REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy odcinkowy pomiar prędkości. OPP pod Mszczonowem na DK 50 już stoi. Kiedy zacznie działać?

odcinkowy pomiar prędkości pod Mszczonowem na DK 50, odcinkowy pomiar prędkości Mszczonów DK 50
Nowy odcinkowy pomiar prędkości. OPP pod Mszczonowem na DK 50 już stoi. Kiedy zacznie działać?
Google Maps

REKLAMA

REKLAMA

Sieć odcinkowych pomiarów prędkości w Polsce jest rozbudowywana. Kamery stanęły właśnie pod Mszczonowem na DK 50. W tym punkcie jednak jeszcze nie pracują. Kiedy zaczną rejestrować wykroczenia i gdzie jeszcze można spotkać nowe OPP?

ITD cały czas rozbudowuje sieć odcinkowych pomiarów prędkości w Polsce. Aktualnie działa przeszło 30 OPP w całym kraju, a już wkrótce na mapie pojawi się 40 kolejnych lokalizacji. Skąd nagła popularność tego rozwiązania? To akurat łatwo wyjaśnić. Dla przykładu urządzenie zamontowane na autostradzie A4 w ciągu 30 dni jest w stanie zarejestrować 100 tys. wykroczeń. Odcinkowy pomiar charakteryzuje się zatem piekielną skutecznością. Właśnie dlatego już niedługo odcinkowy pomiar zostanie uruchomiony na popularnej DK 50 na obwodnicy Mszczonowa.

REKLAMA

Odcinkowy pomiar prędkości na DK 50 na obwodnicy Mszczonowa

REKLAMA

Urządzenia służące do odcinkowego pomiaru prędkości na obwodnicy Mszczonowa w ciągu drogi krajowej nr 50 są już ustawione. Nad drogami pojawiły się maszty z żółtymi kamerami. Przy nich stoją też znaki drogowe D-51a "automatyczna kontrola średniej prędkości" i D-51b "koniec automatycznej kontroli średniej prędkości". Choć oznaczenia są jeszcze zaklejone czarną taśmą. A to oznacza jedno. OPP na tym odcinku być może ustawiony już jest, ale jeszcze nie pracuje w trybie rejestrowania wykroczeń.

Kiedy odcinkowy pomiar prędkości na obwodnicy Mszczonowa zacznie łapać kierowców przekraczających prędkość? To dobre pytanie. Na razie ciężko jednak na nie odpowiedzieć. ITD nie chce komentować przyszłych lokalizacji. Informuje jedynie o odcinkach już włączonych do sieci CANARD. Jeżeli chodzi o DK 50, istnieje możliwość, że urządzenia jeszcze nie działają, bo aktualnie wykonuje się przy ich pomocy tzw. testowe pomiary. Te mają sprawdzić, czy system działa prawidłowo. To oznacza, że wszedłby do użycia maksymalnie do końca roku.

Gdzie konkretnie znajduje się OPP pod Mszczonowem?

Odcinkowy pomiar prędkości pod Mszczonowem na DK 50 zaczyna się zaraz przy skrzyżowaniu z drogą ekspresową S8. Kierowca wjeżdża na kamery bezpośrednio po zjechaniu z ronda. Czemu DK 50? To droga krajowa o długości 297 km, która tworzy ring wokoło Warszawy. Jest kluczowa z komunikacyjnego punktu widzenia. Odbywa się na niej nie tylko intensywny ruch pojazdów osobowych, ale także i ciężarowych.

odcinkowy pomiar prędkości pod Mszczonowem na DK 50, odcinkowy pomiar prędkości Mszczonów DK 50

odcinkowy pomiar prędkości pod Mszczonowem na DK 50, odcinkowy pomiar prędkości Mszczonów DK 50

Nowy odcinkowy pomiar prędkości. OPP pod Mszczonowem na DK 50 już stoi. Kiedy zacznie działać?

Google Maps

Aby ułatwić kierowcom zadanie po uruchomieniu tego fragmentu OPP, warto dodać jeszcze jedno. Ile wynosi ograniczenie prędkości na DK 50 na obwodnicy Mszczonowa? To klasyczna droga krajowa z jednym pasem ruchu w każdym kierunku. Nie ma tam żadnego ograniczenia prędkości. Pojazdy mogą zatem poruszać się nawet 90 km/h.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odcinkowy pomiar prędkości na Drogowej Trasie Średnicowej w Katowicach

REKLAMA

Odcinkowy pomiar prędkości na obwodnicy Mszczonowa na DK 50 nie jest jedynym, który niedługo może zacząć rejestrować wykroczenia kierowców. Serwis katowice24.info donosi bowiem, że bramownice z kamerami stanęły również na Drogowej Trasie Średnicowej w Katowicach. Mowa konkretnie o 1,5-kilometrowym fragmencie między kładką dla pieszych między Załężem i os. Tysiąclecia oraz naprzeciwko centrum handlowego Auchan na wysokości firmy Yamazaki Mazak.

Czemu padło akurat na ten odcinek? Decyduje o tym wysokie natężenie ruchu, a do tego fakt, że choć trasa ma trzy pasy ruchu w każdym kierunku, drogowcy wyznaczyli w tym miejscu ograniczenie prędkości do 80 km/h. Specyfika drogi sprawia, że ITD ustawiła na DTŚ w Katowicach kamery Unicam Velocity 3. Te są w stanie obserwować kilka pojazdów na kilku pasach ruchu jednocześnie. Kiedy zacznie pracować OPP na DTŚ w Katowicach? Najpóźniej w grudniu 2023 r. Przeszkodą w tym przypadku jest oczekiwanie na uzyskanie przyłącza elektrycznego.

Odcinkowy pomiar prędkości: po jakim czasie przychodzi mandat?

Odcinkowy pomiar prędkości: po jakim czasie przychodzi mandat?

Odcinkowy pomiar prędkości: po jakim czasie przychodzi mandat?

GITD

Gdzie pojawią się nowe odcinkowe pomiary prędkości?

Kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości można spodziewać się w wielu lokalizacjach. Dla przykładu województwa podkarpackie i śląskie dostaną po 6 OPP, a województwo łódzkie 5 OPP. Listę konkretnych lokalizacji wskazuję poniżej.

województwo śląskie:

 • DW 929 – Jankowice/Świerklany
 • DW 902 – Katowice, Braci Reńców
 • DW 935 – Suszec/Kobielice
 • DK 88 – Zabrze, al. Jana Nowaka Jeziorańskiego
 • DK 88 – Gliwice, al. Jana Nowaka Jeziorańskiego
 • DK 44 – Mikołów, ul. Gliwicka

województwo podkarpackie:

 • DP 1391 – Rzeszów — Nosówka ul. Dębicka
 • DK 19 – Dukla, Trakt Węgierski
 • DK 9 – Nowa Dęba Ks. Henryka Łagockiego 113 – Korczaka 16
 • DW 835 – Gniewczyna Łańcucka — Gniewczyna Tryniecka
 • DK 19 – Lutcza
 • DK 94 – Podgrodzie

województwo łódzkie:

 • S14 – Dobroń – Pabianice Płn.
 • P 1120E – Łódź, ul. Chocianowicka — Łaskowice
 • DW 485 – Bychlew – Jadwinin
 • DK 74 – Biała Pierwsza 42 – Biała Rządowa 49
 • DK 70 – Mokra Prawa 2 – Mokra Prawa 189A

województwo kujawsko-pomorskie:

 • DK 16 – Rogoźno Zamek — Kłódka
 • A1 – Węzeł Nowy Ciechocinek — MOP Kałęczynek
 • DW 251 – Rycerzewo
 • A1 – Siemiany – MOP Strzelce

województwo lubelskie:

 • DW 844 – Hrubieszów
 • DW 801 – Gołąb
 • DW 132 – Białcz

województwo mazowieckie:

 • DW 719 – Kanie – Otrębusy
 • DW 631 – Nieporęt – Zielonka
 • DK 50 – obwodnica Mszczona

województwo pomorskie:

 • A1 – Pelplin – Swarożyn
 • DK 20 – Borcz – Babi Dół
 • DW 211 – Borowo, Gdańska 2 – Turystyczna 1

województwo dolnośląskie:

 • DG 105392D – Wrocław, al. Jana III Sobieskiego
 • DW 403 – Bierzów – Przylesie

województwo wielkopolskie:

 • S11 – Tarnowo Podgórne — Poznań Ławica
 • A2 – Konin, MOP Leonia/Kuny do PPO Żdżary

województwo opolskie:

 • DW 416 – Kietlice – Klisino

województwo podlaskie:

 • DW 678 – Baciuty — Łupianka Stara

województwo zachodniopomorskie:

 • DW 151 – Łubianka – Brynka

Jak działa odcinkowy pomiar prędkości?

Zasada działania odcinkowego pomiaru prędkości jest prosta. System rejestruje wjazd auta na odcinek pomiarowy i jego wyjazd. W obydwu punktach wykonywane jest zdjęcie. Dysponując dwiema fotkami, komputer może wyliczyć czas przejazdu. I gdy podzieli przez niego długość odcinka testowe, otrzyma wyliczenie dotyczące średniej prędkości. Wynik jest następnie porównywany z ograniczeniem prędkości na danej drodze. Gdy kierowca jechał wolniej lub z prędkością dopuszczoną, zdjęcia są kasowane. Jeżeli przekroczył dopuszczalną prędkość, funkcjonariusz wszczyna postępowanie.

Właściciel pojazdu otrzymuje od ITD list z prośbą o wskazanie danych osoby, która dysponowała autem w określonym czasie. Uzyskanie takiej informacji pozwala funkcjonariuszom na zaproponowanie kary kierowcy. Wysokość grzywny jest wyliczana na podstawie wielkości przekroczenia prędkości i stawek zapisanych w taryfikatorze mandatów. Wraz z karą pieniężną, kierujący otrzyma również punkty karne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

Pijany kierowca staranował ogrodzenie. Stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

35-letni pijany kierowca ciężarowej scanii staranował ogrodzenie prywatnej posesji w Szydłówku koło Mławy. Kary nie będą niskie. 

Polacy jeżdżą starymi autami. Czy można je ubezpieczyć?

Średnia wieku samochodu w Polsce wynosi 15,9 lat. Na takie samochody trudno wykupić polisę Auto Casco. Na szczęście niektóre towarzystwa ubezpieczają nawet 20-letnie pojazdy.

REKLAMA

Tylko 0,5 promila wystarczy, żeby stracić samochód. Zmienią się przepisy dotyczące pijanych kierowców

Do Sejmu trafi projekt nowelizacji Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada zmianę przepisów dotyczących konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom. Czy to w końcu pomoże zatrzymać falę nieodpowiedzialnych kierowców na polskich drogach?

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w opłatach drogowych! Polacy także to odczują, mimo że wzrost cen dotyczy naszych sąsiadów

Od 1 lipca 2024 r. zmieniły się opłaty drogowe w Niemczech. Opłaty dotyczą głównie branży transportu drogowego, czyli kierowców ciężarowych. Nowe stawki opłat najbardziej odczują przewoźnicy z Polski i Litwy.

Ceny paliw w Polsce. Ile zapłacimy za benzynę, olej napędowy czy gaz?

Portal e-petrol.pl prognozuje, że ceny hurtowe paliw wkrótce zaczną spadać. To może oznaczać, że na stacjach nie będzie większych zmian w cenach.

Nowe zasady przeglądu samochodu. Od 1 czerwca 2024 r. Każdy kierowca powinien to wiedzieć. Co z podwyżką opłat?

Przegląd techniczny pojazdu po nowemu. Każdy kierowca powinien wiedzieć o zmianach z 2024 r. Choć nie weszły jeszcze w życie wszystkie nowe zasady, które były zapowiadane, to jednak od 1 czerwca diagnosta działa inaczej.

REKLAMA

1500 zł mandatu i utrata prawa jazdy. Dodatkowo 13 punktów karnych. To kara za przegapienie tylko jednego znaku

Rozkojarzenie za kierownicą jest niewskazane, a kara za przegapienie tego jednego znaku może być surowa. 13 punktów karnych i 1500 zł mandatu. Lepiej uważać. 

Noga z gazu. Posypią się mandaty. Policja szykuje akcję na weekend

Mazowiecka policja ogłosiła, że w najbliższą sobotę na drogach Mazowsza przeprowadzi akcję "Kaskadowy pomiar prędkości". W ramach tej inicjatywy policjanci będą korzystać zarówno z oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozów wyposażonych w wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości.

REKLAMA