Czy można tankować diesla na włączonym silniku?
REKLAMA
REKLAMA
- Tankowanie na odpalonym silniku. Czemu jest zabronione?
- Kto tankuje na włączonym silniku?
- Czy można tankować diesla na włączonym silniku?
Tankowanie na odpalonym silniku. Czemu jest zabronione?
Wystarczy pojechać na najbliższą stację benzynową, aby przekonać się o tym, że regulamin obiektu zabrania tankowania na włączonym silniku. Powód? Chodzi o bezpieczeństwo. We wnętrzu jednostki dochodzi do mikrowybuchów. A zapalanie mieszanki raczej nie pasuje do procesu tankowania paliwa. W skrajnym przypadku mogłoby to doprowadzić do pożaru lub wybuchu.
REKLAMA
Kto tankuje na włączonym silniku?
Skoro tankowanie na włączonym silniku tworzy zagrożenie, czemu kierowcy się na nie decydują? Powód często jest bardzo prozaiczny. Na włączonym silniku na ogół tankuje się auta z uszkodzonym układem zapłonowym, czyli takie, w których ponowny rozruch jednostki napędowej po postoju przy dystrybutorze mógłby nie być możliwy. Ewentualnie na włączonym silniku często tankuje się także diesle. Tyle że tu w grę wchodzi specyfika pracy danej jednostki napędowej.
Czy można tankować diesla na włączonym silniku?
Czy można tankować diesla na włączonym silniku? Pomijając regulaminy stacji benzynowych i analizując sytuację czysto teoretycznie, jak najbardziej tak. Powód? Diesel, ropa czy olej napędowy to paliwa, ale ich zapłon nie jest tak łatwy. Podpalenie substancji wymaga stworzenia bardzo precyzyjnych warunków związanych z wysoką temperaturą i ciśnieniem. Poza komorą spalania nie jest to możliwe. Skutek? Kierujący może wylać olej napędowy na drogę i przyłożyć do niego płomień palnika. Paliwo nie zapłonie ani nie wybuchnie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.