REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elektroniczne prawo jazdy ważne za granicą? Rusza pilotażowy program

Elektroniczne prawo jazdy ważne za granicą, elektroniczne prawo jazdy w UE
Elektroniczne prawo jazdy ważne za granicą? Rusza pilotażowy program
gov.pl

REKLAMA

REKLAMA

Polacy mają już cyfrowy portfel dokumentów. Teraz podobny pomysł chce stworzyć Unia Europejska. Dla przykładu elektroniczne prawo jazdy byłoby w takim przypadku ważne na terenie wszystkich krajów, które włączą się do akcji.

Jest pewna kategoria, w której Polacy nie wypadają naprawdę źle w Unii Europejskiej. I dotyczy ona elektronizacji dokumentów tożsamości i usług rządowych. Mamy w końcu aplikację mObywatel, w której dostępne jest elektroniczne czy też wirtualne prawo jazdy. Podobnym pomysłem do naszego zainteresowała się właśnie UE.

REKLAMA

Czy elektroniczne prawo jazdy będzie ważne za granicą?

REKLAMA

Mowa oczywiście o pilotażowym programie ANTS Potential. Chodzi w nim o przetestowanie ogólnounijnego elektronicznego dokumentu, a właściwie to pilotażowego transgranicznego portfela cyfrowego. I nie chodzi wyłącznie o prawo jazdy. Testowany będzie także elektroniczny dowód osobisty. Za sprawą aplikacji posiadającej specjalny certyfikat mieszkaniec UE będzie miał dostęp do e-usług rządowych i e-recept, ale także uzyska podpis elektroniczny. Poza tym może otworzyć rachunek bankowy, zarejestrować kartę SIM do telefonu czy otrzyma też mobilne prawo jazdy.

Kluczowy dla całej akcji jest też aspekt szerokiego zasięgu. Bo ma dotyczyć aż 19 krajów Unii Europejskiej oraz Ukrainy. 19 krajów, w tym Polski. Mówimy oczywiście o fazie testów. To oznacza, że mogą do niej przystąpić urzędy, banki czy np. wypożyczalnie samochodów. I te instytucje zrobią to na ochotnika. Czas na przesłanie zgłoszeń do udziału w programie mają do 10 listopada 2023 r.

Transgraniczny portfel cyfrowy w Europie. Pomysł przypomina mObywatela

REKLAMA

Na razie ilość informacji dotyczących działania transgranicznego portfela cyfrowego jest mocno limitowana. Rozwiązanie można jednak wyobrazić sobie w taki sposób, że obywatelom udostępniona zostanie aplikacja, w której będą mogli potwierdzić tożsamość i uzyskać cyfrowe dokumenty. Zgłaszające się do programu instytucje z kolei dostaną narzędzia do sprawdzania takich dokumentów i weryfikowania ich prawdziwości. Mogą to być urządzenia odczytujące np. kody QR lub oprogramowanie, które wgrają do posiadanych już komputerów.

W skrócie idea transgranicznego portfela cyfrowego bardzo mocno przypomina... polskiego mObywatela. Będzie działać na bardzo podobnej zasadzie, jednak osiągnie zasięg obejmujący nie jeden, a 20 krajów. To raz. Dwa w ramach testów ograniczona będzie też funkcjonalność rozwiązania. O ile np. mObywatelem można się wylegitymować w urzędzie czy podczas kontroli drogowej, o tyle elektroniczne prawo jazdy dostępne w unijnej apce pozwoli np. na bezproblemowe wyjęcie samochodu. Podczas kontroli drogowej stanie się bezwartościowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy unijne, cyfrowe prawo jazdy mogłoby wejść w życie?

Testy rozwiązania ANTS Potential rozpoczęły się w czerwcu 2023 r. Potrwają do kwietnia 2025 r. W tym czasie unijne organy mają sprawdzić działanie systemu oraz wprowadzić w nim ulepszenia, które w przyszłości mogłyby wprowadzić w pełni funkcjonalny transgraniczny portfel cyfrowy. Kiedy to mogłoby nastąpić? Nie wcześniej niż po kwietniu 2025 r. To jest więcej niż pewne. Choć dużo i tak zależy od sprawności działania rozwiązania czy dostrzeżonych w czasie pilotażowego programu zagrożeń.

Na koniec jeszcze jedno pytanie. Czy stworzenie ogólnoeuropejskiego dokumentu cyfrowego może oznaczać, że prawo jazdy w aplikacji mObywatel będzie kiedyś honorowane np. przez niemieckich policjantów? To raczej wątpliwe. UE i Ukraina chcą stworzyć własny dokument. Jego pojawienie się może raczej zastąpić mObywatela czy mPrawo jazdy. Nie sprawi, że ten nagle zacznie obowiązywać w całej Europie. A przeszkodą mogą się stać certyfikaty, ale także dostęp do bazy. Bazy, która musiałaby mieć ogólnoeuropejski charakter.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA