.

Czym podyktowana jest likwidacja bezterminowych praw jazdy?

Brak możliwości odebrania bezterminowego prawa jazdy kierowcom, które już je posiadali, był niejako oczywistą oczywistością. Niestety taka sytuacja powoduje szereg problemów. Bo wyobraźmy sobie scenariusz, w którym kierowca zdobył uprawnienia jako 18-latek. 30 lat później jest zatrzymywany do kontroli drogowej. Pokazuje policjantom prawo jazdy, ale w nim nadal widnieje 18-latek. Funkcjonariusze mogą mieć zatem trudności z identyfikacją prowadzącego.

Z tego powodu, ale i z uwagi na powody proceduralne oraz rozstrzygnięcia unijne, legislatorzy postanowili unormować sytuację. W efekcie bezterminowe prawa jazdy znikną raz na zawsze – także te wcześniej wydane. Czy będzie to miało miejsce w roku 2024? Jeszcze nie. Termin ostatecznej wymiany dokumentów na terminowe został ustalony między 19 stycznia 2028 r. a 18 stycznia 2033 r. Wyraźnie mówi o tym art. 124 ust. 4 ustawy o kierujących pojazdami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne

To ogólna data. Konkretne daty i zakres lat, dla których obowiązują, wskaże bliżej obowiązkowej wymiany minister właściwy do spraw transportu.

Co oznacza wymiana bezterminowego prawa jazdy na terminowe?

REKLAMA

Prawo jazdy po wymianie przestanie być bezterminowe. Zostanie wydane na 15 lat. Warto jednak pamiętać o tym, że pomimo daty ważności wpisanej na dokumencie, orzeczenie lekarskie stanowiące podstawę wydania dokumentu, nadal pozostanie bezterminowe. W efekcie kierowca po 15 latach będzie musiał jedynie zaktualizować zdjęcie. Nie będzie musiał dostarczać nowego orzeczenia lekarskiego.

Podczas wymiany prawa jazdy przed referatem komunikacji został postawiony jeden kluczowy obowiązek. Ma on sprawdzić zgodność danych zawartych w dokumencie z danymi znajdującymi się w centralnej ewidencji kierowców. Mówi o tym art. 124 ust. 7 ustawy o kierujących pojazdami.

Czy obowiązkowa wymiana bezterminowych praw jazdy jest darmowa?

Kierowcy zostaną zmuszeni do wymiany bezterminowego prawa jazdy na terminowe na mocy ustawy. Czy to oznacza, że mogą liczyć na bezpłatną wymianę? W żadnym razie. Podczas wymiany bezterminowego prawa jazdy konieczne będzie uiszczenie opłaty o wysokości 100 zł. Wyraźnie mówi o tym art. 124 ust. 3 ustawy o kierujących pojazdami. Co ważne, na tym wydatki kierowcy się nie skończą. Bo musi on również dostarczyć ważne zdjęcie. Koszt jego wykonania to jakieś 50 zł.

Jakie musi być zdjęcie do prawa jazdy? Nie może być wykonane wcześniej, niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku, musi być kolorowe i ostre, a do tego wykonane na jasnym tle. Wymiary zdjęcia to 35x45 mm. Musi przedstawiać całą głowę, wizerunek nie dalej niż do górnej części barków, naturalny kolor skóry i wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice.

Jedyna oszczędność podczas wymiany bezterminowego prawa jazdy dotyczy orzeczenia lekarskiego. Tego wymieniać nie trzeba. Na koncie kierowcy znajduje się bowiem orzeczenie bezterminowe. To nie traci ważności. W efekcie kierujący zaoszczędzi równe 200 zł. Tyle wynosi ustawowa stawka za wizytę lekarską, na której uzyskuje się takie orzeczenie.

Co w gdy kierowca nie wymieni bezterminowego prawa jazdy?

Termin wymiany bezterminowych praw jazdy kończy się 18 stycznia 2033 r. Co w sytuacji, w której kierowca celowo lub z uwagi na niewiedzę nie otrzyma w referacie komunikacji do tego dnia nowego prawka? Odpowiedzi udziela art. 124 ust. 6 ustawy o kierujących pojazdami i nie brzmi ona dobrze. 19 stycznia 20233 r. wszystkie bezterminowe prawa jazdy stracą bowiem ważność. To oznacza mniej więcej tyle, że kierujący nie będą mogli legalnie prowadzić pojazdu. A gdyby nie zastosowali się do zakazu, w razie kontroli drogowej czekają ich surowe konsekwencje.

Kierowca zostanie potraktowany jak osoba bez prawa jazdy. To oznacza konsekwencje z tytułu art. 94 par. 1 i 3 ustawy Kodeks wykroczeń. Sprawa trafi do sądu. Tam prowadzący dostanie od 1500 zł grzywny i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sensacje w sprzedaży nowych samochodów: Skoda zdetronizowała Toyotę, a nowe auta wciąż tanieją

Maj 2024 roku przyniósł niecodzienne zmiany na polskim rynku motoryzacyjnym. Podczas gdy sprzedaż nowych samochodów osobowych cały czas dynamicznie rośnie, to sprzedaż nowych samochodów dostawczych do 3,5 tony mocno zanurkowała. Cały czas przy tym spadają ceny, a Skoda Octavia przeskoczyła dominującą długo w sprzedaży Toyotę Corollę.

Wybór samochodu. Polacy zwracają uwagę na cenę, koszty eksploatacji i bezpieczeństwo

Niezależnie od wieku i poziomu zarobków, dla Polaków najważniejszym kryterium przy wyborze samochodu jest cena. Warto również zwrócić uwagę na koszty eksploatacji, zwłaszcza w starszych grupach wiekowych. Kobiety bardziej niż mężczyźni cenią sobie bezpieczeństwo - wynika z raportu Santander Consumer Multirent.

Seniorzy, zwłaszcza mieszkańcy terenów wiejskich, są bardziej skłonni zamienić auta na elektryczne niż pozostałe grupy Polaków

Kolejne badania pokazują jak błędny jest stereotyp emeryta przywiązanego do gotówki przynoszonej przez listonosza czy unikającego korzystania ze smartfonowych aplikacji. Seniorzy w większości są nowocześni i gotowi na daleko idące zmiany technologiczne. Kolejnym tego dowodem jest pozytywny stosunek do elektromobilności.

Chińskie pojazdy elektryczne na celowniku Komisji Europejskiej. "Zagrożenie dla unijnych producentów"

Komisja Europejska podjęła decyzję o nałożeniu tymczasowych ceł na chińskie pojazdy elektryczne z powodu “nieuczciwego subsydiowania” przez chińskie firmy tego sektora. Subsydia te stanowią zagrożenie dla unijnych producentów. KE zwróciła się do władz ChRL w celu osiągnięcia porozumienia w tej kwestii. Jeśli negocjacje z Pekinem nie przyniosą rezultatów, tymczasowe cła wejdą w życie od 4 lipca.

REKLAMA

Kierowco, do czwartku duże utrudnienia na autostradzie A1

Na autostradzie A1 pod Łodzią do czwartku 13 czerwca potrwają duże utrudnienia dla kierowców. Będzie wymieniana popękana betonowa płyta nawierzchni, zamknięty jest również prawy pas jezdni. 

Zniknie ponad siedem milionów aut. Sprawdź, kiedy ostatnio robiłeś te badania

W poniedziałek, 10 czerwca, z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zostanie wykreślonych ponad siedem milionów aut. To wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Przede wszystkim chodzi o samochody, które fizycznie już od dawna nie istnieją, ale wciąż są obecne w bazach danych. 

Od 7,09/l za Pb98, od 6,36/l za Pb95, od 6,38/l za diesla i od 2,69/l za autogaz. Tyle możemy zapłacić za paliwa na stacjach

Eksperci z serwisu e-petrol.pl przewidują spadek cen detalicznych paliw w nadchodzącym tygodniu. Możemy oczekiwać, że benzyna Pb95 będzie kosztować od 6,36 do 6,48 zł/l, a diesel - od 6,38 do 6,49 zł/l. Zauważono, że cena ropy naftowej na giełdzie w Londynie była w tym tygodniu najniższa od lutego.

Ciężar elektryfikacji transportu drogowego właśnie spadł na firmy logistyczne. Poradzą sobie z tym wyzwaniem?

Udział elektrycznych vanów, wykorzystywanych głównie w logistyce miejskiej przekracza zaledwie 1% unijnej floty pojazdów tej klasy. Napędzanych prądem ciężarówek jest jeszcze mniej, bo to wkład na poziomie 0,1%. W Polsce jest znacznie gorzej, na domiar złego, według najnowszych kalkulacji ACEA, aby sprostać celom dekarbonizacji transportu, infrastruktura ładowania w UE powinna być budowana osiem razy szybciej niż obecnie i to tylko w przypadku pojazdów lekkich do 3,5 t. Potrzeba miliardów na inwestycje, a rządowego wsparcia wystarczy na ułamek realnych potrzeb. Logistyka już wie, że transformację musi sfinansować sama, a zagrożeń i problemów wciąż przybywa.  

REKLAMA

Od 17 czerwca 2024 roku polskie prawo jazdy - nowe przepisy dla kierowcy

Kierowcy muszą przygotować się na nowe przepisy, które wchodzą w życie już 17 czerwca 2024 roku. Od tej daty akceptowane będzie tylko polskie prawo jazdy. Jakie jeszcze zmiany będą obowiązywać?

Konfiskata samochodów nie odstraszyła kierowców. Na "podwójnym gazie" złapano w tym roku 34 tys. osób

Policja skonfiskowała już prawie 1,6 tys. samochodów od kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu. Ta kara nie spowodowała jednak znaczącego spadku liczby pijanych kierowców na drogach - informuje "Rzeczpospolita".

REKLAMA