Kolizja ze źle zaparkowanym samochodem: kto ponosi winę?
REKLAMA
REKLAMA
Kolizja ze źle zaparkowanym samochodem: kto jest winny?
Problem źle zaparkowanych samochodów jest naprawdę znaczący. I żeby się o tym przekonać, wystarczy wjechać na większe osiedle wieczorem, ewentualnie do centrum miasta w ciągu dnia. Warto jednak pamiętać o tym, że błędy popełnione w czasie zajmowania miejsca parkingowego lub wybór przypadkowej przestrzeni, jeszcze nie uprawnia kierowcy innego pojazdu do uderzenia. Bez względu na fakt czy samochód jest dobrze zaparkowany, czy nie, to kierowca auta uderzającego w nie jest sprawcą. Decyduje o tym art. 86 par. 1 ustawy Kodeks wykroczeń:
REKLAMA
Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny.
Kolizja ze źle zaparkowanym samochodem: jak znaleźć poszkodowanego?
W sytuacji, w której dojdzie do kolizji ze źle zaparkowanym samochodem, kierujący powinien niezwłocznie zatrzymać się i postarać się ustalić właściciela uszkodzonego pojazdu. Czasami to może się jednak stać niemożliwe. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem okaże się pozostawienie kartki ze swoimi danymi za wycieraczką. Najpierw należy jednak zrobić zdjęcia uszkodzeń w pojazdach, a do tego wykonać fotkę kartki wsadzonej za wycieraczką. Gdyby ktoś ją wyciągnął i sprawca mimo wszystko został namierzony za sprawą np. monitoringu, uniknie konsekwencji za ucieczkę.
Polecamy: Kodeks kierowcy. Zmiany 2022. Mandaty, punkty karne, znaki drogowe
Kolizja ze źle zaparkowanym samochodem: oświadczenie czy policja i mandat?
Najlepszym sposobem załatwienia sprawy jest oczywiście spisanie oświadczenia. Osoba uderzająca w źle zaparkowany pojazd powinna w nim przyznać się do winy i wskazać dane swojego pojazdu oraz ubezpieczyciela. Przy mniejszych szkodach koszty naprawy można pokryć np. gotówką. Co w sytuacji, w której w sprawę zamieszana zostanie policja? W takim przypadku minimalny mandat dla sprawcy to 1000 zł. Omawiając karę wlepioną przez policjantów warto jeszcze na chwilę powrócić do wcześniej przytoczonego Kodeksu wykroczeń. Otóż z art. 86 par. 1 jasno wynika, że kara należy się za spowodowanie kolizji na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.