REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek od garażu podziemnego. Zdaniem TK należy stosować niższą stawkę. Jak za mieszkanie

podatek od garażu podziemnego taki jak za mieszkanie, podatek od garażu podziemnego a wyrok TK, od kiedy niższy podatek od garażu podziemnego
Podatek od garażu podziemnego. Zdaniem TK należy stosować niższą stawkę. Jak za mieszkanie
Pixabay

REKLAMA

REKLAMA

Do tej pory osoby posiadające miejsce w garażu z własną hipoteką, płaciły prawie 10-krotnie wyższy podatek od nieruchomości, niż w przypadku garażu stanowiącego część przynależną. Wyrok TK zmienia te zasady. Danina zostanie zrównana. Do niższej wartości całe szczęście.

Kupisz miejsce w garażu i płacisz czynsz? To za mało. Jest też podatek

Od lat już w Polsce obowiązuje pewna moda. Otóż deweloper, budując blok, realizuje w nim garaż podziemny. Nabywcy mieszkań mogą wykupić w nim na własność miejsce parkingowe. Formą zakupu jest oczywiście akt notarialny potwierdzony fakturą VAT. A sam zakup to dopiero początek wydatków. Bo właściciel "garażu" musi opłacać też czynsz. A do tego raz w roku jest zobowiązany do płacenia... podatku od nieruchomości. Tak, ten również obejmuje miejsca w garażu podziemnym. Podstawę do takiego poglądu stanowi art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.

REKLAMA

Jak samorządy wyliczają podatek za garaż?

Ile wynosi podatek od garażu? Jednej odpowiedzi nie ma. Dużo zależy bowiem od formy własności.

  • Gdy miejsce w hali garażowej jest dopisane do mieszkania jako miejsce przynależne, podatek ma dokładnie taką samą wysokość, jak podatek za mieszkanie. W roku 2024 będzie to zatem 1,15 zł za każdy m2. Podstawę daje tu art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
  • Jeżeli natomiast garaż ma własną księgę wieczystą, a miejsce stanowi odrębną nieruchomość, zostanie zakwalifikowane jako pozostała powierzchnia. To oznacza, że wysokość daniny rośnie do 11,17 zł za każdy m2 – identycznie, jak np. w przypadku lokali usługowych. To prawie dziesięciokrotnie więcej! Podstawę daje tu art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Podobne opłaty płacą również właściciele garaży wolnostojących. Te również na ogół mają własną księgę wieczystą.
Ważne

Uwaga! Powyższe stawki są stawkami maksymalnymi w roku 2024. Każda gmina ma prawo kształtowania własnych. W jednym mieście mogą być one zatem wyższe lub niższe niż w innym.

Od kiedy kierowcy zapłacą niższy podatek za garaż?

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny podważył aktualnie obowiązujące przepisy. Stwierdził, że podatek w przypadku każdego miejsca garażowego powinien mieć dokładnie taką samą wartość. W przeciwnym razie powstaje nierówność w traktowaniu obywateli. I obowiązująca będzie kwota niższa. Ta sama, na podstawie której wylicza się podatek za mieszkanie. Skutek? Właściciele miejsc w halach garażowych zapłacą zdecydowanie niższą daninę. I to bez wątpienia stanowi dobrą informację dla milionów podatników. W praktyce warto jednak wyjaśnić dwie kwestie.

Od kiedy nowa regulacja zacznie obowiązywać? Choć właśnie zbliża się okres wyliczania podatku od nieruchomości na rok 2024, na razie podatnicy nie mogą liczyć na ulgę. Naliczenie opłat w roku 2024 będzie dokonane na podstawie wcześniej stosowanych przepisów. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wejdzie bowiem w życie dopiero 1 stycznia 2025 r. Dopiero w roku 2025 podatek za garaż stanowiący odrębną własność stanie się 10-krotnie niższe.

Wyższy podatek za garaż był pobierany nienależnie. Właścicielom należy się zwrot?

Druga z kwestii jest jeszcze ważniejsza. Czy orzeczenie oznacza, że podatnik może oczekiwać zwrotu nadpłaconego wcześniej podatku? W żadnym razie nie. Orzeczenie nie działa wstecz. Przepisy nie były konstytucyjne. Ale to nie oznacza, że teraz kierowcy dostaną jakiekolwiek zwrotu pieniędzy. O zwrot w głos orzeczenia mogą się starać tylko autorzy skargi konstytucyjnej. A ci pokonali naprawdę długą drogę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zanim na ich korzyść zapadł wyrok TK z 18 października 2023 r. o sygn. akt SK 23/19, najpierw walczyli w Samorządowym Kolegium Odwoławczym, a później w sądy administracyjne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA