Gdzie policja nie może zatrzymywać?
REKLAMA
REKLAMA
- Kontrola drogowa. Przepisy i zasady
- Czy policja może zatrzymać w nocy w terenie niezabudowanym?
- Kiedy policja nie może zatrzymać pojazdu do kontroli?
- Gdzie policja może zatrzymać swój pojazd?
- Gdzie policja nie może się zatrzymywać?
- Czy drogówka może zatrzymać bez powodu?
Kontrola drogowa. Przepisy i zasady
Kontrola drogowa pojazdów przez policję jest sferą mocno sformalizowaną. Przepisy dokładnie odnoszą się do każdego aspektu postępowania zarówno funkcjonariusza, jak i kierującego. W przypadku miejsca zatrzymania, kluczowe są przede wszystkim trzy zapisy. Mowa o:
REKLAMA
- art. 53 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który określa warunki statusu pojazdu uprzywilejowanego i zatrzymywania się w miejsca, w których jest to zabronione,
- par. 2 ust. 6 i par. 3 ust. 1 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego. Określa miejsce zatrzymania radiowozu i auta zatrzymanego do kontroli drogowej,
- art. 129 ust. 1 i 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który wskazuje na uprawnienia funkcjonariuszy w czasie kontroli drogowej.
Czy policja może zatrzymać w nocy w terenie niezabudowanym?
REKLAMA
Noc, nieoświetlona droga i miejsce poza terenem zabudowany. Czy w takich warunkach policjant może zatrzymać pojazd do kontroli drogowej? Tak, ale tylko jeden policjant. Policjant w mundurze. On może zatrzymać pojazd wszędzie i o każdej porze dnia lub nocy. Warunki dotyczące widoczności nie mają tu żadnego znaczenia. Policjant bez munduru nie ma już takiej możliwości.
Generalnie poza terenem zabudowanym kierującego do kontroli zatrzymać nie może tylko jeden typ policjanta. Mowa o policjancie, który nie ma na sobie munduru służbowego. Na takie stanowisko wskazuje par. 2 ust. 2 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego. Gdy policjant bez munduru próbuje zatrzymać pojazd do kontroli poza terenem zabudowanym, kierujący nie musi reagować na jego polecenia. Nawet w sytuacji, w której policjant stoi np. przy oznakowanym radiowozie.
Kiedy policja nie może zatrzymać pojazdu do kontroli?
Policjant nie może zatrzymać pojazdu do kontroli drogowej tylko w jednym miejscu. W miejscu, w którym mogłoby to zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego. Wyraźnie mówi o tym par. 3 ust. 1 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego. Jakie to może być zatem miejsce? Można w to zaliczyć chociażby pas zieleni na drodze dwupasmowej czy pas awaryjny na autostradzie. W takich przypadkach radiowóz powinien eskortować auto do bezpiecznego miejsca w postaci chociażby miejsca obsługi podróżnych.
Gdzie policja może zatrzymać swój pojazd?
REKLAMA
Uprawnienia funkcjonariuszy w tym zakresie są niezwykle szerokie. W głos par. 2 ust. 6 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego, "pojazd Policji może zostać unieruchomiony w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego". Przepisy stawiają jednak jeszcze jeden warunek dodatkowy. Musi to być konieczne dla prowadzenia czynności kontrolnych.
Potwierdzenie tego stanu znaleźć można również w art. 53 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy Prawo o ruchu drogowym. Ten stwierdza, że "kierujący pojazdem uprzywilejowanym może, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do przepisów o ruchu pojazdów, zatrzymaniu i postoju oraz do znaków i sygnałów drogowych tylko w razie, gdy uczestniczy w akcji związanej z ratowaniem życia, zdrowia ludzkiego lub mienia albo koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa lub porządku publicznego". Czasami kierowca ma też obowiązek zatrzymania się do kontroli pomimo braku sygnału policjanta. Dzieje się tak w przypadku pojawienia się znaku "stój - kontrola drogowa".
- Czy policja może stać w krzakach? Oczywiście, że tak. Przepisy pozwalają na taki wybór miejsca ustawienia radiowozu podczas kontroli prędkości.
- Czy policja może stać na przystanku? Tu również nie ma żadnych ograniczeń. Wystarczy, że policjanci włączą w radiowozie światła błyskowe.
- Czy policja może stać na środku ronda? Również może. Przepisy pozwalają także i na to. Nie może jednak stanąć np. na torowisku poprowadzonym przez rondo.
- Czy policja może parkować wszędzie? Może. Gdy nie pozwalają na to przepisy, wystarczy, że włączą światła błyskowe.
Gdzie policja nie może się zatrzymywać?
Policja prawie wszędzie może ustawić radiowóz i zacząć kontrolować ruch drogowy. Prawie wszędzie. Ograniczenie dotyczy jedynie miejsca, w którym mogłoby to tworzyć zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Mówi o tym wyraźnie par. 2 ust. 6 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego. O jakich miejscach może być zatem mowa? O pasie zieleni na drodze dwupasmowej czy pasie awaryjnym na autostradzie lub drodze szybkiego ruchu. Miejscem takim mogłoby też być np. torowisko tramwajowe.
Czy drogówka może zatrzymać bez powodu?
Rutynowa kontrola drogowa, czyli policjant zatrzymuje pojazd bez wyraźnej przyczyny. Jego kierujący nie popełnił bowiem wykroczenia czy nie sprawia wrażenia osoby nietrzeźwej. Czy to jest legalne? Jak najbardziej tak. Podstawą do wysnucia takiego właśnie poglądu daje art. 129 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Mówi on wyraźnie o tym, że do zadań policjantów należy "czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowanie ruchem i jego kontrolowanie". A do tego par. 2 pkt 1 i 2 w/w aktu prawnego dodaje, że "policjant, w związku z wykonywaniem czynności jest uprawniony do legitymowania uczestnika ruchu" oraz "sprawdzania wymaganych dokumentów".
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.