REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fałszywy mandat od straży miejskiej. Nowy sposób złodziei w Warszawie

fałszywy mandat od straży miejskiej, jak wygląda fałszywy mandat od straży miejskiej, fałszywy mandat od straży miejskiej w Warszawie, oszustwo na mandat od straży miejskiej
Fałszywy mandat od straży miejskiej. Nowy sposób złodziei w Warszawie
Straż miejska

REKLAMA

REKLAMA

Wezwanie od straży miejskiej wygląda łudząco realistycznie. Prawdziwe jednak nie jest. Fakt, że dokument sporządzili oszuści, a nie strażnicy miejscy, zdradza kilka rzucających się w oczy detali. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak nie dać się oszukać.

Wyłudzenie pieniędzy na mandat od straży miejskiej

REKLAMA

Oszuści w Polsce korzystają z rozlicznych metod kradzieży pieniędzy. Były już oszustwa na wnuczka, na policjanta, a teraz pojawiło się kolejne. Złodzieje postanowili zacząć wyłudzać pieniądze na mandat od straży miejskiej. Stołeczni funkcjonariusze ostrzegają przed procederem po informacji, którą uzyskali od kierowców. Kierujący z kolei powinni uważać i z dużą dozą nieufności przyglądać się kartkom pozostawionym za wycieraczką auta.

REKLAMA

Na razie doniesienia mówią o Warszawie. Proceder może się jednak szybko przenieść także na inne miasta. Zwłaszcza gdy okaże się dochodowy. A dochodowy może być. Jednorazowe oszustwo na 200 zł na nikim nie zrobi pewnie wrażenia. Ale takie przemnożone np. przez kilkadziesiąt aut, daje sporą sumkę. Dlatego należy zachować czujność w całej Polsce.

Na czym polega oszustwo na mandat od straży miejskiej?

Proceder jest generalnie prosty. Pod nieobecność kierowcy, złodziej wkłada za wycieraczkę auta kartkę z wypełnionymi danymi pojazdu, wskazanym wykroczeniem oraz określoną kwotą mandatu. Na "wezwaniu" kierujący może znaleźć m.in. logo straży miejskiej, ale także numer konta służący do opłacenia kary. Pojawia się również informacja mówiąca o tym, że właściciel pojazdu jest zobowiązany do opłacenia kary oraz podpis "funkcjonariusza" wraz z jego – prawdopodobnie – numerem służbowym.

Kierowca, który opłaci grzywnę, z pieniędzmi może się pożegnać. Tyle że szybko może się o tym nie zorientować. Będzie uważał, że zapłacił mandat, a więc sprawa jest zakończona. Złodzieje będą się mogli cieszyć z jego pieniędzy, a on będzie miał wrażenie, że zrzucił ze swoich barków kolejny problem. Sprytne!

Czy straż miejska zostawia mandaty za wycieraczką auta?

Wezwanie do zapłaty znalezione za wycieraczką samochodu i sporządzone w sposób, który opisałem powyżej, nie jest prawdziwe. To jedynie próba wyłudzenia pieniędzy. Jak kierowca może się o tym zorientować? Choć wygląda ono łudząco podobnie do prawdziwego wezwania pozostawianego przez strażników miejskich, warto zwrócić uwagę na kilka zasadniczych różnic.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Strażnicy miejscy nigdy na wezwaniu nie wskazują na kwotę mandatu. Nigdy tym bardziej nie podają numeru konta do wpłaty grzywy. Powód? Wezwanie ma na celu ujawnienie sprawcy. Dopiero sprawcę można ukarać mandatem i punktami karnymi. Właściciel samochodu lub kierowca muszą się zatem pojawić fizycznie w jednostce straży miejskiej.
  • Kolejna różnica dotyczy formułki znajdującej się w dolnej części druku. W fałszywce ta mówi o konieczności wpłaty mandatu. W prawdziwym wezwaniu mówi o konieczności pojawienia się w oddziale terenowym w celu złożenia wyjaśnień.
  • Złodzieje podali błędną podstawę prawną. Art. 92 kodeksu wykroczeń rzeczywiście istnieje i nawet mówi o niestosowaniu się do znaku drogowego. Nie ma jednak paragrafu 19V (tak przynajmniej wygląda napis na fałszywym mandacie).
  • Złodzieje błędnie wskazali również wysokość mandatu. Za wykroczenie polegające na niestosowaniu się do znaku B-35 kierowca dostanie 100, a nie 200 zł mandatu.
  • Strażnicy miejscy przygotowując druk, zadbali o obecność znaków diakrytycznych czy brak błędów i literówek. Oszuści tego nie zrobili.
fałszywy mandat od straży miejskiej, jak wygląda fałszywy mandat od straży miejskiej, fałszywy mandat od straży miejskiej w Warszawie, oszustwo na mandat od straży miejskiej

fałszywy mandat od straży miejskiej, jak wygląda fałszywy mandat od straży miejskiej, fałszywy mandat od straży miejskiej w Warszawie, oszustwo na mandat od straży miejskiej

Fałszywy mandat od straży miejskiej. Nowy sposób złodziei w Warszawie

Straż miejska

Gdzie zgłosić próbę oszustwa na mandat od straży miejskiej?

REKLAMA

Kierowca znalazł za wycieraczką swojego auta wezwanie od straży miejskiej. To budzi jednak jego podejrzenia. Co powinien z nim zrobić? Może udać się do najbliższej jednostki. Tam funkcjonariusz dyżurujący przyjrzy się dokumentowi i określi jego autentyczność. Gdy to prawdziwe wezwanie (spełniające wymogi z poprzedniego akapitu), kierowca i strażnik od razu załatwią sprawę. Zakończy się na pouczeniu lub mandacie. Jeżeli dokument stanowi próbę oszustwa, kierujący będzie mógł zgłosić się na policję i tam donieść na próbę wyłudzenia pieniędzy.

Skala jednostkowego przestępstwa jest marginalna. Gdy jednak na próbę wyłudzenia złoży się kilkadziesiąt osób, policja może postanowić działać naprawdę dynamicznie. Czy będzie miała problem z namierzeniem sprawcy próby oszustwa? Nie do końca. Pomóc jej może informacja o miejscu zaparkowania pojazdu. W efekcie funkcjonariusze będą mogli sprawdzić monitoring w poszukiwaniu wizerunku osoby, które za wycieraczkę auta kartkę włożyła. Pomocne może się okazać również sprawdzenie numeru konta do wpłaty. Policjanci w ten sposób ujawnią właściciela rachunku, a tym samym osobę, która w jakiś sposób bierze udział w procederze.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

REKLAMA

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA