REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wezwanie do wojska dla kierowców w 2024 r. Kategoria C i D na celowniku armii

wezwanie do wojska dla kierowców, wezwanie do wojska na ćwiczenia, wezwanie do wojska dla kierowców kat. C i D
Wezwanie do wojska dla kierowców. Kategoria C i D na celowniku armii
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wojsko szykuje wielką mobilizację. W roku 2024 wezwie nawet 200 tys. osób na ćwiczenia. Wezwania do wojska będą trafiać m.in. do kierowców posiadających kat. C i D. To szczególne kwalifikacje cenne dla armii.

Rok 2024 będzie przebiegał dla polskiej armii pod znakiem potężnych wyzwań. I te są związane nie tylko z dostawami nowego sprzętu czy sytuacją za naszą wschodnią granicą. Wojsko przygotowuje się do wielkiej akcji mobilizacji. Na jej mocy bilet na ćwiczenia wojskowe dostanie nawet 200 tys. osób. I kierowcy z kategorią C i D będą stanowić liczną grupę w tej puli.

REKLAMA

Kto dostanie wezwanie na ćwiczenia wojskowe w 2024 r.?

REKLAMA

Rząd proceduje właśnie nad projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia liczby osób, które w 2024 r. mogą być powołane do czynnej służby wojskowej oraz liczby osób, które mogą pełnić służbę wojskową w rezerwie w ramach odbywania ćwiczeń wojskowych. Szczególnie kluczowa jest druga z kwestii. Bo armia w przyszłym roku szczególnie łaskawym okiem spojrzy na jedną kategorię ewentualnych obywateli. Chodzi o osoby, które posiadają szczególne kwalifikacje i umiejętności przydatne siłom zbrojnym.

O jakich umiejętnościach i kwalifikacjach mowa? Tu katalog jest dość szeroki. Na jego czele znajdują się jednak kierowcy samochodów ciężarowych i autobusów. Poza tym wojsko będzie się interesowało informatykami, lekarzami czy weterynarzami.

Jakie są zasady powoływania na ćwiczenia wojskowe w 2024 r.?

Generalne zasady ustalone na podstawie art. 249 ustawy o obronie Ojczyzny są takie, że ćwiczenia wojskowe mogą być:

  • jednodniowe,
  • krótkotrwałe, czyli trwające nieprzerwanie do 30 dni,
  • długotrwałe, czyli trwające nieprzerwanie do 90 dni,
  • rotacyjne, czyli trwające łącznie do 30 dni i odbywane z przerwami w określonych dniach, w ciągu danego roku kalendarzowego.

W roku 2024 wojsko skupi się jednak na ćwiczeniach krótkotrwałych, przy czym nie będą one na ogół przekraczały 7 dni i zostaną zaplanowane w okolicy weekendów. Ciekawostka jest taka, że projekt rozporządzenia przewiduje również powołanie do ćwiczeń wojskowych np. z przeznaczeniem na szkolenie w ramach kursów podoficerów i oficerów rezerwy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne

Osobie odbywającej ćwiczenia wojskowe przysługuje rekompensata utraconego wynagrodzenia w wysokości 1/22 miesięcznego dochodu za każdy dzień ćwiczeń wojskowych. Mówi o tym art. 312 ust. 2 oraz 10 ustawy o obronie Ojczyzny.

Jak wygląda wezwanie do wojska dla kierowców?

Kierowca i każdy inny poborowy dostanie list z wezwaniem do centrum rekrutacyjnego. Ten pojawi się w skrzynce na co najmniej dwa tygodnie przed ćwiczeniami. Podczas wizyty w jednostce dana osoba otrzyma przydział. Dowie się, na który poligon trafi i w jakim charakterze.

  • Udziału w ćwiczeniach można odmówić z uwagi na stan zdrowia – w każdym innym przypadku jest obowiązkowy. Ten zostanie jednak potwierdzony przez rejonową komisję lekarską. Gdy stwierdzi ona przeciwwskazania do pełnienia służby, dana osoba zostanie zwolniona z obowiązku udziału w ćwiczeniach.
  • Kluczowe jest to, że wojsko może wezwać na ćwiczenia tylko osoby w wieku do 55 lat dla szeregowych i 63 lat dla podoficerów i oficerów. Poza tym armia nie może wezwać na ćwiczenia osób prowadzących kampanię wyborczą do sejmu, senatu, parlamentu UE czy organów samorządowych, posła, senatora, europosła, radnego czy osoby zajmującej kierownicze stanowisko w urzędach administracji rządowej.
  • Czy armia może wezwać na ćwiczenia osoby, które nie odbyły obowiązkowej służby wojskowej? Jak najbardziej tak. Bilet do wojska mogą zatem dostać także te osoby, które nie mają uregulowanego stosunku do służby wojskowej. Takich osób w roku 2024 nie będzie jednak więcej, niż 3 tys. Taki sam limit obowiązywał w roku 2023.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znaczące spadki cen paliw. Ile zapłacimy za benzynę, olej czy gaz?

Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują, że w najbliższym tygodniu skala spadków cen paliw na stacjach może być znacząca. Przewidują, że litr benzyny 95 może średnio kosztować od 6,45 do 6,57 zł, a oleju napędowego - od 6,46 do 6,59 zł.

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

REKLAMA

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

REKLAMA

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

REKLAMA