REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

3506,02 zł podatku. Tyle zapłaci właściciel autobusu w roku 2024. Pozostałe podatki od środków transportowych też w górę...

podatki od środków transportowych w 2024 r.
3506,02 zł podatku. Dokładnie tyle zapłaci właściel autobusu w roku 2024. Pozostałe podatki od środków transportowych też w górę...
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Minister Finansów zaktualizował stawki podatku od środków transportowych na rok 2024. Wnioski? Będzie drożej. Nawet o 15 proc. drożej. Kierowcy zadają zatem pytanie. Od czego zależą tak wysokie podwyżki?

Polski system podatkowy uwielbia mniejsze i większe daniny. Jednym ze sztampowych przykładów takiej właśnie sytuacji jest podatek od środków transportowych. Mówi o nim art. 8 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Opłacać go muszą zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. Warunkiem podstawowym jest tu posiadanie środka transportowego określonego w ustawie.

REKLAMA

Ile wyniesie podatek od środków transportowych w 2024 r.?

Podatek od środków transportowych płaci się za wiele typów pojazdów. Po pierwsze są to samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Po drugie są to autobusy. Minister Finansów ustalił stawki podatku od środków transportowych w 2024 roku na następujących poziomach:

  • samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony do 5,5 tony włącznie – 1173,19 zł,
  • samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 5,5 tony do 9 ton włącznie – 1957,12 zł,
  • samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 9 ton, ale poniżej 12 ton – 2348,52 zł,
  • autobus o liczbie miejsc do siedzenia mniejszej niż 22 miejsca – 2773,16 zł,
  • autobus o liczbie miejsc do siedzenia równej lub większej niż 22 miejsca – 3506,02 zł.

Warto pamiętać o tym, że w przypadku autobusu podstawą do wyliczenia miejsc do siedzenia jest liczba wskazana w dowodzie rejestracyjnym i pomniejszona o miejsce kierowcy.

Wartość minimalnych stawek podatku od środków transportowych

Na mocy obwieszenia z dnia 12 października 2023 r. w sprawie stawek minimalnych podatku od środków transportowych obowiązujących w 2024 r. Minister Finansów wskazał następujące opłaty.

Samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej równej lub wyższej niż 12 ton:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
minimalne stawki podatku od środków transportowych w 2024 r.

minimalne stawki podatku od środków transportowych w 2024 r.

3506,02 zł podatku. Dokładnie tyle zapłaci właściel autobusu w roku 2024. Pozostałe podatki od środków transportowych też w górę...

Ministerstwo Finansów

Ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów równej lub wyższej niż 12 ton:

minimalne stawki podatku od środków transportowych w 2024 r.

minimalne stawki podatku od środków transportowych w 2024 r.

3506,02 zł podatku. Dokładnie tyle zapłaci właściel autobusu w roku 2024. Pozostałe podatki od środków transportowych też w górę...

Ministerstwo Finansów

Przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą równą lub wyższą niż 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego:

minimalne stawki podatku od środków transportowych w 2024 r.

minimalne stawki podatku od środków transportowych w 2024 r.

3506,02 zł podatku. Dokładnie tyle zapłaci właściel autobusu w roku 2024. Pozostałe podatki od środków transportowych też w górę...

Ministerstwo Finansów

Jak ustalana jest stawka podatku od środków transportowych?

Stawki podatku od środków transportowych są ustalane z roku na rok. I co ciekawe, podczas ich waloryzacji w zakresie minimalnym pod uwagę brany jest... procentowy wskaźnik kursu euro na pierwszy dzień roboczy października, a nie wskaźnik cen towarów i usług. Obowiązek opłacenia podatku od środków transportowych jest ustalany na podstawie deklaracji, którą właściciel pojazdu musi złożyć organowi podatkowemu w terminie do dnia 15 lutego danego roku, za który opłata będzie uiszczana.

Maksymalne stawki podatku od środków transportowych na rok 2024 zostały ustalone w sierpniu 2023 r.

Kto pobiera podatek od środków transportowych?

Beneficjentem podatku od środków transportowych według art. 10 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych jest rada gminy. I tu warto zrobić kluczowe obostrzenie. Bo powyższe stawki aktualne dla roku 2024 są stawkami maksymalnymi obowiązującymi w Polsce. Mając je na uwadze, konkretne stawki obowiązujące w danej gminie wskazuje rada gminy w drodze uchwały. Co więcej, ustalając stawki, rada gminy może np. różnicować wysokość stawek dla poszczególnych rodzajów przedmiotów opodatkowania. Musi jednak pamiętać o tym, aby różnicując, brać pod uwagę wpływ środka transportowego na środowisko naturalne, rok produkcji pojazdu albo liczbę miejsc do siedzenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tyle muszą kosztować elektryki, żeby Polacy przesiedli się z aut spalinowych. Ważna wiadomość dla producentów

Prawie jedna czwarta Polaków rozważa przesiadkę na samochody elektryczne, co stanowi historyczny wynik. Jednak wysokie ceny i brak rozbudowanej infrastruktury ładowania stanowią przeszkodę.

Sensacje w sprzedaży nowych samochodów: Skoda zdetronizowała Toyotę, a nowe auta wciąż tanieją

Maj 2024 roku przyniósł niecodzienne zmiany na polskim rynku motoryzacyjnym. Podczas gdy sprzedaż nowych samochodów osobowych cały czas dynamicznie rośnie, to sprzedaż nowych samochodów dostawczych do 3,5 tony mocno zanurkowała. Cały czas przy tym spadają ceny, a Skoda Octavia przeskoczyła dominującą długo w sprzedaży Toyotę Corollę.

Wybór samochodu. Polacy zwracają uwagę na cenę, koszty eksploatacji i bezpieczeństwo

Niezależnie od wieku i poziomu zarobków, dla Polaków najważniejszym kryterium przy wyborze samochodu jest cena. Warto również zwrócić uwagę na koszty eksploatacji, zwłaszcza w starszych grupach wiekowych. Kobiety bardziej niż mężczyźni cenią sobie bezpieczeństwo - wynika z raportu Santander Consumer Multirent.

Seniorzy, zwłaszcza mieszkańcy terenów wiejskich, są bardziej skłonni zamienić auta na elektryczne niż pozostałe grupy Polaków

Kolejne badania pokazują jak błędny jest stereotyp emeryta przywiązanego do gotówki przynoszonej przez listonosza czy unikającego korzystania ze smartfonowych aplikacji. Seniorzy w większości są nowocześni i gotowi na daleko idące zmiany technologiczne. Kolejnym tego dowodem jest pozytywny stosunek do elektromobilności.

REKLAMA

Chińskie pojazdy elektryczne na celowniku Komisji Europejskiej. "Zagrożenie dla unijnych producentów"

Komisja Europejska podjęła decyzję o nałożeniu tymczasowych ceł na chińskie pojazdy elektryczne z powodu “nieuczciwego subsydiowania” przez chińskie firmy tego sektora. Subsydia te stanowią zagrożenie dla unijnych producentów. KE zwróciła się do władz ChRL w celu osiągnięcia porozumienia w tej kwestii. Jeśli negocjacje z Pekinem nie przyniosą rezultatów, tymczasowe cła wejdą w życie od 4 lipca.

Kierowco, do czwartku duże utrudnienia na autostradzie A1

Na autostradzie A1 pod Łodzią do czwartku 13 czerwca potrwają duże utrudnienia dla kierowców. Będzie wymieniana popękana betonowa płyta nawierzchni, zamknięty jest również prawy pas jezdni. 

Zniknie ponad siedem milionów aut. Sprawdź, kiedy ostatnio robiłeś te badania

W poniedziałek, 10 czerwca, z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zostanie wykreślonych ponad siedem milionów aut. To wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Przede wszystkim chodzi o samochody, które fizycznie już od dawna nie istnieją, ale wciąż są obecne w bazach danych. 

Od 7,09/l za Pb98, od 6,36/l za Pb95, od 6,38/l za diesla i od 2,69/l za autogaz. Tyle możemy zapłacić za paliwa na stacjach

Eksperci z serwisu e-petrol.pl przewidują spadek cen detalicznych paliw w nadchodzącym tygodniu. Możemy oczekiwać, że benzyna Pb95 będzie kosztować od 6,36 do 6,48 zł/l, a diesel - od 6,38 do 6,49 zł/l. Zauważono, że cena ropy naftowej na giełdzie w Londynie była w tym tygodniu najniższa od lutego.

REKLAMA

Ciężar elektryfikacji transportu drogowego właśnie spadł na firmy logistyczne. Poradzą sobie z tym wyzwaniem?

Udział elektrycznych vanów, wykorzystywanych głównie w logistyce miejskiej przekracza zaledwie 1% unijnej floty pojazdów tej klasy. Napędzanych prądem ciężarówek jest jeszcze mniej, bo to wkład na poziomie 0,1%. W Polsce jest znacznie gorzej, na domiar złego, według najnowszych kalkulacji ACEA, aby sprostać celom dekarbonizacji transportu, infrastruktura ładowania w UE powinna być budowana osiem razy szybciej niż obecnie i to tylko w przypadku pojazdów lekkich do 3,5 t. Potrzeba miliardów na inwestycje, a rządowego wsparcia wystarczy na ułamek realnych potrzeb. Logistyka już wie, że transformację musi sfinansować sama, a zagrożeń i problemów wciąż przybywa.  

Od 17 czerwca 2024 roku polskie prawo jazdy - nowe przepisy dla kierowcy

Kierowcy muszą przygotować się na nowe przepisy, które wchodzą w życie już 17 czerwca 2024 roku. Od tej daty akceptowane będzie tylko polskie prawo jazdy. Jakie jeszcze zmiany będą obowiązywać?

REKLAMA