REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany dla kierowców w 2024 r. Lista jest długa. Szykuje się kolejna rewolucja w przepisach

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
zmiany dla kierowców w 2024 r., nowe przepisy dla kierowców w 2024 r.
Zmiany dla kierowców w 2024 r. Lista jest długa. Szykuje się kolejna rewolucja w przepisach
Pixabay

REKLAMA

REKLAMA

Pojawią się strefy czystego transportu, konfiskata samochodu pijanych kierowców oraz obowiązkowa kamera na kierownicy i czarna skrzynka w aucie. A to dopiero początek zmian dla kierowców, które przyniesie 366 dni 2024 r. W tym materiale znajdziesz pełną listę nowości.

rozwiń >

Nowy rok, nowe przepisy? Kierowcy nauczeni ostatnimi zmianami w prawie boją się tego hasła. Bo dla przykładu 1 stycznia 2022 r. wystartował nowy taryfikator mandatów, który do dziś budzi grozę. Czy w 2024 r. prowadzący powinni oczekiwać zasadniczych zmian w prawie drogowym? Kilka będzie. I każda jest już pewna.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2024 r. obowiązek rejestracji auta. Znika zgłoszenie

Kierowca, który w 30 dni od momentu zakupu pojazdu używanego nie zgłosi tego faktu w wydziale komunikacji, otrzyma karę. Choć od 1 stycznia 2024 r. słowo "zgłosi" będzie słowem niewłaściwym. Zgłoszenie zakupu auta wcześniej zarejestrowanego w kraju zniknie. Każdy pojazd trzeba będzie przerejestrować. Legislatorzy zwiększają też zakres kar. Dziś za niewykonanie obowiązku grozi nawet 1000 zł. Po 1 stycznia 2024 r. kwota zostanie podwojona.

1 stycznia 2024 r. na stacjach pojawi się benzyna E10

1 stycznia 2024 r. Polska dołączy do części krajów europejskich, w których standard paliwowy mówi o tym, że benzyna PB 95 ma oznaczenie E10, a nie E5. Co zmienia nowa liczba? Zamiast 5 proc. dodatku biokomponentów benzyna będzie otrzymywać 10 proc. Niestety to oznacza problem dla części kierowców. Bo nie wszystkie silniki benzynowe można zasilać paliwem E10. Właściciele aut, które nie tolerują nowej benzyny, będą musieli zacząć tankować auto paliwem E5, ale PB 98. Ono pozostanie na rynku i nadal... będzie droższe.

Rok 2024 przyniesie kierowcom... podwyżki!

1 stycznia 2024 r. w górę pójdzie najniższa krajowa. To musi się odbić np. na wysokości kary za brak OC. Ta jest uzależniona od minimalnej pensji. Kierowca, który będzie jeździł bez ubezpieczenia dłużej niż dwa tygodnie, zapłaci 8484 zł! A to nie koniec. Od stycznia zmienią się także wskaźniki innych opłat, a w tym podatki od garaży, kary za deklaracje PCC-3 czy opłaty za odholowanie i przechowywanie pojazdu.

Konfiskata samochodu pijanego kierowcy od 14 marca 2024 r.

14 marca 2024 r. zacznie obowiązywać sztandarowy projekt minionego resortu sprawiedliwości. Mowa o przepisach, które w określonych przypadkach oznaczają obowiązkową konfiskatę samochodu pijanego kierowcy. Jakie to przypadki i jakie będą obowiązywać zasady? O tym opowiadam w tekście, do którego link zamieszczam poniżej. Tam znajdziecie wszystkie szczegóły.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Automatyczne wyrejestrowanie "martwych dusz" z CEPiK 10 czerwca 2024 r.

Nowelizacja prawa o ruchu drogowym sprawia, że dokładnie 10 czerwca 2024 r. wygasną decyzje o rejestracji pojazdów, które zostały wydane przed 14 marca 2005 roku, a które dotyczą pojazdów bez ważnego okresowego badania technicznego i pojazdów, których posiadacze nie dopełnili obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC przez okres dłuższy niż 10 lat. Takie samochody znikną z bazy CEPiK. Warto jednak pamiętać o tym, że zapis ten nie dotyczy pojazdów zabytkowych oraz wolnobieżnych.

Przewóz osób tylko z polskim prawem jazdy. Już od 17 czerwca 2024 r.

17 czerwca 2024 r. zaktualizowane zostaną przepisy dotyczące płatnego przewozu osób. Czy to taksówką, czy autem należącym do korporacji nietaksówkarskiej (np. Uber). Od tego dnia każdy kierowca zajmujący się przewożeniem osób będzie musiał posiadać polskie prawo jazdy. Zagraniczne nie będzie honorowane. Jeżeli kierujący takowe posiada, do czerwca będzie miał czas na wizytę w referacie komunikacji i wymianę dokumentu na polski.

7 lipca 2024 r. pojawi się nowe obowiązkowe wyposażenie aut

Już od 7 lipca 2024 r. każdy fabrycznie nowy samochód sprzedany na terenie UE będzie musiał posiadać 5 dodatkowych systemów bezpieczeństwa. Standardem stanie się inteligentny asystent prędkości, system ostrzegający podczas cofania, system monitorujący uwagę kierowcy (z kamerą zamontowaną w kabinie auta), system rejestrujący parametry jazdy (tzw. czarna skrzynka) i system awaryjnego hamowania.

W roku 2024 w Polsce mają powstać pierwsze strefy czystego transportu

W roku 2024 w Krakowie i Warszawie mają zadebiutować pierwsze w Polsce strefy czystego transportu. To oznacza spore ograniczenie w dostępie do centrum miasta dla właścicieli starszych samochodów, które spełniają wymogi niskich norm emisji spalin. I choć do debiutu tego systemu pozostało raczej niewiele czasu (Kraków ma uruchomić SCT w lipcu), nadal wiele kwestii pozostaje wielkim znakiem zapytania.

Pod koniec 2024 r. pojawi się podatek od samochodów spalinowych

Podatek od samochodów spalinowych został wpisanych do kamieni milowych. Ich spełnienie pozwala na uzyskanie środków z KPO. Powinien pojawić się pod koniec 2024 r. i będzie płacony po zakupie auta używanego. Napęd spalinowy oznacza nie tylko benzyniaka i diesla, ale także hybrydę czy LPG. Ile wyniesie podatek od samochodów spalinowych w 2024 r.? To na razie wielka tajemnica. Nie ma żadnego aktu prawnego, który sankcjonowałby go na gruncie polskiego prawa. Na razie jest jedynie zapis w kamieniach milowych.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
R.Kubica: Le Mans to wyścig, który powinien zostać zakazany. Ludzie nie śpią przez dwa dni próbując się zdrzemnąć na krzesełku. Jak spalić 12 tys. kalorii w jedną noc

Robert Kubica uważa, że zwycięstwo w 24-godzinnym wyścigu Le Mans było jego celem odkąd wystąpił w nim pierwszy raz w 2021 r. "Dało mi to mnóstwo pozytywnych emocji, mimo że był to jeden z trudniejszych momentów w mojej karierze" - powiedział podczas briefingu w Warszawie. Podkreślił wyczerpujący charakter tego wyścigu, a brak snu był jednym z poważniejszych wyzwań.

Do którego momentu dziecko musi jeździć w foteliku? Czy wiek dziecka ma znaczenie? Kto nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa? {przepisy}

Nie każdy musi zapinać pasy bezpieczeństwa, ale warto pamiętać, że za nieprzestrzeganie przepisów grożą mandaty. Czy wiesz do którego momentu dziecko musi podróżować w foteliku? Kto jest zwolniony z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa?

Rząd otwiera drogi dla pojazdów autonomicznych [projekt przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy umożliwiający testowanie pojazdów autonomicznych na polskich drogach. Nowe regulacje mają wesprzeć innowacje i rozwój branży motoryzacyjnej, dostosowując przepisy do wyzwań współczesnego transportu.

Zmiana zasad rejestracji pojazdów w 2026 r. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym - projekt deregulacyjny

W dniu 17 czerwca 2025 r. opublikowany został projekt ustawy, która ma znowelizować Prawo o ruchu drogowym. Nowelizacja ta ma zrealizować m.in. postulaty deregulacyjne zespołu SprawdzaMy kierowanego przez Rafała Brzoskę - w szczególności w zakresie rejestracji pojazdów. Zmiany mają wejść w życie w większości po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a więc z pewnością już w 2026 roku.

REKLAMA

Sektor logistyczny pokazuje w I połowie 2025 r., że radzi sobie z globalnymi zakłóceniami (wojna handlowa USA-Chiny). Koszty wymiany handlowej będą jednak rosły

Widmo historycznego spadku wolumenu przeładunków i wzrost kosztów transportu to dwa dominujące efekty w logistyce, które wywołała wojna handlowa na linii Chiny-USA. Pomimo obniżenia globalnych prognoz dla PKB i handlu, operatorzy logistyczni wciąż radzą sobie zaskakująco dobrze, choć wśród europejskich ekspertów zarządzających łańcuchami dostaw panuje zgodność co do tego, że koszty wymiany handlowej będą rosły. Jednocześnie 70% z nich twierdzi, że na kolejne zakłócenia i nieoczekiwane zwroty akcji będzie w stanie odpowiedzieć w ciągu maksymalnie 3 dni.

Większa elastyczność w wypowiadaniu umów OC [Projekt nowelizacji trafił do konsultacji]

Do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany w OC.

KGP: 112 716 interwencji, 470 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 112 716 interwencji. Byli wzywani do 470 wypadków drogowych.

OC dla rowerzystów – konieczność czy ograniczanie wolności? Polacy podzieleni

Czy rowerzyści powinni mieć obowiązkowe OC? Wraz ze wzrostem liczby jednośladów na drogach, temat ten wraca jak bumerang i dzieli opinię publiczną. Najnowsze badanie Rankomat.pl pokazuje, że Polacy są niemal równo podzieleni – nie brakuje zarówno zwolenników bezpieczeństwa, jak i obrońców niezależności.

REKLAMA

Masz radio w samochodzie? Możesz spodziewać się kontroli

Właściciele samochodów – zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy – powinni pamiętać o opłatach za używanie odbiorników radiofonicznych. Chodzi o konieczność opłacania abonamentu RTV za radioodbiornik zamontowany w pojeździe. Jaka jest opłata abonamentowa w 2025 r.? Kto jest zwolniony?

KGP: 116 725 interwencji, 519 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 116 725 interwencji. Byli wzywani do 519 wypadków drogowych.

REKLAMA