REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Strefa czystego transportu we Wrocławiu. Kiedy powstanie? Jakie restrykcje zakłada?

strefa czystego transportu we Wrocławiu, SCT we Wrocławiu, SCT Wrocław, strefa czystego transportu Wrocław
Strefa czystego transportu we Wrocławiu. Kiedy powstanie? Jakie restrykcje zakłada?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Strefa czystego transportu we Wrocławiu będzie kolejną SCT na mapie Polski. Jakie restrykcje mogą w niej obowiązywać? Kiedy dokładnie powstanie? I jakiego obszaru będzie dotyczyć? Opowiemy o tym w tym materiale.
rozwiń >

Strefy czystego transportu zaczną powstawać w Polsce jak grzyby po deszczu? Wiele na to wskazuje. Strefę zapowiedział Kraków i Warszawa. A w ślad za nimi idą inne miasta. Część samorządów robi to z własnej woli. Część jest jednak do tego niejako przymuszana. Do drugiej kategorii należy Wrocław. Samorząd województwa zaktualizował Program Ochrony Powietrza. Dokument zobowiązuje Wrocław do stworzenia SCT.

REKLAMA

Gdzie pojawi się strefa czystego transportu we Wrocławiu?

SCT we Wrocławiu według wstępnych planów ma obejmować centrum miasta i część śródmieścia. Dotyczyć będzie konkretnie takich dzielnic, jak Stare Miasto, Nadodrze, Ołbin, Kleczków, Plac Grunwaldzki, Przedmieście Oławskie i Przedmieście Świdnickie, a także część Szczepina. To obszar zdominowany przede wszystkim przez kamienice i przedwojenną zabudowę. To też miejsce, które, choć obejmuje zaledwie 6 proc. powierzchni Wrocławia (liczy dokładnie 17,5 km2), oznacza blisko jedną czwartą całej populacji miasta.

Strefa czystego transportu we Wrocławiu, SCT Wrocław, SCT we Wrocławiu, strefa czystego transportu Wrocław

Strefa czystego transportu we Wrocławiu, SCT Wrocław, SCT we Wrocławiu, strefa czystego transportu Wrocław

Strefa czystego transportu we Wrocławiu. Kiedy powstanie? Jakie restrykcje zakłada?

UM Wrocławia

Jakie pojazdy nie wjazdą do SCT we Wrocławiu?

Plan wdrażania strefy czystego transportu we Wrocławiu zakłada w sumie 3 stopnie poszerzania restrykcji. Kluczowe daty to:

  • rok 2025 – dostęp do SCT zachowają samochody benzynowe spełniające normę Euro 3. W przypadku diesli wymagana będzie już minimum norma Euro 4.
  • rok 2030 – minimalne wymagania w SCT się poszerzą. Do centrum Wrocławia nie wjadą samochody z silnikiem benzynowym spełniającym normę niższą niż Euro 4. W przypadku diesli minimum stanie się norma Euro 5.
  • rok 2035 – samochody o napędzie benzynowy wjeżdżające do SCT będą musiały spełniać wymogi normy Euro 5. W przypadku diesli obowiązywać już będzie minimum norma Euro 6.

Początkowe przewidywania władz miasta brzmią mocno optymistycznie. Kształt SCT we Wrocławiu już z roku 2025 wyeliminowałby z dróg 20-letnie diesle i 25-letnie samochody benzynowe. To mogłoby obniżyć emisję szkodliwych dla zdrowia tlenków azotu o 60 proc.

Jak właściciel może sprawdzić normę emisji pojazdu? Wystarczy, że zajrzy do dowodu rejestracyjnego pojazdu, do aplikacji mObywatel lub na stronę historiapojazdu.gov.pl.

Jak będą kontrolowane pojazdy wjeżdżające do SCT we Wrocławiu?

REKLAMA

Wrocław już na etapie przygotowywania planów strefy czystego transportu zapowiada, że zrezygnuje z zielonej naklejki na szybę. Tą zastąpi bowiem system automatycznego odczytywania tablic rejestracyjnych i sprawdzania uprawnień do wjazdu dla auta w bazie CEPiK. To oznacza szczególnie dużą wygodę dla kierowców, którzy pojawiają się w centrum Wrocławia sporadycznie np. w związku z przejazdem turystycznym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zielone naklejki na szybę wydawane przez wydział komunikacji mogą być konieczne tylko w kilku przypadkach. Mowa np. o samochodach zarejestrowanych za granicą czy korzystających z osobnych wyłączeń – np. dla mieszkańców strefy, pojazdów osób z niepełnosprawnościami czy aut zabytkowych. W przypadku samochodów elektrycznych i wodorowych nie będą konieczne. Tu o uldze świadczyć będą zielone tablice rejestracyjne.

Kara za nieuprawniony wjazd do SCT we Wrocławiu

Karę za wjazd do strefy czystego transportu otrzymać mogą tak naprawdę dwa typy kierowców. Mowa o osobach, które:

  • wjadą do SCT we Wrocławiu samochodem, który nie spełnia minimalnych wymogów emisyjnych.
  • wjadą do SCT we Wrocławiu samochodem bez zielonej naklejki, choć ta w ich przypadku jest wymagana.

Karę w takim przypadku wlepić może zarówno policja, jak i straż miejska. Podstawą do jej wystawienia stanie się art. 96c ustawy Kodeks wykroczeń. Mandat za nieuprawniony wjazd do strefy czystego transportu wynosi od 20 do 500 zł.

Kiedy miałaby się pojawić strefa czystego transportu we Wrocławiu?

REKLAMA

Samorząd województwa dolnośląskiego zaktualizował Program Ochrony Powietrza. To właśnie on zobowiązuje Wrocław do powołania na swoim terenie strefy czystego transportu. Kiedy miałaby ona powstać? Do końca roku 2024 władze miasta mają przedstawić ostateczny projekt SCT. Ten musi wskazywać zasięg terytorialny strefy oraz określać zasady poruszania się w niej pojazdów. Miasto Wrocław ma też określić plan zwiększania restrykcji na przestrzeni kolejnych lat.

Samorząd województwa dolnośląskiego chciałby, aby strefa czystego transportu we Wrocławiu zaczęła obowiązywać najpóźniej w roku 2026. Choć idealnie by było, gdyby weszła w życie już w roku 2025.

Strefa czystego transportu we Wrocławiu i protesty mieszkańców

Aktualnie trwa proces konsultowania kształtu regulacji dotyczących strefy czystego transportu we Wrocławiu. I mieszkańcy miasta postanowili wykorzystać tę okazję do głośnego powiedzenia nie. Części mieszkańców pomysł się nie podoba. Nie chcą SCT w swoim mieście. Mówią o tym, że przecież nigdzie nie ma zapisanego wymogu jej wprowadzania. Pojawiają się zatem propozycje referendum. W nim wrocławianie mieliby się wypowiedzieć na temat pomysłu.

Władze Wrocławia mówią o spotkaniach konsultacyjnych. Aktywiści ze stowarzyszenia "WIR Masz głos" mówią jednak o pozornej dyskusji. Bo spotkania odbywają się w wąskich grupach. W tych znajduje się 12 mieszkańców obszaru planowanej strefy. Pozostałe 8 zajmują wrocławianie spoza proponowanego zasięgu ograniczeń oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych i stowarzyszeń. A miasto liczy pół miliona mieszkańców. W takim tempie konsultacje dla wszystkich zainteresowanych mogłyby potrwać kilka lat...

Władze miasta z kolei uważają, że wszelkie obawy są zbyteczne. Wskazują bowiem, że już dziś nawet 95 proc. pojazdów zarejestrowanych na terenie Wrocławia spełnia wymogi strefy czystego transportu w początkowym kształcie z roku 2025.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

REKLAMA

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

REKLAMA

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

REKLAMA