Profil zaufany wygasł. Kierowcy mają problem. Nie sprawdzą punktów karnych online. Co z mPrawem jazdy?
REKLAMA
REKLAMA
- Kiedy wygasły profile zaufane?
- Czy da się sprawdzić punkty karne online po wygaśnięciu profilu zaufanego?
- Wygaśnięcie profilu zaufanego a inne usługi dla kierowców
- Czy po wygaśnięciu profilu zaufanego działa mPrawo jazdy?
- Jak przedłużyć profil zaufany?
Co do zasady ważność profilu zaufanego powinna być przedłużana co 3 lata. Na czas pandemii wymóg ten został jednak zdjęty. Powód? Chodziło o ograniczenie kontaktów np. w urzędach i zminimalizowanie ryzyka tworzenia dużych skupisk ludzi. Ograniczenia pandemiczne zniknęły jednak na dobre. To oznacza normalizację pracy urzędów i... profilu zaufanego.
REKLAMA
Kiedy wygasły profile zaufane?
Osoby, które przez całą pandemię nie musiały przedłużać profilu zaufanego, zostały o to poproszone w terminie do 31 października 2023 r. Gdy któryś z obywateli nie podjął działania w tym zakresie, powinien liczyć się z tym, że ważność jego profilu zaufanego wygaśnie. Nie pozwoli on na zdalne autoryzowanie części usług. To oznacza tak naprawdę podwójne zmartwienie.
- Po pierwsze dlatego, że ważność profilu zaufanego 31 października 2023 r. wygasała nawet dla 5,5 mln obywateli. Skala zjawiska jest zatem potężna!
- Po drugie dlatego, że profil zaufany odbiera dostęp do wielu usług. Nie pozwala na komunikację z urzędami online, ogranicza możliwość składania niektórych deklaracji podatkowych, ale także stanowi problem dla... kierowców. Profil online pozwala im bowiem na uzyskanie dostępu do szeregu usług.
Czy da się sprawdzić punkty karne online po wygaśnięciu profilu zaufanego?
Kierowca bez ważnego profilu zaufanego nie będzie w stanie sprawdzić np. ilości punktów karnych na swoim koncie w bazie CEPiK online. Profil zaufany to bowiem jedyne narzędzie dostępowe do serwisu mObywatel. Co ważne, w razie wygaśnięcia profilu zaufanego, kierowca nie będzie mógł autoryzować dostępu także przy pomocy bankowości elektronicznej. Obydwa kanały zostaną wyłączone od 1 listopada 2023 r.
Jak bez profilu zaufanego sprawdzić ilość punktów karnych? Kierowcom pozostaną dwa kanały. Pierwszym będzie udanie się na komisariat policji. Tam funkcjonariusz sprawdzi stan bazy CEK. Drugim stanie się aplikacja mObywatel.
Wygaśnięcie profilu zaufanego a inne usługi dla kierowców
Po wygaśnięciu profilu zaufanego kierowca nie sprawdzi punktów karnych online. Na tym jednak nie koniec. W sytuacji, w której nie będzie w stanie zweryfikować tożsamości za pomocą rządowego certyfikatu, utraci także możliwość:
- zgłoszenia sprzedaży pojazdu online czy zgłoszenia wniosku o wyrejestrowanie pojazdu online,
- zgłoszenia wniosku o wydanie wtórnika prawa jazdy online,
- zgłoszenia deklaracji akcyzowej online po imporcie samochodu używanego do kraju. Choć w tym przypadku akurat profil zaufany jest jednym z narzędzi autoryzacyjnych. Usługa może być zatem dalej dostępna.
Co ze zgłoszeniem deklaracji PCC-3 i opłaceniem podatku od czynności cywilnoprawnych po zakupie samochodu używanego? Ta usługa nadal jest dostępna online. I powód jest oczywisty. Złożenie deklaracji nigdy nie było bowiem autoryzowane podpisem zaufanym, a danymi podatkowymi, ewentualnie kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Czy po wygaśnięciu profilu zaufanego działa mPrawo jazdy?
Całe szczęście nieważny profil zaufany nie ma wpływu na działanie rządowej aplikacji mObywatel. Tu autoryzacja odbywa się raz. Kierowca, który zalogował się do niej przed minięciem ważności profilu zaufanego, cały czas może korzystać z funkcjonalności wirtualnego czy też elektronicznego prawa jazdy (mPrawo jazdy), dostępu do danych dotyczących pojazdu czy ma możliwość sprawdzenia ilości punktów karnych. Po wygaśnięciu profilu zaufanego nie będzie jednak możliwości zalogowania się do aplikacji mObywatel na nowym urządzeniu np. po zmianie telefonu. Warto o tym pamiętać.
Jak przedłużyć profil zaufany?
Kierowcy mieli czas na przedłużenie profilu zaufanego do 31 października 2023 r. Gdy nie zdążyli w tym terminie, profil zaufany wygasł. Od 1 listopada 2023 r. nie ma możliwości jego przedłużenia. Konieczne jest założenie nowego profilu zaufanego. Tu konieczne jest wykonanie kilku kroków:
- kierowca powinien wejść na stronę pz.gov.pl,
- musi nacisnąć przycisk "zarejestruj się" i wypełnić konieczne dane,
- profil zaufany należy potwierdzić, dopiero wtedy uzyska pełną funkcjonalność,
- profil zaufany można potwierdzić zdalnie czy też online lub osobiście.
- W jaki sposób można potwierdzić profil zaufany? Poprzez bankowość elektroniczną lub innego dostawcę tożsamości, w rozmowie wideo z urzędnikiem, poprzez e-dowód lub wizyty w placówce np. urzędu miasta, gminy lub wojewódzkiego, urzędu skarbowego, ZUS, NFZ czy ARMiR.
- Stary profil zaufany wygasł, ale jest widoczny w systemie i nie mogę założyć nowego. Co dalej? W takim przypadku kierowca musi odczekać kilka dni. Profil powinien zostać dość szybko odznaczony jako nieważny. To odblokuje drogę do założenia nowego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.