REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Taryfikator mandatów 2024: ile zapłacisz za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego

Nowe przepisy ruchu drogowego na 2024 rok wprowadzają większe kary dla kierowców. Obejmują one nie tylko wysokie mandaty, ale także możliwość konfiskaty pojazdu za jazdę pod wpływem alkoholu. Mandaty za kilka wykroczeń mogą wynieść do 6000 zł. A jeśli sprawa trafi do sądu, grzywna może sięgnąć 30 tys. zł. Ponadto od 14 marca 2024 roku kierowcy prowadzący pod wpływem alkoholu mogą stracić swoje pojazdy. Wzrost wysokości mandatów zapoczątkowano już w 2022 roku, kiedy to maksymalna kwota mandatu wzrosła aż dziesięciokrotnie. Nowy taryfikator mandatów przewiduje wysokie kary za różne wykroczenia drogowe. Na co zwrócić uwagę i jakich przepisów przestrzegać, by ich uniknąć?

Tankujesz na zapas? Sprawdź, za co możesz dostać mandat

Czy można zatankować paliwo na zapas do baniaka po wodzie? Ile można mieć litrów paliwa w garażu? I jakie mandaty grożą za nieprzestrzeganie zasad przewożenia i przechowywania paliwa?

Włamał się do salonu samochodowego, ukradł trzy auta, laptopy, sejf, ekspres do kawy, telewizor

Na duże łowy wybrał się 26-latek z Łodzi. Z salonu samochodowego ukradł m.in. trzy auta, komputer, gotówkę i telewizor. Policjantom udało się zatrzymać sprawcę, teraz grozi mu do 10 lat więzienia. 

REKLAMA

Konfiskata samochodu za przekraczanie prędkości - czy to możliwe?

Zbliża się termin wejścia w życie przepisów umożliwiających konfiskatę pojazdów za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Podczas gdy władze mają czas na przyjrzenie się ewentualnym konsekwencjom tej nowelizacji, ustawa przegłosowana przez Sejm wciąż wzbudza wiele emocji. Niektórzy właściciele pojazdów obawiają się, że z czasem ten rodzaj kary będzie miał znacznie szersze zastosowanie. Czy w przyszłości może dojść do wprowadzenia w Polsce konfiskaty aut za przekroczenie prędkości, skoro takie przepisy obowiązują od lat w innych krajach Europy?

Rowerzyści bezkarni? Niekoniecznie! Policjanci w niecałe 4 godziny zatrzymali 9 rowerowych piratów drogowych

Śląska drogówka kontroluje rowerzystów. W ciągu niecałych 4 godzin zatrzymano aż 9 cyklistów, którzy rażąco naruszyli przepisy ruchu drogowego - poinformowała Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu.

Wielka Brytania zmieniła zasady dostępu do swojego rynku transportowego. Dla polskich przewoźników to kolejny cios po brexicie i pandemii

Z początkiem stycznia br. polscy i unijni przewoźnicy stracili część uprawnień przysługujących im dotąd na brytyjskim rynku transportowym. Zmiany dotyczą trzech kluczowych obszarów, czyli kabotażu, transportu multimodalnego i ruchu trójstronnego, które będą się odbywać na nowych zasadach. – Do 31 marca br. brytyjskie służby udzielają tylko upomnień pisemnych i ustnych przewoźnikom, którzy nie spełniają nowych wymogów – mówi Joanna Porath, prezes zarządu agencji celnej AC Porath. Do tej daty polscy przewoźnicy mają czas, aby się dostosować do zmian, ale większości z nich – zwłaszcza mniejszym firmom transportowym – nowe przepisy mocno utrudnią, a nawet uniemożliwią dalszą działalność na brytyjskim rynku.

Konfiskata auta za jazdę po pijanemu

Konfiskata auta za jazdę po pijanemu - to jedna ze zmian zaproponowana w nowelizacji Kodeksu karnego. Przepadek auta ma być stosowany w przypadkach, gdy kierowca ma co najmniej 1,5 promila lub jeśli spowoduje wypadek przy zawartości co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi lub też w sytuacji recydywy.

REKLAMA

Konfiskata samochodu: od kiedy nowe przepisy?

Konfiskata samochodu: od kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy? To pytanie, które zadaje sobie wielu kierowców. Poszukajmy odpowiedzi.

Konfiskata auta za jazdę po pijanemu przyjęta przez rząd

Konfiskata auta za jazdę po pijanemu, czyli hasło które od miesięcy rozgrzewa wyobraźnię kierowców. Teraz rozwiązanie zostało przyjęte przez rząd.

Jak zdobyć czarne tablice rejestracyjne? Czy się jeszcze da?

Jak zdobyć czarne tablice rejestracyjne? Choć zadanie jest trudne, nie wydaje się niemożliwe. Są jednak pewne warunki, które musi spełnić auto. Jakie?

Czy czarne tablice rejestracyjne są legalne?

Czy czarne tablice rejestracyjne są legalne? Czy cały czas można na nich jeździć po drogach? Poszukajmy odpowiedzi na to pytanie.

Jak zmieniało się bezpieczeństwo w Formule 1 na przestrzeni lat?

Bezpieczeństwo kierowców w Formule 1 to temat obecnie dyskutowany za sprawą wypadku Romaina Grosjeana. Warto prześledzić historię nowinek technologicznych mających poprawić bezpieczeństwo kierowcy. Jak zmieniało się bezpieczeństwo w Formule 1 na przestrzeni lat? Czy w 2021 roku zostaną wprowadzone znalazły się nowe regulacje?

Jakie prawa ma poszkodowany w wypadku komunikacyjnym w Wielkiej Brytanii?

Wypadek komunikacyjny, jako że jest zdarzeniem losowym, może zdarzyć się w każdej chwili, wszędzie i każdemu. To stwierdzenie jest o tyleż banalne, co niestety prawdziwe. Dodatkowym problemem może być sytuacja, w której wypadek przytrafia się w obcym państwie. Dobrze jest wtedy znać swoje prawa, a to dlatego, aby mieć możliwość uzyskania rekompensaty za doznane szkody. Jak kwestia praw ofiar wypadków komunikacyjnych wygląda w Wielkiej Brytanii?

Na ile wydawane jest prawo jazdy? Termin ważności to...

Nie ma już bezterminowego prawa jazdy. Na ile zatem wydawane są nowe dokumenty? To właśnie postanowiliśmy sprawdzić. Zobaczcie też jakie są konsekwencje jazdy z nieważnym prawem jazdy oraz jak wymienić je na nowe.

Dlaczego piesi muszą poruszać się lewą stroną jezdni?

Ruch pieszych co do zasady wyznaczają chodniki. Taka sytuacja dotyczy jednak głównie terenu zabudowanego. Co powinny zrobić osoby poruszające się wzdłuż jezdni poza miastem? Powinny przede wszystkim poznać zasady bezpiecznego poruszania się.

Gdzie pieszy może przejść przez jezdnię? Odpowiadamy.

Prawo o ruchu drogowym to nie tylko zasady ruchu pojazdów. Przepisy określają również reguły, który obowiązują osoby poruszające się pieszo. A więc gdzie pieszy może przejść przez jezdnię? Sprawdziliśmy to.

Mandat za wjazd samochodem do lasu. Kiedy grozi i ile wynosi?

Bardzo rzadko mówi się o tym, że kierowcy może grozić mandat za wjazd samochodem do lasu. W jakim przypadku strażnik leśny wypisze karę i jakiej będzie ona wysokości? O tym w naszym materiale.

Punkty ładowania - prawo zmusi do ich budowy!

Elektryczna rewolucja na drogach europejskich powoli staje się faktem. Co z punktami ładowania? Zgodnie z nową dyrektywą Parlamentu Europejskiego instalowanie ładowarek przy parkach biurowych i obiektach mieszkalnych stanie się obowiązkowe.

Jazda bez prawa jazdy 2020 r. Co musisz wiedzieć?

Kierowca musi posiadać przy sobie coraz mniejszą ilość dokumentów. Na razie nie może jednak zostawić w domu prawa jazdy. Co grozi za brak dokumentu? I jakie konsekwencje czekają na osoby, które prowadzą auto bez uprawnień?

Nie zarejestrowałeś auta? Kara do 1000 złotych!

Obecnie na kierowców, którzy nie zgłosili zakupu, sprzedaży lub złomowania auta nie czekają żadne konsekwencje. To jednak niedługo się zmieni. Nowe przepisy pozwolą na nałożenie kary do 1000 złotych.

Czy można nie zatrzymać się do kontroli drogowej?

Patrol policji zawsze ma prawo sprawdzić prowadzącego i pojazd. Zatem czy można nie zatrzymać się do kontroli drogowej? Prawo przewiduje taki przypadek!

Ukrainiec będzie potrzebował polskiego prawa jazdy?

W Polsce przebywa już ponad milion Ukraińców. Tłumaczymy, czy takie osoby mogą posługiwać się prawem jazdy wydanym w swojej ojczyźnie.

Od przyszłego roku zmienią się zasady opodatkowania leasingu oraz nabywania i użytkowania samochodów osobowych w firmach

Przyszłoroczne zmiany dotyczące leasingu samochodów osobowych dotkną wiele firm w Polsce, dlatego warto się z nimi zapoznać już teraz.

Co zrobić ze zużytym olejem silnikowym?

Samodzielna wymiana oleju silnikowego wiąże się z pozbyciem się starego oleju. Nie można go ot tak wylać do ścieków, bo negatywnie wpływa na środowisko. Co zrobić ze zużytym olejem silnikowym?

Szykują się kolejne zmiany dla kierowców

Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Infrastruktury szykują kolejne ułatwienia dla kierowców. Mowa m.in. o likwidacji karty pojazdu i braku mandatu za nieposiadanie przy sobie prawa jazdy.

Co grozi za ominięcie opuszczonego szlabanu przy przejeździe kolejowym?

Ominięcie opuszczonego szlabanu to jeden z najgłupszych pomysłów, na które może wpaść kierowca. Jest to manewr, przez który może dojść do tragedii, dlatego policja jest wyczulona na kierowców próbujących zaoszczędzić czas ryzykownym przejazdem. Co grozi za ominięcie szlabanu przy przejeździe kolejowym?

Co grozi za jazdę samochodem po chodniku?

Większość kierowców doskonale wie, że po chodniku się nie jeździ, jednak czasami trafiają się tacy, co łamią przepisy i wjeżdżają na chodnik. Co grozi za jazdę po chodniku?

Kierowcy aut będą mogli jeździć trójkołowymi motocyklami

Kolejne korzystne zmiany dla kierowców wejdą w życie już niebawem. Kierowcy aut będą mogli się przesiąść na trzykołowe motocykle.

Co grozi za próbę wręczenia łapówki policjantowi?

Chociaż wręczanie łapówek policjantom nie jest już tak powszechne jak kiedyś, to jednak wciąż zdarzają się kierowcy, którzy chcą uniknąć kary w zamian za wręczenie pieniędzy funkcjonariuszowi. Co grozi za próbę wręczenia łapówki policjantowi?

W 2019 roku kary za brak ubezpieczenia OC będą wyższe o 300-450 zł

Kierowcy nie kupujący ubezpieczenia OC w przyszłym roku boleśniej odczują skutki swojego postępowania. W 2019 roku kary za brak ubezpieczenia OC będą wyższe o 300-450 zł

Zakup samochodu klasy premium na zagraniczną spółkę w Estonii – szanse i ograniczenia

Opublikowane przez Ministerstwo Finansów projekty zmian w ustawach o podatkach dochodowych od osób fizycznych (PIT) oraz prawnych (CIT), potwierdzają ogłoszony w tym roku zamiar podniesienia obciążeń podatkowych związanych z użytkowaniem samochodów firmowych. Chociaż będą one obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku, to przedsiębiorcy już zaczęli się rozglądać za alternatywami za granicą, w tym w Estonii.

SENT: nowe obowiązki dla przewoźników i kierowców

Od 1 października wchodzi w życie kolejna regulacja wynikająca z nowelizacji ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów. Na przewoźników nałożony został nowy obowiązek – wyposażenia pojazdu w urządzenie przekazujące dane geolokalizacyjne. Nowe przepisy mają na celu skuteczniejsze monitorowanie transportu towarów wrażliwych.

Co grozi za podszywanie się pod policjanta?

Niektórzy kierowcy uważają się za władców dróg i wydaje im się, że mogą się bezkarnie podszywać się pod policjantów. Co grozi za podszywanie się pod policjanta?

Unia Europejska chce kolejnych obowiązkowych systemów bezpieczeństwa w samochodach

Chociaż nowe samochody są coraz bezpieczniejsze, to europejscy politycy chcą zmusić producentów aut, do obowiązkowego montowania kolejnych systemów bezpieczeństwa w samochodach.

Od 1 października nie będzie trzeba wozić w aucie dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC

Już niebawem kierowcy będą mogli korzystać z ułatwień, bowiem od 1 października nie będzie trzeba wozić w aucie dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC.

Rząd przyjął ustawę o karach za cofanie liczników w autach

18 września Rada Ministrów przyjęła przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości zmiany w prawie, które pozwolą ukrócić proceder „przekręcania” liczników w używanych autach. Za cofanie liczników w pojazdach będzie grozić więzienie.

Wrześniowe zmiany w transporcie - czas pracy w porze nocnej

Zmiany w prawie transportowym stały się już faktem. Teraz branża musi jedynie je zaakceptować i dołożyć wszelkich starań, aby się do nich dostosować. Jednak aby uniknąć konsekwencji, należy w pełni zrozumieć co i w jakim stopniu uległo modyfikacjom. Jedną ze zmian jest kara za przekroczenie czasu pracy w porze nocnej.

Na jakich trasach najczęściej jeżdżą polscy kierowcy ciężarówek?

Niemcy i Francja – to do tych krajów najczęściej jeżdżą ciężarówki z Polski - tak wynika z najnowszego raportu OCRK. Kolejne miejsca zajmują Belgia oraz Holandia, a dopiero dalej plasuje się Wielka Brytania. To główne kierunki podróży służbowych polskich kierowców. Czy pamiętają o ważnych regulacjach i przepisach obowiązujących za granicą?

3 września weszły w życie zmiany w transporcie

Polska uchodzi za bardzo mocnego gracza na europejskim rynku transportowym, dlatego wszelkie zmiany prawne dotyczące transportu są dla polskich przedsiębiorców bardzo ważne. 3 września weszły w życie zmiany, z którymi warto się zapoznać.

Obowiązują już dwa nowe znaki

Znaki D-54 i D-55 to znaki, które warto zapamiętać, bo w najbliższej przyszłości kierowcy niektórych miast będą mogli mieć z nimi do czynienia.

Nie będzie trzeba wymieniać dowodów rejestracyjnych z braku miejsca na pieczątki

Wszystko wskazuje na to, że prawdopodobnie jeszcze w tym roku wejdą przepisy, które zniosą obowiązek wymiany dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsca na pieczątki. Trwają prace nad zmianami w prawie, o czym poinformowało Ministerstwo Infrastruktury.

Co grozi za zostawienie dziecka lub psa w rozgrzanym samochodzie?

Pozostawienie psa w zamkniętym samochodzie w okresie letnim jest bardzo niebezpiecznie i skrajnie nieodpowiedzialne. Grozi za to nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Jakie prawa i obowiązki ma rowerzysta? Jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru?

Gorące lato to idealna pora roku na rowerowe przejażdżki i wyprawy. Trzeba jednak pamiętać, że rowerzysta, podobnie jak inni uczestnicy ruchu drogowego, także podlega przepisom kodeksu drogowego. Jakie prawa i obowiązki ma rowerzysta? Jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru?

Droższe paliwo oraz wjazd do centrów miast tylko po uiszczeniu opłaty

Sejm przegłosował ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, która daje możliwość wprowadzenia opłat za wjazd samochodem spalinowym do centrów miast, a także doliczenie dodatkowej opłaty do paliw.

Wjazd do Rosji na Mundial bez wiz ale z paszportem i FAN-ID

W dniu 14 czerwca 2018 r. na terenie Federacji Rosyjskiej rozpoczną Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej FIFA 2018. Ponieważ Rosja nie należy do UE należy zwrócić szczególną uwagę na zasady przekraczania granicy Federacji Rosyjskiej. MSWiA donosi, że od 4 czerwca do 25 lipca 2018 r. kibice na teren Federacji Rosyjskiej będą mogli wjechać bez wiz, jednak konieczne będzie posiadanie

Rząd szykuje dopłaty do samochodów elektrycznych!

Rząd utworzy nowy Fundusz Niskoemisyjnego Transportu. Fundusz będzie zasilany z opłaty emisyjnej, przewidującej podniesienie cen benzyny i oleju napędowego o 8 groszy na litr.

Od czerwca nie otrzymamy już mandatu za brak dowodu rejestracyjnego i polisy OC

Sejm znowelizował Prawo o ruchu drogowym. Według nowych przepisów kierowcy już nie będą musieli mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu i polisy OC i nie otrzymają z tego tytułu mandatu.

Co grozi za wjazd samochodem do lasu?

Brak znaku zakazującego wjazdu do lasu nie oznacza, że możemy do niego legalnie wjechać. Za nielegalny wjazd samochodem do lasu może grozić wysoki mandat. Co grozi za wjazd samochodem do lasu?

Majówka i wakacje 2018 - jak przygotować się do wyjazdu autem za granicę?

Wycieczki samochodem po Europie sprawiają wiele przyjemności, a tegoroczna majówka i wakacje rozpoczną się już niebawem. Sprawdźcie, jak przygotować się do wyjazdu autem za granicę i na co uważać podczas podróży.

REKLAMA