REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy za brak opon zimowych można dostać mandat w 2023 r.?

czy za brak opon zimowych można dostać mandat w 2023 r., mandat za brak opon zimowych w 2023 r.
Czy za brak opon zimowych można dostać mandat w 2023 r.?
Kuba Brzeziński

REKLAMA

REKLAMA

Czy w Polsce można dostać mandat za brak opon zimowych w samochodzie? To pytanie na dziś. Poszukajmy zatem odpowiedzi i już w tym punkcie muszę wskazać, że jednej znaleźć się nie da. Te są co najmniej dwie. Jedna lepsza, druga gorsza dla kierowców.

Opony w samochodzie są jednym z ważniejszych elementów związanych z bezpieczeństwem jazdy. Kierowca musi bowiem pamiętać o tym, że to one decydują o powierzchni styku z nawierzchnią i to za ich sprawą działać mogą wszelakie systemy trakcyjne. A rola opon jest tym większa, że de facto dotykają jezdni wielkością odpowiadającą powierzchnią kartce A4. Tak mały skrawek gwarantuje trakcję w trudnych warunkach drogowych!

REKLAMA

Opony a polskie przepisy drogowe

Niestety polskie przepisy drogowe niezwykle oszczędnie odnoszą się do kwestii ogumienia. Określają zaledwie kilka warunków ich stosowania. W głos rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia liczy się to, aby opony:

  • były pneumatyczne i miały nośność dostosowaną do nacisku koła oraz były dostosowane do maksymalnej prędkości pojazdu – par. 11 ust. 5,
  • miały prawidłowe ciśnienie powietrza zgodne z wytycznymi producenta ogumienia i samochodu – par. 11 ust. 5,
  • nie miały różnej rzeźby bieżnika na jednej osi – par. 11 ust. 7 pkt 1,
  • nie wykazywały granicznego zużycia bieżnika za pomocą specjalnego wskaźnika, ewentualnie aby głębokość klocków bieżnika nie była mniejsza niż 1,6 mm – par. 11 ust. 7 pkt 4,
  • nie nosiły śladów pęknięć odsłaniających osnowę – par. 11 ust. 7 pkt 5,
  • nie były wyposażone w elementy przeciwślizgowe wystające z bieżnika – par. 11 ust. 7 pkt 6.

Czy za brak opon zimowych można dostać mandat?

REKLAMA

Żaden z powyższych punktów nie odnosi się do kwestii ogumienia sezonowego czy obowiązku jego stosowania w aucie. Wniosek może być zatem jeden. W Polsce nie ma obowiązku montażu ogumienia zimowego. A skoro nie ma obowiązku, nie może być też kary. Nie da się zatem dostać mandatu za brak zimówek w samochodzie. Tyle że brak kary to dopiero połowa informacji. Druga część jest taka, że choć jazda na zimówkach obowiązkowa nie jest, to tak właściwie jest! Decyduje o tym rozsądek.

Cztery opony dotykają asfaltu powierzchnią odpowiadającą kartce A4. Pomyślcie zatem, co się stanie, gdy dodatkowo będą to opony letnie, a na dworze panować będzie mróz i opady śniegu. W takim przypadku samochód może mieć problem z wyjechaniem z miejsca parkingowego. Nie wspominam już nawet o skręcaniu czy hamowaniu. Opony letnie na śniegu zatrzymają pojazd z prędkości 40 km/h na dystansie dwukrotnie dłuższym niż ogumienie zimowe! To tworzy dramatycznie wysokie zagrożenie dla pasażerów pojazdu, ale także innych użytkowników drogi. Bez zimówek zimą nie ma zatem jazdy. Kierowcy muszą to sobie zakodować.

A gdyby nadal argumentów waszym zdaniem było zbyt mało, warto zdać sobie sprawę z jeszcze jednej rzeczy. Policjant być może mandatu za brak zimówek nie wystawi. Sąd jednak już może was za taki czyn ukarać. I są takie przypadki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy sąd może ukarać kierowcę za brak opon zimowych w aucie?

REKLAMA

Przepisy nie mówią w sposób bezpośredni o obowiązku jazdy na oponach zimowych. Czy to jednak musi oznaczać, że ten rzeczywiście nie występuje? To wszystko kwestia konkretnego przypadku, a i interpretacji przepisów. A te zdarzają się i mniej korzystne. Modelowa dotyczy jednego z postanowień Sądu Najwyższego (z dnia 23 lutego 2011 r. III KK 276/10). Sprawa dotyczyła wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Auto sprawcy podczas jazdy zimą nie miało ogumienia zimowego.

To zdaniem sądu stanowiło naruszenie art. 66 ust. 1 pkt. 1 i 6 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Skutkiem takiej sytuacji było niezachowanie ostrożności. Co oznacza z kolei naruszenie opisane w art. 9 par. 2 ustawy Kodeks karny. W efekcie kierujący poniósł de facto odpowiedzialność za brak opon zimowych. Oczywiście w tym punkcie warto pamiętać o jednym. Powyższa podstawa prawna nie stanie się wykładnią podczas kontroli drogowej. Gdy jednak sprawa np. zdarzenia drogowego trafi do sądu, postanowienie SN może już być kluczowym czynnikiem dla wyroku.

Ile wynosi mandat za opony w 2023 r.?

Za brak zimówek kierowca nie dostanie kary podczas kontroli drogowej. To prawie pewne. Za stan ogumienia może już jednak zostać ukarany przez policjanta i to bez poszukiwania korzystnej interpretacji przepisów. Złamanie któregokolwiek z wymogów stawianych przez rozporządzenie dotyczące wyposażenia pojazdów (zarówno w przypadku opon letnich, jak i zimowych) oznacza dla kierowcy możliwość wystąpienia aż trzech typów sankcji. Mowa o tym, że:

  • kontrola drogowa może się zakończyć mandatem opiewającym na kwotę od 20 do 3000 zł. Podstawę do wystawienia kary daje art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń.
  • policjant zatrzyma dowód rejestracyjny pojazdu na podstawie art. 132 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy Prawo o ruchu drogowym. Jego odzyskanie stanie się możliwe dopiero po wymianie ogumienia na nowe.
  • diagnosta nie przedłuży ważności badania technicznego z uwagi na kiepski stan ogumienia.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA