REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powołanie samochodu do wojska w 2024 r. Temat powraca. Jest nowe rozporządzenie

powołanie samochodu do wojska w 2024 r. nowe rozporządzenie, powołanie samochodu do wojska w 2024 r., konfiskata samochodu przez wojsko 2024, zabranie samochodu przez wojsko 2024
Powołanie samochodu do wojska w 2024 r. Temat powraca. Jest nowe rozporządzenie
Policja

REKLAMA

REKLAMA

Temat powołania samochodu do wojska powraca. A wszystko za sprawą rozporządzenia ministra o groźnie brzmiącej nazwie. To mówi o rodzajach rzeczy ruchomych podlegających ewidencji dotyczącej świadczeń na rzecz obrony. Co to oznacza dla kierowców?

Nowy rząd jest tylko na chwilę. Mimo wszystko ministrowie pracują normalnie. W tym minister obrony narodowej. Właśnie dlatego 3 dni po zaprzysiężeniu – a więc dokładnie 30 listopada 2023 r. – wydał nowe rozporządzenie w sprawie rodzajów rzeczy ruchomych i nieruchomości podlegających ewidencji dotyczącej świadczeń na rzecz obrony. A to bezpośrednio odnosi się m.in. do kwestii konfiskaty samochodu prywatnego na rzecz wojska. Jest się czego bać?

REKLAMA

Nowe rozporządzenie a powołanie samochodu do wojska

REKLAMA

Tytuł nowego rozporządzenia brzmi groźne. Sama treść dokumentu nie jest jednak groźna. To nic innego, jak wypełnienie ustawowej przesłanki zapisanej w art. 646 ust. 2 ustawy o obronie Ojczyzny. Zapis ten mówi o tym, że "minister Obrony Narodowej określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje rzeczy ruchomych i nieruchomości podlegających ewidencji, z uwzględnieniem potrzeb Sił Zbrojnych oraz konieczności zapewnienia odpowiedniego poziomu przygotowania obrony państwa". I właśnie określił.

Ewidencjonowaniem jakich rodzajów przedmiotów może być zainteresowane wojsko? Lista jest dość długa. Składają się na nią motocykle, pojazdy samochodowe, ciągniki rolnicze, przyczepy, z wyszczególnieniem naczep, a nawet statki powietrzne, statki morskie i żeglugi śródlądowej, pojazdy kolejowe, maszyny, w tym do robót ziemnych, budowlanych, drogowych, przetwarzania drewna i przeładunkowych, urządzenia techniczne podlegające dozorowi technicznemu, w tym służące do przemieszczania kontenerów przy pracach przeładunkowych, środki łączności i łącza internetowe oraz wyposażenie stacji obsługi pojazdów, agregaty prądotwórcze czy kontenery transportowe i mieszkalne.

Lista samochodów dla wojska. Armia tworzy ewidencję pojazdów

REKLAMA

Powyższy akt prawny oznacza mniej więcej tyle, że na podstawie powyższej listy, jednostki wojskowe zaczną ewidencjonować przedmioty, które potencjalnie mogą się przydać w czasie prowadzenia np. działań wojennych lub ćwiczeń wojskowych. Tak, aby spis był gotowy. Spisy są aktualizowane raz w roku. Zapisuje się w nich nie tylko rodzaj pojazdu, ale także dane właściciela czy posiadacza.

Czy wpisanie do rejestru przedmiotów, które mogą być zarekwirowane przez wojsko oznacza, że kierowca musi się obawiać, iż u jego drzwi staną niedługo żołnierze i zabiorą pojazd? W żadnym razie. A decydują o tym dwa powody. Po pierwsze lista – że podkreślę to jeszcze raz – jest potencjalna. To ewidencjonowanie przedmiotów, które mogłyby się przydać w sytuacji kryzysowej. Po drugie nawet gdyby wojsko w ramach ćwiczeń chciało "pożyczyć" pojazd, w każdym roku obowiązują limity takich "pożyczek". A do tego kierowca musi wcześniej być poinformowany o konieczności użyczenia auta listownie przez WKU.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile samochodów w 2024 r. zostanie powołanych do wojska?

O limitach mówi rozporządzenie ministra obrony narodowej z dnia 16 października 2023 r. w sprawie niezbędnych świadczeń rzeczowych w 2024 r. na rzecz obrony. To w par. 2 pkt 2 wyraźnie określa, że w roku 2024 "niezbędne świadczenia rzeczowe wykonywane w 2024 r. na rzecz obrony wynoszą nie więcej niż 450 pojazdów samochodowych". Taką ilość wojsko może wypożyczyć od obywateli. Ale też raczej potencjalnie. Limit nie jest zobowiązujący. Wojskowi wcale nie muszą go wyrabiać. Takiej ilości jednie nie mogą przekroczyć w 2024 r.

Jak wygląda powołanie samochodu do wojska?

Wojsko w razie np. ćwiczeń przegląda listy ewidencyjne i kwalifikuje pojazdy potencjalnie konieczne do działań. Samo nie powołuje jednak pojazdu. Decyzję w tej sprawie podejmuje wójt, burmistrz lub prezydent miasta i przesyła ją do właściciela lub użytkownika pojazdu (mówi o tym art. 630 ust. 1 ustawy o obronie Ojczyzny). W niej określony jest termin oddania auta oraz okres, na jaki odbywa się użyczenie. Tyle że taka decyzja jest decyzją administracyjną. Kierowca może się zatem odwołać od niej w terminie 14 dni.

Gdy powołanie samochodu do wojska ma związek ze sprawdzeniem gotowości mobilizacyjnej, użyczenie może trwać 48 godzin. Jeżeli wiąże się z ćwiczeniami wojskowymi, nie może trwać dłużej niż 7 dni. Za użyczenie pojazdu należy się ryczałt w wysokości odpowiadającej szkodzie poniesionej wskutek jego dostarczenia oraz stawce jego amortyzacji (mówi o tym art. 634 ustawy o obronie Ojczyzny).

Czy wojsko może zabrać samochód w leasingu?

Kierowcy mogą mieć szereg dodatkowych pytań dotyczących tzw. konfiskaty samochodu przez wojsko. Odpowiadam na najważniejsze poniżej.

  • Powołanie samochodu do wojska a leasing, wynajem lub kredyt? Obowiązek użyczenia pojazdu na cele obronne dotyczy wszystkich. Zarówno osób prywatnych, jak i osoby prawne. Może zatem dotyczyć pojazdu leasingowanego, wynajmowanego czy kredytowanego.
  • Kto może "zabrać" kierowcy samochód? Nie tylko wojsko. W związku z obroną państwa albo zwalczaniem klęsk żywiołowych pojazd "pożyczyć" może też m.in. Policja, ABW, CBA czy Straż Graniczna.
  • Jakiego samochodu nie można powołać do wojska? Takiego, który nie został dopuszczony do ruchu, a więc nie ma np. tablic rejestracyjnych lub ważnego przeglądu technicznego.
  • Czy wojsko może dokonać konfiskaty samochodu w czasie wojny? Może i może to zrobić bezterminowo. Mówi o tym art. 638 ustawy o obronie Ojczyzny.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA