REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Profil zaufany wygasł. Kierowcy mają problem. Nie sprawdzą punktów karnych online. Co z mPrawem jazdy?

profil zaufany wygasł kierowcy nie sprawdzą punktów karnych online, profil zaufany wygasł a elektroniczne prawo jazdy, profil zaufany wygasł problemy kierowców
Profil zaufany wygasł. Kierowcy mają problem. Nie sprawdzą punktów karnych online. Co z mPrawem jazdy?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Profile zaufane części Polaków wygasły 1 listopada 2023 r. A to oznacza problem również dla kierowców. Ci utracili bowiem dostęp do szeregu usług. Czego kierowca nie zrobi bez profilu zaufanego? I jak odzyskać do niego dostęp?

Co do zasady ważność profilu zaufanego powinna być przedłużana co 3 lata. Na czas pandemii wymóg ten został jednak zdjęty. Powód? Chodziło o ograniczenie kontaktów np. w urzędach i zminimalizowanie ryzyka tworzenia dużych skupisk ludzi. Ograniczenia pandemiczne zniknęły jednak na dobre. To oznacza normalizację pracy urzędów i... profilu zaufanego.

REKLAMA

Kiedy wygasły profile zaufane?

Osoby, które przez całą pandemię nie musiały przedłużać profilu zaufanego, zostały o to poproszone w terminie do 31 października 2023 r. Gdy któryś z obywateli nie podjął działania w tym zakresie, powinien liczyć się z tym, że ważność jego profilu zaufanego wygaśnie. Nie pozwoli on na zdalne autoryzowanie części usług. To oznacza tak naprawdę podwójne zmartwienie.

 • Po pierwsze dlatego, że ważność profilu zaufanego 31 października 2023 r. wygasała nawet dla 5,5 mln obywateli. Skala zjawiska jest zatem potężna!
 • Po drugie dlatego, że profil zaufany odbiera dostęp do wielu usług. Nie pozwala na komunikację z urzędami online, ogranicza możliwość składania niektórych deklaracji podatkowych, ale także stanowi problem dla... kierowców. Profil online pozwala im bowiem na uzyskanie dostępu do szeregu usług.

Czy da się sprawdzić punkty karne online po wygaśnięciu profilu zaufanego?

Kierowca bez ważnego profilu zaufanego nie będzie w stanie sprawdzić np. ilości punktów karnych na swoim koncie w bazie CEPiK online. Profil zaufany to bowiem jedyne narzędzie dostępowe do serwisu mObywatel. Co ważne, w razie wygaśnięcia profilu zaufanego, kierowca nie będzie mógł autoryzować dostępu także przy pomocy bankowości elektronicznej. Obydwa kanały zostaną wyłączone od 1 listopada 2023 r.

Jak bez profilu zaufanego sprawdzić ilość punktów karnych? Kierowcom pozostaną dwa kanały. Pierwszym będzie udanie się na komisariat policji. Tam funkcjonariusz sprawdzi stan bazy CEK. Drugim stanie się aplikacja mObywatel.

Wygaśnięcie profilu zaufanego a inne usługi dla kierowców

Po wygaśnięciu profilu zaufanego kierowca nie sprawdzi punktów karnych online. Na tym jednak nie koniec. W sytuacji, w której nie będzie w stanie zweryfikować tożsamości za pomocą rządowego certyfikatu, utraci także możliwość:

 • zgłoszenia sprzedaży pojazdu online czy zgłoszenia wniosku o wyrejestrowanie pojazdu online,
 • zgłoszenia wniosku o wydanie wtórnika prawa jazdy online,
 • zgłoszenia deklaracji akcyzowej online po imporcie samochodu używanego do kraju. Choć w tym przypadku akurat profil zaufany jest jednym z narzędzi autoryzacyjnych. Usługa może być zatem dalej dostępna.

Co ze zgłoszeniem deklaracji PCC-3 i opłaceniem podatku od czynności cywilnoprawnych po zakupie samochodu używanego? Ta usługa nadal jest dostępna online. I powód jest oczywisty. Złożenie deklaracji nigdy nie było bowiem autoryzowane podpisem zaufanym, a danymi podatkowymi, ewentualnie kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy po wygaśnięciu profilu zaufanego działa mPrawo jazdy?

Całe szczęście nieważny profil zaufany nie ma wpływu na działanie rządowej aplikacji mObywatel. Tu autoryzacja odbywa się raz. Kierowca, który zalogował się do niej przed minięciem ważności profilu zaufanego, cały czas może korzystać z funkcjonalności wirtualnego czy też elektronicznego prawa jazdy (mPrawo jazdy), dostępu do danych dotyczących pojazdu czy ma możliwość sprawdzenia ilości punktów karnych. Po wygaśnięciu profilu zaufanego nie będzie jednak możliwości zalogowania się do aplikacji mObywatel na nowym urządzeniu np. po zmianie telefonu. Warto o tym pamiętać.

Jak przedłużyć profil zaufany?

Kierowcy mieli czas na przedłużenie profilu zaufanego do 31 października 2023 r. Gdy nie zdążyli w tym terminie, profil zaufany wygasł. Od 1 listopada 2023 r. nie ma możliwości jego przedłużenia. Konieczne jest założenie nowego profilu zaufanego. Tu konieczne jest wykonanie kilku kroków:

 • kierowca powinien wejść na stronę pz.gov.pl,
 • musi nacisnąć przycisk "zarejestruj się" i wypełnić konieczne dane,
 • profil zaufany należy potwierdzić, dopiero wtedy uzyska pełną funkcjonalność,
 • profil zaufany można potwierdzić zdalnie czy też online lub osobiście.
Ważne
Profil zaufany wygasł. Dwa ważne pytania kierowców:
 • W jaki sposób można potwierdzić profil zaufany? Poprzez bankowość elektroniczną lub innego dostawcę tożsamości, w rozmowie wideo z urzędnikiem, poprzez e-dowód lub wizyty w placówce np. urzędu miasta, gminy lub wojewódzkiego, urzędu skarbowego, ZUS, NFZ czy ARMiR.
 • Stary profil zaufany wygasł, ale jest widoczny w systemie i nie mogę założyć nowego. Co dalej? W takim przypadku kierowca musi odczekać kilka dni. Profil powinien zostać dość szybko odznaczony jako nieważny. To odblokuje drogę do założenia nowego.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nie odstraszyła kierowców. Na "podwójnym gazie" złapano w tym roku 34 tys. osób

Policja skonfiskowała już prawie 1,6 tys. samochodów od kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu. Ta kara nie spowodowała jednak znaczącego spadku liczby pijanych kierowców na drogach - informuje "Rzeczpospolita".

Znaczące spadki cen paliw. Ile zapłacimy za benzynę, olej czy gaz?

Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują, że w najbliższym tygodniu skala spadków cen paliw na stacjach może być znacząca. Przewidują, że litr benzyny 95 może średnio kosztować od 6,45 do 6,57 zł, a oleju napędowego - od 6,46 do 6,59 zł.

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

REKLAMA

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

REKLAMA

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA