REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany dla kierowców w 2024 r. Lista jest długa. Szykuje się kolejna rewolucja w przepisach

zmiany dla kierowców w 2024 r., nowe przepisy dla kierowców w 2024 r.
Zmiany dla kierowców w 2024 r. Lista jest długa. Szykuje się kolejna rewolucja w przepisach
Pixabay

REKLAMA

REKLAMA

Pojawią się strefy czystego transportu, konfiskata samochodu pijanych kierowców oraz obowiązkowa kamera na kierownicy i czarna skrzynka w aucie. A to dopiero początek zmian dla kierowców, które przyniesie 366 dni 2024 r. W tym materiale znajdziesz pełną listę nowości.
rozwiń >

Nowy rok, nowe przepisy? Kierowcy nauczeni ostatnimi zmianami w prawie boją się tego hasła. Bo dla przykładu 1 stycznia 2022 r. wystartował nowy taryfikator mandatów, który do dziś budzi grozę. Czy w 2024 r. prowadzący powinni oczekiwać zasadniczych zmian w prawie drogowym? Kilka będzie. I każda jest już pewna.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2024 r. obowiązek rejestracji auta. Znika zgłoszenie

Kierowca, który w 30 dni od momentu zakupu pojazdu używanego nie zgłosi tego faktu w wydziale komunikacji, otrzyma karę. Choć od 1 stycznia 2024 r. słowo "zgłosi" będzie słowem niewłaściwym. Zgłoszenie zakupu auta wcześniej zarejestrowanego w kraju zniknie. Każdy pojazd trzeba będzie przerejestrować. Legislatorzy zwiększają też zakres kar. Dziś za niewykonanie obowiązku grozi nawet 1000 zł. Po 1 stycznia 2024 r. kwota zostanie podwojona.

1 stycznia 2024 r. na stacjach pojawi się benzyna E10

1 stycznia 2024 r. Polska dołączy do części krajów europejskich, w których standard paliwowy mówi o tym, że benzyna PB 95 ma oznaczenie E10, a nie E5. Co zmienia nowa liczba? Zamiast 5 proc. dodatku biokomponentów benzyna będzie otrzymywać 10 proc. Niestety to oznacza problem dla części kierowców. Bo nie wszystkie silniki benzynowe można zasilać paliwem E10. Właściciele aut, które nie tolerują nowej benzyny, będą musieli zacząć tankować auto paliwem E5, ale PB 98. Ono pozostanie na rynku i nadal... będzie droższe.

Rok 2024 przyniesie kierowcom... podwyżki!

1 stycznia 2024 r. w górę pójdzie najniższa krajowa. To musi się odbić np. na wysokości kary za brak OC. Ta jest uzależniona od minimalnej pensji. Kierowca, który będzie jeździł bez ubezpieczenia dłużej niż dwa tygodnie, zapłaci 8484 zł! A to nie koniec. Od stycznia zmienią się także wskaźniki innych opłat, a w tym podatki od garaży, kary za deklaracje PCC-3 czy opłaty za odholowanie i przechowywanie pojazdu.

Konfiskata samochodu pijanego kierowcy od 14 marca 2024 r.

14 marca 2024 r. zacznie obowiązywać sztandarowy projekt minionego resortu sprawiedliwości. Mowa o przepisach, które w określonych przypadkach oznaczają obowiązkową konfiskatę samochodu pijanego kierowcy. Jakie to przypadki i jakie będą obowiązywać zasady? O tym opowiadam w tekście, do którego link zamieszczam poniżej. Tam znajdziecie wszystkie szczegóły.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Automatyczne wyrejestrowanie "martwych dusz" z CEPiK 10 czerwca 2024 r.

Nowelizacja prawa o ruchu drogowym sprawia, że dokładnie 10 czerwca 2024 r. wygasną decyzje o rejestracji pojazdów, które zostały wydane przed 14 marca 2005 roku, a które dotyczą pojazdów bez ważnego okresowego badania technicznego i pojazdów, których posiadacze nie dopełnili obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC przez okres dłuższy niż 10 lat. Takie samochody znikną z bazy CEPiK. Warto jednak pamiętać o tym, że zapis ten nie dotyczy pojazdów zabytkowych oraz wolnobieżnych.

Przewóz osób tylko z polskim prawem jazdy. Już od 17 czerwca 2024 r.

17 czerwca 2024 r. zaktualizowane zostaną przepisy dotyczące płatnego przewozu osób. Czy to taksówką, czy autem należącym do korporacji nietaksówkarskiej (np. Uber). Od tego dnia każdy kierowca zajmujący się przewożeniem osób będzie musiał posiadać polskie prawo jazdy. Zagraniczne nie będzie honorowane. Jeżeli kierujący takowe posiada, do czerwca będzie miał czas na wizytę w referacie komunikacji i wymianę dokumentu na polski.

7 lipca 2024 r. pojawi się nowe obowiązkowe wyposażenie aut

Już od 7 lipca 2024 r. każdy fabrycznie nowy samochód sprzedany na terenie UE będzie musiał posiadać 5 dodatkowych systemów bezpieczeństwa. Standardem stanie się inteligentny asystent prędkości, system ostrzegający podczas cofania, system monitorujący uwagę kierowcy (z kamerą zamontowaną w kabinie auta), system rejestrujący parametry jazdy (tzw. czarna skrzynka) i system awaryjnego hamowania.

W roku 2024 w Polsce mają powstać pierwsze strefy czystego transportu

W roku 2024 w Krakowie i Warszawie mają zadebiutować pierwsze w Polsce strefy czystego transportu. To oznacza spore ograniczenie w dostępie do centrum miasta dla właścicieli starszych samochodów, które spełniają wymogi niskich norm emisji spalin. I choć do debiutu tego systemu pozostało raczej niewiele czasu (Kraków ma uruchomić SCT w lipcu), nadal wiele kwestii pozostaje wielkim znakiem zapytania.

Pod koniec 2024 r. pojawi się podatek od samochodów spalinowych

Podatek od samochodów spalinowych został wpisanych do kamieni milowych. Ich spełnienie pozwala na uzyskanie środków z KPO. Powinien pojawić się pod koniec 2024 r. i będzie płacony po zakupie auta używanego. Napęd spalinowy oznacza nie tylko benzyniaka i diesla, ale także hybrydę czy LPG. Ile wyniesie podatek od samochodów spalinowych w 2024 r.? To na razie wielka tajemnica. Nie ma żadnego aktu prawnego, który sankcjonowałby go na gruncie polskiego prawa. Na razie jest jedynie zapis w kamieniach milowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

REKLAMA

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

REKLAMA

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

REKLAMA