2,5 tys. zł na zakupu roweru elektrycznego. W ramach projektu "Ekorower - alternatywa dla samochodu"
REKLAMA
REKLAMA
- Dotacje na zakup roweru elektrycznego - projekt "Ekorower - alternatywa dla samochodu"
- Dotacja może wynieść do 50 proc. wartości roweru, jednak nie więcej niż 2,5 tys. zł
- Nabór wniosków o dofinansowanie odbędzie się w dniach 21-22 listopada
Dotacje na zakup roweru elektrycznego - projekt "Ekorower - alternatywa dla samochodu"
REKLAMA
Projekt "Ekorower - alternatywa dla samochodu" rusza pod koniec roku, choć stosowna uchwała dotycząca zasad podziału pieniędzy została przez radnych Białegostoku podjęta w maju, a uchwała sejmiku o przyznaniu miastu takiego wsparcia - w kwietniu.
REKLAMA
Uchwałę zakwestionowała i unieważniła jednak Regionalna Izba Obrachunkowa. RIO uznała, iż została ona podjęta z istotnym naruszeniem prawa, m.in. ustawy o samorządzie gminnym, o finansach publicznych oraz prawa ochrony środowiska. Samorząd odwołał się do wojewódzkiego sądu administracyjnego, który w połowie października uchylił rozstrzygnięcie Izby. Rozstrzygnięcie nie jest jeszcze prawomocne, choć władze RIO zapowiedziały w mediach, że nie będą go skarżyć do NSA.
Dotacja może wynieść do 50 proc. wartości roweru, jednak nie więcej niż 2,5 tys. zł
REKLAMA
Według uchwalonych przez miejskich radnych zasad przyznawania dotacji na rowery elektryczne, o wsparcie mogą ubiegać się pełnoletni mieszkańcy Białegostoku, niezalegający z należnościami wobec miasta. Dotacja może wynieść do 50 proc. wartości poniesionych wydatków, jednak nie więcej niż 2,5 tys. zł. Uchwała zakłada, że powstanie lista rankingowa osób zakwalifikowanych do projektu i lista rezerwowa. Dodatkowy punkt otrzymają osoby z niepełnosprawnościami. W razie takiej samej liczby punktów decydować będzie kolejność wpływu wniosków. Pieniądze przyznane przez samorząd województwa muszą być wykorzystane w tym roku.
Jak poinformował w czwartek na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, w tej sytuacji cała procedura musi być przeprowadzona w bardzo krótkim czasie. "Jest to możliwe do zrealizowania, ale będą bardzo napięte terminy" - powiedział.
Nabór wniosków o dofinansowanie odbędzie się w dniach 21-22 listopada
Nabór wniosków odbędzie się w dniach 21-22 listopada, przynajmniej w dwóch punktach, ale jedynie w formie pisemnej (papierowy kwestionariusz) i przy użyciu systemu kolejkowego obowiązującego w urzędzie. Potem w dniach 1-8 grudnia podpisywane będą stosowne umowy na dotacje z osobami, które znajdą się na liście, w dniach 1-15 grudnia możliwy będzie zakup rowerów i w tym samym czasie muszą być też złożone do urzędu dokumenty do rozliczenia dotacji, a uzyskanie refundacji poniesionych kosztów ma nastąpić do 29 grudnia.
Dyrektor biura funduszy europejskich w urzędzie miasta Ewa Bajdałów przyznała, że sam nabór wniosków przeprowadzany jest jeszcze przed uprawomocnieniem się wyroku WSA korzystnego dla Białegostoku, ale termin podpisywania umów już wypada w czasie, gdy to orzeczenie powinno być prawomocne. "Liczba osób, które już się interesują dotacjami jest spora, niektórzy dzwonią do nas codziennie od maja, czyli kiedy była podjęta uchwała rady miasta" - dodała. (PAP)
autor: Robert Fiłończuk
REKLAMA
REKLAMA