REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mandat za światła we mgle. Możliwości jest wiele

mandat za światła we mgle, jazda we mgle mandat, światła pojazdu w czasie jazdy we mgle
Mandat za światła we mgle. Możliwości jest wiele
Kuba Brzeziński
Infor

REKLAMA

REKLAMA

Jesienne mgły stają się popularnym zjawiskiem. A gdy przejrzystość powietrza spada, kierowca powinien widzieć taką właśnie kontrolkę na tablicy zegarów. Co ona oznacza? Że kierujący zna przepisy, chce się do nich stosować, dba o bezpieczeństwo i... nie musi się obawiać kontroli drogowej i mandatu!
rozwiń >

Mgła na drodze. Kierowca widzi gorzej. Gorzej widać też i jego

REKLAMA

Jesień jest okresem naprawdę trudnym z drogowego punktu widzenia. Droga często jest wilgotna, a do tego zalegają na niej śliskie liście. Poza tym szybciej zapada zmrok oraz często występują opady deszczu, mżawki i mgły. Dziś skupimy się na tych ostatnich. Bo mgła oznacza nie tylko gorszą widoczność. Ona oznacza też szereg innych wyzwań. W tym związane z taką kwestią, aby pojazd był widzialny dla innych użytkowników drogi.

REKLAMA

Co mówią zatem przepisy? Zaczynają od wymogu niezwykle podstawowego. Kierujący w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza powinien przede wszystkim zachować szczególną ostrożność – mówi o tym art. 30 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Najlepiej, żeby zdjął nogę z gazu, zaczął uważnie obserwować otoczenie pojazdu i planował potencjalne manewry podejmowane przez innych użytkowników drogi.

Warunki zmniejszonej przejrzystości powietrza, czyli co? To właśnie mgła, ale też opady deszczu, mżawka czy np. zadymienie występujące w związku z pożarem.

Jakie światła włączyć podczas jazdy we mgle?

Pojawiła się mgła, kierowca włączył szczególną ostrożność. Na tym koniec? Oczywiście, że nie. Krokiem drugim jest bowiem włączenie właściwych świateł. Właściwych, czyli jakich? Złudzeń co do tego nie pozostawia art. 30 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy Prawo o ruchu drogowym. Mówi on wyraźnie o tym, że "kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany włączyć światła mijania". Nie do jazdy dziennej, a mijania. Świateł do jazdy dziennej można co prawda używać od świtu do zmierzchu, ale wyłącznie w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Mówi o tym wyraźnie art. 51 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Ważne

Kontrolka, o której piszę w leadzie tego materiału to zatem kontrolka informująca o tym, że w pojeździe działają światła mijania.

Czemu światła mijania, a nie do jazdy dziennej? Po pierwsze dlatego, że te mocniej oświetlą kierowcy drogę. Więcej zobaczy we mgle. Po drugie dlatego, że pojazd stanie się lepiej widoczny na drodze dla innych jej użytkowników, w tym pieszych czy kierujących autami jadącymi z przeciwnego kierunku jazdy. Pamiętanie o włączeniu świateł mijania jest o tyle kluczowe, że np. system automatycznej zmiany świateł może na mgłę nie zareagować. Kierowca często musi zmienić tryb pracy reflektorów ręcznie. A gdy tego nie zrobi, może zostać ukarany mandatem i tworzy zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

mandat za światła we mgle, jazda we mgle mandat, światła pojazdu w czasie jazdy we mgle

mandat za światła we mgle, jazda we mgle mandat, światła pojazdu w czasie jazdy we mgle

Mandat za światła we mgle. Możliwości jest wiele

Infor

Kiedy we mgle włączyć światła przeciwmgielne?

Światła przeciwmgłowe przednie można włączyć przede wszystkim w tym pojeździe, który jest w nie wyposażony. Nawet dziś w niższych segmentach rynkowych stanowią one element wyposażenia dodatkowego. W przeciwieństwie do świateł przeciwmgłowych tylnych, które stanowią wymóg podstawowy stawiany przez przepisy określające warunki techniczne pojazdów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • Kiedy włączyć światła przeciwmgielne przednie? W przypadku mgły można je włączyć za każdym razem. Przepis, a konkretnie art. 30 ust. 1 pkt 1 litr. a ustawy Prawo o ruchu drogowym, nie przewiduje żadnych wymogów dotyczących natężenia zmniejszonej przejrzystości powietrza.
 • Kiedy włączyć światła przeciwmgielne tylne? Przepis, a konkretnie art. 30 ust. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym, mówi o tym, że tylnych świateł przeciwmgłowych można używać, gdy zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. Gdy widoczność się poprawi, kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.

Czy do świateł przeciwmgłowych muszą być włączone mijania? Muszą. Tego zresztą wymaga komputer sterujący światłami w aucie. Bez włączonych świateł mijania, kierowca nie uruchomi ani świateł przeciwmgielnych przednich, ani tylnych.

Czy we mgle używać świateł drogowych?

REKLAMA

Przepisy bardzo dokładnie określają zasady używania tzw. świateł długich. Można je włączyć w czasie od zmierzchu do świtu i na nieoświetlonych drogach – mówi o tym art. 51 ust. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Jeżeli zatem mgła pojawi się w nocy i nie ma żadnego auta jadącego z przeciwnego kierunku jazdy, kierowca może je uruchomić w pojeździe w czasie mgły? Praktycznie nie. Nie, bo światła drogowe są na tyle intensywne, że ich promień będzie się rozpraszać w kroplach wody zawieszonych w powietrzu. To przyniesie skutek odwrotny do zamierzonego.

Kierowca podczas jazdy we mgle i po włączeniu świateł długich, zamiast zobaczyć więcej, będzie widział mniej. Przed maską jego auta pojawi się bowiem biała ściana. A do tego kierujący może oślepiać innych użytkowników drogi i nawet nie będzie o tym wiedział. Światła drogowe nie są dostosowane do używania w warunkach ograniczonej przejrzystości powietrza.

mandat za światła we mgle, jazda we mgle mandat, światła pojazdu w czasie jazdy we mgle

mandat za światła we mgle, jazda we mgle mandat, światła pojazdu w czasie jazdy we mgle

Mandat za światła we mgle. Możliwości jest wiele

Infor

Nie tylko mgła. Światła to wymóg też w czasie deszczu

O warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza decyduje nie tylko mgła. To także intensywny deszcz, lekki deszcz czy nawet mżawka. Pojawienie się takich warunków w czasie podróży nakłada na kierowcę cztery obowiązki. I są to dokładnie te same obowiązki, co powyżej.

 • Po pierwsze powinien przełączyć światła do jazdy dziennej na światła mijania.
 • Po drugie może włączyć też światła przeciwmgłowe przednie.
 • Po trzecie gdy widoczność spadnie poniżej 50 metrów, może włączyć światła przeciwmgłowe tylne.
 • Po czwarte nie powinien używać świateł drogowych.

Warto wrócić też na chwilę do świateł przeciwmgłowych przednich. Zasady ich używania są dwie. Można je włączyć:

 • w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami (np. zadymieniem nad drogą) – mówi o tym art. 30 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy Prawo o ruchu drogowym.
 • na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza – mówi o tym art. 51 ust. 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Jaki jest mandat za światła we mgle?

Nie ma jednego mandatu za używanie świateł pojazdu we mgle. Wersji kary jest co najmniej kilka. Grzywna? Kierujący powinien przygotować się na karę wynoszącą od 100 do nawet 300 zł. Choć to i tak lepsza część informacji. Bo w skrajnym przypadku policjanci dopiszą do jego konta nawet 6 punktów karnych. Mandat za światła we mgle może oznaczać:

 • 200 zł i 2 punkty karne za jazdę na światłach do jazdy dziennej we mgle,
 • 100 zł i 2 punkty karne za nieprawidłowe używanie świateł przeciwmgłowych przednich,
 • 100 zł i 2 punkty karne za nieprawidłowe używanie świateł przeciwmgłowych tylnych,
 • 300 zł i 6 punktów karnych za jazdę na światłach dziennych po zmierzchu,
 • od 150 do 300 zł i 3 punkty karne za niewłączenie świateł w pojeździe w czasie zatrzymania lub postoju w warunkach niedostatecznej widoczności,
 • 200 zł i 4 punkty karne za włączenie świateł drogowych w czasie jazdy we mgle.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

REKLAMA

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA

Dobra passa motoryzacji dobiega końca

Chociaż produkcja sprzedana pojazdów w I kwartale br. przekroczyła 60 mld zł, ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w Polsce dobiega końca. Tak wynika z informacji firmy AutomotiveSuppliers.pl.

Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

REKLAMA