REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Inne formalności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wracają kontrole na granicy ze Słowacją. Czy twoje auto też skontrolują?

Na granicy między Polską a Słowacją ponownie pojawią się strażnicy graniczni. Ci nie będą obserwować ruchu, a zatrzymywać pojazdy i je kontrolować. Na jakich autach się skupią i co ma na celu przywrócenie kontroli granicznych? O tym w tym materiale.

Wybory 2023: Ile będzie kosztować transport wyborców do komisji wyborczych?

40 mln zł będzie kosztować transport wyborców do komisji wyborczych. Suma po części wynika ze skali przejazdów, a po części faktu, że ministerstwo... nie opracowało stawek, na podstawie których można byłoby taki transport realizować. Oto szczegóły programu "taksówka+".

Opłaty za odholowanie pojazdu w 2024 r.

Opłaty za odholowanie pojazdu w 2024 r. zostały zakomunikowane przez Ministerstwo Finansów. To oczywiście stawki maksymalne. Ich wartość jest jednak średnio o 15 proc. wyższa niż w roku 2023. Kierowcy znowu muszą złapać się za kieszeń...

Gdzie jest gaśnica w samochodzie? To pytanie zada policjant w czasie kontroli

Kontrola drogowa przypomina czasami teleturniej. Policjant zadaje pytanie, a kierowca musi na nie odpowiedzieć. Tyle że tu zła odpowiedź jest premiowana... mandatem. Uprzedzając wypadki: wiesz, gdzie jest gaśnica w twoim samochodzie?

REKLAMA

Wojsko zabierze motocykl? Teoretycznie tak. Bardzo mocno teoretycznie

Wojsko może zabrać samochód, przyczepę, autobus czy nieruchomość. A MON szykuje już nowelizację przepisów. W jej ramach lista potencjalnie powołanych ruchomości zostanie rozszerzona o motocykle. Strach padł na kierowców?

Czego nie można trzymać w garażu podziemnym?

Garaże podziemne w Polsce stają się powoli czymś na kształt dodatkowych piwnic. Kierowcy trzymają na miejscach parkingowych pojazdy, rowery, motocykle, opony czy przedmioty wyniesione z domu. Czy mają do tego prawo? No właśnie. To ważne pytanie.

Zmiany w przeglądach 2023 i nowe uprawnienia diagnostów

Zmiany w przeglądach 2023 r.? Dokładnie. 1 lutego opublikowana została nowelizacja rozporządzenia. O czym dokładnie mówi?

Przegląd na letnich oponach w zimie. Wynik pozytywny czy nie?

Przegląd na letnich oponach w zimie. Czy to może się udać? Sprawdźmy czy diagnosta ma podstawę prawną do kontroli rodzaju ogumienia.

REKLAMA

Czy można myć samochód na własnej posesji?

Czy można myć samochód na własnej posesji? Przepisy co prawda dopuszczają taką możliwość, ale to dopiero połowa prawdy. Lepsza połowa.

Termin badania technicznego w niedzielę. Co wtedy?

Termin badania technicznego w niedzielę? Tego dnia stacje kontroli pojazdów są zamknięte. Co zatem musi zrobić kierujący? Sprawdźmy.

Czy nieużywane auto musi mieć przegląd?

Czy nieużywane auto musi mieć przegląd? To zależy od dwóch rzeczy. Czasami ważne badanie techniczne jest konieczne, a czasami nie.

Numer boczny radiowozu. Co oznacza?

Numer boczny radiowozu to litera i trzy cyfry. Jaką informację przekazuje takie oznaczenie? To postanowiliśmy sprawdzić dziś.

Zmiany w przeglądach technicznych? FPPE apeluje. W tle bezpieczeństwo

Zmiany w przeglądach technicznych? FPPE apeluje o modernizację procesu przeglądów. W tle pojawia się kwestia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Koniec naklejek rejestracyjnych od 4 września 2022 r.

Koniec naklejek rejestracyjnych od 4 września 2022 r. Nowe przepisy są już tuż za rogiem. Skąd wziął się ten pomysł i co oznacza dla kierowców?

Koniec karty pojazdu od 4 września 2022 r.

Koniec karty pojazdu od 4 września 2022 r.? Tak, przepisy w tej sprawie już są przesądzone. Co dawała karta pojazdu i co oznacza nowelizacja?

Czy warto wziąć kredyt na samochód? Tak, ale nie gotówkowy

Czy warto wziąć kredyt na samochód? Tak, bo często inaczej nie da się kupić własnego auta. Trzeba jednak też wiedzieć jaki wziąć kredyt na samochód.

Auto na minuty a brak przeglądu. Teoretycznie możliwe...

Auto na minuty a brak przeglądu. Jakie w czystej teorii taki scenariusz ściągnie konsekwencje na kierowcę? Sprawdźmy.

Kto odpowiada za brak przeglądu: kierowca czy właściciel?

Kto odpowiada za brak przeglądu: kierowca czy właściciel? Co do zasady właściciel. Tylko że to nie takie proste. Bo kierowca też będzie miał problem.

Składak w dowodzie rejestracyjnym. Bać się czy akceptować?

Składak w dowodzie rejestracyjnym. Co z punktu widzenia kupującego oznacza taka deklaracja? To właśnie dziś sprawdzimy.

Czy światła przeciwmgielne tylne są obowiązkowe?

Czy światła przeciwmgielne tylne są obowiązkowe? Przyjrzyjmy się przepisom wskazującym obowiązkowe wyposażenie pojazdów.

Homologacja LPG: zmiany to problem dla 2,5 mln osób

Homologacja LPG ulegnie zmianom od 1 stycznia 2022 roku. Nowe przepisy będą oznaczać problem dla 2,5 miliona kierowców.

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu wreszcie możliwe!

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu? Przepisy w tej kwestii wreszcie wejdą w życie. Niestety nie będą miały takiego kształtu, jaki powinny mieć...

Cena przeglądu 2021 r. Ile kosztuje wizyta w SKP?

Cena przeglądu 2021 r. Ile trzeba zapłacić za coroczną kontrolę samochodu w stacji kontroli pojazdów? Opłata nie jest wysoka i zależy od typu pojazdu.

Zgoda na nadanie numeru VIN. Kiedy jest wydawana?

Zgoda na nadanie numeru VIN jest wydawana przez wydział komunikacji w określonych przypadkach. Jakich? O tym opowiemy za chwilę.

Brak tabliczki znamionowej w przyczepie. No i jest problem...

Brak tabliczki znamionowej w przyczepie? Kierowcę czeka wizyta w wydziale komunikacji, stacji kontroli pojazdów i znowu wydziale komunikacji.

Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?

Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czyli dziś opowiemy o tym, czemu pojawia się taka adnotacja w dokumentach pojazdu i jak się jej pozbyć.

Nadanie nowego numeru VIN. Na czym polega?

Nadanie nowego numeru VIN może być konieczne po poważnej modyfikacji pojazdu. jak przeprowadzić procedurę zgodnie z przepisami?

Zdjęcie samochodu z rejestracją nie narusza RODO

Zdjęcie samochodu z rejestracją spokojnie można publikować. Powód? Numer rejestracyjny pojazdu nie stanowi danych osobowych.

Fabryczny gaz nie wbity w dowód. Co to oznacza?

Fabryczny gaz nie wbity w dowód tworzy poważny problem dla kierowcy. Powód? Samochód nie przejdzie przeglądu technicznego!

Jak usunąć wpis taxi z dowodu? Czy się da?

Jak usunąć wpis taxi z dowodu rejestracyjnego pojazdu? No i tu pojawia się pewien problem. Bo przepisy mówią nie o usunięciu, a raczej wykreśleniu.

Gaz nie wbity w dowód: jak zalegalizować LPG w aucie?

Gaz nie wbity w dowód? Jak zalegalizować obecność instalacji LPG w aucie? Błąd podczas montażu będzie kosztować kierowcę trochę... czasu!

Jak zdobyć czarne tablice rejestracyjne? Czy się jeszcze da?

Jak zdobyć czarne tablice rejestracyjne? Choć zadanie jest trudne, nie wydaje się niemożliwe. Są jednak pewne warunki, które musi spełnić auto. Jakie?

Zmiany w przeglądach 2022 r. Na co powinni być gotowi kierowcy?

Zmiany w przeglądach 2022 r.? Diagnosta będzie fotografować auto, a spóźnialscy zapłacą... podwójną stawkę. Na tym nie koniec!

Zmiany w dowodzie rejestracyjnym. Jak je wprowadzić?

Zmiany w dowodzie rejestracyjnym, czyli dziś opowiemy o tym jak prawidłowo modyfikować dane zawarte w dokumentach pojazdu.

Jak długo jest ważne zaświadczenie o przeglądzie technicznym?

Jak długo jest ważne zaświadczenie o przeglądzie technicznym? W świetle pakietu deregulacyjnego termin może sięgnąć nawet... roku!

Przegląd samochodu 2021: seria nowości czeka na kierowców

1 stycznia 2021 roku w życie wchodzą kolejne zmiany. Dotkną one przeglądów technicznych. Na jakie nowości muszą przygotować się kierowcy?

Jak uzyskać odstępstwo od warunków technicznych pojazdów?

Kierowca ma prawo starać się o rejestrację samochodu, który nie spełnia polskich wymogów technicznych. Zatem jak uzyskać odstępstwo od warunków technicznych pojazdów? To nie takie proste…

5 lat więzienia za cofanie liczników? Nowe przepisy zaczną obowiązywać już od 1 stycznia 2019 roku

W listopadzie ogłoszono, że Ministerstwo Sprawiedliwości chce ukrócić proceder cofania liczników tworząc nowe przepisy. Okazuje się, że gotowa nowelizacja jest już w fazie konsultacji społecznych i międzyresortowych.

Afera Volkswagena – jak dochodzić swoich praw?

Jakie działania powinien podjąć właściciel samochodu, który podejrzewa że dotyczy go sprawa fałszowania wyników pomiaru czystości spalin? Poniżej porady Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Sposób ujęcia transakcji w ewidencji sprzedaży VAT

Przepisy o VAT nie precyzują określonej formy i sposobu prowadzenia ewidencji sprzedaży VAT, nie zawierają również jednolitego, powszechnie obowiązującego wzoru tej ewidencji. Określają natomiast warunki, jakim powinna ona odpowiadać, i cel, któremu ma służyć (art. 109 ust. 3 ustawy o VAT).

Projekt nowelizacji przepisów odnośnie badań technicznych pojazdów

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przesłało wstępny projekt założeń nowelizacji przepisów odnośnie badań technicznych pojazdów. Co ma się zmienić?

Nowe zasady badań technicznych pojazdów mechanicznych 2013 r.

Rozporządzenie ministra transportu w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach- wprowadza charakterystykę rodzajów usterek – i umożliwia uzyskanie pozytywnego badania wyniku badania technicznego w przypadku stwierdzenia usterek drobnych.

Kiedy stracisz gwarancję na samochód?

Gwarancja producenta – czyli zapewnienie, że samochód będzie sprawny przez określony czas od daty zakupu (nowego) pojazdu, może wygasnąć przed upływem przewidzianego czasu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby nie stracić gwarancji na auto.

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu dotyczy tylko niektórych typów pojazdów. Pojazd na mocy decyzji o wycofaniu zostaje prawnie wyłączony z ruchu. Kto może złożyć wniosek? Jakie dokumenty należy do niego załączyć?

Odwołanie darowizny udziału samochodu

Darowizna jest umową między darczyńcą a obdarowanym. Pomimo jej zawarcia, a nawet wykonania, istnieją sytuacje w których będzie można darowiznę odwołać.

Jak sporządzić umowę darowizny samochodu? – cz. 2

Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego, niemniej jednak sporządzenie całej umowy w formie pisemnej również będzie ważne, jeżeli świadczenie przyrzeczone zostanie spełnione. Jak sporządzić umowę darowizny?

Jak sporządzić umowę darowizny samochodu? – cz. 1

Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego, niemniej jednak sporządzenie całej umowy w formie pisemnej również będzie ważne, jeżeli świadczenie przyrzeczone zostanie spełnione. Jak sporządzić umowę darowizny?

Co warto wiedzieć o darowiźnie samochodu?

Darowizna nie jest jednostronną czynnością dokonywaną przez darczyńcę, lecz dwustronną umową. Oświadczenie darczyńcy powinno być dokonane w formie aktu notarialnego. Określone podmioty będą zwolnione z podatku od darowizn.

Czy istnieje obowiązek zawiadomienia o zbyciu pojazdu?

Każdy kierowca, który nabywa bądź zbywa samochód, jest obowiązany do poinformowania o tym fakcie urząd rejestrujący. W jakim terminie należy to uczynić? Jakie dokumenty złożyć?

Średnioterminowy wynajem aut w Polsce - krok po kroku


Usługa najmu średnioterminowego w Polsce dopiero raczkuje. Jest ona atrakcyjnym pośrednikiem pomiędzy najmem krótko- i długoterminowym, łączącym cechy obydwu rodzajów najmu.

REKLAMA