Benzyna E10. Czym jest i czy jest szkodliwa dla silnika?
REKLAMA
REKLAMA
- Benzyna E10, czyli tak właściwie to co?
- Benzyna E10: cena będzie stabilniejsza i... niższa!
- Czy benzyna E10 może zniszczyć silnik?
- Benzyna E10: do jakich aut?
Benzyna E10, czyli tak właściwie to co?
Benzyna może być bezołowiowa, może mieć 95 lub 98 oktanów. O co jednak chodzi z oznaczeniem E10? Obecnie na stacjach sprzedawane są paliwa, które spełniają normę E5. To oznacza mniej więcej tyle, że 5 proc. ich zawartości stanowi bioetanol. Paliwa E10 powstaną zatem w oparciu o mieszankę 10-proc. I w zasadzie do tego ogranicza się sens nowego paliwa, które już w roku 2024 ma pojawić się w Polsce.
REKLAMA
Bioetanol jest niczym innym niż... alkoholem. Uzyskuje się go z trzciny cukrowej, buraków, kukurydzy czy pszenicy.
Benzyna E10: cena będzie stabilniejsza i... niższa!
Czemu benzyna E10 ma pojawić się w Polsce? To jeden z pomysłów rządu na rosnące ceny paliw. Zastosowanie większej domieszki tańszych i niezależnych od cen ropy biokomponentów sprawi, że ceny paliw staną się bardziej stabilne i przewidywalne. Koszt każdego litra powinien też stać się niższy o jakieś 20 czy 30 groszy. Tyle przynajmniej mówi teoria... To raz. Dwa na wdrożenie zmian na stacjach paliw niestety trzeba jeszcze poczekać. Bo choć prace legislacyjne ruszyły już dziś, pierwsze ich skutki dostrzeżemy pewnie dopiero w okolicy roku 2024.
Czy benzyna E10 może zniszczyć silnik?
Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na tak zadane pytanie. Bo może to zależeć od typu silnika i jego producenta. Szczególnie że wyższy dodatek bioetanolu w benzynie E10 nie pozostaje bez wpływu na jej właściwości. Paliwo takie ma więcej oktanów, mniejszą wartość opałową i mniej prężne pary. Skutek? Jednostka napędowa może się okazać słabsza. Mniej chętnie będzie rozwijać moc. W zamian zacznie emitować mniej toksyczne spaliny. W dłuższej perspektywie benzyna E10 przyspiesza też zużycie takich elementów, jak części aluminiowe, uszczelki czy wydech.
Benzyna E10: do jakich aut?
No dobrze, zatem jakie silniki są dostosowane do benzyny E10? To zależy... Czasami mówi się o tym, że do takich warunków spalania dostosowany jest każdy motor wyprodukowany po roku 2000. Niemcy mówią z kolei o dacie 2012 roku, a Brytyjczycy 2011 roku. Dla przykładu w Holandii w roku 2019 miejsce benzyny E95 zajęło właśnie paliwo E10.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.