REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powołanie samochodu do wojska w 2024 r. Temat powraca. Jest nowe rozporządzenie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
powołanie samochodu do wojska w 2024 r. nowe rozporządzenie, powołanie samochodu do wojska w 2024 r., konfiskata samochodu przez wojsko 2024, zabranie samochodu przez wojsko 2024
Powołanie samochodu do wojska w 2024 r. Temat powraca. Jest nowe rozporządzenie
Policja

REKLAMA

REKLAMA

Temat powołania samochodu do wojska powraca. A wszystko za sprawą rozporządzenia ministra o groźnie brzmiącej nazwie. To mówi o rodzajach rzeczy ruchomych podlegających ewidencji dotyczącej świadczeń na rzecz obrony. Co to oznacza dla kierowców?

Nowy rząd jest tylko na chwilę. Mimo wszystko ministrowie pracują normalnie. W tym minister obrony narodowej. Właśnie dlatego 3 dni po zaprzysiężeniu – a więc dokładnie 30 listopada 2023 r. – wydał nowe rozporządzenie w sprawie rodzajów rzeczy ruchomych i nieruchomości podlegających ewidencji dotyczącej świadczeń na rzecz obrony. A to bezpośrednio odnosi się m.in. do kwestii konfiskaty samochodu prywatnego na rzecz wojska. Jest się czego bać?

REKLAMA

Nowe rozporządzenie a powołanie samochodu do wojska

REKLAMA

Tytuł nowego rozporządzenia brzmi groźne. Sama treść dokumentu nie jest jednak groźna. To nic innego, jak wypełnienie ustawowej przesłanki zapisanej w art. 646 ust. 2 ustawy o obronie Ojczyzny. Zapis ten mówi o tym, że "minister Obrony Narodowej określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje rzeczy ruchomych i nieruchomości podlegających ewidencji, z uwzględnieniem potrzeb Sił Zbrojnych oraz konieczności zapewnienia odpowiedniego poziomu przygotowania obrony państwa". I właśnie określił.

Ewidencjonowaniem jakich rodzajów przedmiotów może być zainteresowane wojsko? Lista jest dość długa. Składają się na nią motocykle, pojazdy samochodowe, ciągniki rolnicze, przyczepy, z wyszczególnieniem naczep, a nawet statki powietrzne, statki morskie i żeglugi śródlądowej, pojazdy kolejowe, maszyny, w tym do robót ziemnych, budowlanych, drogowych, przetwarzania drewna i przeładunkowych, urządzenia techniczne podlegające dozorowi technicznemu, w tym służące do przemieszczania kontenerów przy pracach przeładunkowych, środki łączności i łącza internetowe oraz wyposażenie stacji obsługi pojazdów, agregaty prądotwórcze czy kontenery transportowe i mieszkalne.

Lista samochodów dla wojska. Armia tworzy ewidencję pojazdów

REKLAMA

Powyższy akt prawny oznacza mniej więcej tyle, że na podstawie powyższej listy, jednostki wojskowe zaczną ewidencjonować przedmioty, które potencjalnie mogą się przydać w czasie prowadzenia np. działań wojennych lub ćwiczeń wojskowych. Tak, aby spis był gotowy. Spisy są aktualizowane raz w roku. Zapisuje się w nich nie tylko rodzaj pojazdu, ale także dane właściciela czy posiadacza.

Czy wpisanie do rejestru przedmiotów, które mogą być zarekwirowane przez wojsko oznacza, że kierowca musi się obawiać, iż u jego drzwi staną niedługo żołnierze i zabiorą pojazd? W żadnym razie. A decydują o tym dwa powody. Po pierwsze lista – że podkreślę to jeszcze raz – jest potencjalna. To ewidencjonowanie przedmiotów, które mogłyby się przydać w sytuacji kryzysowej. Po drugie nawet gdyby wojsko w ramach ćwiczeń chciało "pożyczyć" pojazd, w każdym roku obowiązują limity takich "pożyczek". A do tego kierowca musi wcześniej być poinformowany o konieczności użyczenia auta listownie przez WKU.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile samochodów w 2024 r. zostanie powołanych do wojska?

O limitach mówi rozporządzenie ministra obrony narodowej z dnia 16 października 2023 r. w sprawie niezbędnych świadczeń rzeczowych w 2024 r. na rzecz obrony. To w par. 2 pkt 2 wyraźnie określa, że w roku 2024 "niezbędne świadczenia rzeczowe wykonywane w 2024 r. na rzecz obrony wynoszą nie więcej niż 450 pojazdów samochodowych". Taką ilość wojsko może wypożyczyć od obywateli. Ale też raczej potencjalnie. Limit nie jest zobowiązujący. Wojskowi wcale nie muszą go wyrabiać. Takiej ilości jednie nie mogą przekroczyć w 2024 r.

Jak wygląda powołanie samochodu do wojska?

Wojsko w razie np. ćwiczeń przegląda listy ewidencyjne i kwalifikuje pojazdy potencjalnie konieczne do działań. Samo nie powołuje jednak pojazdu. Decyzję w tej sprawie podejmuje wójt, burmistrz lub prezydent miasta i przesyła ją do właściciela lub użytkownika pojazdu (mówi o tym art. 630 ust. 1 ustawy o obronie Ojczyzny). W niej określony jest termin oddania auta oraz okres, na jaki odbywa się użyczenie. Tyle że taka decyzja jest decyzją administracyjną. Kierowca może się zatem odwołać od niej w terminie 14 dni.

Gdy powołanie samochodu do wojska ma związek ze sprawdzeniem gotowości mobilizacyjnej, użyczenie może trwać 48 godzin. Jeżeli wiąże się z ćwiczeniami wojskowymi, nie może trwać dłużej niż 7 dni. Za użyczenie pojazdu należy się ryczałt w wysokości odpowiadającej szkodzie poniesionej wskutek jego dostarczenia oraz stawce jego amortyzacji (mówi o tym art. 634 ustawy o obronie Ojczyzny).

Czy wojsko może zabrać samochód w leasingu?

Kierowcy mogą mieć szereg dodatkowych pytań dotyczących tzw. konfiskaty samochodu przez wojsko. Odpowiadam na najważniejsze poniżej.

  • Powołanie samochodu do wojska a leasing, wynajem lub kredyt? Obowiązek użyczenia pojazdu na cele obronne dotyczy wszystkich. Zarówno osób prywatnych, jak i osoby prawne. Może zatem dotyczyć pojazdu leasingowanego, wynajmowanego czy kredytowanego.
  • Kto może "zabrać" kierowcy samochód? Nie tylko wojsko. W związku z obroną państwa albo zwalczaniem klęsk żywiołowych pojazd "pożyczyć" może też m.in. Policja, ABW, CBA czy Straż Graniczna.
  • Jakiego samochodu nie można powołać do wojska? Takiego, który nie został dopuszczony do ruchu, a więc nie ma np. tablic rejestracyjnych lub ważnego przeglądu technicznego.
  • Czy wojsko może dokonać konfiskaty samochodu w czasie wojny? Może i może to zrobić bezterminowo. Mówi o tym art. 638 ustawy o obronie Ojczyzny.
Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samochód w firmie. Teraz Ford Transit we flocie Truck Care: 20 modeli z zabudową izotermiczną na wynajem krótkoterminowy

Truck Care firma oferująca kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych zdecydowała się na powiększenie swojej floty wynajmu krótkoterminowego o kolejne Fordy. Tym razem wybór padł na 20 Transitów z zabudową izotermiczną. Zamówione samochody trafią do oferty najmu krótkoterminowego.

Cyfrowe prawo jazdy: nadchodzą rewolucyjne zmiany dla kierowców w UE [Nowe przepisy]

Będzie cyfrowe prawo jazdy. Nadchodzą rewolucyjne zmiany w przepisach dla kierowców UE. Utrata prawa jazdy w jednym państwie rozciąga się na całą Unię Europejską. 17-letni kierowcy będą jeździli z opiekunami. Początkujący kierowcy otrzymają wyższe kary za łamanie przepisów. Co jeszcze się zmieni? Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Logistyka miejska – niedoceniane narzędzie w zarządzaniu miastem

W wielu polskich miastach, miasteczkach i gminach podejmowanie decyzji urbanistycznych coraz częściej przypomina eksperyment na żywym organizmie. Zamiast opartego na potrzebach mieszkańców, przemyślanego procesu planowania i zarządzania przestrzenią, obserwujemy kopiowanie rozwiązań z europejskich metropolii – bez refleksji, bez analizy lokalnych uwarunkowań, bez udziału społeczności.

CANARD: Fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie znowu uszkodzony. Okoliczności zdarzenia bada Policja

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało, że po raz kolejny został uszkodzony fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie. Przed kolejnym zamontowaniem fotoradaru podjęte zostaną działania, które zmniejszą ryzyko jego ponownego uszkodzenia.

REKLAMA

KGP: 123 383 interwencji, 488 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 123 383 interwencji. Byli wzywani do 488 wypadków drogowych.

BMW ulubioną marką młodych kierowców, ale OC potrafi zaskoczyć ceną

BMW serii 3, szczególnie w wersji sprzed niemal dwóch dekad, to dziś najczęściej wybierany samochód wśród kierowców w wieku 18–25 lat. Jak wynika z danych Rankomat.pl, młodzi użytkownicy dróg zdecydowanie preferują pojazdy dynamiczne, z mocniejszym silnikiem i sportowym charakterem. Jednak ten wybór ma swoją cenę – i to niemałą.

SEAT Arona: ekologia w nieznanym wymiarze. Ryż zamiast na wysypiska trafia na taśmę montażową

SEAT rozpoczyna produkcję modelu SEAT Arona z dwoma elementami wykonanymi z oryzytu – odnawialnego materiału pochodzenia naturalnego, powstającego z produktów ubocznych ryżu. Każdy egzemplarz zawiera 60 gramów ryżu, co przekłada się na roczne zużycie 5 ton surowca, który w innym przypadku trafiłby na wysypiska.

Co Polacy sądzą o Strefach Czystego Transportu?

Zdania na temat SCT są podzielone. Z danych raportu "Ekologiczna motoryzacja w Polsce – wyzwania i kierunki rozwój". wynika, że chociaż ponad 50 proc. Polaków uważa, że Strefy Czystego Powietrza przyczynią się do poprawy zdrowia mieszkańców dużych aglomeracji, to 63 proc. obawia się ich negatywnego wpływu na lokalną gospodarkę.

REKLAMA

Turysto, płać i nie narzekaj! Urzędnik parkuje za darmo, Ty sponsorujesz – nawet w weekendy!

Czy właśnie staliśmy się świadkami kolejnego skoku na kieszeń zmotoryzowanych Polaków? Sejm w błyskawicznym tempie przegłosował zmiany w Ustawie o drogach publicznych, otwierając samorządom drogę do tworzenia śródmiejskich stref płatnego parkowania nawet w małych miejscowościach.

Weekendowy zlot fanów motoryzacji zakończył się interwencjami policji – funkcjonariusze odnotowali ponad 100 wykroczeń

Policjanci mieli ręce pełne roboty. Skontrolowanie fanów na zlocie motoryzacyjnym w Olsztynie w wielu przypadkach skończyło się zatrzymaniem praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i wlepieniem mandatów. Ponadto uczestnicy chcieli zorganizować nielegalny wyścig.

REKLAMA