Koniec karty pojazdu od 4 września 2022 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Czym jest karta pojazdu?
- Czemu karta pojazdu znika?
- Koniec karty pojazdu od 4 września 2022 r. Co to znaczy?
- Koniec karty pojazdu to tańsza rejestracja aut sprowadzonych
- Co zrobić z kartą pojazdu? Dwie możliwości
Czym jest karta pojazdu?
Karta pojazdu została ustanowiona dokładnie 1 lipca 1999 roku. Podstawą do jej wprowadzenia stała się nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Rola karty pojazdu miała być prosta. Chodziło o stworzenie książeczki, w której można znaleźć wszystkie najważniejsze informacje o pojeździe. To na jej kartach zapisane są najważniejsze informacje techniczne, dane identyfikacyjne oraz dane dotyczące historii pojazdu – zmiany techniczne czy zmiany właścicieli.
REKLAMA
Czemu karta pojazdu znika?
O ile pod koniec lat 90. XX wieku analogowa "kartoteka" pojazdu była konieczna i miała chronić kupujących samochody używane, o tyle dziś jej rola niejako wyczerpała się. Kierowcy mają bowiem do dyspozycji rozbudowaną bazę CEPiK, w której mogą sprawdzić najważniejsze informacje pochodzące z historii pojazdu w sieci. Jak to zrobić? O tym opowiadamy w poniższym materiale.
Zobacz: Historia samochodu - jak ją sprawdzić?
Koniec karty pojazdu od 4 września 2022 r. Co to znaczy?
Karta pojazdu stała się niepotrzebna. Postanowiono ją zatem zlikwidować. Przepisy w tej sprawie wejdą w życie w Polsce dokładnie 4 września 2022 roku. Od tego momentu dokument nie będzie wydawany dla samochodów nowych i sprowadzonych z zagranicy. Co więcej, stare karty pojazdu stracą jakiekolwiek znaczenie. Nie będą potrzebne do wykonania żadnych formalności związanych z pojazdem.
Koniec karty pojazdu to tańsza rejestracja aut sprowadzonych
Dość znaczący jest fakt, że wycofanie z obiegu kart pojazdu sprawia, że zdecydowanie tańsza staje się rejestracja pojazdu sprowadzonego z zagranicy. W przypadku nowych aut kartę pojazdu i tak wyrobić musi importer – nabywca nie ma zatem wydatku. Ile zaoszczędzi osoba rejestrująca sprowadzone auto? Dokładnie 75 zł plus 0,50 zł opłaty ewidencyjnej.
Co zrobić z kartą pojazdu? Dwie możliwości
Właściciele samochodów z wydaną już kartą pojazdu, będą mieli dwie możliwości. Po pierwsze mogą zachować ją na pamiątkę. Karty nie trzeba będzie np. przekazywać nowemu właścicielowi podczas odsprzedaży auta. Po drugie istnieje możliwość oddania karty pojazdu w należnym miejscu zamieszkania referacie komunikacji. W takim przypadku zostanie zarchiwizowana przez starostę wraz z dokumentami pojazdu.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA