REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kolizja dwóch aut jednego właściciela? Co z wypłatą z OC?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kolizja dwóch aut jednego właściciela? Co z wypłatą z OC?
Kolizja dwóch aut jednego właściciela? Co z wypłatą z OC?

REKLAMA

REKLAMA

Kolizja dwóch aut jednego właściciela. Tak, być może scenariusz nie jest zbyt częsty. Czy jednak OC go obejmuje? I kiedy OC nie pokryje szkody?

Czego nie obejmuje ubezpieczenie OC? Dziś o kolizji w rodzinie

Każdy samochód zarejestrowany w Polsce musi posiadać polisę obowiązkowego ubezpieczenia OC. Na takim stanowisku stoi ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Cel tego zapisu jest jeden. Chodzi o to, aby poszkodowany w kolizji lub wypadku miał zagwarantowane pokrycie kosztów związanych z usunięciem szkody. Co jednak stanie się w sytuacji, w której dojdzie do kolizji dwóch aut jednego właściciela? W teorii to możliwe. W praktyce też się to zdarza...

REKLAMA

Polecamy publikację: Samochód w firmie

Kolizja dwóch aut jednego właściciela. Tak się zdarza...

Kiedyś słyszałem zabawną historię opisującą kolizję w rodzinie. Córka wpadła do rodziców z wizytą i zaparkowała na podjeździe przed domem zaraz za autem ojca. Ojciec miał model terenowy, córka niewielkiego hatchbacka. W trakcie wizyty córki ojciec musiał jechać do pracy. Wsiadł zatem do swojego auta, odpalił silnik, spojrzał w tylną szybę (i nie dostrzegł żadnego auta), a więc wrzucił wsteczny i zamiast odjechać, z pełnym impetem uderzył w... pojazdów córki. Obydwa samochody oczywiście były zarejestrowane na niego. Co kolizja dwóch aut jednego właściciela oznacza z punktu widzenia OC?

Kolizja w rodzinie. Co z polisą OC?

Zakład ubezpieczeń nie odpowiada za szkody, które właścicielowi wyrządziła osoba prowadząca jego pojazd. Oznacza to, że z OC nie można ubiegać się o odszkodowanie za zniszczone lub uszkodzone auto, którym kierował sprawca. To nie wszystko, bo powyższe ograniczenie dotyczy także sytuacji, w których właścicielem (lub współposiadaczem) dwóch (lub więcej) zaangażowanych w szkodę samochodów jest ta sama osoba. – tłumaczy Damian Andruszkiewicz, odpowiedzialny za ubezpieczenia komunikacyjne w Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group.

Polisa OC sprawcy (czyli ojca) w podanym wyżej przykładzie zadziałałaby w sytuacji, w której nie byłby on właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu córki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy OC nie pokryje szkody. Przypadków jest kilka!

Kolizja dwóch aut jednego właściciela to oczywiście nie jedyne przypadki, w których OC nie pokryje szkody. Kolejnym są uszkodzenia w przewożonych za opłatą ładunkach. Dotyczy to w szczególności przedmiotów wiezionych taksówką czy pojazdem kuriera. Czego nie obejmuje ubezpieczenie OC? Kolejnym przykładem jest:

  • utrata rzeczy cennych – wyobraźmy sobie, że w wyniku wypadku zniszczone zostały np. pieniądze, biżuteria, dokumenty czy np. papiery wartościowe lub kolekcja znaczków. Ta szkoda nie będzie objęta wypłatą z polisy OC sprawcy.
  • zanieczyszczenie lub skażenie środowiska – w sytuacji, w której sprawca uderzył np. w cysternę i w trakcie wypadku nastąpi z niej wyciek, koszt naprawy szkód środowiskowych sprawca musi pokryć z własnej kieszeni, a nie polisy OC.
  • umyślne spowodowanie szkody – umyślne spowodowanie szkody to nie tylko celowe uderzenie, w tym przypadku do wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela z tytułu OC, do tego pojęcia zalicza się też prowadzenie pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, ucieczkę z miejsca zdarzenia, wejście w posiadanie samochodu wskutek przestępstwa oraz prowadzenie pojazdu bez uprawnień.

Wypadek bez uprawnień a OC. Jest jeden wyjątek

Prowadzenia bez uprawnień dotyczy jednak pewien wyjątek. Polisa OC obejmie szkodę tylko w przypadku, w którym sprawca kierował samochodem, bo chciał uratować czyjeś życie lub prowadził pościg za przestępcą, podjęty bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA