REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Benzyna E10. Czym jest i czy jest szkodliwa dla silnika?

Benzyna E10. Czym jest i czy jest szkodliwa dla silnika?
Benzyna E10. Czym jest i czy jest szkodliwa dla silnika?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Benzyna E10. Ma się ona stać jednym z rozwiązań problemów paliwowych. Czym jednak tak właściwie jest i czy silniki w autach ją wytrzymają?

Benzyna E10, czyli tak właściwie to co?

Benzyna może być bezołowiowa, może mieć 95 lub 98 oktanów. O co jednak chodzi z oznaczeniem E10? Obecnie na stacjach sprzedawane są paliwa, które spełniają normę E5. To oznacza mniej więcej tyle, że 5 proc. ich zawartości stanowi bioetanol. Paliwa E10 powstaną zatem w oparciu o mieszankę 10-proc. I w zasadzie do tego ogranicza się sens nowego paliwa, które już w roku 2024 ma pojawić się w Polsce.

REKLAMA

Bioetanol jest niczym innym niż... alkoholem. Uzyskuje się go z trzciny cukrowej, buraków, kukurydzy czy pszenicy.

Benzyna E10: cena będzie stabilniejsza i... niższa!

Czemu benzyna E10 ma pojawić się w Polsce? To jeden z pomysłów rządu na rosnące ceny paliw. Zastosowanie większej domieszki tańszych i niezależnych od cen ropy biokomponentów sprawi, że ceny paliw staną się bardziej stabilne i przewidywalne. Koszt każdego litra powinien też stać się niższy o jakieś 20 czy 30 groszy. Tyle przynajmniej mówi teoria... To raz. Dwa na wdrożenie zmian na stacjach paliw niestety trzeba jeszcze poczekać. Bo choć prace legislacyjne ruszyły już dziś, pierwsze ich skutki dostrzeżemy pewnie dopiero w okolicy roku 2024.

Czy benzyna E10 może zniszczyć silnik?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na tak zadane pytanie. Bo może to zależeć od typu silnika i jego producenta. Szczególnie że wyższy dodatek bioetanolu w benzynie E10 nie pozostaje bez wpływu na jej właściwości. Paliwo takie ma więcej oktanów, mniejszą wartość opałową i mniej prężne pary. Skutek? Jednostka napędowa może się okazać słabsza. Mniej chętnie będzie rozwijać moc. W zamian zacznie emitować mniej toksyczne spaliny. W dłuższej perspektywie benzyna E10 przyspiesza też zużycie takich elementów, jak części aluminiowe, uszczelki czy wydech.

Benzyna E10: do jakich aut?

No dobrze, zatem jakie silniki są dostosowane do benzyny E10? To zależy... Czasami mówi się o tym, że do takich warunków spalania dostosowany jest każdy motor wyprodukowany po roku 2000. Niemcy mówią z kolei o dacie 2012 roku, a Brytyjczycy 2011 roku. Dla przykładu w Holandii w roku 2019 miejsce benzyny E95 zajęło właśnie paliwo E10.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

REKLAMA

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA