REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konfiskata auta za jazdę po pijanemu przyjęta przez rząd

Konfiskata auta za jazdę po pijanemu przyjęta przez rząd
Konfiskata auta za jazdę po pijanemu przyjęta przez rząd
Policja

REKLAMA

REKLAMA

Konfiskata auta za jazdę po pijanemu, czyli hasło które od miesięcy rozgrzewa wyobraźnię kierowców. Teraz rozwiązanie zostało przyjęte przez rząd.

Zmiany w Kodeksie karnym dotyczą też kierowców

Rząd 8 lutego 2022 roku przyjął projekt gruntownej reformy Kodeksu karnego. Szereg proponowanych zmian dotyczy kierowców, a w tym konfiskaty samochodu za jazdę po pijanemu. Skąd taki pomysł? Rząd postanowił zareagować na tragiczne statystyki. Jak można przeczytać w oficjalnym komunikacie, "tylko w pierwszym półroczu br. pijani kierowcy spowodowali 684 wypadki, w których zginęło 68 osób, a 841 zostało rannych".

REKLAMA

Konfiskata auta za jazdę po pijanemu: na czym ma polegać?

REKLAMA

Propozycje zmian są dość proste. Nietrzeźwy kierowca, który będzie miał nie mniej niż 1,5 promila alkoholu we krwi, straci samochód w każdym przypadku. Znaczenia nie będzie miał fakt czy spowodował wypadek, czy wyłącznie został zatrzymany do kontroli drogowej. Procedura będzie następująca: policja tymczasowo zajmie auto na 7 dni, w tym czasie prokurator orzeknie zabezpieczenie mienia, a sąd w późniejszym wyroku obligatoryjnie orzeknie przepadek pojazdu.

Wyjątek? Jeżeli kierowca będzie pijany, ale nie spowoduje wypadku, sąd będzie mógł odstąpić od przejęcia pojazdu. Warunkiem jest jednak wyjątkowy wypadek uzasadniony szczególnymi okolicznościami.

Konfiskata auta za jazdę po pijanemu: czasami też od 0,5 promila

Wyjątek pozytywny już znacie. Teraz czas na odstępstwa bardziej negatywne. czasami konfiskata auta za jazdę po pijanemu będzie możliwa już od 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Stanie się tak w przypadku tych kierowców, którzy spowodują wypadek, ewentualnie są recydywistami i po raz kolejny popełniają to samo przestępstwo. W tym przypadku nie ma mowy o prawie łaski i rezygnacji z zajęcia auta.

Polecamy: Kodeks kierowcy. Zmiany 2022. Mandaty, punkty karne, znaki drogowe

Konfiskata auta za jazdę po pijanemu. A co z leasingiem?

Ustawodawcy przewidzieli też przypadek, w którym kierowca zatrzymany do kontroli drogowej nie jest właścicielem pojazdu. Jak można przeczytać w komunikacie rządowym, "jeżeli samochód nie jest wyłączną własnością kierowcy, ale jest przez niego użytkowany np. na podstawie umowy leasingu, użyczony lub we współwłasności, sąd orzeknie przepadek równowartości pojazdu sprzed wypadku".

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Fu…….k
    2022-02-11 16:38:25
    Kur…….a gdzie ja żyje ???? Wszyscy do jednego wora, ja pie…….lę. A kiedy prawo pierwszej nocy ????????????
    2
  • zenek
    2022-02-12 10:30:48
    Jakieś durnie tylko mogą to wymyśleć, ogólnie po alkoholu utrata prawa jazdy do końca życia, nie tylko utrata ale więzienie w specjalnych grupach roboczych koszenie i pilnowanie porządku przy trasach i wiele innych pracach do których nie trzeba wykształcenia. Mam w rodzinie lenia który po wypłacie 500 plus to 2 dni ma dla siebie cicha libację.
    2
  • Jarek kacz
    2022-02-19 06:51:28
    To jakies jaja...jak ktos bedzie jechal tico to mu zabiora a ktos autem szefa za 500tys to tez zabiora albo rownowartosc?😁😁😁😊
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodu za przekraczanie prędkości - czy to możliwe?

Zbliża się termin wejścia w życie przepisów umożliwiających konfiskatę pojazdów za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Podczas gdy władze mają czas na przyjrzenie się ewentualnym konsekwencjom tej nowelizacji, ustawa przegłosowana przez Sejm wciąż wzbudza wiele emocji. Niektórzy właściciele pojazdów obawiają się, że z czasem ten rodzaj kary będzie miał znacznie szersze zastosowanie. Czy w przyszłości może dojść do wprowadzenia w Polsce konfiskaty aut za przekroczenie prędkości, skoro takie przepisy obowiązują od lat w innych krajach Europy?

Za co zabierają prawo jazdy na 3 miesiące?

W Polsce są przepisy pozwalające na odbieranie kierowcom prawa jazdy na 3 miesiące. Te działają jednak w ściśle określonych przypadkach. Scenariusze są tak naprawdę trzy. Dziś każdy z nich dokładnie omówię w tym poradniku.

Naklejka w strefie czystego transportu. Zniknie, zanim się pojawi?

Naklejka w strefie czystego transportu miała się stać must have. Teraz rządzący wycofują się z tego pomysłu. I choć idą w dobrym kierunku, ten nadal jest problematyczny, ale dla gmin. Bo choć pojawiła się furtka kasująca nalepkę w SCT, ta okazuje się kosztowna.

Unijne rozporządzenie AFIR. Wyższe wymogi dla infrastruktury ładowania elektryków!

Rozporządzenie AFIR, przyjęte w lipcu tego roku przez Radę Unii Europejskiej, nakazuje rozbudowanie infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych. Czy Polska jest na to gotowa?

REKLAMA

Akcja „Prędkość” w środę 20 września. Drogówka zapowiada wzmożone kontrole

Policjanci ruchu drogowego będą w środę 20 września prowadzić działania kontrolno-prewencyjne „Prędkość” – poinformował podkom. Marcin Sulik z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Dodał, że działania będą prowadzone w ramach corocznej europejskiej kampanii „Roadpol Safety Day 2023”.

Odbieranie prawa jazdy seniorom. Przepisy pozwalają na to od lat!

Wiek i ewentualne choroby robią swoje. Senior może nie nadawać się do prowadzenia pojazdu i to pomimo wielu lat spędzonych za kółkiem. Czy jest zatem możliwość, aby stracił prawo jazdy? Trochę nie, a trochę tak. Są przepisy, które stanowią furtkę. I obowiązują od lat.

Zakaz wjazdu do Polski i UE dla samochodów zarejestrowanych w Rosji

Samochody zarejestrowane w Rosji dostały właśnie zakaz wjazdu na teren UE. 17 września 2023 r. stosowne przepisy zaczęły obowiązywać w Polsce. Co oznaczają? Czy przewidują jakieś wyjątki? O tym w naszym poradniku.

Darmowe OC dla kupujących auta (nowe i używane) przed wyborami. Warto złapać okazję, bo niedługo będzie drożej!

Duża obniżka stóp procentowych dokonana na początku września przez Radę Polityki Pieniężnej, wskutrek czego stopa WIBOR „zjechała” poniżej 6%, spowodowało zauważalny spadek raty za samochód nowy i używany – wynika z symulacji Carsmile i Otomoto Klik. Obniżka raty jest już na tyle znacząca, że pozwala pokryć koszt ubezpieczenia OC. Korzyść ta może jednak okazać się krótkotrwała, bo za chwilę auta znów zaczną drożeć – ostrzegają eksperci. 

REKLAMA

Punkty karne na rok. Od 17 września 2023 r. ważne zmiany dla kierowców

Punkty karne na rok? Dokładnie. Wykroczenia popełnione przez kierowców od 17 września 2023 r. będą związane krótszym terminem przedawnienia punktów karnych. Tyle że to nadal dopiero połowa informacji. Bo nadal kluczowy jest bieg naliczania przedawnienia.

Kurs redukujący 6 punktów karnych. Trwają zapisy, ale tanio nie jest

Kurs redukujący 6 punktów karnych po rocznej przerwie teoretycznie wrócił do WORD-ów 17 września 2023 r. Teoretycznie, bo praktycznie szkolenia są dopiero przygotowywane. Wiadomo, ile będzie kosztował udział w szkoleniu. Stawka jest naprawdę wysoka.

REKLAMA