REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konfiskata samochodu przez wojsko. Nowa ustawa, stary problem

Konfiskata samochodu przez wojsko. Nowa ustawa, stary problem
Konfiskata samochodu przez wojsko. Nowa ustawa, stary problem
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Konfiskata samochodu przez wojsko zmieniła się? Tak. Wszystko za sprawą ustawy o obronie Ojczyzny. Tyle że ta zmiana poszła w złym kierunku...
rozwiń >

Nowa ustawa nie pozwala na konfiskatę samochodu przez wojsko?

Konfiskata samochodu przez wojsko była teoretycznie możliwa. Teoretycznie, bo wojskowi raczej z tej opcji nie korzystali. Była, bo akt prawny na podstawie, które wydawano takie decyzje, przestał obowiązywać. Czy to oznacza, że kierowcy mogą odetchnąć z ulgą? No właśnie nie. Bo ustawa o obronie Ojczyzny zajmująca miejsce ustawy z roku 1967 o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej wydaje się w tej kwestii jeszcze bardziej restrykcyjna. I nie, nie żartujemy...

REKLAMA

Zobacz zapisy poprzedniej ustawy: Zabranie samochodu przez wojsko. Czy to możliwe?

Kiedy możliwa jest konfiskata samochodu przez wojsko?

Ustawa o obronie Ojczyzny w art. 628 ust. 1 nadal mówi o tym, że na osoby fizyczne może być nałożony obowiązek świadczeń rzeczowych, polegających na oddaniu do używania posiadanych nieruchomości i rzeczy ruchomych, czyli w tym samochodów. Tyle że znacznie rozszerza znaczenie tego obowiązku. Bo mówi nie tylko o przygotowaniach do obrony państwa, ale także klęskach żywiołowych i zarządzaniu kryzysowym. To niezwykle ważna modyfikacja!

Nie tylko wojsko zabierze samochód...

Kolejną zasadniczą nowość przynosi art. 628 ust. 2 i 3 ustawy o obronie Ojczyzny. W jego głos prawo do konfiskaty samochodu ma nie tylko wojsko. Mają je także "jednostki organizacyjne wykonujące zadania na potrzeby obrony państwa albo zwalczania klęsk żywiołowych, likwidacji ich skutków oraz zarządzania kryzysowego". Mowa zatem również m.in. o Policji, ABW, wywiadzie, CBA czy Straży Granicznej.

Konfiskata samochodu przez wojsko a leasing auta

Po trzecie ustawa z roku 1967 dotyczyła wyłącznie samochodów należących do kierowcy. Nie odnosiła się do pojazdów leasingowanych, kredytowanych czy wynajmowanych. Teraz forma własności nie ma żadnego znaczenia... Obowiązek został bowiem nałożony nie tylko na osoby fizyczne, ale również przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wygląda konfiskata samochodu przez wojsko?

REKLAMA

Procedura konfiskaty samochodu przez wojsko wygląda następująco. Na początku roku sporządzane są listy pojazdów zapisanych w bazie WKU. W razie potrzeby powołanie samochodu do wojska odbywa się na podstawie tej listy. Decyzję w tej sprawie podejmuje wójt, burmistrz lub prezydent miasta i przesyła ją do właściciela lub użytkownika pojazdu. W niej określony jest termin oddania auta oraz okres, na jaki odbywa się użyczenie. Tyle że taka decyzja jest decyzją administracyjną. Kierowca może się zatem odwołać od niej w terminie 14 dni.

Oczywiście warto pamiętać o tym, że w 99 proc. przypadków zapisanie auta na listę WKU jest potencjalne. Wojsko raczej nie konfiskuje samochodów. Chyba że w ramach prób działania systemu.

Nie każdy samochód może zabrać wojsko

Czy wojsko może skonfiskować każdy samochód? No właśnie nie. Ustawa o obronie Ojczyzny w art. 628 ust. 5 pkt 9 wyraźnie stwierdza, że "przedmiotem świadczeń rzeczowych nie mogą być pojazdy samochodowe niedopuszczone do ruchu po drogach publicznych". To oznacza, że wojsko nie zabierze samochodu, w którym np. skradzione zostały tablice rejestracyjne, ewentualnie który nie ma ważnego przeglądu technicznego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odcinkowy pomiar prędkości we Wrocławiu już działa!

Odcinkowy pomiar prędkości we Wrocławiu już działa! Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego odcinkowego pomiaru prędkości, tym razem został uruchomiony we Wrocławiu.

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o najświeższych statystykach dotyczących wykroczeń przekroczenia dozwolonej prędkości.

Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

REKLAMA

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

REKLAMA

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

REKLAMA