REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Konfiskata samochodu: od kiedy nowe przepisy?
Konfiskata samochodu: od kiedy nowe przepisy?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Konfiskata samochodu: od kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy? To pytanie, które zadaje sobie wielu kierowców. Poszukajmy odpowiedzi.

Konfiskata samochodu pijanego kierowcy

O nowych przepisach pozwalających na odebranie pijanemu kierowcy samochodu zaczęto mówić jeszcze w roku 2021. Tak brzmiała propozycja zmian w Kodeksie karnym przygotowana przez resort sprawiedliwości. Teraz stosowne zapisy zaczynają nabierać kształtów. Odebranie pojazdu byłoby obligatoryjnie. Co jednak w sytuacji, w której kierowca prowadzi np. auto leasingowe? Rządzący i na to pytanie mają odpowiedź. Kierujący nie straci co prawda pojazdu, ale otrzyma karę o jego równowartości!

REKLAMA

Konfiskata samochodu przez policję. Warunki ustawowe?

REKLAMA

Aby policja otrzymała możliwość skonfiskowania pojazdu prowadzącemu, musi on mieć co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi. I znaczenia dla odebrania auta nie ma fakt czy spowodował w tym stanie wypadek drogowy, czy nie. W praktyce policja zajmie pojazd tymczasowo na 7 dni, później prokurator zabezpieczy mienie, a przepadek samochodu orzeknie sąd podczas rozprawy. Co ważne, istnieje możliwość że przepadek auta nie zadziała. Stanie się tak w przypadku wystąpienia uzasadnionych i szczególnych okoliczności. Recydywiści natomiast będą tracić pojazdy już od 0,5 promila.

To oczywiście nie koniec konsekwencji. Kierowca straci prawo jazdy na okres minimum 3 lat, dostanie grzywną zależną od dochodów (od 10 do 540 stawek dziennych), wpłaci 5 tys. zł na Funduszu Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej, a do tego dostanie karę do 2 lat pozbawienia wolności.

Konfiskata samochodu: od kiedy nowe przepisy?

No i tu pojawia się pewien problem. Tak, nowelizacja nabiera kształtów. Kilka dni temu nawet rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie karnym, który zawiera stosowne zapisy. Niestety nawet i z tego punktu przed wejściem w życie regulacji jeszcze długa droga. Bo projekt musi trafić do komisji, pod obrady sejmu, zyskać aprobatę niższej izby, a później senatu i prezydenta. Na kończy czeka go jeszcze vacatio legis. W sumie to może trwać miesiącami.

Konfiskata samochodu w Europie

Konfiskata samochodu to rozwiązanie znane w Europie. Samochód można stracić m.in. w Danii, Szwajcarii, Francji czy na Słowacji. I warto w tym punkcie wspomnieć o tym, że jazda po alkoholu jest tylko jednym z powodów takiej kary. Powodem do utraty pojazdu równie dobrze może się stać drastyczne przekroczenie dozwolonej prędkości czy agresja skierowana w stronę innych użytkowników ruchu drogowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Automatyczny zwrot prawa jazdy. 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

REKLAMA

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

REKLAMA