REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konfiskata samochodu przez wojsko. Nowa ustawa, stary problem

Konfiskata samochodu przez wojsko. Nowa ustawa, stary problem
Konfiskata samochodu przez wojsko. Nowa ustawa, stary problem
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Konfiskata samochodu przez wojsko zmieniła się? Tak. Wszystko za sprawą ustawy o obronie Ojczyzny. Tyle że ta zmiana poszła w złym kierunku...
rozwiń >

Nowa ustawa nie pozwala na konfiskatę samochodu przez wojsko?

Konfiskata samochodu przez wojsko była teoretycznie możliwa. Teoretycznie, bo wojskowi raczej z tej opcji nie korzystali. Była, bo akt prawny na podstawie, które wydawano takie decyzje, przestał obowiązywać. Czy to oznacza, że kierowcy mogą odetchnąć z ulgą? No właśnie nie. Bo ustawa o obronie Ojczyzny zajmująca miejsce ustawy z roku 1967 o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej wydaje się w tej kwestii jeszcze bardziej restrykcyjna. I nie, nie żartujemy...

REKLAMA

Zobacz zapisy poprzedniej ustawy: Zabranie samochodu przez wojsko. Czy to możliwe?

Kiedy możliwa jest konfiskata samochodu przez wojsko?

Ustawa o obronie Ojczyzny w art. 628 ust. 1 nadal mówi o tym, że na osoby fizyczne może być nałożony obowiązek świadczeń rzeczowych, polegających na oddaniu do używania posiadanych nieruchomości i rzeczy ruchomych, czyli w tym samochodów. Tyle że znacznie rozszerza znaczenie tego obowiązku. Bo mówi nie tylko o przygotowaniach do obrony państwa, ale także klęskach żywiołowych i zarządzaniu kryzysowym. To niezwykle ważna modyfikacja!

Nie tylko wojsko zabierze samochód...

Kolejną zasadniczą nowość przynosi art. 628 ust. 2 i 3 ustawy o obronie Ojczyzny. W jego głos prawo do konfiskaty samochodu ma nie tylko wojsko. Mają je także "jednostki organizacyjne wykonujące zadania na potrzeby obrony państwa albo zwalczania klęsk żywiołowych, likwidacji ich skutków oraz zarządzania kryzysowego". Mowa zatem również m.in. o Policji, ABW, wywiadzie, CBA czy Straży Granicznej.

Konfiskata samochodu przez wojsko a leasing auta

Po trzecie ustawa z roku 1967 dotyczyła wyłącznie samochodów należących do kierowcy. Nie odnosiła się do pojazdów leasingowanych, kredytowanych czy wynajmowanych. Teraz forma własności nie ma żadnego znaczenia... Obowiązek został bowiem nałożony nie tylko na osoby fizyczne, ale również przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wygląda konfiskata samochodu przez wojsko?

REKLAMA

Procedura konfiskaty samochodu przez wojsko wygląda następująco. Na początku roku sporządzane są listy pojazdów zapisanych w bazie WKU. W razie potrzeby powołanie samochodu do wojska odbywa się na podstawie tej listy. Decyzję w tej sprawie podejmuje wójt, burmistrz lub prezydent miasta i przesyła ją do właściciela lub użytkownika pojazdu. W niej określony jest termin oddania auta oraz okres, na jaki odbywa się użyczenie. Tyle że taka decyzja jest decyzją administracyjną. Kierowca może się zatem odwołać od niej w terminie 14 dni.

Oczywiście warto pamiętać o tym, że w 99 proc. przypadków zapisanie auta na listę WKU jest potencjalne. Wojsko raczej nie konfiskuje samochodów. Chyba że w ramach prób działania systemu.

Nie każdy samochód może zabrać wojsko

Czy wojsko może skonfiskować każdy samochód? No właśnie nie. Ustawa o obronie Ojczyzny w art. 628 ust. 5 pkt 9 wyraźnie stwierdza, że "przedmiotem świadczeń rzeczowych nie mogą być pojazdy samochodowe niedopuszczone do ruchu po drogach publicznych". To oznacza, że wojsko nie zabierze samochodu, w którym np. skradzione zostały tablice rejestracyjne, ewentualnie który nie ma ważnego przeglądu technicznego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

REKLAMA

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

REKLAMA

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

REKLAMA