Wezwanie do wojska dla kierowców w 2024 r. Kategoria C i D na celowniku armii
REKLAMA
REKLAMA
- Kto dostanie wezwanie na ćwiczenia wojskowe w 2024 r.?
- Jakie są zasady powoływania na ćwiczenia wojskowe w 2024 r.?
- Jak wygląda wezwanie do wojska dla kierowców?
Rok 2024 będzie przebiegał dla polskiej armii pod znakiem potężnych wyzwań. I te są związane nie tylko z dostawami nowego sprzętu czy sytuacją za naszą wschodnią granicą. Wojsko przygotowuje się do wielkiej akcji mobilizacji. Na jej mocy bilet na ćwiczenia wojskowe dostanie nawet 200 tys. osób. I kierowcy z kategorią C i D będą stanowić liczną grupę w tej puli.
REKLAMA
Kto dostanie wezwanie na ćwiczenia wojskowe w 2024 r.?
REKLAMA
Rząd proceduje właśnie nad projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia liczby osób, które w 2024 r. mogą być powołane do czynnej służby wojskowej oraz liczby osób, które mogą pełnić służbę wojskową w rezerwie w ramach odbywania ćwiczeń wojskowych. Szczególnie kluczowa jest druga z kwestii. Bo armia w przyszłym roku szczególnie łaskawym okiem spojrzy na jedną kategorię ewentualnych obywateli. Chodzi o osoby, które posiadają szczególne kwalifikacje i umiejętności przydatne siłom zbrojnym.
O jakich umiejętnościach i kwalifikacjach mowa? Tu katalog jest dość szeroki. Na jego czele znajdują się jednak kierowcy samochodów ciężarowych i autobusów. Poza tym wojsko będzie się interesowało informatykami, lekarzami czy weterynarzami.
Jakie są zasady powoływania na ćwiczenia wojskowe w 2024 r.?
Generalne zasady ustalone na podstawie art. 249 ustawy o obronie Ojczyzny są takie, że ćwiczenia wojskowe mogą być:
- jednodniowe,
- krótkotrwałe, czyli trwające nieprzerwanie do 30 dni,
- długotrwałe, czyli trwające nieprzerwanie do 90 dni,
- rotacyjne, czyli trwające łącznie do 30 dni i odbywane z przerwami w określonych dniach, w ciągu danego roku kalendarzowego.
W roku 2024 wojsko skupi się jednak na ćwiczeniach krótkotrwałych, przy czym nie będą one na ogół przekraczały 7 dni i zostaną zaplanowane w okolicy weekendów. Ciekawostka jest taka, że projekt rozporządzenia przewiduje również powołanie do ćwiczeń wojskowych np. z przeznaczeniem na szkolenie w ramach kursów podoficerów i oficerów rezerwy.
Osobie odbywającej ćwiczenia wojskowe przysługuje rekompensata utraconego wynagrodzenia w wysokości 1/22 miesięcznego dochodu za każdy dzień ćwiczeń wojskowych. Mówi o tym art. 312 ust. 2 oraz 10 ustawy o obronie Ojczyzny.
Jak wygląda wezwanie do wojska dla kierowców?
Kierowca i każdy inny poborowy dostanie list z wezwaniem do centrum rekrutacyjnego. Ten pojawi się w skrzynce na co najmniej dwa tygodnie przed ćwiczeniami. Podczas wizyty w jednostce dana osoba otrzyma przydział. Dowie się, na który poligon trafi i w jakim charakterze.
- Udziału w ćwiczeniach można odmówić z uwagi na stan zdrowia – w każdym innym przypadku jest obowiązkowy. Ten zostanie jednak potwierdzony przez rejonową komisję lekarską. Gdy stwierdzi ona przeciwwskazania do pełnienia służby, dana osoba zostanie zwolniona z obowiązku udziału w ćwiczeniach.
- Kluczowe jest to, że wojsko może wezwać na ćwiczenia tylko osoby w wieku do 55 lat dla szeregowych i 63 lat dla podoficerów i oficerów. Poza tym armia nie może wezwać na ćwiczenia osób prowadzących kampanię wyborczą do sejmu, senatu, parlamentu UE czy organów samorządowych, posła, senatora, europosła, radnego czy osoby zajmującej kierownicze stanowisko w urzędach administracji rządowej.
- Czy armia może wezwać na ćwiczenia osoby, które nie odbyły obowiązkowej służby wojskowej? Jak najbardziej tak. Bilet do wojska mogą zatem dostać także te osoby, które nie mają uregulowanego stosunku do służby wojskowej. Takich osób w roku 2024 nie będzie jednak więcej, niż 3 tys. Taki sam limit obowiązywał w roku 2023.
- projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia liczby osób, które w 2024 r. mogą być powołane do czynnej służby wojskowej oraz liczby osób, które mogą pełnić służbę wojskową w rezerwie w ramach odbywania ćwiczeń wojskowych,
- art. 249 ustawy o obronie Ojczyzny,
- art. 312 ust. 2 oraz 10 ustawy o obronie Ojczyzny.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.