REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedawnienie punktów karnych 2022. Jak działają nowe przepisy?

Przedawnienie punktów karnych 2022. Jak działają nowe przepisy?
Przedawnienie punktów karnych 2022. Jak działają nowe przepisy?
Reporter

REKLAMA

REKLAMA

Przedawnienie punktów karnych 2022. Czyli punkty znikają po roku czy dwóch? Termin liczy się od popełnienia wykroczenia czy zapłacenia grzywny?

Nowe przepisy drogowe. Ustawa znowelizowana

Nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami z dnia 2 grudnia 2021 r. wprowadziła dość zasadniczą zmianę od 1 stycznia 2022 roku. I nie, nie mamy na myśli wyższych mandatów. Chodzi raczej o punkty karne, a konkretnie przedawnienie punktów karnych.

REKLAMA

Przedawnienie punktów karnych. Stare zasady:

Punkty są przyznawane kierującym pojazdami za naruszenie przepisów ruchu drogowego. Dotychczas przedawniały się one po roku. Po 1 stycznia 2022 roku termin wydłużył się do dwóch lat. W tym punkcie warto jednak wskazać na jeszcze jedną kluczową okoliczność. Według starych zasad bieg przedawnienia był liczony od momentu uprawomocnienia się rozstrzygnięcia. Co to oznacza? Wszystko zależy od typu mandatu.

  • mandat gotówkowy staje się prawomocny z chwilą uiszczenia grzywny funkcjonariuszowi.
  • mandat kredytowy staje się prawomocny z chwilą pokwitowania jego odbioru przez ukaranego.
  • mandat zaoczny staje się prawomocny z chwilą uiszczenia uprawnionemu organowi grzywny w 14-dniowym terminie, a w razie jej nieuiszczenia do sądu kierowany jest wniosek o ukaranie w zwyczajnym trybie wykroczeniowym.
  • grzywna nałożona przez sąd staje się prawomocna w momencie uprawomocnienia się wyroku.

Przedawnienie punktów karnych 2022. Co trzeba wiedzieć?

Po 1 stycznia 2022 roku zmieniony został termin początkowy biegu przedawnienia punktów karnych. Nie jest liczony od momentu uprawomocnienia się rozstrzygnięcia, a wniesienia grzywny. A więc według nowych zasad:

  • punkty karne przy mandacie gotówkowym przedawnią się po 2 latach od wykroczenia – bo tu termin uprawomocnienia się wykroczenia zgadza się z terminem płatności grzywny (kierowca opłaca ją przez terminal w radiowozie).
  • punkty karne przy mandacie zaocznym przedawnią się po 2 latach od opłacenia grzywny nałożonej po ustaleniu sprawcy.
  • punkty karne przy mandacie kredytowym przedawnią się po 2 latach, ale nie od wykroczenia, a opłacenia grzywny. Gdy kierowca nie opłaci mandatu, nie przedawnią się nigdy.
  • punkty karne w przypadku ukarania kierowcy przez sąd przedawnią się po 2 latach, ale nie od wykroczenia, a opłacenia grzywny zasądzonej prawomocnym wyrokiem przez sąd. A na wyrok czasami czeka się miesiącami.

Przedawnienie punktów karnych 2022. System nie jest sprawiedliwy

REKLAMA

W czystej teorii przedawnienie się punktów karnych dopiero dwa lata po opłaceniu grzywny ma zachęcić kierowców do płacenia mandatów. Obecnie utrzymuje się ona na poziomie blisko 64 proc. Z drugiej strony Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na nierówność powodowaną przez nowe przepisy. Nierówność wynikającą z różnych terminów rozpoczęcia biegu przedawnienia. RPO pisze w swoim komunikacie:

Sytuacja osoby ukaranej mandatem kredytowym będzie zróżnicowana w zależności od tego, czy zapłaci ona grzywnę bezpośrednio funkcjonariuszowi przy pomocy karty, czy też później. (...) Problem ten widać jeszcze jaskrawiej na tle sytuacji wymierzenia grzywny za naruszenie przepisów ruchu drogowego orzeczeniem sądu, co zasadniczo będzie miało miejsce w przypadku odmowy przyjęcia mandatu. Jeśli sprawca zostanie przez sąd ukarany grzywną, bieg terminu przedawnienia punktów rozpocznie się dopiero w momencie jej zapłacenia (ukarany grzywną przez sąd ma 30 dni na jej zapłacenie).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedawnienie punktów karnych. RPO ma pewien pomysł...

RPO wskazuje też rozwiązanie, które było zdecydowanie sensowniejsze i przede wszystkim byłoby skierowane w stronę tych osób, które mandat opłacą w terminie. "Nie ma przesłanek, które stałyby na przeszkodzie przyjęcia, że przy zapłacie grzywny w terminie, bieg przedawnienia punktów biegłby od dnia uprawomocniania decyzji nakładającej grzywnę. Rozwiązanie takie eliminowałoby wskazane nierówności w traktowaniu obywateli."

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA