Składak w dowodzie rejestracyjnym. Bać się czy akceptować?
REKLAMA
REKLAMA
Samochód składak, czyli jaki?
Między rokiem 1993 a 1998 istniała możliwość sprowadzania do Polski i rejestrowania tzw. składaków. Co to oznacza? Że według stanu prawnego auto było importowane do kraju nie jako pojazd, a części samochodowe. Demontaż przed przywozem i montaż po przywozie był dla handlarzy furtką pozwalającą na obniżenie całe i tym samym uzyskanie atrakcyjniejszej ceny za samochód.
REKLAMA
Zobacz również: Co to znaczy samochód składak?
Jak rozpoznać składaka po dokumentach?
REKLAMA
Możliwość rejestracji składaków została prawnie zamknięta pod koniec roku 1998. Auta już zarejestrowane potrafią jednak funkcjonować na rynku wtórnym do dziś. W ich przypadku kluczowe są dwie kwestie. Po pierwsze data wpisana w dowodzie rejestracyjnym w rubryce B, czyli data pierwszej rejestracji pojazdu, będzie datą złożenia samochodu w kraju, a nie datą jego realnego trafienia na drogi (i nadal też nie datą produkcji, bo czasami auto dopiero w kolejnym roku jest sprzedawane). Rozbieżność można wyłapać patrząc chociażby na numer VIN. Lub zaglądając do karty pojazdu. Po drugie pojawia się też adnotacja składak w dowodzie rejestracyjnym.
Znane są przypadki, w których urzędnicy przepisując dane ze starych dowodów rejestracyjnych, w polu D.3 zamiast napisać samą nazwę pojazdu, wpisują markę i słowo składak (np. Astra składak). To oczywisty błąd urzędnika.
Jak usunąć wpis składak w dowodzie rejestracyjnym?
No dobrze, ale czy jest jakaś szansa na wykreślenie słowa składak w dowodzie rejestracyjnym i wpisanie poprawnej daty produkcji pojazdu? Jest taka szansa. Kierowcy nie mają jednak jednolitej ścieżki w tym zakresie. Czasami konieczne jest zdobycie opinii rzeczoznawcy o niezgodności daty produkcji wpisanej do dowodu a wynikającej z VIN-u. Z tym dokumentem należy się udać do wydziału komunikacji, który pojazd zarejestrował i poprosić o sprostowanie dowodu rejestracyjnego. Za nowy dowód kierowca zapłaci 54 zł plus 0,50 zł opłaty ewidencyjnej.
Czasami zamiast opinii rzeczoznawcy wystarczy dokument z rozkodowaniem VIN pojazdu podbity w ASO danej marki i przez rzeczoznawcę.
Czasami na wpis składak w dowodzie rejestracyjnym są prostsze metody
W sieci można jednak znaleźć też przypadki dużo sprawniej załatwione. Kierowcy opisują np., że wypełniając formularz podczas rejestracji pojazdu, podawali poprawną daty produkcji a nie datę ponownego montażu. Gdy urzędnik nie sprawdzi dokładnie dokumentów, data złożenia, a nie produkcji znikną z nowego dowodu rejestracyjnego. Nie powinna się w nim pojawić też adnotacja składak. Tak samo może skutkować też np. podanie o zmianę błędnych danych w dowodzie rejestracyjnym, ale wyłącznie w połączeniu z... dobrym humorem urzędnika.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.