REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

paliwo E10 wyszukiwarka, benzyna E10 wyszukiwarka, błędy w wyszukiwarce paliwa E10
Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla
gov.pl

REKLAMA

REKLAMA

W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

Benzyna E10 pojawi się na polskich stacjach paliwowych już 1 stycznia 2024 r. Powstaje zatem zasadnicze pytanie. Jakie samochody mogą jeździć na nowym paliwie? Poszukiwanie odpowiedzi postanowiło ułatwić Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Właśnie dlatego pod adresem e10.klimat.gov.pl uruchomiło wyszukiwarkę, w której kierowca może sprawdzić, czy jego auto może być zasilane nową benzyną.

REKLAMA

Jak działa wyszukiwarka silników do paliwa E10?

REKLAMA

Kamień z serca, pomyślą kierowcy? Teraz sprawa stanie się naprawdę łatwa. Wystarczy wbić nazwę modelu i rok produkcji, a wszystko okaże się jasne. Postanowiłem zatem sprawdzić wyszukiwarkę. Chciałem zobaczyć, jak działa to ułatwienie.

Znacie powiedzenie mówiące o tym, że "im głębiej w las, tym więcej drzew"? Idealnie sprawdza się ono w przypadku rządowej wyszukiwarki silników, które mogą być zasilane paliwem E10. Bo każdy kolejny przeszukany rekord sprawił, że mogłem dostrzec kolejny poważny błąd w bazie. Tych była masa. Podzielę się jednak najciekawszymi.

Wyszukiwarka paliwa E10 jest pełna błędów

REKLAMA

Zacznijmy od Alfy Romeo. Dla przykładu Brerę 3,2 JTS V6 można tankować benzyną E10. Alfy GT z dokładnie tym samym silnikiem już jednak nie można. W tym przypadku wiem jednak, na czym polega błąd. Na tym, że motor w GT jest błędnie oznaczony jako JTS. Model GT ma jednostkę 3,2 V6, ale bez JTS-a. To zasadnicza różnica. To dwa różne motory.

W punkcie drugim przeniesiemy się do Niemiec. Według rządowej bazy w Audi A3 II i Golfie V silniki 1,6 FSI i 2,0 FSI nie tolerują paliwa E10. Jednak np. w Passacie B6 i Octavii II już benzyna E10 tym samym motorom pasuje. Motory z serii FSI nie były przesadnie popularne. Nie było zatem zbyt wielu ich wersji. Z czego zatem wynika rozbieżność? Twórcy bazy pewnie też by tego nie wiedzieli.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku Fiata Coupe możliwość tankowania E10 pojawia się od rocznika 2000. Wszystkie wcześniejsze motory nie tolerują nowej benzyny. Nie tolerują, choć gama silnikowa w roku 2000 w zasadzie się nie zmieniła. Jest dokładnie taka sama. Identycznie dzieje się w przypadku Citroena XM. Czyżby producenci jednym hurmem przeprojektowali motory w roku 2000? A może po prostu rządowy algorytm przyjął autorytarnie i bez sprawdzenia rok 2000 za pewnik tolerancji benzyny E10?

Wyszukiwarka paliwa E10 zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu!

Najciekawiej robi się jednak dopiero po sprawdzeniu Toyoty i jej legendarnego już modelu Avensis. Otóż w rządowym systemie można znaleźć np. informację mówiącą o tym, że benzynę E10 można zatankować do silników 2,2 D-4D i 2,2 D-CAT. Niestety nie nadaje się ona do motoru 2,0 D-4D. Dla niewtajemniczonych dodam tylko, że oznaczenia D-4D w nomenklaturze Toyoty mówią o silniku diesla. A więc rządowa strona zaleca stosowanie benzyny w dwóch na trzy motory wysokoprężne Toyoty z wtryskiem common rail. Koncepcja jest prawdziwie zachwycająca, choć ja będąc właścicielem Avensisa, raczej nie zastosowałbym jej w praktyce. Wam też to radzę.

Wyszukiwarka paliwa E10 a polskie klasyki

Współczesne samochody dawały ciekawe wyniki. Postanowiłem zatem sprawdzić polskie klasyki z okresu PRL-u. Wynik? Przy okazji Poloneza pojawia się adnotacja mówiąca o braku informacji. System zachęca zatem kierowcę do "uzyskania informacji na wnętrzu klapy wlewu paliwa lub sprawdzenia instrukcji obsługi pojazdu lub zapytania producenta samochodu/lokalnego dealera".

I po przeczytaniu powyższego komunikatu chyba sami przyznacie, że brzmi on jak kabaretowy skecz. Nie wiem, czy bardziej zabawna jest rada mówiąca o poszukiwaniu wlepki na klapce wlewu paliwa auta (choć w roku 1978 mogło ich nie być, podobnie jak paliwa E5 czy E10), czy zapytaniu producenta samochodu (który przecież już nie istnieje). A identyczna adnotacja pojawiła się przy okazji danych dotyczących Dużego Fiata, czy np. Zastavy 1100.

Co oznacza zastosowanie paliwa E10 w złym silniku?

Oczywiście znalezienie szeregu błędów wcale nie oznacza, że wyszukiwarkę e10.klimat.gov.pl należy wyrzucić do kosza czy spalić na stosie jej twórców. Mimo wszystko zalecałbym, aby kierowcy jej wskazania traktowali raczej jako wskazówkę, a nie wyrocznię. Informacje pokazywane po wpisaniu danych mogą nie mieć charakteru ostatecznego. Wprowadzą zatem w błąd, a sprawa jest generalnie dość poważna. Bo paliwo E10 zalane do silnika, który nie toleruje takiego napędu, będzie oznaczać dla kierowcy poważne problemy.

Paliwo takie ma więcej oktanów, mniejszą wartość opałową i mniej prężne pary. Skutek? Jednostka napędowa może się okazać słabsza. Mniej chętnie będzie rozwijać moc. W zamian zacznie emitować mniej toksyczne spaliny. Niestety w dłuższej perspektywie benzyna E10 przyspiesza też zużycie takich elementów, jak części aluminiowe, uszczelki czy wydech.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA