REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Abonament za radio w samochodzie w 2024 r. Ile wynosi? Kto musi go płacić?

abonament za radio w samochodzie w 2024 r., abonament za radio w samochodzie 2024, abonament RTV za radio w samochodzie w 2024 r., wysokość abonamentu za radio w samochodzie w 2024 r.
abonament za radio w samochodzie w 2024 r., abonament za radio w samochodzie 2024, abonament RTV za radio w samochodzie w 2024 r., wysokość abonamentu za radio w samochodzie w 2024 r.
Abonament za radio w samochodzie w 2024 r. Ile wynosi? Kto musi go płacić?
Kuba Brzeziński
Infor

REKLAMA

REKLAMA

Poznaliśmy właśnie stawki abonamentu za radio w samochodzie w roku 2024. Ile zapłacą kierowcy? I kto tak właściwie musi zapłacić podatek RTV za odbiornik zamontowany w pojeździe? To ważne pytanie, zwłaszcza że kara za brak abonamentu to nawet blisko 2,3 tys. zł w 2024 r.

Kierowców dotyczy szereg opłat. Każdego roku muszą zapłacić za przegląd techniczny i ubezpieczenie pojazdu. A do tego w razie zakupu nowego pojazdu czeka ich podatek PCC oraz koszty rejestracji. Na tym lista się kończy? Niestety nie. Bo jest jeszcze abonament za radio w samochodzie.

REKLAMA

Ile wynosi abonament za radio w samochodzie w 2024 r.?

Przepisy nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Abonament RTV za radio w samochodzie jest obowiązkiem. To wynika jasno z treści art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych. Stawki opłat są ustalane dla każdego roku oddzielnie. Jak będą wyglądać w roku 2024? Dużo zależy od tego, za jaki okres ureguluje opłatę. Abonament RTV za radio w roku 2024 wynosi odpowiednio:

 • 1 miesiąc – 8,70 zł,
 • 2 miesiące – 16,90 zł,
 • 3 miesiące – 25,10 zł,
 • 4 miesiące – 33,80 zł,
 • 5 miesięcy – 42,00 zł,
 • 6 miesięcy – 49,60 zł,
 • 7 miesięcy – 58,30 zł,
 • 8 miesięcy – 66,50 zł,
 • 9 miesięcy – 74,40 zł,
 • 10 miesięcy – 83,40 zł,
 • 11 miesięcy – 91,60 zł,
 • 12 miesięcy – 94,00 zł.

Powyższe opłaty dotyczą sytuacji, w której radioodbiornik samochodowy jest traktowany jako radio. Może być jednak potraktowany jak telewizor. Zwłaszcza w nowoczesnym aucie. To oznacza z kolei, że stawki opłat rosną. Abonament RTV za radio i telewizor w roku 2024 wynosi odpowiednio:

 • 1 miesiąc – 27,30 zł,
 • 2 miesiące – 53,00 zł,
 • 3 miesiące – 78,70 zł,
 • 4 miesiące – 106,00 zł,
 • 5 miesięcy – 131,70 zł,
 • 6 miesięcy – 155,70 zł,
 • 7 miesięcy – 183,00 zł,
 • 8 miesięcy – 208,70 zł,
 • 9 miesięcy – 234,40 zł,
 • 10 miesięcy – 261,70 zł,
 • 11 miesięcy – 287,40 zł,
 • 12 miesięcy – 294,90 zł.

Do kiedy płaci się abonament za radio w samochodzie?

Abonament radiowo-telewizyjny opłaca się zwyczajowo na poczcie w terminie do 25-go dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego. Użytkownicy odbiorników, którzy do 25 stycznia 2024 r. uiszczą opłatę abonamentową za cały rok, otrzymują 10-procentową zniżkę. Poza tym przez cały rok przy dłuższych okresach płatności przewidziane zostały zniżki. Te są zawarte na listach opublikowanych w poprzednim akapicie.

Kto jest zwolniony z płacenia abonamentu za radio w samochodzie?

Abonament za radio w samochodzie jest pewnikiem. Tyle że nie każdy musi go opłacać. Kto jest zwolniony spod wnoszenia opłaty? Przede wszystkim te osoby, które posiadają zarejestrowany odbiornik w domu i wnoszą za niego opłatę. Osoba prywatna abonament płaci tylko raz. Nie ma znaczenia, jak dużą ilość odbiorników eksploatuje. Poza tym zwolnienie z jakiejkolwiek opłaty za abonament radiowo-telewizyjny przysługuje:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • osobom w wieku powyżej 75 lat,
 • osobom, które mają co najmniej 60 lat i prawo do emerytury, przy czym emerytura ta nie może być wyższa niż 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia,
 • osobom zaliczanym do I grupy inwalidzkiej,
 • osobom posiadających orzeczenie mówiące o całkowitej niezdolności do pracy,
 • osobom posiadających orzeczenie mówiące o znacznym stopniu niepełnosprawności,
 • osobom posiadających orzeczenie mówiące o trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym,
 • osobom, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy,
 • osobom niesłyszącym,
 • osobom niewidomym,
 • kombatantom będącym inwalidami wojennymi lub wojskowymi.

Warunkiem uzyskania zwolnienia z abonamentu za radio w samochodzie jest nie tyle samo nabycie uprawnień, co jednoczesne złożenie stosownego oświadczenia w placówce pocztowej. Tylko wtedy opłata przestaje obowiązywać.

Kto musi płacić abonament za radio w samochodzie?

Powyższy akapit jasno wskazuje, że abonament RTV za radio w samochodzie muszą opłacać przede wszystkim dwie grupy podatników. Mowa o:

 • osobach prywatnych, które nie posiadają odbiornika w domu i nie wnoszą z innego tytułu abonamentu RTV. Dotyczy ich zatem abonament za radio w samochodzie. Odbiornik muszą też zgłosić.
 • firmach, przy czym one muszą wnieść opłatę za każdy odbiornik zamontowany w każdym pojeździe. Gdy firma ma aut 50, płaci 50 abonamentów i ma obowiązek zgłoszenia 50. urządzeń. Kwestię tą reguluje art. 2 ust. 4 ustawy o opłatach abonamentowych.

Co w przypadku samochodów leasingowanych czy wynajmowanych? Tu nie mamy dobrych informacji dla leasingobiorcy. To on musi zarejestrować odbiornik i zapłacić za niego abonament. Inaczej będzie w sytuacji, w której pracownik otrzyma auto bez radia i sam je zamontuje. W takim przypadku to na zatrudnionym w danej firmie będzie spoczywał obowiązek rejestracji urządzenia i opłacenia abonamentu.

Ile wynosi kara za brak abonamentu za radio w samochodzie?

Kara za brak abonamentu RTV za radio w samochodzie to na początek trzydziestokrotność opłaty podstawowej obowiązującej w danym roku. W roku 2024 będzie to zatem 261 albo nawet 819 zł. Dodatkowo poczta polska ma prawo naliczyć opłaty abonamentowe nawet za 5 lat wstecz. W zależności od tego, jak długo dana osoba posiada pojazd. To w przypadku zwykłego radia oznacza 452,40 zł, a radia uznanego za telewizor nawet 1460,40 zł.

W sumie kara za brak abonamentu za radio w samochodzie wynosi 713,40 lub 2279,40 zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Samochód w firmie 2024. Które branże i profesje kupują najwięcej nowych aut? Jakie modele są najpopularniejsze? Jakie odliczenia podatkowe od samochodów?

  Najwięcej nowych samochodów zamawiają przedsiębiorcy, którzy trudnią się programowaniem, doradztwem lub prowadzą działalność związaną z transportem – wynika z danych Carsmile. Jakie jeszcze profesje stoją na ożywionym popytem na nowe samochody? Jakie auta są najpopularniejsze? Ile kosztuje leasing i wynajem dłpugoterminowy?

  Zasada ograniczonego zaufania. Drogowy obowiązek czy raczej możliwość?

  Mądrzejszy powinien ustąpić... Tak w języku osiedlowym można byłoby wytłumaczyć istotę zasady ograniczonego zaufania. Uzupełnia ona reguły drogowe. Ale uzupełnia jako dodatkowy obowiązek kierowców czy raczej możliwość i ostrzeżenie? Rozstrzygnijmy tę kwestię.

  Jazda na rowerze po alkoholu w 2024 r. Czy rowerzysta straci prawo jazdy?

  Rower i alkohol to złe połączenie. Odradzamy je i to stanowczo. Jaka jednak kara grozi za prowadzenie roweru po alkoholu w 2024 r.? I czy rowerzysta straci np. prawo jazdy? Odpowiedzmy na te pytania.

  Będą opłaty za auta spalinowe. Kierowcy zaczną płacić podatek w 2025 r. Wiceminister potwierdza

  Miał być podatek od aut spalinowych 2024, a będzie opłata dla posiadaczy aut spalinowych 2025. Za rok pojawi się dopiero pierwsza z danin. Druga zacznie obowiązywać w 2026. Tak przynajmniej twierdzi wiceminister klimatu i środowiska.

  REKLAMA

  Pasażerowie bez zapiętych pasów na filmikach promujących... bezpieczeństwo!

  Taka rzecz mogła się zdarzyć chyba tylko we Włoszech. Tamtejsze ministerstwo infrastruktury i transportu postanowiło promować bezpieczeństwo drogowe. Ale na filmikach opracowanych przez resort, pasażerowie w pojazdach nie mają zapiętych pasów bezpieczeństwa.

  Stan wyższej konieczności. Kierowca popełnił wykroczenie, ale kary nie dostanie

  Kierowca może popełnić wykroczenie i kary nie dostać. I przypadki takie są dwa. Podstawowym jest oczywiście stan wyższej konieczności. Ten wymaga jednak spełnienia pewnego wymogu. Wiesz jakiego?

  Masz auto służbowe? Zatem zapłacisz więcej za parkowanie. Pomysł Sopotu storpedowało WSA

  W Sopocie w 2023 r. zmieniły się zasady działania stref płatnego parkowania. I od razu wzbudziły kontrowersje. Powód? Mieszkańcy SPP mają prawo do preferencyjnego abonamentu, chyba że mają auto użyczone lub w najmie. Wtedy uprawnienie to tracą. Zapis zakwestionował właśnie WSA na wniosek RPO.

  Uszkodzenie samochodu służbowego. Jak firma może oszczędzić na likwidacji małej szkody?

  Oszczędności. To w dobie inflacji i rosnących kosztów ulubione słowo przedsiębiorców. Odmieńmy je zatem przez kilka przypadków i powiedzmy, jak właściciele firm mogą oszczędzać na likwidacji małej szkody komunikacyjnej. Jest pewien ciekawy sposób.

  REKLAMA

  Nowa Dacia Spring 2024. Najtańszy elektryk nie tylko z nową "twarzą"

  Tanio, taniej, elektryczna Dacia? To hasło powraca do oferty rumuńskiej marki. Spring 2024 otrzymał nowy wygląd, ale i technologię. Teraz stanie się mocniejszy i... zdecydowanie bardziej efektowny.

  Niepełnosprawni wkrótce stracą karty parkingowe. Te wygasną we wrześniu 2024 r.

  Wkrótce wygasną karty parkingowe dla niepełnosprawnych przedłużane w związku z pandemicznymi i popandemicznymi perturbacjami. Ostateczny termin to 30 września 2024 r. Ważność, których kart została przedłużona? I jak wyrobić nową kartę?

  REKLAMA