REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fałszywy mandat od straży miejskiej. Nowy sposób złodziei w Warszawie

fałszywy mandat od straży miejskiej, jak wygląda fałszywy mandat od straży miejskiej, fałszywy mandat od straży miejskiej w Warszawie, oszustwo na mandat od straży miejskiej
Fałszywy mandat od straży miejskiej. Nowy sposób złodziei w Warszawie
Straż miejska

REKLAMA

REKLAMA

Wezwanie od straży miejskiej wygląda łudząco realistycznie. Prawdziwe jednak nie jest. Fakt, że dokument sporządzili oszuści, a nie strażnicy miejscy, zdradza kilka rzucających się w oczy detali. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak nie dać się oszukać.

Wyłudzenie pieniędzy na mandat od straży miejskiej

REKLAMA

Oszuści w Polsce korzystają z rozlicznych metod kradzieży pieniędzy. Były już oszustwa na wnuczka, na policjanta, a teraz pojawiło się kolejne. Złodzieje postanowili zacząć wyłudzać pieniądze na mandat od straży miejskiej. Stołeczni funkcjonariusze ostrzegają przed procederem po informacji, którą uzyskali od kierowców. Kierujący z kolei powinni uważać i z dużą dozą nieufności przyglądać się kartkom pozostawionym za wycieraczką auta.

REKLAMA

Na razie doniesienia mówią o Warszawie. Proceder może się jednak szybko przenieść także na inne miasta. Zwłaszcza gdy okaże się dochodowy. A dochodowy może być. Jednorazowe oszustwo na 200 zł na nikim nie zrobi pewnie wrażenia. Ale takie przemnożone np. przez kilkadziesiąt aut, daje sporą sumkę. Dlatego należy zachować czujność w całej Polsce.

Na czym polega oszustwo na mandat od straży miejskiej?

Proceder jest generalnie prosty. Pod nieobecność kierowcy, złodziej wkłada za wycieraczkę auta kartkę z wypełnionymi danymi pojazdu, wskazanym wykroczeniem oraz określoną kwotą mandatu. Na "wezwaniu" kierujący może znaleźć m.in. logo straży miejskiej, ale także numer konta służący do opłacenia kary. Pojawia się również informacja mówiąca o tym, że właściciel pojazdu jest zobowiązany do opłacenia kary oraz podpis "funkcjonariusza" wraz z jego – prawdopodobnie – numerem służbowym.

Kierowca, który opłaci grzywnę, z pieniędzmi może się pożegnać. Tyle że szybko może się o tym nie zorientować. Będzie uważał, że zapłacił mandat, a więc sprawa jest zakończona. Złodzieje będą się mogli cieszyć z jego pieniędzy, a on będzie miał wrażenie, że zrzucił ze swoich barków kolejny problem. Sprytne!

Czy straż miejska zostawia mandaty za wycieraczką auta?

Wezwanie do zapłaty znalezione za wycieraczką samochodu i sporządzone w sposób, który opisałem powyżej, nie jest prawdziwe. To jedynie próba wyłudzenia pieniędzy. Jak kierowca może się o tym zorientować? Choć wygląda ono łudząco podobnie do prawdziwego wezwania pozostawianego przez strażników miejskich, warto zwrócić uwagę na kilka zasadniczych różnic.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Strażnicy miejscy nigdy na wezwaniu nie wskazują na kwotę mandatu. Nigdy tym bardziej nie podają numeru konta do wpłaty grzywy. Powód? Wezwanie ma na celu ujawnienie sprawcy. Dopiero sprawcę można ukarać mandatem i punktami karnymi. Właściciel samochodu lub kierowca muszą się zatem pojawić fizycznie w jednostce straży miejskiej.
  • Kolejna różnica dotyczy formułki znajdującej się w dolnej części druku. W fałszywce ta mówi o konieczności wpłaty mandatu. W prawdziwym wezwaniu mówi o konieczności pojawienia się w oddziale terenowym w celu złożenia wyjaśnień.
  • Złodzieje podali błędną podstawę prawną. Art. 92 kodeksu wykroczeń rzeczywiście istnieje i nawet mówi o niestosowaniu się do znaku drogowego. Nie ma jednak paragrafu 19V (tak przynajmniej wygląda napis na fałszywym mandacie).
  • Złodzieje błędnie wskazali również wysokość mandatu. Za wykroczenie polegające na niestosowaniu się do znaku B-35 kierowca dostanie 100, a nie 200 zł mandatu.
  • Strażnicy miejscy przygotowując druk, zadbali o obecność znaków diakrytycznych czy brak błędów i literówek. Oszuści tego nie zrobili.
fałszywy mandat od straży miejskiej, jak wygląda fałszywy mandat od straży miejskiej, fałszywy mandat od straży miejskiej w Warszawie, oszustwo na mandat od straży miejskiej

fałszywy mandat od straży miejskiej, jak wygląda fałszywy mandat od straży miejskiej, fałszywy mandat od straży miejskiej w Warszawie, oszustwo na mandat od straży miejskiej

Fałszywy mandat od straży miejskiej. Nowy sposób złodziei w Warszawie

Straż miejska

Gdzie zgłosić próbę oszustwa na mandat od straży miejskiej?

REKLAMA

Kierowca znalazł za wycieraczką swojego auta wezwanie od straży miejskiej. To budzi jednak jego podejrzenia. Co powinien z nim zrobić? Może udać się do najbliższej jednostki. Tam funkcjonariusz dyżurujący przyjrzy się dokumentowi i określi jego autentyczność. Gdy to prawdziwe wezwanie (spełniające wymogi z poprzedniego akapitu), kierowca i strażnik od razu załatwią sprawę. Zakończy się na pouczeniu lub mandacie. Jeżeli dokument stanowi próbę oszustwa, kierujący będzie mógł zgłosić się na policję i tam donieść na próbę wyłudzenia pieniędzy.

Skala jednostkowego przestępstwa jest marginalna. Gdy jednak na próbę wyłudzenia złoży się kilkadziesiąt osób, policja może postanowić działać naprawdę dynamicznie. Czy będzie miała problem z namierzeniem sprawcy próby oszustwa? Nie do końca. Pomóc jej może informacja o miejscu zaparkowania pojazdu. W efekcie funkcjonariusze będą mogli sprawdzić monitoring w poszukiwaniu wizerunku osoby, które za wycieraczkę auta kartkę włożyła. Pomocne może się okazać również sprawdzenie numeru konta do wpłaty. Policjanci w ten sposób ujawnią właściciela rachunku, a tym samym osobę, która w jakiś sposób bierze udział w procederze.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA