REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Profil zaufany wygasł. Kierowcy mają problem. Nie sprawdzą punktów karnych online. Co z mPrawem jazdy?

profil zaufany wygasł kierowcy nie sprawdzą punktów karnych online, profil zaufany wygasł a elektroniczne prawo jazdy, profil zaufany wygasł problemy kierowców
Profil zaufany wygasł. Kierowcy mają problem. Nie sprawdzą punktów karnych online. Co z mPrawem jazdy?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Profile zaufane części Polaków wygasły 1 listopada 2023 r. A to oznacza problem również dla kierowców. Ci utracili bowiem dostęp do szeregu usług. Czego kierowca nie zrobi bez profilu zaufanego? I jak odzyskać do niego dostęp?

Co do zasady ważność profilu zaufanego powinna być przedłużana co 3 lata. Na czas pandemii wymóg ten został jednak zdjęty. Powód? Chodziło o ograniczenie kontaktów np. w urzędach i zminimalizowanie ryzyka tworzenia dużych skupisk ludzi. Ograniczenia pandemiczne zniknęły jednak na dobre. To oznacza normalizację pracy urzędów i... profilu zaufanego.

REKLAMA

Kiedy wygasły profile zaufane?

Osoby, które przez całą pandemię nie musiały przedłużać profilu zaufanego, zostały o to poproszone w terminie do 31 października 2023 r. Gdy któryś z obywateli nie podjął działania w tym zakresie, powinien liczyć się z tym, że ważność jego profilu zaufanego wygaśnie. Nie pozwoli on na zdalne autoryzowanie części usług. To oznacza tak naprawdę podwójne zmartwienie.

  • Po pierwsze dlatego, że ważność profilu zaufanego 31 października 2023 r. wygasała nawet dla 5,5 mln obywateli. Skala zjawiska jest zatem potężna!
  • Po drugie dlatego, że profil zaufany odbiera dostęp do wielu usług. Nie pozwala na komunikację z urzędami online, ogranicza możliwość składania niektórych deklaracji podatkowych, ale także stanowi problem dla... kierowców. Profil online pozwala im bowiem na uzyskanie dostępu do szeregu usług.

Czy da się sprawdzić punkty karne online po wygaśnięciu profilu zaufanego?

Kierowca bez ważnego profilu zaufanego nie będzie w stanie sprawdzić np. ilości punktów karnych na swoim koncie w bazie CEPiK online. Profil zaufany to bowiem jedyne narzędzie dostępowe do serwisu mObywatel. Co ważne, w razie wygaśnięcia profilu zaufanego, kierowca nie będzie mógł autoryzować dostępu także przy pomocy bankowości elektronicznej. Obydwa kanały zostaną wyłączone od 1 listopada 2023 r.

Jak bez profilu zaufanego sprawdzić ilość punktów karnych? Kierowcom pozostaną dwa kanały. Pierwszym będzie udanie się na komisariat policji. Tam funkcjonariusz sprawdzi stan bazy CEK. Drugim stanie się aplikacja mObywatel.

Wygaśnięcie profilu zaufanego a inne usługi dla kierowców

Po wygaśnięciu profilu zaufanego kierowca nie sprawdzi punktów karnych online. Na tym jednak nie koniec. W sytuacji, w której nie będzie w stanie zweryfikować tożsamości za pomocą rządowego certyfikatu, utraci także możliwość:

  • zgłoszenia sprzedaży pojazdu online czy zgłoszenia wniosku o wyrejestrowanie pojazdu online,
  • zgłoszenia wniosku o wydanie wtórnika prawa jazdy online,
  • zgłoszenia deklaracji akcyzowej online po imporcie samochodu używanego do kraju. Choć w tym przypadku akurat profil zaufany jest jednym z narzędzi autoryzacyjnych. Usługa może być zatem dalej dostępna.

Co ze zgłoszeniem deklaracji PCC-3 i opłaceniem podatku od czynności cywilnoprawnych po zakupie samochodu używanego? Ta usługa nadal jest dostępna online. I powód jest oczywisty. Złożenie deklaracji nigdy nie było bowiem autoryzowane podpisem zaufanym, a danymi podatkowymi, ewentualnie kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy po wygaśnięciu profilu zaufanego działa mPrawo jazdy?

Całe szczęście nieważny profil zaufany nie ma wpływu na działanie rządowej aplikacji mObywatel. Tu autoryzacja odbywa się raz. Kierowca, który zalogował się do niej przed minięciem ważności profilu zaufanego, cały czas może korzystać z funkcjonalności wirtualnego czy też elektronicznego prawa jazdy (mPrawo jazdy), dostępu do danych dotyczących pojazdu czy ma możliwość sprawdzenia ilości punktów karnych. Po wygaśnięciu profilu zaufanego nie będzie jednak możliwości zalogowania się do aplikacji mObywatel na nowym urządzeniu np. po zmianie telefonu. Warto o tym pamiętać.

Jak przedłużyć profil zaufany?

Kierowcy mieli czas na przedłużenie profilu zaufanego do 31 października 2023 r. Gdy nie zdążyli w tym terminie, profil zaufany wygasł. Od 1 listopada 2023 r. nie ma możliwości jego przedłużenia. Konieczne jest założenie nowego profilu zaufanego. Tu konieczne jest wykonanie kilku kroków:

  • kierowca powinien wejść na stronę pz.gov.pl,
  • musi nacisnąć przycisk "zarejestruj się" i wypełnić konieczne dane,
  • profil zaufany należy potwierdzić, dopiero wtedy uzyska pełną funkcjonalność,
  • profil zaufany można potwierdzić zdalnie czy też online lub osobiście.
Ważne
Profil zaufany wygasł. Dwa ważne pytania kierowców:
  • W jaki sposób można potwierdzić profil zaufany? Poprzez bankowość elektroniczną lub innego dostawcę tożsamości, w rozmowie wideo z urzędnikiem, poprzez e-dowód lub wizyty w placówce np. urzędu miasta, gminy lub wojewódzkiego, urzędu skarbowego, ZUS, NFZ czy ARMiR.
  • Stary profil zaufany wygasł, ale jest widoczny w systemie i nie mogę założyć nowego. Co dalej? W takim przypadku kierowca musi odczekać kilka dni. Profil powinien zostać dość szybko odznaczony jako nieważny. To odblokuje drogę do założenia nowego.
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA