Konfiskata samochodu: od kiedy nowe przepisy?
REKLAMA
REKLAMA
Konfiskata samochodu pijanego kierowcy
O nowych przepisach pozwalających na odebranie pijanemu kierowcy samochodu zaczęto mówić jeszcze w roku 2021. Tak brzmiała propozycja zmian w Kodeksie karnym przygotowana przez resort sprawiedliwości. Teraz stosowne zapisy zaczynają nabierać kształtów. Odebranie pojazdu byłoby obligatoryjnie. Co jednak w sytuacji, w której kierowca prowadzi np. auto leasingowe? Rządzący i na to pytanie mają odpowiedź. Kierujący nie straci co prawda pojazdu, ale otrzyma karę o jego równowartości!
REKLAMA
Konfiskata samochodu przez policję. Warunki ustawowe?
REKLAMA
Aby policja otrzymała możliwość skonfiskowania pojazdu prowadzącemu, musi on mieć co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi. I znaczenia dla odebrania auta nie ma fakt czy spowodował w tym stanie wypadek drogowy, czy nie. W praktyce policja zajmie pojazd tymczasowo na 7 dni, później prokurator zabezpieczy mienie, a przepadek samochodu orzeknie sąd podczas rozprawy. Co ważne, istnieje możliwość że przepadek auta nie zadziała. Stanie się tak w przypadku wystąpienia uzasadnionych i szczególnych okoliczności. Recydywiści natomiast będą tracić pojazdy już od 0,5 promila.
To oczywiście nie koniec konsekwencji. Kierowca straci prawo jazdy na okres minimum 3 lat, dostanie grzywną zależną od dochodów (od 10 do 540 stawek dziennych), wpłaci 5 tys. zł na Funduszu Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej, a do tego dostanie karę do 2 lat pozbawienia wolności.
Konfiskata samochodu: od kiedy nowe przepisy?
No i tu pojawia się pewien problem. Tak, nowelizacja nabiera kształtów. Kilka dni temu nawet rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie karnym, który zawiera stosowne zapisy. Niestety nawet i z tego punktu przed wejściem w życie regulacji jeszcze długa droga. Bo projekt musi trafić do komisji, pod obrady sejmu, zyskać aprobatę niższej izby, a później senatu i prezydenta. Na kończy czeka go jeszcze vacatio legis. W sumie to może trwać miesiącami.
Konfiskata samochodu w Europie
Konfiskata samochodu to rozwiązanie znane w Europie. Samochód można stracić m.in. w Danii, Szwajcarii, Francji czy na Słowacji. I warto w tym punkcie wspomnieć o tym, że jazda po alkoholu jest tylko jednym z powodów takiej kary. Powodem do utraty pojazdu równie dobrze może się stać drastyczne przekroczenie dozwolonej prędkości czy agresja skierowana w stronę innych użytkowników ruchu drogowego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.