REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
gdzie policja nie może zatrzymywać
Gdzie policja nie może zatrzymywać
Policja

REKLAMA

REKLAMA

Radiowóz zaparkowany w krzakach i policjant z suszarką w dłoni. Przez kilka lat taki scenariusz nie był w Polsce legalny. Już jednak jest. Policjanci mogą stać w krzakach, na przystankach, a nawet za rogiem budynku. Co jeszcze warto wiedzieć o kontroli drogowej i uprawnieniach funkcjonariuszy?
rozwiń >

Kontrola drogowa. Przepisy i zasady

Kontrola drogowa pojazdów przez policję jest sferą mocno sformalizowaną. Przepisy dokładnie odnoszą się do każdego aspektu postępowania zarówno funkcjonariusza, jak i kierującego. W przypadku miejsca zatrzymania, kluczowe są przede wszystkim trzy zapisy. Mowa o:

REKLAMA

  • art. 53 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który określa warunki statusu pojazdu uprzywilejowanego i zatrzymywania się w miejsca, w których jest to zabronione,
  • par. 2 ust. 6 i par. 3 ust. 1 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego. Określa miejsce zatrzymania radiowozu i auta zatrzymanego do kontroli drogowej,
  • art. 129 ust. 1 i 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który wskazuje na uprawnienia funkcjonariuszy w czasie kontroli drogowej.

Czy policja może zatrzymać w nocy w terenie niezabudowanym?

REKLAMA

Noc, nieoświetlona droga i miejsce poza terenem zabudowany. Czy w takich warunkach policjant może zatrzymać pojazd do kontroli drogowej? Tak, ale tylko jeden policjant. Policjant w mundurze. On może zatrzymać pojazd wszędzie i o każdej porze dnia lub nocy. Warunki dotyczące widoczności nie mają tu żadnego znaczenia. Policjant bez munduru nie ma już takiej możliwości.

Generalnie poza terenem zabudowanym kierującego do kontroli zatrzymać nie może tylko jeden typ policjanta. Mowa o policjancie, który nie ma na sobie munduru służbowego. Na takie stanowisko wskazuje par. 2 ust. 2 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego. Gdy policjant bez munduru próbuje zatrzymać pojazd do kontroli poza terenem zabudowanym, kierujący nie musi reagować na jego polecenia. Nawet w sytuacji, w której policjant stoi np. przy oznakowanym radiowozie.

gdzie policja nie może zatrzymywać, czy radiowóz może stać w krzakach, czy policjant może mierzyć prędkość z ukrycia

gdzie policja nie może zatrzymywać, czy radiowóz może stać w krzakach, czy policjant może mierzyć prędkość z ukrycia

Gdzie policja nie może zatrzymywać?

Policja

Kiedy policja nie może zatrzymać pojazdu do kontroli?

Policjant nie może zatrzymać pojazdu do kontroli drogowej tylko w jednym miejscu. W miejscu, w którym mogłoby to zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego. Wyraźnie mówi o tym par. 3 ust. 1 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego. Jakie to może być zatem miejsce? Można w to zaliczyć chociażby pas zieleni na drodze dwupasmowej czy pas awaryjny na autostradzie. W takich przypadkach radiowóz powinien eskortować auto do bezpiecznego miejsca w postaci chociażby miejsca obsługi podróżnych.

Gdzie policja może zatrzymać swój pojazd?

REKLAMA

Uprawnienia funkcjonariuszy w tym zakresie są niezwykle szerokie. W głos par. 2 ust. 6 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego, "pojazd Policji może zostać unieruchomiony w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego". Przepisy stawiają jednak jeszcze jeden warunek dodatkowy. Musi to być konieczne dla prowadzenia czynności kontrolnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Potwierdzenie tego stanu znaleźć można również w art. 53 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy Prawo o ruchu drogowym. Ten stwierdza, że "kierujący pojazdem uprzywilejowanym może, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do przepisów o ruchu pojazdów, zatrzymaniu i postoju oraz do znaków i sygnałów drogowych tylko w razie, gdy uczestniczy w akcji związanej z ratowaniem życia, zdrowia ludzkiego lub mienia albo koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa lub porządku publicznego". Czasami kierowca ma też obowiązek zatrzymania się do kontroli pomimo braku sygnału policjanta. Dzieje się tak w przypadku pojawienia się znaku "stój - kontrola drogowa".

  • Czy policja może stać w krzakach? Oczywiście, że tak. Przepisy pozwalają na taki wybór miejsca ustawienia radiowozu podczas kontroli prędkości.
  • Czy policja może stać na przystanku? Tu również nie ma żadnych ograniczeń. Wystarczy, że policjanci włączą w radiowozie światła błyskowe.
  • Czy policja może stać na środku ronda? Również może. Przepisy pozwalają także i na to. Nie może jednak stanąć np. na torowisku poprowadzonym przez rondo.
  • Czy policja może parkować wszędzie? Może. Gdy nie pozwalają na to przepisy, wystarczy, że włączą światła błyskowe.

Gdzie policja nie może się zatrzymywać?

Policja prawie wszędzie może ustawić radiowóz i zacząć kontrolować ruch drogowy. Prawie wszędzie. Ograniczenie dotyczy jedynie miejsca, w którym mogłoby to tworzyć zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Mówi o tym wyraźnie par. 2 ust. 6 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego. O jakich miejscach może być zatem mowa? O pasie zieleni na drodze dwupasmowej czy pasie awaryjnym na autostradzie lub drodze szybkiego ruchu. Miejscem takim mogłoby też być np. torowisko tramwajowe.

Czy drogówka może zatrzymać bez powodu?

Rutynowa kontrola drogowa, czyli policjant zatrzymuje pojazd bez wyraźnej przyczyny. Jego kierujący nie popełnił bowiem wykroczenia czy nie sprawia wrażenia osoby nietrzeźwej. Czy to jest legalne? Jak najbardziej tak. Podstawą do wysnucia takiego właśnie poglądu daje art. 129 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Mówi on wyraźnie o tym, że do zadań policjantów należy "czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach, kierowanie ruchem i jego kontrolowanie". A do tego par. 2 pkt 1 i 2 w/w aktu prawnego dodaje, że "policjant, w związku z wykonywaniem czynności jest uprawniony do legitymowania uczestnika ruchu" oraz "sprawdzania wymaganych dokumentów".

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

Pijany kierowca staranował ogrodzenie. Stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

35-letni pijany kierowca ciężarowej scanii staranował ogrodzenie prywatnej posesji w Szydłówku koło Mławy. Kary nie będą niskie. 

Polacy jeżdżą starymi autami. Czy można je ubezpieczyć?

Średnia wieku samochodu w Polsce wynosi 15,9 lat. Na takie samochody trudno wykupić polisę Auto Casco. Na szczęście niektóre towarzystwa ubezpieczają nawet 20-letnie pojazdy.

REKLAMA

Tylko 0,5 promila wystarczy, żeby stracić samochód. Zmienią się przepisy dotyczące pijanych kierowców

Do Sejmu trafi projekt nowelizacji Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada zmianę przepisów dotyczących konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom. Czy to w końcu pomoże zatrzymać falę nieodpowiedzialnych kierowców na polskich drogach?

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w opłatach drogowych! Polacy także to odczują, mimo że wzrost cen dotyczy naszych sąsiadów

Od 1 lipca 2024 r. zmieniły się opłaty drogowe w Niemczech. Opłaty dotyczą głównie branży transportu drogowego, czyli kierowców ciężarowych. Nowe stawki opłat najbardziej odczują przewoźnicy z Polski i Litwy.

Ceny paliw w Polsce. Ile zapłacimy za benzynę, olej napędowy czy gaz?

Portal e-petrol.pl prognozuje, że ceny hurtowe paliw wkrótce zaczną spadać. To może oznaczać, że na stacjach nie będzie większych zmian w cenach.

Nowe zasady przeglądu samochodu. Od 1 czerwca 2024 r. Każdy kierowca powinien to wiedzieć. Co z podwyżką opłat?

Przegląd techniczny pojazdu po nowemu. Każdy kierowca powinien wiedzieć o zmianach z 2024 r. Choć nie weszły jeszcze w życie wszystkie nowe zasady, które były zapowiadane, to jednak od 1 czerwca diagnosta działa inaczej.

REKLAMA

1500 zł mandatu i utrata prawa jazdy. Dodatkowo 13 punktów karnych. To kara za przegapienie tylko jednego znaku

Rozkojarzenie za kierownicą jest niewskazane, a kara za przegapienie tego jednego znaku może być surowa. 13 punktów karnych i 1500 zł mandatu. Lepiej uważać. 

Noga z gazu. Posypią się mandaty. Policja szykuje akcję na weekend

Mazowiecka policja ogłosiła, że w najbliższą sobotę na drogach Mazowsza przeprowadzi akcję "Kaskadowy pomiar prędkości". W ramach tej inicjatywy policjanci będą korzystać zarówno z oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozów wyposażonych w wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości.

REKLAMA