REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konfiskata samochodu po alkoholu. Od kiedy spodziewać się kar?

Konfiskata samochodu po alkoholu. Od kiedy spodziewać się kar?
Konfiskata samochodu po alkoholu. Od kiedy spodziewać się kar?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Konfiskata samochodu po alkoholu. Od kiedy kierujący będą mogli stracić pojazd? Dokładny termin został określony w nowelizacji. A ta mówi o...
rozwiń >

Konfiskata samochodu pijanego kierowcy. Przepisy zatwierdzone!

Nowelizacja kodeksu karnego wprowadzająca konfiskatę samochodu po ujawnieniu jazdy po alkoholu, najpierw uzyskała zgodę Sejmu. Niestety zmianom zielonego światła nie dał Senat. Jego decyzja została jednak obalona przez Sejm, przez co nowelizacja trafiła na biurko Prezydenta. I ten ją podpisał. Co to oznacza? Że przepisy pozwalające na zabieranie samochodów pijanym kierowcom w Polsce staną się faktem. Już wkrótce.

REKLAMA

Kiedy pijany kierowca straci samochód?

Nowe przepisy przewidują trzy typy sytuacji, w których pijany kierowca straci samochód. Stanie się tak w przypadku prowadzącego, który:

  • w momencie zatrzymania przez policję będzie miał co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi.
  • posiadając we krwi minimum 0,5 promila alkoholu spowodował wypadek drogowy.
  • popełnił przestępstwo polegające na jeździe w stanie nietrzeźwości kolejny raz w ciągu ostatnich dwóch lat.

W sytuacji, w której kierujący zostanie zatrzymany na jeździe w stanie nietrzeźwości, a do tego nie będzie to recydywa ani nie dojdzie do wypadku, sąd w razie wystąpienia wyjątkowych okoliczności będzie mógł odstąpić od orzekania przepadku pojazdu.

Zabranie samochodu pijanemu kierowcy. Własnego samochodu!

Zasadnicze pytanie w tym punkcie brzmi. Kto tak właściwie może stracić samochód za jazdę po alkoholu? Dotyczy to wyłącznie osób, które będą prowadzić własne auto. Własne, czyli takie które było kupione za gotówkę, a do tego jest na kierującego zarejestrowane. Konfiskatą samochodu nie zostaną objęte auta pożyczone, leasingowe, wynajmowane czy prawdopodobnie także kredytowane. Czy to oznacza, że ich kierowcy oszukają system? Nie do końca... Wszystko wyjaśni się w kolejnym akapicie.

Konfiskata samochodu albo nawiązka

W sytuacji, w której pijany kierowca będzie prowadził pojazd cudzy, służbowy, leasingowany czy wynajmowany, nie straci go podczas kontroli drogowej. Wtedy sąd na mocy wyroku orzeknie konieczność wypłaty nawiązki. Nawiązka będzie wynosiła dokładnie tyle, ile wart był prowadzony przez pijanego kierującego samochód. Co ważne, w tym punkcie dla wyceny sądu znaczenia nie będzie miał fakt, że pojazd w czasie np. wypadku uległ zniszczeniu. Wycena zostanie dokonana na podstawie wartości auta sprzed zdarzenia.

Konfiskata w przypadku pijanego kierowcy ciężarówki

Jeszcze inaczej nowelizacja kodeksu karnego traktuje pijanych kierowców ciężarówek. Oni ani nie stracą oni pojazdu, ani podstawą do wyceny nawiązki nie stanie się wartość auta. Kierujący taki zostanie zobligowany do dokonania wpłaty na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Jej wartość będzie wynosić od 5 tys. do nawet 100 tys. zł.

Konfiskata samochodu po alkoholu. Jak wygląda procedura?

Procedura konfiskaty samochodu po alkoholu będzie wyglądać następująco. W pierwszej kolejności zadziałają policjanci. Ci tymczasowo zajmą pojazd na okres do 7 dni. W tym czasie prokurator podejmie decyzję o zabezpieczeniu mienia, a sąd orzeknie jego przepadek na mocy wyroku sądowego. Każde z działań ma być obligatoryjne. To znaczy mniej więcej tyle, że jeżeli sąd wyrazi zgodę na wyjątkowe odstąpienie od konfiskaty samochodu po ujawnieniu jazdy po alkoholu, kierujący i tak nie odzyska pojazdu wcześniej niż po uprawomocnieniu się wyroku.

Konfiskata samochodu po alkoholu. Od kiedy zaczną obowiązywać przepisy?

Zmiany w kodeksie karnym dotyczące obowiązkowej konfiskaty samochodu pijanego kierowcy zaczną obowiązywać dokładnie rok po ogłoszeniu ustawy. Jako że ogłoszenie powinno nastąpić na dniach, zmiany wejdą w życie prawdopodobnie w połowie grudnia 2023 roku. Czy wcześniejsze przypadki też zostaną nimi objęte? Nie. Decydować będzie data popełnienia przestępstwa. Zabranie samochodu pijanemu kierowcy będzie możliwe dopiero w przypadku przestępstw popełnionych od dnia wejścia w życie znowelizowanych zapisów. Prawo nie działa bowiem wstecz.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Alexa
    2022-12-20 01:29:46
    Żeby nie było zaznaczam, że jestem abstynentem. Ten przepis o konfiskacie to są właśnie wypociny naszym pseudo znawców-polityków. Jest tak nieżyciowy, niesprawiedliwy, nietransparentny jak obecne rządy. Oczywiście wyjdzie to po kilku latach jego stosowania, że jest niekonstytucyjny i bardzo krzywdzący np. niczemu nie winnych członków rodzin i nie tylko. Cóż zrobiono coś pod publikę, a suweren pokapuje się w szkodliwości rozwiązania jak go osobiście dotknie, czasem przez przypadek, a czasem nawet przez pomyłkę (bo też takie sytuacje były). A jedną z wielu, najprostszą sytuacją jest np. alkoholik, który gnębi rodzinę z np. niepełnosprawnymi dziećmi i jeździ po pijaku - ten przepis wyjątkowo pomoże rodzinie - Gratuluję Wam politycy bezmyślnej refleksji zaślepionej chęcią karania.
    1
    pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gołoledź na drogach. IMGW ostrzega przed czarnym lodem. Jak go rozpoznać?

Na drogach w Polsce pojawiła się gołoledź. IMGW ostrzega zatem kierowców z 12 województw przed naprawdę trudnymi warunkami. Co oznacza czarny lód na drodze? I jak zachować się podczas jazdy po oblodzonej drodze?

Strefa czystego transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Jest nowa mapa i kilka poprawek

Strefa Czystego Transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Uchwała w tej sprawie została przegłosowana 7 grudnia 2023 r. przez radę miasta. Zmiany? Wbrew wcześniejszym zapowiedziom strefa okaże się nieco mniejsza.

Benzyną E10 tych aut nie zatankujesz. Długa lista! Co mają zrobić kierowcy od 1 stycznia 2024 r.?

Na stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Do jakich samochodów lepiej jej nie tankować? Przygotowaliśmy listę pojazdów. Tak, jest też wyszukiwarka opracowana przez ministerstwo klimatu. Ale w tym przypadku najlepiej polegać przede wszystkim na deklaracjach producentów.

Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

REKLAMA

Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

REKLAMA

Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

REKLAMA