REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezterminowe prawa jazdy do zwrotu. Kiedy stracą ważność? I co muszą w tej sytuacji zrobić kierowcy?

bezterminowe prawa jazdy do zwrotu, bezterminowe prawa jazdy straci ważność, wymiana bezterminowego prawa jazdy
Bezterminowe prawa jazdy do zwrotu. Kiedy stracą ważność? I co muszą w tej sytuacji zrobić kierowcy?

REKLAMA

REKLAMA

Bezterminowe prawo jazdy nie podlega wymianie? Raczej nie podlegało. Tego typu dokumenty kierowcy już niedługo będą musieli zwrócić w urzędzie. Tylko co dalej? Czy czeka ich powtórny egzamin? Nie, ale dobrych informacji nadal nie mam zbyt wiele.

Bezterminowe prawo jazdy nie jest wydawane od 2013 r.

REKLAMA

Dokładnie 18 stycznia 2013 r. kierowcy w Polsce bezpowrotnie utracili bezterminowe prawo jazdy. A właściwie to tylko ci kierujący, który po tym dniu zdobyli uprawnienia do kierowania pojazdami. Czy to oznacza, że posiadacze dokumentów wydanych wcześniej są szczęściarzami? Teoretycznie tak. Mogą patrzeć z wyższością na pozostałych kierujący, bo swojego prawka nie będą musieli nigdy wymieniać. Chociaż w tym punkcie warto się zatrzymać. Bo tak właściwie to mogli patrzeć. Dziś już nie mogą. Bo i oni niedługo stracą bezterminowe uprawnienia do kierowania. Te znikną raz na zawsze!

REKLAMA

Co oznacza bezterminowe prawo jazdy? De facto wydanie bezterminowego orzeczenia o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdami. Takie były wydawane do 17 stycznia 2013 r. Po tej dacie są nielegalne. Bezterminowość dokumentu wynika wprost z kolumny 11., która znajduje się na odwrocie. Tam znajduje się kreska. Nie ma zatem daty ważności uprawnień.

Kiedy zniknie bezterminowe prawo jazdy?

REKLAMA

Zazdrość zabije prawa jazdy bezterminowe? Nic z tych rzeczy. Zabije je Unia Europejska za sprawą dyrektywy, która nakazuje ujednolicenie wydawania uprawnień do kierowania we wszystkich krajach. Kiedy konkretnie kierowcy będą musieli pożegnać się z bezterminowym prawkiem? Wymiana rozpocznie się 19 stycznia 2028 r. Prowadzący na wymianę dokumentu w wydziale komunikacji będą mieli dokładnie 5 lat. Proces zmiany bezterminowego prawa jazdy na terminowe zakończy się 18 stycznia 2033 r.

Zastanówmy się nad jednym. Załóżmy, że kierowca nie chce tracić bezterminowego prawa jazdy. Tym samym nie wymieni posiadanego już dokumentu. Czy taki pomysł przejdzie mu płazem? No właśnie nie. Z mocy ustawy 19 stycznia 2033 r. wszystkie dokumenty bez terminu ważności, które nie zostały wymienione przez kierowców, stracą ważność. Kierujący automatycznie utraci uprawnienia do kierowania pojazdami. Do czasu wymiany druku nie będzie mógł legalnie prowadzić. A gdy złamie ten zakaz, grozi mu co najmniej 1500 zł mandatu i zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi.

O obowiązku wymiany wyraźnie mówi art. 124 ust. 4 ustawy o kierujących pojazdami. O utracie ważności przez dokumenty mówi z kolei art. 124 ust. 6 w/w ustawy.

Zamiast bezterminowego prawa jazdy, dokument z 15-letnią ważnością

Stan prawny wygląda następująco. Kierowca posiadający bezterminowe prawo jazdy najpóźniej 18 stycznia 2033 r. musi zjawić się w wydziale komunikacji i zdać dokument uprawniający do kierowania. Co dalej? Całe szczęście nie zostanie skierowany np. na egzamin sprawdzający, czy nie straci uprawnień. Otrzyma nowe prawo jazdy. Wydane w oparciu o nowy wzór, ale z... 15-letnim okresem ważności. I czas ważności to pierwszy z problemów. Drugi jest taki, że wymiana nie będzie dokonywana za darmo. Kierowca będzie musiał za nią zapłacić. Zasadnicze pytanie brzmi zatem: "Ile kosztuje wymiana bezterminowego prawa jazdy?"

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Samo wydanie nowego dokumentu będzie kosztować kierującego równe 100 zł. Na tym jednak wydatki się nie kończą. Konieczne jest także nowe zdjęcie – nie może być wykonane wcześniej, niż 6 miesięcy przed wymianą dokumentu. Jego wyrobienie kosztuje przeciętnie jakieś 50 zł.

Wymiana bezterminowego prawa jazdy o orzeczenie lekarskie

Oczywiście na tym pytania internautów dotyczące obowiązkowej wymiany bezterminowych praw jazdy wcale nie wyczerpują się. Kierowcy dopytują jeszcze o trzy bardzo ważne kwestie.

  • Co z orzeczeniem lekarskim o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami? Tego kierowca nie musi dostarczać. W końcu do jego konta w bazie CEPiK "dopięte" jest zaświadczenie bezterminowe. Nie ma zatem konieczności dostarczania kolejnego.
  • Jak po 15. latach będzie wyglądać przedłużanie nie-bezterminowego już prawa jazdy? Procedura będzie miała identyczny przebieg, jak podczas wymiany bezterminowego prawka. Kierowca musi złożyć wniosek, dostarczyć zdjęcie i odebrać kolejny dokument. Ten znowu zostanie wydany na 15 lat. Z uwagi na punkt powyższy, urzędnik nie może wymagać orzeczenia lekarskiego. W skrócie po 15 latach ważność straci sam dokument, a nie badanie lekarskie. Jego wymiana stanie się zatem jedynie formalnością. Dość przykrą, ale nadal formalnością.
  • Skąd w ogóle pomysł na to całe zamieszanie i wymianę bezterminowego prawa jazdy na terminowe? Powód generalnie jest prozaiczny. Bezterminowość sprawiła, że policjanci mogli zatrzymać do kontroli drogowej np. 50-latka, który w prawie jazdy miał zdjęcia 18-latka. To utrudniało identyfikację kierującego. Aktualizacja dokumentu co 15 lat sprawi, że taki scenariusz się nie zdarzy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobra passa motoryzacji dobiega końca

Chociaż produkcja sprzedana pojazdów w I kwartale br. przekroczyła 60 mld zł, ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w Polsce dobiega końca. Tak wynika z informacji firmy AutomotiveSuppliers.pl.

Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

Pijany kierowca staranował ogrodzenie. Stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

35-letni pijany kierowca ciężarowej scanii staranował ogrodzenie prywatnej posesji w Szydłówku koło Mławy. Kary nie będą niskie. 

REKLAMA

Polacy jeżdżą starymi autami. Czy można je ubezpieczyć?

Średnia wieku samochodu w Polsce wynosi 15,9 lat. Na takie samochody trudno wykupić polisę Auto Casco. Na szczęście niektóre towarzystwa ubezpieczają nawet 20-letnie pojazdy.

Tylko 0,5 promila wystarczy, żeby stracić samochód. Zmienią się przepisy dotyczące pijanych kierowców

Do Sejmu trafi projekt nowelizacji Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada zmianę przepisów dotyczących konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom. Czy to w końcu pomoże zatrzymać falę nieodpowiedzialnych kierowców na polskich drogach?

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w opłatach drogowych! Polacy także to odczują, mimo że wzrost cen dotyczy naszych sąsiadów

Od 1 lipca 2024 r. zmieniły się opłaty drogowe w Niemczech. Opłaty dotyczą głównie branży transportu drogowego, czyli kierowców ciężarowych. Nowe stawki opłat najbardziej odczują przewoźnicy z Polski i Litwy.

Ceny paliw w Polsce. Ile zapłacimy za benzynę, olej napędowy czy gaz?

Portal e-petrol.pl prognozuje, że ceny hurtowe paliw wkrótce zaczną spadać. To może oznaczać, że na stacjach nie będzie większych zmian w cenach.

REKLAMA

Nowe zasady przeglądu samochodu. Od 1 czerwca 2024 r. Każdy kierowca powinien to wiedzieć. Co z podwyżką opłat?

Przegląd techniczny pojazdu po nowemu. Każdy kierowca powinien wiedzieć o zmianach z 2024 r. Choć nie weszły jeszcze w życie wszystkie nowe zasady, które były zapowiadane, to jednak od 1 czerwca diagnosta działa inaczej.

1500 zł mandatu i utrata prawa jazdy. Dodatkowo 13 punktów karnych. To kara za przegapienie tylko jednego znaku

Rozkojarzenie za kierownicą jest niewskazane, a kara za przegapienie tego jednego znaku może być surowa. 13 punktów karnych i 1500 zł mandatu. Lepiej uważać. 

REKLAMA