REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elektroniczne prawo jazdy ważne za granicą? Rusza pilotażowy program

Elektroniczne prawo jazdy ważne za granicą, elektroniczne prawo jazdy w UE
Elektroniczne prawo jazdy ważne za granicą? Rusza pilotażowy program
gov.pl

REKLAMA

REKLAMA

Polacy mają już cyfrowy portfel dokumentów. Teraz podobny pomysł chce stworzyć Unia Europejska. Dla przykładu elektroniczne prawo jazdy byłoby w takim przypadku ważne na terenie wszystkich krajów, które włączą się do akcji.

Jest pewna kategoria, w której Polacy nie wypadają naprawdę źle w Unii Europejskiej. I dotyczy ona elektronizacji dokumentów tożsamości i usług rządowych. Mamy w końcu aplikację mObywatel, w której dostępne jest elektroniczne czy też wirtualne prawo jazdy. Podobnym pomysłem do naszego zainteresowała się właśnie UE.

REKLAMA

Czy elektroniczne prawo jazdy będzie ważne za granicą?

REKLAMA

Mowa oczywiście o pilotażowym programie ANTS Potential. Chodzi w nim o przetestowanie ogólnounijnego elektronicznego dokumentu, a właściwie to pilotażowego transgranicznego portfela cyfrowego. I nie chodzi wyłącznie o prawo jazdy. Testowany będzie także elektroniczny dowód osobisty. Za sprawą aplikacji posiadającej specjalny certyfikat mieszkaniec UE będzie miał dostęp do e-usług rządowych i e-recept, ale także uzyska podpis elektroniczny. Poza tym może otworzyć rachunek bankowy, zarejestrować kartę SIM do telefonu czy otrzyma też mobilne prawo jazdy.

Kluczowy dla całej akcji jest też aspekt szerokiego zasięgu. Bo ma dotyczyć aż 19 krajów Unii Europejskiej oraz Ukrainy. 19 krajów, w tym Polski. Mówimy oczywiście o fazie testów. To oznacza, że mogą do niej przystąpić urzędy, banki czy np. wypożyczalnie samochodów. I te instytucje zrobią to na ochotnika. Czas na przesłanie zgłoszeń do udziału w programie mają do 10 listopada 2023 r.

Transgraniczny portfel cyfrowy w Europie. Pomysł przypomina mObywatela

REKLAMA

Na razie ilość informacji dotyczących działania transgranicznego portfela cyfrowego jest mocno limitowana. Rozwiązanie można jednak wyobrazić sobie w taki sposób, że obywatelom udostępniona zostanie aplikacja, w której będą mogli potwierdzić tożsamość i uzyskać cyfrowe dokumenty. Zgłaszające się do programu instytucje z kolei dostaną narzędzia do sprawdzania takich dokumentów i weryfikowania ich prawdziwości. Mogą to być urządzenia odczytujące np. kody QR lub oprogramowanie, które wgrają do posiadanych już komputerów.

W skrócie idea transgranicznego portfela cyfrowego bardzo mocno przypomina... polskiego mObywatela. Będzie działać na bardzo podobnej zasadzie, jednak osiągnie zasięg obejmujący nie jeden, a 20 krajów. To raz. Dwa w ramach testów ograniczona będzie też funkcjonalność rozwiązania. O ile np. mObywatelem można się wylegitymować w urzędzie czy podczas kontroli drogowej, o tyle elektroniczne prawo jazdy dostępne w unijnej apce pozwoli np. na bezproblemowe wyjęcie samochodu. Podczas kontroli drogowej stanie się bezwartościowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy unijne, cyfrowe prawo jazdy mogłoby wejść w życie?

Testy rozwiązania ANTS Potential rozpoczęły się w czerwcu 2023 r. Potrwają do kwietnia 2025 r. W tym czasie unijne organy mają sprawdzić działanie systemu oraz wprowadzić w nim ulepszenia, które w przyszłości mogłyby wprowadzić w pełni funkcjonalny transgraniczny portfel cyfrowy. Kiedy to mogłoby nastąpić? Nie wcześniej niż po kwietniu 2025 r. To jest więcej niż pewne. Choć dużo i tak zależy od sprawności działania rozwiązania czy dostrzeżonych w czasie pilotażowego programu zagrożeń.

Na koniec jeszcze jedno pytanie. Czy stworzenie ogólnoeuropejskiego dokumentu cyfrowego może oznaczać, że prawo jazdy w aplikacji mObywatel będzie kiedyś honorowane np. przez niemieckich policjantów? To raczej wątpliwe. UE i Ukraina chcą stworzyć własny dokument. Jego pojawienie się może raczej zastąpić mObywatela czy mPrawo jazdy. Nie sprawi, że ten nagle zacznie obowiązywać w całej Europie. A przeszkodą mogą się stać certyfikaty, ale także dostęp do bazy. Bazy, która musiałaby mieć ogólnoeuropejski charakter.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA