Droższe OC za punkty karne. Od kiedy zmiana?
REKLAMA
REKLAMA
Wzrost OC za punkty – podstawa prawna:
Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw pojawiła się 2 grudnia 2021 roku. Wzrost OC za punkty reguluje art. 15. Początkowo da on zakładom ubezpieczeń możliwość pobierania danych na temat naruszeń przepisów ruchu drogowego z systemu informatycznego UFG. Z czasem – czyli pewnie po przygotowaniu systemu teleinformatycznego – ubezpieczyciele zaczną czerpać potrzebne informacje o punktach karnych i mandatach bezpośrednio z centralnej ewidencji kierowców.
REKLAMA
Punkty karne a ubezpieczenie: od kiedy zmiany wejdą w życie?
Uchwalenie nowelizacji 1 grudnia 2021 roku oznaczało, że zmiany wejdą w życie w kolejnym roku. To jednak termin oględny. Kiedy konkretnie ubezpieczyciele uzyskają wgląd do informacji na temat punktów karnych? Odpowiednie przepisy wejdą w życie 17 czerwca 2022 r. To po tej dacie dodatkowe informacje będą brane pod uwagę podczas wyliczania polisy.
Droższe OC za punkty karne: co musisz wiedzieć?
W/w nowelizacja ustawy jasno wskazuje, że po 17 czerwca 2022 roku ubezpieczyciele będą mogli uzyskać informację na temat wykroczeń popełnianych przez kierowców. Te będą mogły być używane do oceny ryzyka przy sprzedaży nowych polis OC i AC. W skrócie: dostałeś mandat i punkty karne, możesz się spodziewać wyższej składki za samochód.
Punkty karne a OC: co ze starymi punktami?
Nowe przepisy będą obowiązywać po 17 czerwca 2022 roku. Co ze starymi punktami karnymi? Niestety dla kierowców do nich również dostęp uzyskają ubezpieczyciele. "Towarzystwo ubezpieczeniowe weźmie pod uwagę wcześniej popełnione wykroczenia i przestępstwa drogowe. Chodzi również o naruszenia przepisów drogowych, które miały miejsce przed 17 czerwca 2022 roku." – podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Wzrost OC za punkty: wykroczenia aż do 2 lat wstecz
Uzależnienie składki OC od historii wykroczeń kierowcy zeszło się w czasie z kolejną zmianą. Chodzi o wydłużenie terminu usunięcia danych na temat wykroczeń z bazy CEK z roku do dwóch lat. Co więcej, dwuletni termin jest teraz naliczany dopiero po uregulowaniu grzywny za naruszenie przepisów ruchu drogowego. To oznacza, że ubezpieczyciele zobaczą wszystkie wykroczenia popełnione od co najmniej dwóch lat. Co najmniej, bo gdy kierowca nie opłaci grzywny, zobaczą też wcześniejsze kary za wykroczenia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.