Podatek od garażu podziemnego. Zdaniem TK należy stosować niższą stawkę. Jak za mieszkanie
REKLAMA
REKLAMA
- Kupisz miejsce w garażu i płacisz czynsz? To za mało. Jest też podatek
- Jak samorządy wyliczają podatek za garaż?
- Od kiedy kierowcy zapłacą niższy podatek za garaż?
- Wyższy podatek za garaż był pobierany nienależnie. Właścicielom należy się zwrot?
Kupisz miejsce w garażu i płacisz czynsz? To za mało. Jest też podatek
Od lat już w Polsce obowiązuje pewna moda. Otóż deweloper, budując blok, realizuje w nim garaż podziemny. Nabywcy mieszkań mogą wykupić w nim na własność miejsce parkingowe. Formą zakupu jest oczywiście akt notarialny potwierdzony fakturą VAT. A sam zakup to dopiero początek wydatków. Bo właściciel "garażu" musi opłacać też czynsz. A do tego raz w roku jest zobowiązany do płacenia... podatku od nieruchomości. Tak, ten również obejmuje miejsca w garażu podziemnym. Podstawę do takiego poglądu stanowi art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.
REKLAMA
Jak samorządy wyliczają podatek za garaż?
Ile wynosi podatek od garażu? Jednej odpowiedzi nie ma. Dużo zależy bowiem od formy własności.
- Gdy miejsce w hali garażowej jest dopisane do mieszkania jako miejsce przynależne, podatek ma dokładnie taką samą wysokość, jak podatek za mieszkanie. W roku 2024 będzie to zatem 1,15 zł za każdy m2. Podstawę daje tu art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
- Jeżeli natomiast garaż ma własną księgę wieczystą, a miejsce stanowi odrębną nieruchomość, zostanie zakwalifikowane jako pozostała powierzchnia. To oznacza, że wysokość daniny rośnie do 11,17 zł za każdy m2 – identycznie, jak np. w przypadku lokali usługowych. To prawie dziesięciokrotnie więcej! Podstawę daje tu art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Podobne opłaty płacą również właściciele garaży wolnostojących. Te również na ogół mają własną księgę wieczystą.
Uwaga! Powyższe stawki są stawkami maksymalnymi w roku 2024. Każda gmina ma prawo kształtowania własnych. W jednym mieście mogą być one zatem wyższe lub niższe niż w innym.
Od kiedy kierowcy zapłacą niższy podatek za garaż?
REKLAMA
Trybunał Konstytucyjny podważył aktualnie obowiązujące przepisy. Stwierdził, że podatek w przypadku każdego miejsca garażowego powinien mieć dokładnie taką samą wartość. W przeciwnym razie powstaje nierówność w traktowaniu obywateli. I obowiązująca będzie kwota niższa. Ta sama, na podstawie której wylicza się podatek za mieszkanie. Skutek? Właściciele miejsc w halach garażowych zapłacą zdecydowanie niższą daninę. I to bez wątpienia stanowi dobrą informację dla milionów podatników. W praktyce warto jednak wyjaśnić dwie kwestie.
Od kiedy nowa regulacja zacznie obowiązywać? Choć właśnie zbliża się okres wyliczania podatku od nieruchomości na rok 2024, na razie podatnicy nie mogą liczyć na ulgę. Naliczenie opłat w roku 2024 będzie dokonane na podstawie wcześniej stosowanych przepisów. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wejdzie bowiem w życie dopiero 1 stycznia 2025 r. Dopiero w roku 2025 podatek za garaż stanowiący odrębną własność stanie się 10-krotnie niższe.
Wyższy podatek za garaż był pobierany nienależnie. Właścicielom należy się zwrot?
Druga z kwestii jest jeszcze ważniejsza. Czy orzeczenie oznacza, że podatnik może oczekiwać zwrotu nadpłaconego wcześniej podatku? W żadnym razie nie. Orzeczenie nie działa wstecz. Przepisy nie były konstytucyjne. Ale to nie oznacza, że teraz kierowcy dostaną jakiekolwiek zwrotu pieniędzy. O zwrot w głos orzeczenia mogą się starać tylko autorzy skargi konstytucyjnej. A ci pokonali naprawdę długą drogę.
Zanim na ich korzyść zapadł wyrok TK z 18 października 2023 r. o sygn. akt SK 23/19, najpierw walczyli w Samorządowym Kolegium Odwoławczym, a później w sądy administracyjne.
- art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 70),
- art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 70),
- art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 70),
- wyrok TK z 18 października 2023 r. o sygn. akt SK 23/19.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.