REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mandat za brak dokumentu prawa jazdy jest aktualny. Wiedzieliście o tym?

mandat brak dokumentu prawa jazdy, ile wynosi mandat brak dokumentu prawa jazdy
Mandat brak dokumentu prawa jazdy jest aktualny. Wiedzieliście o tym?
Policja

REKLAMA

REKLAMA

Mandat za prowadzenie bez prawa jazdy jest aktualny. W ograniczonej ilości przypadków, ale zawsze! A do tego ostatnio pojawiła się nowa kara, a o niej nikt nie mówi. Czego dotyczy? Prawa jazdy dla świeżo upieczonego kierowcy. Sprawdźcie, o co chodzi.

Czy kierowca musi mieć przy sobie prawo jazdy?

5 grudnia 2020 r. w Polsce zaczęła obowiązywać kluczowa nowelizacja przepisów. Od tego dnia kierowcy w Polsce nie muszą mieć przy sobie w czasie jazdy prawa jazdy. Choć nie tylko, bo nie muszą wozić ze sobą również dowodu rejestracyjnego czy potwierdzenia wykupienia polisy OC. Czemu? Procedura kontroli będzie wyglądać w następujący sposób:

REKLAMA

  • w przypadku kierującego policjanci sprawdzą jego tożsamość na podstawie dowodu osobistego. Spiszą następnie z niego numer PESEL i na jego podstawie w bazie CEPiK sprawdzą posiadane przez kierującego uprawnienia. Dlatego prawo jazdy nie jest konieczne.
  • policjanci sprawdzą numer rejestracyjny pojazdu zapisany na tablicy i na jego podstawie w bazie CEPiK skontrolują czy pojazd nie jest kradziony oraz czy ma ważne badanie techniczne i polisę OC.

Kierowca nie musi wozić prawa jazdy. Musi mieć jednak dokument tożsamości ze zdjęciem, a więc dowód osobisty, ewentualnie paszport. Żaden inny dokument nie będzie honorowany. Bezskuteczne okaże się zatem okazywanie np. legitymacji szkolnej czy indeksu uczelnianego.

Kiedy można dostać mandat za jazdę bez prawa jazdy?

Uprawnienie mówiące o możliwości prowadzenia pojazdu bez posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy dotyczy prawie wszystkich. I słowo prawie jest tu kluczowe. Kto nadal podczas jazdy autem musi mieć przy sobie dokument?

  • Obcokrajowiec, który prowadzi pojazd po polskiej drodze, ale posiada zagraniczne prawo jazdy. Policjanci w takim przypadku nie sprawdzą uprawnień w polskiej bazie CEPiK. Nie mają do tego uprawnień. Dokument jest zatem niezbędny.
  • Polak, który posiada zagraniczne prawo jazdy. Sytuacja jest analogiczna jak powyżej. Danych dokumentu nie ma w polskiej bazie. Policjanci zatem nie sprawdzą informacji o posiadanych przez kierowcę uprawnieniach.
  • Polak, który wyjedzie za granicę. Musi mieć polskie prawo jazdy. Inaczej zagraniczni policjanci nie zweryfikują posiadanych przez niego uprawnień.

Warto pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. Obowiązek może dotyczyć też posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i dokumentu potwierdzającego wykupienie polisy OC. Objęci nim są kierujący, którzy po polskich drogach poruszają się pojazdami zarejestrowanymi za granicą. Polscy policjanci nie znajdą takich pojazdów w polskiej bazie CEPiK.

Mandat za jazdę bez prawa jazdy. 2023 r. i zmiana przepisów

REKLAMA

Nikt o tym głośno nie mówi, ale jedna z ostatnich nowelizacji przepisów drogowych wprowadziła nową formę kary za prowadzenie bez koniecznych dokumentów. I dotyczy to nowego typu prawa jazdy, a więc prawa jazdy tymczasowego wydawanego w aplikacji mObywatel. Tu kara przewidziana jest nie tyle za brak elektronicznej wersji dokumentu, co przekroczenie terminu jego ważności. Mandat w takim przypadku wynosi od 20 do 250 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ten punkt łapie się zatem sytuacja, w której kierowca po zdanym egzaminie na prawo jazdy odebrał tymczasowe prawo jazdy w aplikacji mObywatel. Jego ważność się jednak skończyła, ale kierujacy nie odebrał stałego prawa jazdy w wydziale komunikacji. Sankcja w tym przypadku jest niepotrzebna? Nie do końca. Może nawet dobrze, że się pojawiła. W przeciwnym razie w takiej sytuacji kierowca być może musiałby odpowiadać za prowadzenie bez uprawnień. To oznacza dużo wyższą karę.

Ile wynosi mandat za jazdę bez prawa jazdy?

Mandat za prowadzenie pojazdu bez wymaganych dokumentów jest wystawiany na podstawie art. 95 par. 1 ustawy Kodeks wykroczeń. Ile wynosi grzywna? Kodeks wykroczeń przewiduje maksymalnie grzywnę o wysokości 250 zł. Aktualnie obowiązujący taryfikator obniża jednak wartość mandatu do 100 zł. Czyn ten nie oznacza dopisania do konta kierującego punktów karnych.

O powyższej karze warto wiedzieć jedno. Kodeks wykroczeń mówi o braku wymaganych dokumentów. A wymaganym dokumentem w niektórych przypadkach jest nie tylko prawo jazdy. Konieczny może być też dowód rejestracyjny czy potwierdzenie posiadania aktualnej polisy OC. W razie braku tych dokumentów grzywna również jest jak najbardziej możliwa. Przy czym będzie miała ona jedną wartość. Kierowca dostanie jeden mandat, bo przepis mówi o dokumentach, a nie dokumencie.

Prowadzenie bez prawa jazdy czy bez uprawnień?

Na tym możliwości się kończą? No właśnie nie. Załóżmy, że policjanci zatrzymali do kontroli drogowej obcokrajowca. I nie ma on przy sobie zagranicznego prawa jazdy. W efekcie funkcjonariusze nie są w stanie rozstrzygnąć, czy posiada on uprawnienia do kierowania pojazdami, czy nie. Jeżeli nikt nie jest w stanie dostarczyć dokumentu, policjanci mogą wyciągnąć konsekwencje z tytułu art. 94 par. 1 i 3 ustawy Kodeks wykroczeń. To drastycznie podwyższa wysokość kary. Sankcje konkretnie są dwie:

  • kierowca dostanie grzywnę wynoszącą co najmniej 1500 zł. Tyle że nie wypisze jej policjant, a orzeknie ją sąd. Bo w tym punkcie włącza się kolejna część kary.
  • obligatoryjny jest zakaz prowadzenia pojazdów. Policjanci muszą zatem skierować do sądu wniosek o ukaranie kierującego.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

REKLAMA

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

Dobra passa motoryzacji dobiega końca

Chociaż produkcja sprzedana pojazdów w I kwartale br. przekroczyła 60 mld zł, ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w Polsce dobiega końca. Tak wynika z informacji firmy AutomotiveSuppliers.pl.

REKLAMA

Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

REKLAMA