Czy za brak opon zimowych można dostać mandat w 2023 r.?
REKLAMA
REKLAMA
- Opony a polskie przepisy drogowe
- Czy za brak opon zimowych można dostać mandat?
- Czy sąd może ukarać kierowcę za brak opon zimowych w aucie?
- Ile wynosi mandat za opony w 2023 r.?
Opony w samochodzie są jednym z ważniejszych elementów związanych z bezpieczeństwem jazdy. Kierowca musi bowiem pamiętać o tym, że to one decydują o powierzchni styku z nawierzchnią i to za ich sprawą działać mogą wszelakie systemy trakcyjne. A rola opon jest tym większa, że de facto dotykają jezdni wielkością odpowiadającą powierzchnią kartce A4. Tak mały skrawek gwarantuje trakcję w trudnych warunkach drogowych!
REKLAMA
Opony a polskie przepisy drogowe
Niestety polskie przepisy drogowe niezwykle oszczędnie odnoszą się do kwestii ogumienia. Określają zaledwie kilka warunków ich stosowania. W głos rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia liczy się to, aby opony:
- były pneumatyczne i miały nośność dostosowaną do nacisku koła oraz były dostosowane do maksymalnej prędkości pojazdu – par. 11 ust. 5,
- miały prawidłowe ciśnienie powietrza zgodne z wytycznymi producenta ogumienia i samochodu – par. 11 ust. 5,
- nie miały różnej rzeźby bieżnika na jednej osi – par. 11 ust. 7 pkt 1,
- nie wykazywały granicznego zużycia bieżnika za pomocą specjalnego wskaźnika, ewentualnie aby głębokość klocków bieżnika nie była mniejsza niż 1,6 mm – par. 11 ust. 7 pkt 4,
- nie nosiły śladów pęknięć odsłaniających osnowę – par. 11 ust. 7 pkt 5,
- nie były wyposażone w elementy przeciwślizgowe wystające z bieżnika – par. 11 ust. 7 pkt 6.
Czy za brak opon zimowych można dostać mandat?
REKLAMA
Żaden z powyższych punktów nie odnosi się do kwestii ogumienia sezonowego czy obowiązku jego stosowania w aucie. Wniosek może być zatem jeden. W Polsce nie ma obowiązku montażu ogumienia zimowego. A skoro nie ma obowiązku, nie może być też kary. Nie da się zatem dostać mandatu za brak zimówek w samochodzie. Tyle że brak kary to dopiero połowa informacji. Druga część jest taka, że choć jazda na zimówkach obowiązkowa nie jest, to tak właściwie jest! Decyduje o tym rozsądek.
Cztery opony dotykają asfaltu powierzchnią odpowiadającą kartce A4. Pomyślcie zatem, co się stanie, gdy dodatkowo będą to opony letnie, a na dworze panować będzie mróz i opady śniegu. W takim przypadku samochód może mieć problem z wyjechaniem z miejsca parkingowego. Nie wspominam już nawet o skręcaniu czy hamowaniu. Opony letnie na śniegu zatrzymają pojazd z prędkości 40 km/h na dystansie dwukrotnie dłuższym niż ogumienie zimowe! To tworzy dramatycznie wysokie zagrożenie dla pasażerów pojazdu, ale także innych użytkowników drogi. Bez zimówek zimą nie ma zatem jazdy. Kierowcy muszą to sobie zakodować.
A gdyby nadal argumentów waszym zdaniem było zbyt mało, warto zdać sobie sprawę z jeszcze jednej rzeczy. Policjant być może mandatu za brak zimówek nie wystawi. Sąd jednak już może was za taki czyn ukarać. I są takie przypadki.
Czy sąd może ukarać kierowcę za brak opon zimowych w aucie?
REKLAMA
Przepisy nie mówią w sposób bezpośredni o obowiązku jazdy na oponach zimowych. Czy to jednak musi oznaczać, że ten rzeczywiście nie występuje? To wszystko kwestia konkretnego przypadku, a i interpretacji przepisów. A te zdarzają się i mniej korzystne. Modelowa dotyczy jednego z postanowień Sądu Najwyższego (z dnia 23 lutego 2011 r. III KK 276/10). Sprawa dotyczyła wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Auto sprawcy podczas jazdy zimą nie miało ogumienia zimowego.
To zdaniem sądu stanowiło naruszenie art. 66 ust. 1 pkt. 1 i 6 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Skutkiem takiej sytuacji było niezachowanie ostrożności. Co oznacza z kolei naruszenie opisane w art. 9 par. 2 ustawy Kodeks karny. W efekcie kierujący poniósł de facto odpowiedzialność za brak opon zimowych. Oczywiście w tym punkcie warto pamiętać o jednym. Powyższa podstawa prawna nie stanie się wykładnią podczas kontroli drogowej. Gdy jednak sprawa np. zdarzenia drogowego trafi do sądu, postanowienie SN może już być kluczowym czynnikiem dla wyroku.
Ile wynosi mandat za opony w 2023 r.?
Za brak zimówek kierowca nie dostanie kary podczas kontroli drogowej. To prawie pewne. Za stan ogumienia może już jednak zostać ukarany przez policjanta i to bez poszukiwania korzystnej interpretacji przepisów. Złamanie któregokolwiek z wymogów stawianych przez rozporządzenie dotyczące wyposażenia pojazdów (zarówno w przypadku opon letnich, jak i zimowych) oznacza dla kierowcy możliwość wystąpienia aż trzech typów sankcji. Mowa o tym, że:
- kontrola drogowa może się zakończyć mandatem opiewającym na kwotę od 20 do 3000 zł. Podstawę do wystawienia kary daje art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń.
- policjant zatrzyma dowód rejestracyjny pojazdu na podstawie art. 132 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy Prawo o ruchu drogowym. Jego odzyskanie stanie się możliwe dopiero po wymianie ogumienia na nowe.
- diagnosta nie przedłuży ważności badania technicznego z uwagi na kiepski stan ogumienia.
- art. 66 ust. 1 pkt. 1 i 6 ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz.U.2023.1047 t.j.),
- art. 132 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz.U.2023.1047 t.j.),
- art. 9 par. 2 ustawy Kodeks karny (Dz.U.2022.0.1138 t.j.),
- art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń (Dz.U.2023.2119 t.j.),
- par. 11 ust. 5 i 7 rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz.U.2016.2022 t.j.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.